Kaip patikrinti ir pataisyti failų teises Mac kompiuteryje su įdiegta OS X El Capitan

Išleidusi OS X El Captitan Apple apkarpė „Disk Utility“ aplikacijos galimybes, vienas jų automatizuodama sistemos lygmenyje, o kitas iš vis pašalindama iš aplikacijos.

Naujoje, 15-toje „Disk Utility“ versijoje be kitų aplikacijoje atliktų atnaujinimų ir pakeitimų, Apple iš aplikacijos vartotojo sąsajos pašalino galimybę vartotojui inicijuoti kompiuterio diske esančių failų teisių patikrinimo ir jei reikia tų teisių pataisymo procesą. Tai nereiškia, kad OS X El Capitan 10.11 vartotojai visiškai neteko galimybės patikrinti ir pataisyti Mac kompiuterių diskuose esančių failų integralumo.

Gana ilgą laiką Mac vartotojai susidūrę su Mac sistemos veikimo problemomis kaip vieną pirmųjų iš problemos sprendimo būdų stverdavosi kompiuterio diske esančių failų teisių tikrinimo ir taisymo, kuris daugeliu atveju nebūdavo nei reikalingas, nei išspręsdavo problemą ir neretai ten pasirodanti informacija tik klaidindavo vartotoją ir dėl šios priežasties aš pritariu Apple dėl šios funkcijos perkėlimo į sisteminį lygmenį. Nežiūrint to, kad Mac diske esančių failų teisių taisymas daugeliu atveju nėra problemos sprendimas, mac vartotojai vis tik gali atsidurti situacijoje kai griebtis failų teisių taisymo „gelbėjimosi rato“ yra tikslinga. Viena tokių situacijų yra kai dėl vienų ar kitų priežasčių vartotojo failo teisės „sugriūva“ ir jis negali savo sukurto failo nei perskaityti, nei jo išsaugoti.

Jei manote ar įtariate, kad diske esančių failų teisės yra netvarkoje - OS X El Capitan, o matyti ir naujesnių OS X versijų vartotojai, nes nemanau jog Apple šį funkcionalumą į „Disk Utility“ aplikaciją grąžins artimiausiu metu, turės griebtis seno, gero, patikimo ir galingojo Terminal’o.

Kaip patikrinti disko teises OS X El Capitan

Norint patikrinti disko teises OS X El Capitan reikia atidaryti Terminal aplikaciją ir joje įvesti komandą:

sudo /usr/libexec/repair_packages --verify --standard-pkgs /

Įvedus šią komandą reikės įvesti kompiuterio administratoriaus slaptažodį, kurį vedant nesimatys jog rašote.

Įvedus komandą Terminal aplikacijos lange bus parodyti failai, kurių teisės skiriasi. Greičiausiai pamatysite ką nors panašaus į:

Group differs on “Library/Printers/Icons”, should be 80, group is 0. Permissions differ on “Library/Printers/Icons”, should be drwxr-xr-x , they are dr-xr-xr-x . Group differs on “Library/Printers/PPDs”, should be 80, group is 0. Permissions differ on “Library/Printers/PPDs”, should be drwxr-xr-x , they are dr-xr-xr-x . Group differs on “Library/Printers/PPDs/Contents”, should be 80, group is 0. Permissions differ on “Library/Printers/PPDs/Contents”, should be drwxr-xr-x , they are dr-xr-xr-x . Group differs on “Library/Printers/PPDs/Contents/Resources”, should be 80, group is 0. Permissions differ on “Library/Printers/PPDs/Contents/Resources”, should be drwxr-xr-x , they are dr-xr-xr-x . User differs on “private/var/db/displaypolicyd”, should be 0, user is 244. Group differs on “private/var/db/displaypolicyd”, should be 0, group is 244. Permissions differ on “usr/libexec/cups/cgi-bin”, should be drwxr-xr-x , they are dr-xr-xr-x . Permissions differ on “usr/libexec/cups/daemon”, should be drwxr-xr-x , they are dr-xr-xr-x . Permissions differ on “usr/libexec/cups/driver”, should be drwxr-xr-x , they are dr-xr-xr-x . Permissions differ on “usr/libexec/cups/monitor”, should be drwxr-xr-x , they are dr-xr-xr-x . Permissions differ on “usr/libexec/cups/notifier”, should be drwxr-xr-x , they are dr-xr-xr-x .
o gal net ir ilgesnį failų sąrašą. Nebūtina dėl to pergyventi. Yra visa eilė failų, kurių teisės gali skirtis, tačiau tai nedaro jokios įtakos sistemos darbui ir gali būti ignoruojama. Kai kurių, tokių „ignoruojamų“ failų teisių sąrašą rasite Apple svetainėje esančiame „Mac OS X: Disk Utility‘s Repair Disk Permissions messages that you can safely ignore“ puslapyje.

