Kaip spręsti nepasikraunančio Mac problemą Recovery režimo pagalba

Recovery yra įrankių, kurie gali padėti retai nutinkančiais atvejais, kai atsitinka kas nors negero neleidžiančio jums Mac kompiuterio įkrauti į darbinį OS X režimą.

Recovery“ gali pasirodyti, kaip pilnai veikianti OS X, tačiau jos galimybės yra ribotos ir šiame režime veikia tik patys būtiniausi įrankiai reikalingi sistemos atstatymo ar problemų šalinimui, tame tarpe ir visiškai naujam sistemos įdiegimui. Šis specialus OS X režimas turi vieną puikų įrankį - Safari naršyklę, kuri nepatyrusiems OS X vartotojams, atsidūrus situacijoje, kai kompiuterį tenka įkrauti „Recovery“ režime, gali pasirodyti kaip gelbėjimo ratas numestas skęstančiajam. Šiame režime yra ir daugiau įrankių, tame tarpe ir suteikiančių galimybę pakeisti kompiuterio vartotojų paskyrų slaptažodžius, kuri be to, kad kartais gali būti labai naudinga, tam tikrose situacijose, gali tapti grėsmingu saugumo trūkumu. Žemiau detaliau panagrinėsiu OS X Recovery galimybes.

Kas yra kas „Recovery“ režime

Įkrovę kompiuterį „Recovery“ režime, ekrane pamatysite langą su keliomis parinktimis.
OS X Recovery režimas - OS X Utilities langas

A - jei turite pasidarę sistemos Time Machine atsargines duomenų kopijas, šios OS X Utilities parinkties pagalba, pajungę diską, kuriame išsaugotos atsarginės Time Machine duomenų kopijos, sistemą ar tam tikrus failus galite atstatyti į pasirinktos dienos būseną.

B - „OS X Utilities“ parinktis „Reinstall OS X“ leidžia iš naujo įdiegti OS X sistemą trimis būdais:

 • atstatant iš „Time Machine“ duomenų kopijos
 • įdiegiant „OS X“ ant esamos sistemos viršaus, tai gali ištaisyti kai kurias sistemos klaidas
 • įdiegiant „OS X“ visiškai švariai, prieš tai ištrynus visus diske esančius duomenis

C - „OS X Utilities“ suteikia galimybę pasinaudoti „Safari“ naršykle ir internete rasti atsakymus į iškilusius klausimus tokioje situacijoje, kai sistemos negalite įkrauti įprastame režime.

D - „OS X Utilities“ suteikia galimybę pasinaudoti „Disk Utilities“ aplikacija, visai tokia, kokią galite atidaryti kai „OS X“ įkrauta įprastu režimu.

E - „Utilities“ meniu rasite papildomus įrankius: „Firmware Password Utility“, „Network Utility“ ir „Terminal“ aplikaciją.

Kaip įkrauti Mac „Recovery“ režime

Norėdami įkrauti „Mac“ kompiuterį „Recovery“ režime, vos įsijungus kompiuteriui nuspauskite ir iki ekrane pamatysite progreso juostą laikykite nuspaudę Cmd ⌘-R klavišų kombinaciją.

Internet Recovery

Norėdami įkrauti kompiuterį „Internet Recovery“ režime - vos tik jam įsijungus išgirsite „firminį“ „Mac“ kompiuterių startavimo garsą nuspauskite ir laikykite nuspaudę iki ekrane pamatysite „Apple“ logo Cmd ⌘-Alt/Option ⌥-R klavišus

Jei jūsų „Mac“ kompiuteryje nėra „Recovery“ disko skirsnio (particijos) ir kompiuteris įsigytas po „OS X Lion“ išleidimo (šią funkciją palaiko ir kai kurie anksčiau, su „OS X Snow Leopard“ išleisti „Mac“ modeliai atnaujinti į „OS X Lion“ ar naujesnę „OS X“ versiją), daugiau informacijos rasite support.apple.com/kb/HT4904, jūsų „Mac“ kompiuteris gali būti įkrautas „Recovery“ režime iš interneto.

