Steve Jobs ne visada buvo teisus

Kalbėdami apie Steve Jobs, prisimename jį kaip genialų verslininką sukėlusį ne vieną revoliuciją IT sektoriuje, tačiau jo klaidų sąrašas ne kiek netrumpesnis nei pasiekimų.

Steve Jobs patirtimi stengiasi apsiginkluoti daug pasaulio verslininkų, net nesigilindami, kad ne visur Steve naudotas modelis tinka. Daugelis taip pat pamiršta, kad prieš tampant legendiniu verslininku, Steve yra priskaldęs nemažai malkų.

Didelę savo gyvenimo dalį Steve labai prastai sekėsi vadovauti žmonėms ar projektams, produktų komandoms, verslo susitikimams ir apskritai viskam kas susiję su žmonėmis. Nežiūrint to, kad pradžioje labai dažnai klysdavo - tai, kad vėliau Steve surado „mokytoją“ radikaliai viską pakeitė ir leido jam tapti vienu geriausių šių laikų lyderių.

Apple (1976–1985)

 1. Steve suklydo su „Lisa“ ir „Macintosh“. Nežiūrint į puikų komandos darbą, bei tai, kad jis neklydo dėl produkto marketingo svarbos - šie produktai buvo pasmerkti žlugti.
 2. Kaip vėliau paaiškėjo, Steve sprendimas įdarbinti John Sculley taip pat buvo klaida - Sculley vėliau Steve nušalino nuo „Mac“ produktų ir iš principo padarė taip, kad Steve paliktų „Apple“.
 3. Steve nerado tinkamo būdo savo pavaldinių, vadovų, tame tarpe ir Sculley valdymui. Jis neieškojo kompromiso, jo pasisakymai būdavo pikti ir užgaulūs ir todėl daugelis vadovų palaikydavo Sculley poziciją, palikdami Steve vieną.
 4. Kompiuterių industrijos pradžioje, Steve klydo teigdamas, kad programinė įranga yra svarbiau už „geležį“.
Steve Jobs ir John Sculley
Steve Jobs ir John Sculley

NeXT (1985 – 1996)

 1. Steve neklydo pasamdydamas Avie Tevanian[1], taip pat kaip ir kalbėdamas apie tuometines rinkos galimybes, tačiau neteisingai pasirinko tinkamą laiką. Ši niša jau buvo užimta. Steve kuriam laikui pasisekė šios rinkos dalį atsikovoti, bet vėliau jis ją prarado, o korporatyvinio segmento, deja, jis taip ir negavo.
 2. Vėliau Steve padarė eilę verslo valdymo klaidų, tokių kaip atsisakymas bendradarbiauti su tokiomis kompanijomis kaip IBM. Dabar šią Steve klaidą bando ištaisyti Tim Cook.
 3. Steve klydo ir pasirinkdamas „NeXT“ 680x0 platformą vietoje x86. Vėliau jis pripažino savo klaidą ir jau „Apple“, po to kai IBM suklupo su „PowerPC“, be problemų platformą perkėlė į x86 - pasimokė iš savo „NeXT“ padarytų klaidų.
 4. Galima sakyti, kad Steve sprendimas „Apple“ paduoti „NeXT“ buvo teisingas, tačiau jo rolė šiame sandoryje buvo labai ribota - tik derybos. Viska, kas šiame sandoryje buvo gerai - atsirado Avie dėka, o Steve tik švaistė pinigus ir galimybes.
Steve Jobs, kalba savo naujos kompanijos „NeXT Inc“. konferencijų kambaryje. Redwood City, Kalifornija, 1993 m. balandis.
Steve Jobs, kalba savo naujos kompanijos „NeXT Inc“. konferencijų kambaryje.
Redwood City, Kalifornija, 1993 m. balandis.

Pixar (1986 – 2006)

