Kaip „OS X El Capitan“ sukurti RAID diskų masyvus

„OS X El Capitan“ operacinėje sistemoje „Apple“ įdiegė nemažai patobulinimų, tačiau ne visi jie kelia džiaugsmą. Pavyzdžiui galimybės „Disk Utility“ aplikacijos pagalba kurti RAID masyvus dingimas tikrai džiugina ne visus.

„Apple“ motyvai iš „Disk Utility“ pašalinti RAID[1] masyvų kūrimo funkciją suprantami – vis mažiau lieka Mac kompiuterių, kuriuos galima modifikuoti ir atitinkamai įdėti papildomus diskus ir kurti RAID masyvus.

Anksčiau sukurti RAID masyvai vis dar atpažįstami sistemos, tačiau paprasto būdo konfigūruoti RAID masyvus Apple nepaliko. Tiesa pasakius ir pačioje „Disk Utility“ aplikacijoje atsirado keistų „šiukšlių“ kai kompiuteryje naudojamas RAID - pavyzdžiui visa eilė mistinių išoriniais atpažįstamų „Untitled“ diskų.

OS X El Capitan „Disk Utility“ aplikacija, kai naudojamas RAID - papildomai rodo visokius mistinius „Untitled“ diskus,

Nors „Apple“ pašalino RAID masyvų kūrimo funkciją iš „Disk Utility“, o pačią aplikaciją pavertė lobotamizuota, akį rėžiančia erdve, galimybė Mac kompiuteriuose kurti RAID masyvus vis dar egzistuoja, tačiau dabar šiam tikslui teks naudoti Terminal komandas ir gera žinia ta, kad daugelį RAID funkcijų vis dar prieinamos, nors ir ne tokiu patogiu ir daugeliui vartotojų suprantamu būdu, kaip buvo grafinę vartotojo sąsają turėjusioje „Disk Utility“ aplikacijoje.

Jei norite padidinti duomenų saugumą, darbo našumą ar dėl kitų priežasčių naudoti RAID bei turite tokias galimybes (kompiuterį, kuriame galima įdiegti bent jau du diskus), matyt, jau turite bent elementarias žinias apie tai, todėl žemiau nesileisiu į didesnes diskusijas aiškindamas kas yra RAID 0, RAID 1 bei „stripe“ ar „mirror“.

Disk Utility“ aplikacijos komanda „Terminal“ aplikacijoje yra diskutil. Atidarius „Terminal“ aplikaciją ir jos lange įvedus komandą diskutil list - bus pateiktas visų Mac diskų sąrašas bei kita su tais diskais susijusi informacija, tokia kaip: skirsnių (particijų) schemos, pavadinimai bei tai kaip sistema tuos diskus mato ir atpažįsta.

Diskų numeriai pateikiami pirmame sąrašo stulpelyje (žemiau esančiame paveikslėlyje, pažymėti raudonai). Jūsų atveju diskutil list rezultatas, greičiausiai, bus kiek kitoks, nes tai ką pamatysite ekrane įvedą šią komandą priklauso nuo to kiek diskų yra Mac kompiuteryje ir kaip jie suskirstyti (jei suskirstyti) į skirsnius.

Terminal komanda „diskutil list“ ekrane parodo Mac kompiuteryje esančių bei prie jo pajungtų diskų informaciją.

Rinkdami diskus, kuriuos jungsite į RAID masyvą būkite dėmesingi - nes žemiau pateikta komanda kurianti masyvą ištrins visą informaciją esančią pasirinktuose diskuose, tad jei jie nėra tušti – įsitikinkite, kad turite bent vieną tuose diskuose esančių duomenų kopiją diske(uose), kurie komandos vykdymo metu nėra pajungti prie „Mac“.

Nežiūrint to, kad grafinėje „Disk Utility“ aplikacijos aplinkoje galimybės kurti ir valdyti RAID masyvus OS X El Capitan nebeliko – komandinėje diskutil aplikacijos versijoje vis dar yra galimybė naudoti raktą appleRAID. Šio rakto pagalba galima sukurti ir valdyti RAID 0 (stripe), RAID 1 (mirror) ir JBOD (sujungtus) diskų masyvus. Norint apjungti diskus į RAID masyvą teks visą reikiamą informaciją: tipą, vardą, failų sistemos formatą bei apjungiamų diskų vardus patiems.

