Pasikeitimai OS X El Capitan „Disk Utility“ aplikacijoje

OS X El Capitan „Disk Utility“ aplikacijos langas

Keičiantis OS X versijoms, viena mažiausiai besikeičiančių aplikacijų buvo „Disk Utility“, tačiau viskas pasikeitė pasirodžius OS X El Capitan

Disk Utility“ leidusi vartotojams išspręsti kartais su diske esančių failų sutrikimais susijusias problemas ar įrašyti CD/DVD diskus, naujoje OS X El Capitan stipriai pasikeitė ir pakito ne tik aplikacijos išvaizda, kuri nesikeitė jau eilę OS X kartų, bet ir jos funkcionalumas.

Nauja išvaizda

OS X El Capitan esanti „Disk Utility“ aplikacija tapo spalvingesnė ir informatyvesnė. Dabar aplikacijoje galima matyti ne tik tai kiek vietos duomenys užima diske, bet ir tai kiek kokie duomenys tą vietą diske yra okupavę. Failų tipų diske užimama vieta, naujojoje „Disk Utility“ aplikacijoje atvaizduota spalvomis: aplikacijos - mėlyna, nuotraukos - raudona, audio failai - oranžine, video - žalia ir visi kiti failai - geltona. Tai nėra kokia nors naujovė OS X vartotojams, nes panašiai atvaizduotą failų tipų informaciją jau kelios versijos jie galėjo matyti „About this Mac“ esančioje „Storage“ skiltyje.

Naujoji „Disk Utility“ aplikacija suteikia galimybę atlikti penkis veiksmus paspaudžiant ant aplikacijos viršuje esančių piktogramų: pirmoji pagalba (Firs Aid), diskų skirsniai (Partitinions), trynimas (Erase), atjungti (unmount) ir informacija (Info).

Failų teisių atstatymas

Anot Apple, tai jog naujoje „Disk Utility“ versijoje nėra failų teisių atstatymo (Repair permissions) funkcijos neturi didelės reikšmės. Kompanija tvirtina, kad OS X El Capitan „Sisteminių failų teisės yra apsaugotos automatiškai ir atnaujinamos programinės įrangos atnaujinimų metu. Failų teisių atstatymas daugiau nėra reikalingas“.

Iš vienos pusės, kai kuriems Mac vartotojams, kurie iškilus problemoms pirmoje eilėje puldavo tvarkyti failų teisių, šios funkcijos pašalinimas gali sukelti šoką ir padėties be išeities situacijos pojūtį. Iš kitos pusės tai, kad failų teisių tvarkymas yra automatizuotas kaip „System Integrity Protection“ dalis OS lygmenyje ir Mac vartotojams nereikės to daryti patiems - yra geras sprendimas.

Pirmoji pagalba (First Aid)

Naujoji „Disk Utility“ aplikacija daugiau nebegali patikrinti disko stovio prieš tai nepaleidusi „Firs Aid“ or tai reiškia jei manote, kad diskui reikalingas aptnavimas turite paleisti visą įrankių grandinę, dabar paleidžiamą vienos „First Aid“ piktogramos paspaudimo pagalba. Tiesa, „Disk Utility“ turi galėti tą diską „unmountinti“, nes priešingu atveju gausite pranešimą apie klaidą.

O kur gi RAID?

Dar viena apraiška to, kad Apple mažina savo dėmesį skiriamą Pro vartotojams yra RAID’o valdymo pašalinimas iš „Disk Utility“ aplikacijos. Dabar norintys tvarkyti diskų masyvus turi naudoti komandinę eilutę arba į pagalbą pasitelkti kitų programuotojų sukurtus įrankius. Tiesa pasakius tai didelis pakeitimas ir man jis visiškai nepatinka, kaip beje ir kitiems Pro vartotojams.