 1. Steve suklydo įsigydamas „Pixar“ ir praėjus 10-čiai metų pats tai pripažino. Kiekvieni, su „Pixar“ praleisti, metai Steve atnešė tik nuostolį ir tai tęsėsi iki buvo pasirašyta, ne pati naudingiausia „Pixar“, sutartis su „Disney“. Veliau „Pixar“ tapo „Disney“ nuosavybe, o Steve pačiu didžiausiu jos akcininku.
 2. Jis klydo versdamas „Pixar“ pardavinėti kompiuterines platformas, panašiai kaip ir „NeXT“. Jiems siaubingai nesisekė, tačiau neatsižvelgdami į nesėkmes jie vėl ir vėl stūmė į rinką 3D kompiuterinio modeliavimo instrumentus, nors rinkai tokių visiškai nereikėjo.
 3. Tai, kad Steve nesikišo į „Pixar“ valdymą ir vidinę kompanijos kultūrą, palikdamas visą valdymą Ed Catmull, kuris buvo neabejotinai geresnis vadovas nei Jobs, galima vertinti kaip teigiamą dalyką, tačiau tai buvo sutarties su Catmull dalis ir vargu ar šį „pliusą“ galima priskirti Steve.
 4. Jis buvo visiškai teisus sudarydamas tris „Pixar“ sandorius su „Disney“ (pirmą nevykusį, bet būtiną; antrą tikrai gerą ir trečią - „Pixar“ pardavimo „Disney“). Antrojo sandorio metu Steve, ko gero, iš jo pasipelnė 5–10 kartų daugiau nei bet koks kitas žmogus dalyvavęs tame sandoryje. Tuo metu tai buvo geriausias kada nors sudarytas Steve sandoris.
  Iki „Disney“ pasirodymo „Pixar“ padangėje, Steve kompanijai sekėsi labai prastai. „Disney“ pasiūlė investuoti į pilnametražį multiplikacinį filmą, o mainais gauti išskirtines teises į to filmo platinimą. Tuo pačiu „Disney“ norėjo gauti teises į „Pixar“ naudojamas technologijas, tačiau Jobs šį pasiūlymą atmetė pasakydamas, kad nesiruošia atskleisti kompanijos kūrybinių paslapčių.
 5. Steve nesuklydo paspartindamas, daug triukšmo sukėlusį, Michael Eisner atsisveikinimą su „Disney“, apipildamas jį šmeižto lavina bei pagerindamas santykius su Bob Iger, kuris ir įsigijo „Pixar“, Steve padarydamas didžiausiu „Disney“ akcininku ir išsikovojęs , kad Jobs taptų valdybos nariu.
Steve Jobs ir jo kūrybinga komanda prieš neįtikėtinos sėkmės susilaukusio „finding Nemo“ plakatą
Steve Jobs ir jo kūrybinga komanda kartu su John Alan Lasseter, prie neįtikėtinos sėkmės susilaukusio multiplikacinio filmo „Finding Nemo“ plakato

Reikia paminėti, kad Steve ir Bob’o tarpusavio santykių pagerinimas yra pilnai Bob Iger nuopelnas. Iger pažadėjo, kad „Pixar“ valdoma „Disney“ praktiškai išsaugos beveik pilną savarankiškumą.

Kalbant apie „Pixar“ ir „Disney“ sandorį verta prisiminti, kad tarp norinčių įsigyti „Pixar“ buvo tokios kompanijos kaip Microsoft ir „Alias“. „Disney“ už „Pixar“ sumokėjo 7,4 mlrd. USD, tuo tarpu „Microsoft“ siūlė 90 mln. USD.

Apple (1997–2011)

Grįžęs į „Apple“, Jobs pakeitė kompanijos kursą ir priėmė daug radikalių sprendimų, nemažai kurių vargu ar galima pavadinti teigimais.

 1. 2001 metais, kai „Apple“ išleido revoliuciją muzikos industrijoje sukėlusį „iPod“, Steve pasipriešino „iTunes“ sukūrimo „Windows“ operacinei sistemai. Pradžioje, norint patalpinti muziką į „iPod“ buvo galima tik iš „Mac“ kompiuterių.
  Kompanijos vadovybė žinojo, kad „iPod“ tai revoliucinis lūžis ir siekė, kad „iTunes“ būtų sukurta ir „Windows“ PC ir taip dar labiau padidintų grotuvo populiarumą bei pardavimus. Tik po ilgų ginčų pasisekė įtikinti Steve ir „iTunes“ buvo portinitą į „Windows“ ir šios platformos vartotojai galėjo sinchronizuoti muziką su „iPod“, o vėliau ir „iPhone“.
  Kalbant apie „iPod“, šio įrenginio vartotojai pradžioje buvo verčiami pirkti muziką tik iš „Apple“ ir negalėjo į „iPod“ perkelti iš kitų muzikos pardavėjų įsigytų dainų ar albumų.
 2. Taip pat kaip ir su „iPod“, pradžioje Steve „stovėjo ragais įsirėmęs į sieną“ ir tvirtino, kad „iOS“ yra uždara istema ir nereikia leisti trečių šalių programuotojams kurti aplikacijų skirtų „iPhone“, nes „Apple“ išmanusis telefonas buvo dar vienas revoliucinis produktas visai nepanašus į tuos, kuriuos gamino „Nokia“ ar RIM.
 3. Pradžioje Steve teigė, kad „iOS“ aplikacijos turi veikti tik web pagrindu (HTML, CSS ir JavaScript).
 4. Laikas parodė, kad Steve klydo ir teigdamas jog geros technikos mylėtojai („Apple“ fanai) nepirks „iPhone“ didesniu ekranu. Vien per pirmą, naujais „iPhone 6“ ir „iPhone 6 Plus“ prekybos, savaitgalį jų parduotas didesnis nei tikėtasi, rekordinis skaičius - 10 mln. vienetų ir tai turint omenyje, kad „iPhone 6“ ir „iPhone 6 Plus“ nebuvo prekiaujama milžinišką rinką turinčioje Kinijoje.