Jei norite patikrinti failų, esančių kitame diske, teises - „/“ pakeiskite disko pavadinimu.

Kaip pataisyti disko teises OS X El Capitan

Jei patikrinus failų teises buvo aptikti failai, kurių teisės skiriasi nuo numatytų ir norite tai sutvarkyti - pakeiskite --verify raktą raktu --repair ir vėl nurodytkite komandai veiksmus atlikti tame pačiame diske.

sudo /usr/libexec/repair_packages --repair --standard-pkgs --volume /

Teisių taisymo procesas gali kiek užtrukti, panašiai kaip tai užtrukdavo šį veiksmą atliekant ankstesnėse OS X versijose buvusioje „Disk Utility“ aplikacijoje. Terminal aplikacijos lange matysite kokių failų teisės yra pakeistos.

Group differs on "Library/Printers/Icons", should be 80, group is 0. Permissions differ on "Library/Printers/Icons", should be drwxr-xr-x , they are dr-xr-xr-x . Repaired "Library/Printers/Icons". Group differs on "Library/Printers/PPDs", should be 80, group is 0. Permissions differ on "Library/Printers/PPDs", should be drwxr-xr-x , they are dr-xr-xr-x . Repaired "Library/Printers/PPDs". Group differs on "Library/Printers/PPDs/Contents", should be 80, group is 0. Permissions differ on "Library/Printers/PPDs/Contents", should be drwxr-xr-x , they are dr-xr-xr-x . Repaired "Library/Printers/PPDs/Contents". Group differs on "Library/Printers/PPDs/Contents/Resources", should be 80, group is 0. Permissions differ on "Library/Printers/PPDs/Contents/Resources", should be drwxr-xr-x , they are dr-xr-xr-x . Repaired "Library/Printers/PPDs/Contents/Resources". User differs on "private/var/db/displaypolicyd", should be 0, user is 244. Group differs on "private/var/db/displaypolicyd", should be 0, group is 244. Repaired "private/var/db/displaypolicyd". Permissions differ on "usr/libexec/cups/cgi-bin", should be drwxr-xr-x , they are dr-xr-xr-x . Repaired "usr/libexec/cups/cgi-bin". Permissions differ on "usr/libexec/cups/daemon", should be drwxr-xr-x , they are dr-xr-xr-x . Repaired "usr/libexec/cups/daemon". Permissions differ on "usr/libexec/cups/driver", should be drwxr-xr-x , they are dr-xr-xr-x . Repaired "usr/libexec/cups/driver". Permissions differ on "usr/libexec/cups/monitor", should be drwxr-xr-x , they are dr-xr-xr-x . Repaired "usr/libexec/cups/monitor". Permissions differ on "usr/libexec/cups/notifier", should be drwxr-xr-x , they are dr-xr-xr-x . Repaired "usr/libexec/cups/notifier".

Atminkite, kad tai šie veiksmai tikrai nėra tie, kuriuos turėtumėte atlikti reguliariai ir įdiegti į savo Mac priežiūros periodiškai atliekamų veiksmų sąrašą, dėl šios priežasties Apple ir pašalino šią funkciją iš Disk Utility aplikacijos OS X El Capitan.