CD/DVD diskų „kepimas“

Prieš daugiau nei dešimt metų Apple buvo pirmoji kompanija nustojusi savo Macintosh kompiuteriuose diegti diskečių (angl. Floppy disk) nuskaitymo įrenginius - pamenu kiek tada buvo triukšmo. Šį triuką kompanija pakartojo ir su CD/DVD nuskaitymo įrenginiais - Apple tapo pirmoji į savo kompiuterius nustojusi diegti optinių diskų nuskaitymo/įrašymo įrenginius.

Nors mano Mac kompiuteriuose yra CD/DVD nuskaitymo/įrašymo įrenginiai, tačiau aš nebepamenu kada paskutinį kartą jais naudojausi, gal prieš trejetą metų… Nežiūrint mano poreikių, manau, kad Mac vartotojų tarpe dar yra vartotojų, kurie OS X El Capitan esančioje „Disk Utility“ aplikacijoje pasiges CD/DVD diskų įrašymo funkcijos, tačiau CD/DVD įrašymo galimybė OS X vis dar yra.

Diskų atvaizdai

Disk Utility“ išlieka pagrindine aplikacija skirta diskų atvaizdų valdymui ir daugelis su šiuo funkcionalumu susijusių galimybių aplikacijoje išliko. „Disk Utility“ aplikacijos pagalba galima kurti diskų atvaizdus iš bet kokio aplanko ar pažymėto ir prijungto disko skirsnio. Vienintelis didesnis skirtumas naujoje „Disk Utility“ yra tas, kad OS X El Capitan nėra galimybės pertempti diskų atvaizdus iš Finder aplikacijos į „Disk Utility“ ir vietoje to tenka iš aplikacijos „File“ meniu pasirinkti „Open Disk Image“ arba pasinaudoti Alt ⌥-Cmd ⌘-O klavišų kombinacija.

Dar vienas dalykas

Geriausias Mac kompiuterių aptarnavimo įrankis esantis Mac vartotojų arsenale dabar yra „Recovery Mode“ režimas, patekti į kurį galima:

 • perkrovus Mac kompiuterį
 • šiam įsijungus ir nuskambėjus Mac „įjungimo gongui“ nuspaudus ir laikant nuspaustą Cmd ⌘-R klavišų kombinaciją.

Pasirodžius progreso juostai laikomus nuspaustus klavišus galima atleisti, o ekrane pasirodžius Mac „Recovery Mode“ režimo sąsajai - pasinaudoti jos siūlomais įrankiais.

Pasidalinti straipsniu:

Apie Ramūnas Blavaščiūnas

Fotografijos, geros technikos ir kavos mylėtojas

Komentarų: 22 | Ačiū, kad rašote lietuviškai

 1. jo... vienu žodžiu pabaigos pradžia prasidėjo. Gaila.

 2. Na, aš iš tų kuriems RAID ir kiti dalykai kuriuos nukirpo buvo reikalingi, tačiau nesu sužavėtas tuo kad esu verčiamas dabar dirbti su terminalu užuot greitai ir patogiai tai pasidaryt per disk utility. Bet tendencija aiški, liudna tačiau jei taip jie toliau eis tai gryš prie savo ištakų - o kelio pradžioje kaip makų kompus vadino ir kokia nuomonė buvo paplitus? - gražus žaislinis kompiuteris, "not serious business computer". Eilę metų jie stengėsi ir sekmingai iš to išlipinėjo - dabar gi matau atvirkštini procesa... tarsi laikrodis pradėjo suktis atgal.
  "Paprasti useriai neretai prisiverda košės" - irgi gryna tiesa, tačiau mačiau daug geresnių ir logiškesnių sprendimų apie tai mąstant - kad ir LIBRARY paslėpimas GO meniu - kai atsiranda tik paspaudus ALT.
  Visai smagu butu buvę panašiai paslėpti ir šias funkcijas Disk Utility lange, bet neišnaikinti jų.