Steve Jobs ir iPod

Pabaigai

Netrumpas ir su Steve sprendimais susijusių nevykusių produktų sąrašas: „Lisa“, nešiojamas „Macintosh“, „Apple III“, „Apple Talk“, „20th Aniversary Mac“, „NeXT“ kompiuteris, „G4 Cube“, „eMac“, „Windtunnel G4“, „Hockey Puck Mouse“, „iPod HiFi“, „iPhone 4“ („death grip“ problema, dėl kurios Steve kaltino visus kitus, tame tarpe ir vartotojus, kurie nemoka rankose laikyti „iPhone“, tik ne „Apple“), „Motorolla ‘Rokr’“, „.mac“, „Mobile Me“.

Noras prisiminti Steve „blogus darbus“ ateina tada, kai kalbant apie Jobs, prieš save matai žmogų, kuris kalbėdamas apie jį lyg maldai prieš save sudeda rankas ir užverčia akis į dangų, visaip jį aklai šlovindamas ir giedodamas jam šventas giesmes, ar skaitai komentarus, kuriuose rašoma „jei Steve būtų gyvas - būtų kitaip…“, taip - gal būtų kitaip, bet ne būtinai geriau.

Kaip ten bebūtų, pradžioje padarytų Steve klaidų priežastys gali būti tiek gyvenimiškos, tiek ir susijusios su valdymo patirties stoka. Vėliau, radęs tinkamą mokytoją jis pradėjo mokytis iš jo bei savo, praeityje padarytų klaidų, kiekvienam nepilnaverčiam sprendimui turėjo po 4–5 išeitis ir tapo geru vadovu ir lyderiu, sugebėjusiu Bill Gates įtikinti remti „Mac“ ir investuoti į „Apple“ 150 mln. USD, gal kiek agresyviais metodais, bet sukurti imperiją, prie, kurios bent prisiliesti, atvirai ar slapta, trokšta daugelis.


 1. Avadis „Avie“ Tevanian 1997–2003 metais buvo „Apple“ vyresnysis programinės įrangos viceprezidentas, o nuo 2003 iki 2006 vadovavo programinės įrangos technologijų departamentui. Jis buvo pagrindinė figūra kuriant „Mac OS X“.  ↩

Apie Ramūnas Blavaščiūnas

Fotografijos, geros technikos ir kavos mylėtojas

Komentarų: 3 | Ačiū, kad rašote lietuviškai

 1. Radioaktyvus

  "Kompiuterių industrijos pradžioje, Steve klydo teigdamas, kad programinė įranga yra svarbiau už „geležį“"

  BULLSHIT :D

  Jie buvo teisūs ir yra teisūs iki šiol!
  Geriausias to pavyzdys - iPhone. Iki iPhone telefonų rinkoje karaliavo Nokia. Nokia turėjo gana šūdiną softą ir labai gerą hardware. Tais laikais pačios kompanijos viduje software žmonės buvo tiesiogiai pavaldūs hardware žmonėms. Tada Apple pristatė iPhone. Ir kaip jie tą padarė? Beveik visą laiką kalbėdami apie... softą!!! Ir kodėl iPhone buvo geresnis ir patogesnis už visus kitus telefonus? Dėl softo!!!
  Ir grįžtant prie Nokia, ką jie darė, kai išėjo iPhone? Šaipėsi iš Apple dėl tam tikrų hardware trūkumų ir toliau kepė savo Symbian telefonus. Kur Nokia dabar?
  Panašiai ir apie Blackberry galima kalbėti. Ir netgi apie Microsoft.
  Žodžiu visi, kurie tuo metu šaipėsi ar juokėsi iš Apple ir nesuprato softo svarbos iPhonui, dabar yra dugne. Nokia? Jų net žemėlapyje nesimato. Blackberry? Ar jie išvis dar gyvi? Microsoft?
  Vieninteliai, kurie suprato iPhone softą, buvo Google. Būtent dėl to, jie savo Android iš pradžių kūrę kaip Blackberry stiliaus OS, po iPhone pristatymo, mikliai pakeitė kryptį...

  Taip kad sorry, kol tu manai vienaip, visas tech pasaulis vieningai jau sutaria, kad Apple arkliukas yra softas ;)

  Dėl Power PC tu irgi suklydai. Prie Intel procesorių jie perėjo paprasčiausiai dėl to, kad PowerPC platforma tiesiog nesugebėjo eiti koja kojon su Intel. Buvo laikas, kai PowerPC tvarkė naujausius Intel'ius į vienus vartus nors ant popieriaus pagal GHz atrodė silpnesnis. Be to, Intel pradėjo kurti vis taupesnius procesorius, kas buvo labai svarbu laptopuose. Taigi sprendimas pereiti ant x86 buvo grynai technologinis.