Pavyzdžiui norint diskus /dev/disk1 ir /dev/disk2 apjungti į RAID 0, kuris sistemoje matysis kaip diskas pavadinimu „MediaHDD“, komanda yra tokia:

diskutil appleRAID create stripe MediaHDD JHFS+ disk1 disk2

Įvedus diskų į RAID masyvą apjungimo komandą, komandai baigus darbą – diskų masyvas nurodytu vardu automatiškai taps matomas sistemoje.

Terminal komanda „diskutil list“ ekrane parodo Mac kompiuteryje esančių bei prie jo pajungtų diskų informaciją. Tame tarpe ir sukurtų RAID masyvų (pažymėta mėlynai).

Kitas pavyzdys, jei norėtumėte iš diskų disk1 ir disk2sukurti ne RAID 0, o RAID 1 masyvą pavadinimu Dokumentai, komanda būtų:

diskutil appleRAID create mirror Dokumentai JHFS+ disk1 disk2

Yra visa eilė papildomų funkcijų, kurios gali būti naudojamos su appleRAID komanda, tokios kaip automatinis ar rankiniu būdu inicijuojamas perkūrimas, vėlavimo (timeout) reikšmių nustatymas ar masyvų papildymas naujais diskais ar jų sumažinimas. Norėdami susipažinti su tomis komandomis bei patyrinėkite appleRAID skirsnį diskutil komandos žinyne.

Kalbant apie RAID masyvus „Mac“ kompiuteriuose – sunku nuspėti kokie yra Apple ketinimai ir „OS X“ vizijos. Gali būti, kad tapti priklausomais tik nuo Apple sprendimų „OS X“ RAID masyvų palaikyme gali tapti nebeišmintinga ir vertėtų pasidairyti į tokius sprendimus kaip „SoftRID“ (179 USD) jei norite RAID valdyti programinės įrangos pagalba arba rinktis vidinius „geležinius“ sprendimus jei Jūsų naudojamas kompiuteris tokius palaiko ar ieškoti kitokių sprendimų. Renkantis konktrolerius, geriau rinktis „driverless“ variantus, nes naudodami juos nebūsite priklausomi nuo to ar atnaujinus „OS X“ versija ji palaiko/turi tvarkykles tam kontroleriui, ar ne.

Jei įsigyjate prekę „Mac Arena“ svetainėje paspaudę ant nuorodos į „Amazon“ svetainę — „MacArena“ gauna nedidelį mokestį.

  1. RAID (angl. Redundant Array of Independent Disks „perteklinis nepriklausomų diskų masyvas“ ar redundant array of inexpensive disks) – būdas paprastai sujungti keletą standžiųjų diskų (nors taip galima sujungti ir kitokius), padidinant tiek bendrą talpą, tiek ir patikimumą. Į RAID sujungti diskai veikia kartu ir įvairių programų matomi kaip vienas, paprastai didesnės talpos diskas. Toks diskas (jei tai ne RAID 0) lieka įvairių programų matomas ir veikiantis sugedus vienam ar net keliems masyvo diskams. Jei praradus diską duomenys neprarandami, serverio įranga paprastai leidžia sugedusią laikmeną tiesiog pakeisti jo neišjungiant (prarastas disko turinys automatiškai atkuriamas darbo metu). RAID leidžia padidinti greitaveiką bei kurti labai didelės talpos „virtualius diskus“, didesnius nei galimi pagaminti fiziniai diskai. RAID jungimo schemos tradiciškai žymimos numeriais ir vadinamos „lygiais“ (angl. RAID level). Daugiau informacijos Wikipedia puslapyje.  ↩

Pasidalinti straipsniu:

Apie Ramūnas Blavaščiūnas

Fotografijos, geros technikos ir kavos mylėtojas

Komentarų: 7 | Ačiū, kad rašote lietuviškai

  1. kaip padaryti kad galima butu kopijuoti didesni nei 4 gb faila is mac i usb 64 gb flasa

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus viešinamas. Būtini laukai pažymėti *

*

Į viršų