  • Aš taip pat naudoju RAID ir nežiūrint to, kad RAID nėra dalykas kurį naudoji dažnai - dažniausiai RAID'ą vieną kartą sukūrei ir pamiršai - šios galimybės pašalinimas iš Disk Utility mane taip pat privertė kiek sumišti ir ne dėl to, kad man būtų sudėtinga parašyti Terminal'e ką nors panašaus į:

   diskutil appleRAID create stripe ManoRaidas HFS+ disk3s2 disk4s2

   bet todėl, kad Apple panašu vis mažiau dėmesio skiria Pro vartotojams. Tai patvirtina ir neseniai, kalbant su „The Telegraph“ T. Cook, kuris demonstratyviai keliauja tik su iPad Pro ir iPhone, pasakyti žodžiai: „I think if you’re looking at a PC, why would you buy a PC anymore? No really, why would you buy one?“
   RAID funkcijos pašalinimas iš Disk Utility aplikacijos - vienintelis dalykas man sukėlęs nemalonių pojūčių, tačiau manau jog esu absoliučios mažumos atstovas šiuo klausimu ir daugelis Mac vartotojų net nenutuokia kas yra tas RAID.

 3. esmė yra jų požiūryje, nenustebsiu jei kitame os jie išmes ir patį terminal. O kam gi jis reikalingas eiliniam useriam? Logiška? Su siaubu pagalvoju apie ta dieną kai reikės gryžti prie pisiuku jei mac os x išvisi taps nebenaudojimas ir supaprastintas kaip koks ios... Brrr.

  • Manau, jei terminal'o nebus kaip OS X sistemos dalies - jis bus sistemos administravimui skirtų įrankių rinkinio sudėtyje arba atsiras trečių šalių sprendimai. Dabar taip pat OS X sistemų administravimui dažnai pasitelkiami arba papildomi Apple, arba trečių šalių įrankiai tiek paketingui, tiek deploymentui, tiek ir eilei kitų užduočių.
   Žiūrint į dabartinę Mac kompiuterių šeimą - vartotojo poreikiai turi būti ypač specifiniai, kad jam prisireiktų pvz. RAID komandos tiek, kad ši būtų kokios nors standartinės aplikacijos dalimi.
   Tiesa pasakius eiliniams vartotojams nelabai reikalingas ir Terminal'as ir jis ten yra paliktas daugiau sistemos administratorių poreikiams, IMHO. Jei pasiteirautum iš aplinkinių draugų ar kolegų, kurie nėra sistemų administratoriai ar programuotojai kiek dažnai jie naudoja Terminal'ą ir ar naudoja apskritai, suprastum jog šios aplikacijos pašalinimas iš sistemos jų tarpe liktų visiškai nepastebėtas.

 4. Jauciasi Kuko nuopelnas
  Uzdare Aperture projekta
  Panaikino Macos Capitan Widgets langa, na man nepatogus tas ios imitavimas, tuo labiau kad programeriai nebekuria tu widgets, o buvo senu nalai reikalingu ir naudingu
  Apgaudineja vartotojus, dabar nauji Imac su 1TB Fusion diskais eina tik 25GB SSD ir niekur apie tai neraso viska patiliukais padaro, nors senesni buvo 120GB

  • Nežinau kodėl naujuose 5K iMac modeliuose Apple nusprendė SSD dalį Fusion diskuose sumažinti šitaip dramatiškai, matyt norėdama išlaikyti tą patį kainų lygį su 5K modeliais koks buvo su ankstesniais apkarpė brangesnę diskų dalį ir SSD paliko tik tiek, kad tilptų sistema ir kelios aplikacijos.