  Ir dėl Pixar tu klysti. Kiek pamenu, kalbant apie Pixar, vienintelis dalykas, dėl kurio gailėjosi, tai kad bandė vienu metu valdyti Apple IR Pixar, kas labai atsiliepė sveikatai. O biografijoj kiek pamenu nieko daugiau nebuvo blogo apie Pixar.

  "Kalbant apie iPod, šio įrenginio vartotojai pradžioje buvo verčiami pirkti muziką tik iš Apple ir negalėjo į iPod perkelti iš kitų muzikos pardavėjų įsigytų dainų ar albumų"
  Ar tikrai? Man atrodo, kad CD rippingas buvo jau nuo pirmųjų iTunes versijų. Kaip ir galimybė tas nurippintas dainas pemesti į iPod.

  Beje 20TH aniversarry Mac buvo visiškai ne S.J. darbas. Šis Mac'as buvo sukurtas, kai S.J. net nebuvo kompanijoje. Tu gali net Youtube rasti Apple prezentaciją, kurioje Amillo (ar kaip jis ten) pakvietė ant scenos 20th Aniversarry Mac kūrėją/dizainerį, S.J. ir Wozniak'ą. Tada parodė to Mac'o pristatymą su šokančiom varlėm ir net pačiame video matosi, kaip smarkiai S.J. buvo nesužavėtas bei žvilgsniu tiesiog žudė tą vargšą dizainerį :D

  Šiaip labai jau daug produktų prirašei, nors kai kurių nuodėmės buvo visai kitos ir "nevykusiais produktais" pavadinti sunku. Pvz:
  NeXT kompai buvo iš tiesų geri ir softas buvo sakykim "ahead of it's time". NeXT kompai buvo gana brangūs ir kadangi orientuoti į mokslo įstaigas, nebuvo labai komerciškai sėkmingi.
  Cube Mac'as buvo labai mylimas tarp Mac naudotojų tik ne ypatingai komerciškai sėkmingas
  Windtunnel G4. Net neįsivaizduoju, kas su šiuo blogai. Vien dėl to, kad buvo PowerPC? Really?
  iPod HiFi. Taip pat neaišku, kuo šis produktas buvo nevykęs. Viskas su juo buvo gerai. Nebegaminamas? Taip. Bet tai nereiškia, kad buvo "nevykęs".
  iPhone 4? Taip, turėjo death grip problemą, kuri buvo nežmoniškai išpūsta žiniasklaidos. Nepaisant to, iPhone 4 kaip tik buvo tas modelis, kuris davė iki tol didžiausią postūmį iPhone populiarumui. Daug mano pažįstamų ilgus metus naudojo ir vargo nematė. iPhone 4 pavadinti nevykusiu - toliausia nuo teisybės.
  Motorolla ‘Rokr’? O prie ko čia Apple? Motorola Rokr buvo tiesiog paprasta Motorola V3, kurioje įprastas mp3 grotuvas buvo pakeistas į kažkokį kitokį, kuris buvo suderinamas su iTunes kompiuteryje. Šito aparato sėkmė/nesėkmė su Apple turi mažai ką bendro. Tai realiai iš esmės buvo tik co-brandingas. Nei tai buvo Apple produktas, nei jis buvo "nevykęs". Pats turėjau V3 Motorola. Visai fainas telefonas.

  Žodžiu paėmei krūvą produktų. Vieni buvo blogi, kiti geri, bet komerciškai nesėkmingi, dar kiti - išvis ne S.J. ar Apple kūriniai ir visus pavadinai nevykusiais :D
  Žinoma, niekas nedrįstų teigti, kad Apple ar S.J. niekada nedarė jokių klaidų. Buvo tų klaidų ir ne viena. Bet tu čia jau tikrai persistengei :D

  Ir dar paskutinis perlas:
  "Didelę savo gyvenimo dalį Steve labai prastai sekėsi vadovauti žmonėms ar projektams, produktų komandoms, verslo susitikimams ir apskritai viskam kas susiję su žmonėmis"
  Ar dėl to vienoj ar kitoj srity katu su Steve dirbę žmonės vienas po kito leidžia knygas, kuriose pasakoja kiek daug vertingų dalykų išmoko iš Steve kaip iš vadovo, lyderio ir t.t.?
  Ką tu čia pasakei, realybėje buvo visiškai priešingai. Taip, kol jaunas buvo, tai žioplesnis buvo, bet tikrai tikrai ne "didelę savo gyvenimo dalį".

Parašykite komentarą

Į viršų