Norint įkrauti „Mac“kompiuterį „Internet Recovery“ režime reikia, kad kompiuteris turėtų galimybę prisijungti prie Interneto per Wi-Fi arba LAN jungtį.
OS X Internet Recovery - OS X diegimui reikalingi failai atsisiunčiami iš Interneto
Kai kompiuteris įkraunamas „Internet Recovery“ režime, ekrane virš progreso juostos matysite gaublio piktogramą.

Lokalus Recovery

Jei Mac kompiuterio diske yra sukurtas specialus „Recovery“ skirsnis - sistema pasirinks jį.

Alternatyvus Recovery

Alternatyviai, jei sistemą norite įkrauti iš kito „Recovery“ ar įkraunamo disko, įsijungus kompiuteriui vietoje Cmd ⌘-R laikykite nuspaudę Alt ⌥ klavišą iki ekrane pamatysite Mac įkrovimui tinkamų diskų sąrašą.
OS X įkrovimo diskai, šis meniu prieinamas kompiuterį įkraunant nuspaudus Alt klavišą. Pasirenkamų diskų kiekis priklauso nuo kompiuteryje esančių ar prie kompiuterio pajungtų diskų skaičiaus.
Jei ekrane nematote pelės žymeklio, reikiamą diską pasirinkite rodyklių klavišų pagalba.

OS X Utilities

Kai „Mac“ kompiuteris bus įkrautas „Recovery“ režime, jo ekrane bus rodomas „OS X Utilities“ langas su dažniausiai, tokiu atveju naudojamų komandų parinktimis.

Restore From Time Machine Backup

Jei darote Time Machine atsargines duomenų kopijas ir nesate nurodę nedaryti sisteminių failų kopijų, šio punkto pagalba galite atstatyti Mac OS X sistemą į ankstesnę būseną, pagal jūsų pasirinktą atsarginės kopijos atlikimo datą. Jei sistemos klaidos ar sutrikimai sistemoje prasidėjo neseniai - atstatykite artimiausios dienos sistemą, kurioje Mac OS X veikė gerai.

Get Help Online

Jei „Recovery“ yra vienintelis režimas, kuriame galite įkrauti Mac kompiuterį, pasirinkę „Get Help Online“ ir atidarę Safari naršyklę, internete galite pabandyti rasti patarimus ir galimus jūsų Mac problemos sprendimus. Norint naršyti internete reikia, kad kompiuteris būtų prisijungęs prie Interneto per Wi-Fi arba LAN jungtį.

Disk Utility

Neretai negalėjimo kompiuterio įkrauti įprastu režimu arba kitokių sistemos sutrikimų priežastimi yra nesklandumai disko darbe. Tokiu atveju, kompiuterį įkrovus „Recovery“ režime verta pasirinkti „Disk Utility“ ir patikrinti diską bei sistemos failų teises.

Pasirinkus „Disk Utility“ bus atidaryta tokia pati „Disk Utility“ aplikaciją kaip ir sistemą įkrovus įprastu režimu, tačiau „Recovery“ režime dirbanti „Disk Utility“ aplikacija jums suteiks daugiau galimybių tvarkant sisteminį Mac kompiuterio diską, nes dabar naudojama sistema įkelta iš kito disko.

Naudodamiesi „Disk Utility“ sisteminį diską galite ne tik patikrinti, bet ir suformatuoti ar suskaidyti į skirsnius (particijas).

Reinstall OS X

Pasirinkus šią „OS X Utilities“ funkciją, OS X diegimui reikalingi failai bus atsiųsti iš Interneto ir OS X bus įdiegta ant esamos sistemos viršaus. Tai, tam tikrais atvejais, gali išspręsti sistemos darbo sutrikimo problemas.

Jei norite sistemą įdiegti švariai, prieš tai suformatuokite diską, pasinaudoję „Disk Utility“ funkcija „Erase“ nurodę „Mac OS Extended (Journaled)“ disko formatą.

Kadangi OS X diegimui reikalingi failai užima kelis gigabaitus, priklausomai nuo jūsų Interneto greičio tai gali trukti nuo keliasdešimt minučių iki kelių valandų. Jei internetas lėtas, gali tekti diegti iš naujo daugiau Mac kompiuterių arba norite turėti galimybę sistemą įdiegti švariai net nesant galimybei prisijungti prie Interneto - pasiruoškite įkraunamą sistemos diegimo diską. Kaip tai padaryti - aprašymą rasite straipsnyje: „Kaip susikurti OS X Yosemite įkraunamą USB ir OS X įdiegti švariai“.