   Kas link apgaudinėja ir niekur apie tai nerašo: tai rašo. Jei nueisi į iMac pirkimo puslapį ir „Choose Storage“ skirsnyje paspausi ant „How much storage is right for you?“ rasi kad ten parašyta, jog 1TB diskai turi 24GB SSD dalį, į kurią telpa sistema ir aplikacijos bei rekomendacijas, kad jei kompas su 32GB RAM - pirkti 2TB ar 3TB diskus, nes juose 128GB SSD dalis nes su didesniu RAM kiekiu ( į mažutę SSD dalį jau nebetelpa speep, swap ir t.t. failai).
   Kad nereikėtų ieškoti tos vietos, kur Apple rašo:
   Apple informacija apie Fusion diskuose esančią SSD dalį

 5. Taipogi iškastravo iki negalėjimo iWorks paketą. Numbers kurie tokie cool buvo nebenaudojami tapo apskritai... Nenustebsiu jei nustos gaminti kompus išviso, paliks tik ipadus-iphonus ir laikrodžius. Juk taip faina su iPadu... Panaršyti internete ir facebooke bei youtube ir meilus pasitikrinti tai jo, o su kuo kurti profesionaliai turini tai greičiausiai irgi bus jau standartiniu tapęs atsakymas - "su trečių šalių"... bet jau ne tik su trečių šalių appsais bet manau ir su trečių šalių kompais ir ju osais jai reikės tai daryt ir matomai jau neuž kalnų tas laikas...

 6. Apskritai... pirmą kartą nuo 2001 metų PAKRAUPAU, to dar nebuvo... Prieš tris dienas nusipirkau nauja Macpro, tą juoda kibirą. Jame jau ElCapitan. Nu ok, tegu buna galvoju. Nu ir prasidėjo... problemos su networkingu - NAS serveris i kuri ir backupai per scheduled time machine daromi ir archyvai laikomi ir kuris dirbo Yosemite idealiai - su ElCapitanu streikuot pradėjo - visas internetas klykia su ta pačia problema ir baisisi, kaip galima paleist apyvarton nauja OS su tiek bugu... Šiandien iš viso vos nuo kedes nenugriuvau - nusipirkau nauja external HDD su USB3 - kišu į kibirą - NEMOUNTINA. Išbandžiau visus 4 ten esančius slotus, nė velnio - kišu i Macbook air, Macbook pro kuriuose sukasi Yosemity - viskas ok. Skambinu i iDeal, sakau ka čia pardavėt? o gal visai ne draivo problema - pas juos irgi kibiras demonstracinis ijungtas - pabandė patys - akurat:) MAC PRO+EL CAPITAN problema, nes kituose kompose su ElCapu mountina. Ok, sprendimas rado - perkrauti su išanksto ikištu draivu - tada mountina. Sako gražinkit ta draiva jei norit, bet šiaip belieka laukti update... Siaubas siaubas ir dar karta saubas - panašu kad žodis "kokybė" jau praeity kai galvoji apie Apple.... nesitikėjau. Anksčiau žvengdavom kad naujos windows versijos išeina su milijonais klaidų ir visi kas paskubėjo upgreidintis verkia, nes tai tas nebeveikia tai anas. Bet kad nebeveiktų elementarūs dalykai naujoje OS X, kad nemauntintu išorinio disko..... nebeturiu žodžių.

 7. Nežinau koks NAS naudojamas, bet jei keychain'e rasti visus jo sertifikatus ir prie visų juose esančių nustatymų pažymėti „Always Trust“ - gal susitvarkytų reikalas.
  Kitas būdas:
  - pažymėk jei nepažymėta Finder > Preferences > General - ir uždėk varną prie „Connected Servers“
  - Cmd+K ir įvesk NAS hosto pavadinimą/domeną ar IP. Jei reikia įvesk pwd ir sąraše pažymėk kuriuos nori užmountinti.

  Gal pramuš.
  P.S. Tavo problema man priminė apie porą veikėjų vis dar kovojančių su Wi-Fi problema Kapitone - reikia brūkštelėti rašinėlį kaip tas problemas spręsti. Gal yra ir daugiau vargstančių su strakaliojančiu ir tai neveikiančiu, tai veikiančiu taip lėtai jog neaišku ar jis veikia belaidžiu tinklu.