Ankstesnėse OS X versijose šiuos veiksmus taip pat buvo galima atlikti Terminal pagalba, tačiau jie buvo atliekami diskutil komandos pagalba, pvz.:
sudo diskutil repairPermissions /
Pasidalinti straipsniu:

Apie Ramūnas Blavaščiūnas

Fotografijos, geros technikos ir kavos mylėtojas

Komentarų: 7 | Ačiū, kad rašote lietuviškai

 1. Ramūnai, ar šitas straipsnelis apie failų teisių atstatymą sutvarkys tokio tipo pranešimus?
  The file “IMG_3740.jpg” couldn’t be opened because you don’t have permission to view it.
  To view or change permissions, select the item in the Finder and choose File > Get Info.
  Kiek bandau per Get Info permisions tvarkyti - viskas ten gerai, rodo, kad aš galiu Read and Write, bet visitiek šitą pranešimą gaunu kai kuriems failams tam tikrame folderyje...

  • Žiūrint kokia to pranešimo priežastis. Jei failų teisės - turėtų padėti. Jei nepadės - patikrink ar visose aplikacijose ar tik kokioje nors vienoje neleidžia atidaryti, gal kurioje nors susikešavo ir užstrigo.

   • ši komanda beveik nieko nerado, kad susiję su tuo folderiu, su kuriuo problemos:
    Permissions differ on "Library/Java", should be drwxr-xr-x , they are drwxrwxr-x .
    Repaired "Library/Java".
    Group differs on "private/var/db/GPURestartReporter", should be 0, group is 80.
    Permissions differ on "private/var/db/GPURestartReporter", should be drwxr-xr-x , they are drwxrwx--- .
    Repaired "private/var/db/GPURestartReporter".
    User differs on "private/var/db/displaypolicyd", should be 0, user is 244.
    Group differs on "private/var/db/displaypolicyd", should be 0, group is 244.
    Repaired "private/var/db/displaypolicyd".

 2. Ir įvedęs šią komandą gaunu ne failų sąrašą, o tokį atsakymą:
  sudo /usr/libexec/repair_packages –verify –standard-pkgs /
  repair_packages: An action must be specified.
  Kokį action čia reikia specifikuoti?

 3. Ačiū, Ramūnai, bet mano problema yra visgi su Preview aplikacija. Ir sprendimas štai toks:

  I fixed it by deleting the folder ~/Library/Containers/com.apple.Preview/.
  To do this Finder->Go->Go To Folder... type ~/Library/Containers/ and then delete com.apple.Preview.
  http://apple.stackexchange.com/questions/209686/preview-refuses-to-open-pdf-file-incorrectly-claiming-a-permission-issue

  • Kaip ir rašiau aukščiau, priklauso nuo priežasties kodėl taip yra. Kartais aplikacijos ypač jei dėl kokios nors priežasties sminga ir nespėja atrakinti failų - sekantį kartą juos atidarant ir aplikacijai imant iš kešo - jų atidaryti negali ir tokiu atveju reikia išvalyti jų SavedApplicationState. Ar tai konkrečios aplikacijos problema galima pabandžius tą failą atidaryti su kita aplikacija ir jei su kita atidaro - tada, greičiausiai, bėda Aplikacijos SavedState.
   Jei ištrynei visą ~/Library/Containers/com.apple.Preview tai gerokai persistengei, nes trinti reikia tik failo būsenos išsaugojimo aplanką, Preview aplikacijos atveju tai: ~/Library/Containers/com.apple.Preview/Data/Library/Saved Application State/com.apple.Preview.savedState
   Dažnai trinant SaveState dingsta ir faile atlikti pakeitimai todėl saugiau pakeisti tik failo užrakinimo žymę pvz.
   chflags -R nouchg "~/Library/Containers/com.apple.Preview/Data/Library/Saved Application State/com.apple.Preview.savedState/"
   Ši komanda nieko netrindama nurodytame aplanke esantiems failams atstato vartotojui leidžiančius juos keisti ir vartotojas juos vėl gali atidaryti ir redaguoti.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus viešinamas. Būtini laukai pažymėti *

*

Į viršų