Recovery režimo meniu punktas „Utilities“

Įkrovę Mac kompiuterį „OS X Recovery“ režime, meniu juostoje pamatysite „Utilities“ punktą, paspaudę ant kurio galėsite rinktis iš „Firmware Password Utility“, „Network Utility“ ir „Terminal“.

OS X Recovery režimas - OS X Utilities meniu

Firmware Password Utility

Šio įrankio pagalba Mac kompiuteriui galėsite suteikti papildomą apsaugą. Atminite, kad nurodžius „firmware“ slaptažodį, norint kompiuterį įkrauti „Safe“, „Single User“ ar „Recovery“ režimuose, grąžinti PRAM/EFI nustatymus į numatytuosius ar įkrauti kompiuterį iš kito disko - reikės įvesti „firmware“ slaptažodį.

Pamiršus „firmware“ slaptažodį jums padėti galės tik autorizuotas Apple servisas, todėl gerai apsvarstykite „firmware“ slaptažodžio saugojimo strategiją prieš jį įvesdami ir veskite jį atidžiai žiūrėdami ką vedate ir kokius klavišus esate nuspaudę.

Network Utility

Iš „Utilities“ meniu pasirinkę „Network Utility“ atidarysite lygiai tokią pačią aplikaciją, kokią atidarytumėte Mac kompiuterį įkrovę įprastu režimu. Šios aplikacijos pagalba galite patikrinti kompiuterinio tinklo darbą.

Terminal

Žinantys Unix komandas, gali iš „Utilities“ meniu punkto pasirinkti „Terminal“ ir paleisti Terminal aplikaciją, kurios pagalba galima atlikti papildomus sistemos tikrinimo, tinkinimo, diagnostikos ir kitus veiksmus, pvz. tokius kaip vartotojo slaptažodžio atstatymo jei jį pamiršote.

Norėdami pakeisti pamirštą vartotojo slaptažodį:

 • atidarykite Terminal aplikaciją
 • atsidariusiame lange parašykite
  resetpassword

  ir spauskite Enter ↲

 • atsidariusiame lange pasirinkite sistemos įkrovimo diską
 • iš sąrašo pasirinkite vartotoją
 • laukelyje „Enter a new password for this user“ įveskite norimą slaptažodį ir jį pakartokite žemiau esančiame lauke.

Suprantu, kad ši galimybė daugeliui atrodo kaip saugumo spraga. Tie, kam tai kelia rūpesčių - skaitykite aukščiau esantį punktą Firmware Password Utility

Apie Ramūnas Blavaščiūnas

Fotografijos, geros technikos ir kavos mylėtojas

Komentarų: 2 | Ačiū, kad rašote lietuviškai

 1. Sveiki. Noriu švariai įsirašyti OS X, tačiau prieš pradėdamas noriu pasiteirauti Jūsų.

  Jei Mac įkrovimo pradžioje palaikysiu Cmd+R ir tada su Disk Utility suformatuosiu diską. Visi duomenys išsitrins. Paskui paspausiu Reinstall OS X, tai man internetu atsiųs naujausią Yosemite? Nes dabar kompiuteris su Mavericks.

  Dėkoju :)

  • Recovery funkcija yra skirta sistemos atstatymui, bet ne atnaujinimui.

   - Jei Sistemos atstatymui naudojamas specialus paslėptas disko skirsnis - per „Recovery“ įdiegiama naujausia anksčiau įdiegtos tame diske sistemos versija. (Formatuojant „Macintosh HD“ tas skirsnis nėra suformatuojamas)
   - Jei naudojama Internet Recovery sistema (pvz. visiškai naujas HDD) - įdiegiama OS X versija su kuria Mac'as buvo parduotas.

   Tad, kokia OS X versija bus įdiegta priklauso nuo Recovery metodo, tačiau nei vienu iš Recovery atvejų nebus įdiegta nauja OS X versija, kuri tame HDD įdiegta dar nebuvo.

   Kaip įdiegti OS X Yosemote „švariai“, parašyta Kaip susikurti OS X Yosemite įkraunamą USB ir OS X įdiegti „švariai“

Parašykite komentarą

Į viršų