 8. esme ta, kad Synology NAS naudoju jau pora metų, jungiuosi su yvairaus amžiaus makais kuruose sukasi SnowLeoprdas, Yosemite, Lion, Mountain Lion - jokiu problemų, visi dirba idealiai. Nu šita nauja OS, kažkoks košmaras, tikrai per daug bugų. O tas faktas kad neužsimauntina normaliai elementarus usb3 external draivas ir tam kad ji pasigautu reikia kas karta daryt restarta tai mane visai pribloškė... Beje ir adobe cc2015 photoshopas taip sunkiai performina... :((( - palyginimui - susiinstaliavau ji ir į paskutinį macbook air  11, šių metų, o jame Yosemite - neitikėtina bet čia photoshopas vartosu guviau nei naujajame MacPro su El Capitanu, kuris yra galingesnis zymiai ir jame dvi vaizdo kortos.... nieko nebus reikes švariai gryžti prie Yosemite, ten jokių problemų nera ir bugai ištaisyti. Apsišiko Apple žiauriai mano akyse šį kartą su nauja OS....

  • Dėl PS darbo nekaltinčiau tik Apple. OS X El Capitan Apple pasitraukė iš OpenGl žaidimo ir dabar naudoja Metal. Adobe niekada nebuvo naujų galimybių panaudojimo avangarde, nors ir turi prieigą prie OS X versijų jau tada kai šios gyvena dar tik kodiniais pavadinimais, ir manau PS ant „Kapitono“ veiks šūdinai kol Adobe nepritaikys jos darbui su Metal, kuriuo Apple pakeitė Adobe vis dar naudojamą OpenGL.
   Vasarą Apple pristačius Metal, Adobe gyrėsi jog PS veikia su šia technologija 70% greičiau, tačiau nežiūrint to, kad praėjo beveik pusė metų - jie vis dar šlifuoja tą kodą ir jo galutinėse PS versijose nenaudoja.
   Kai kuriose Apple ir Adobe susikirtimo vietose nieko neaišku. Pvz. Camera RAW 9.0 veikė normaliai pasirodžius 9.1 prasidėjo nesąmonės. Apple sako kreipkitės į programinės įrangos gamintoją. Programinės įrangos gamintojas, šiuo atveju Adobe, sako: „We're working around all the OS bugs that we can - but some we just cannot work around and have to ask the OS maker to fix.“

 9. Na štai, labai gerai, padėjai apsispresti:) Rytoij darau clean instolą ir gryztu i Yosemity, kuriame viskas sukasi greitai ir nera problemų. Maką naudoju darbui, ir jei Apple su Adobiu leidzia sau eksperimentuoti ir useriai tik kenčia naujoje OS, tai velniop ją. Man geriau senesnė, bet stabiliai veikianti os su kuria yra komfortas dirbti, o ne pastoviai keiktis kad tas neveikia, anas neperformina, ir laukti kol apple teiksis ištaisyti savo klaidas ar susitarti su adobiu. Upgreidinsiu i el capa tik tada kai PS veiks taip pat gerai kaip ir Yosemity. Ačiū Ramunai:)

 10. Turiu pasidaręs tam reikalui instolą iš USB, dėkui Ramūnai.

 11. Nu va - net akyse šviesiau pasidarė gryžus prie Yosemity. Absoliučiai viskas ko man reikia veikia be jokių problemų.

 12. Neduok dieve! Tada būtų visiškos šakės. Bet tai gal vis delto jiems taip neatsisuks varžteliai, kad taip elgtūsi - labai tikiuosi. Visgi su telefonu mes dar nemaketuojame knygų, nekuriame pakuočių, nemontuojame filmų, tai jau tiek to. Bet mano pvz atveju tai man sustoja visas mano darbas - aš netenku normalaus instrumento kuriuo užsidirbu iš išlaikau šemą. Nejuokauk taip.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus viešinamas. Būtini laukai pažymėti *

*

Į viršų