Klonavimas kaip duomenų saugojimo (backup) strategija

Klonavimas

Klonavimas yra geresnis ir funkcionalesnis atsarginių duomenų kopijų darymo būdas, nes tai visiškai tiksli duomenų/disko kopija išlaikant jo funkcionalumą. Pavyzdžiui jei tai sisteminis diskas iš kurio pakraunama sistema - sistemą pakrauti galima ir iš „klono“.

Duomenų/diskų klonavimui aš naudoju Carbon Copy Cloner ir kaip taisyklė klonuoju į šiek tiek didesnius diskus, nei kad originalai arba originaluose esančių duomenų kiekis. Tokiu būdu aš galiu, Carbon Copy Cloner pagalba, ne tik turėti visiškai tikslią duomenų kopiją išsaugant sisteminį disko funkcionalumą, bet ir išsaugoti pakeistų failų kopijas, jei man dėl kokių nors priežasčių reikalinga būtų senesnė failo versija.

Apie atsarginių duomenų kopijų (backup) darymo svarbą, galimas strategijas pagal kiekvieno individualius poreikius, bei tam skirtas priemones rašiau jau anksčiau, straipsnyje „Atsarginių duomenų kopijų (backup) kūrimas ir saugojimas“.

Kaip pavyzdį pateiksiu dviejų skirtingų diskų kompiuteryje klonavimą į kitą vieną diską, nes vieno disko klonavimas kur kas paprastesnė procedūra. Tarkim, kompiuteryje turime du diskus (fiziškai atskirus), vienas SSD - naudojamas sistemai ir failams pavadinimu „bootSSD“, o kitas paprastas diskas (gali būti atskiras disko skaidinys ar skaidinys diskų sujungtų į RAID masyvą) skirtas duomenims, pavadintas „dataHDD“

Pavyzdys žemiau yra skirtas Mac kompiuteriams, tačiau pakeitus backup programą, tai galima pritaikyti Windows ar Linux OS.

  1. Išoriniame arba kitame, kompiuterio viduje esančiame backup’ams skirtame diske sukuriame du skaidinius (particijas). Kiekviena particija turiu būti didesnė nei originali, jei norime periodiškai atnaujinti duomenis joje. (Šį veiksmą atliekame tik vieną kartą paruošdami diską duomenų kopijavimui). Suformatuojame particijas HFS+ formatu ir pavadiname taip, kad žinotumėme kuri yra kuri, pvz „bootSSDklonas“ ir „dataHDDklonas“.
  2. Carbon Copy Cloner sukonfiguruojame, kad klonuotų bootSSD (source disk) į bootSSDklonas (target disk). Jei reikia nurodome periodiškimą ir ar saugoti pakeistus failus atskiroje „Archyvo“ direktorijoje ar ne.
  3. Carbon Copy Cloner sukuriame naują klonavimo taisyklę skirtą antram diskui, kuris klonuos dataHDD turinį į dataHDDklonas diską/skaidinį. CCC Konfigūravimas
  4. Paleidžiame Carbon Copy Cloner klonavimą. Kai klonavimas baigtas turite visiškai tikslią šių diskų kopiją kitame diske ir, jei tarkim, bootSSD sugenda - kompiuterį pakrauti ir toliau juo naudotis galite iš bootSSDklonas disko. CCC kopijavimas

Pirmasis duomenų kopijavimas gali užtrukti ilgiau - priklausomai nuo duomenų kiekio, naudojamos jungties ir disko greičio. Jei nurodėte duomenų kopijavimo periodiškumą, kitais kartais duomenų kopijavimas/klonavimas užtruks trumpiau (kiek priklauso nuo to kiek duomenų/failų pasikeitė nuo paskutinio klonavimo) - darant kopijas dažniau tai trunka iki poros minučių.

Carbon Copy Cloner programa pati startuoja ir foniniame režime atlieka jai nurodytus darbus.

Pastaba: jei naudojate „soft link’us“, pvz jūsų vartotojo dokumentų aplankas yra ne pagrindiniame diske, o dataHDD - reikia Carbon Copy Cloner nurodyti, kad baigęs klonavimo procedūrą paleistų atskirai jūsų sukurtą skriptą, kuris disko klone „soft link’us“ pakeistų taip, kad dokumentų aplankas būtų naudojamas ne originalus, o iš disko-klono. Tą padaryti rekomenduoju, nes jei sugenda vidinis diskas ir jūs kraunatės iš disko-klono, neatlikus šios procedūros, dokumentų aplanko jis ieškos dataHDD diske. Tačiau kaip tai padaryti priklauso nuo jūsų failų kompiuteryje ir diskuose organizavimo - galite parašyti start-up skriptą, kuris jungiantis vartotojui patikrins ar yra pasiekiamas diskas dataHDD ir jei pasiekimas - bus naudojamas jis, priešingu atveju bus bandoma jungtis prie dataHDDklonas disko.

Jei, kartais kompiuteris pradėjo dirbti lėtai (apie priežastis ir problemos sprendimo būdus skaitykite: „Kodel Mac'as sulėtėjo“) ir viena iš priežasčių, kodėl taip galėjo nutikti yra didelė failų diske fragmentacija - atstatyti duomenis iš „klono“ yra greičiausias ir patogiausias būdas, nes defragmentavimo programa gali dirbti nuo kelių iki keliasdešimt valandų, tuo tarpu duomenų atstatymas iš disko „klono“ iki keliasdešimties minučių.

Apie taip, kaip susikurti atsarginę palaidžiamojo (bootable) disko kopiją OS X priemonėmis skaitykite straipsnyje „Kuriame atsarginę paleidžiamojo (bootable) dikso kopiją“.

Pasidalinti straipsniu:

Apie Ramūnas Blavaščiūnas

Fotografijos, geros technikos ir kavos mylėtojas

Vienas komentaras

  1. sveiki pas mane atsirado programa Mac Keeper, nezinau ka daryti, nes uzrakino keleta dokumentu.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus viešinamas. Būtini laukai pažymėti *

*

Į viršų