Kaip išgyventi su 16GB talpos iPhone

Daug žmonių ar iš ekonominių sumetimų, ar iš negalėjimo teisingai įvertinti savo poreikių įsigyja mažiausios talpos iPhone ir paskui vargsta kasdien spręsdami galvosūkį – ką ištrinti, o ką palikti.

Kai kurie iPhone vartotojai piktinasi Apple, kuri vis dar gamina 16GB talpos iPhone. Taip, 16GB šiais laikais atrodo įtartinai mažai, tačiau tai ekonominis variantas daugeliui vartotojų išsprendžiantis problemą iPhone ar koks nors Android, o korporacijoms leidžiantis savo darbuotojams nupirkti normalius telefonus - iPhone ir taip juos išvaduoti nuo kasdieninio streso.

Jei 16GB iPhone korporatyviniams vartotojams skirtų darbo reikalams - pilnai pakanka, tai asmeniškai įsigijusiems ir daugiau nei tik darbo reikalais naudojantiems 16GB telefoną tokios talpos iPhone gali pasirodyti kiek ankštokas. Žinoma, priklauso nuo poreikių – jei daug nefotografuojate, nesate begalybės žaidimų mėgėjas bei nejaučiate poreikio turėti iPhone valandų muzikos, kurios galite klausytis neprisijungę prie interneto – gali užtekti ir 16GB iPhone.

Jei taip nutiko, kad turite 16GB iPhone ir jaučiate, kad „nebesutelpate“ ir dažnai jame trūksta laisvos vietos išsaugoti nuotraukas, atsisiųsti aplikacijas ar net įsidėti porą dainų – keli žemiau esantys patarimai gali padėti Jums sumažinti diskomforto jausmą naudojantis ekonominės talpos iPhone.

Jei trumpai: kraustykitės į „debesis“ su muzika, video ir nuotraukomis, optimizuokite video ir foto formatus, atsisakykite nereikalingų aplikacijų ir įpraskite iššluoti aplikacijų prikauptus duomenis, nekaupkite viso gyvenimo istorijos telefone, o jei to padaryti nepavyksta – naudokite priedus.
Ilgesnį ir detalesnį paaiškinimą, kaip išgyventi su 16GB iPhone, nors žemiau pateikta informacija gali būti naudinga ir didesnių talpų iPhone savininkams, skaitykite žemiau.

1. Foto ir video

16GB iPhone savininkams tikriausiai ne kartą teko atsidurti situacijoje, kai pakėlęs akis pastebi puikų kadrą, pakeli iPhone, spaudi… o ten iPhone neužtenka vietos nuotraukoms

1.1 Nuotraukų saugojimas

Turint 16GB iPhone ir mėgstant fotografuoti reikėtų pamiršti apie nuotraukų saugojimą iPhone atmintyje ir pradėti naudoti iCloud Photo Library, Google Photos, Yahoo Flickr ar kitas kompiuterinių debesų paslaugas leidžiančias talpinti nuotraukas į saugyklas internete telefone paliekant tik nedaug vietos užimančias sumažintas nuotraukų failų versijas.

Prieš pasirinkdami paslaugą pasidomėkite jų aprašymais, paslaugų paketu ir kitų vartotojų apžvalgomus. Ne visos, iš pirmo žvilgsnio labai panašias galimybes siūlančių kompanijų paslaugos yra vienodos. Vieni riboja vietą ir norint turėti jos daugiau - teks mokėti, kiti vietos neriboja, tačiau jų serveriuose patalpintos nuotraukos yra suspaudžiamos, kad užimtų mažiau vietos ir dėl to gali nukentėti jų kokybė (Google) ir panašiai.

Reikia atkreipti dėmesį ir į tai, kad daugelis tokių paslaugų tiekėjų yra numatę nuotraukų perdavimą į serverius tik kai telefonas atitinka kelis reikalavimus, pavyzdžiui esate prisijungę prie Wi-Fi ir telefono akumuliatorius yra pakankamai įkrautas. Kelionėje, kai įprastai fotografuojama daugiau ir ne visada yra kur prisijungti prie Wi-Fi esant pakankamai įkrautam akumuliatoriui, net ir šis sprendimas 16GB iPhone turintiems gali būti menka paguoda.

Norėdami įjungti iCloud Photo Library: atidarykite Settings aplikaciją ir joje pasirinkite Photos & Camera ir įjunkite nuotraukų bibliotekos optimizavimą Optimize iPhone Storage. Įjungus optimizavimą iPhone liks mažos nuotraukų kopijos užimančios nedaug vietos, o originalai (nekompresuoti ir 100% kokybės) bus perkelti į iCloud serverius. Turėkite omenyje, kad jei fotografuojate daugiau – nemokamai suteikiamų 5GB vietos iCloud saugyklose gali greitai pritrūkti ir sutaupius vienoje vietoje – teks kišenę praverti kitoje.

1.2 Live Photo

Turint 16GB iPhone 6s - reikėtų atsisveikinti su „Live Photo“ funkcija ir laikyti ją išjungtą „Live photo“ piktograma. Žinoma, viena ar dvi „gyvos“ nuotraukos didelės įtakos neturės net ir kiekvieną kilobaitą skaičiuoti verčiančiame 16GB iPhone, tačiau laikant „Live Photos“ įjungtą – labai lengva pamiršti šią funkciją išjungti vėliau ir prifilmafotografuoti telefono „diską“ greičiau nei to norėtųsi kas vėliau gali tapti sėdėjimo kokioje nors egzotiškos šalies kavinėje pasinėrus į „šitą trinti ar palikti“ uždavinių sprendimą vietoje to, kad gėrėtis supančiais vaizdais.

1.3 HDR

16GB iPhone savininkams mėgstantiems pažaisti su plataus dinaminio diapazono vaizdais reikėtų apsilankyti iPhone nustatymuose ir patikrinti ar išjungtas originalių nuotraukų failų saugojimas. Nors HDR nuotraukos ne visada būna tas variantas, kurį norėtumėme pasilikti - tokia jau ta 16GB iPhone savininko dalia – sutaupius vienur, teks varžyti save ir kitur. Išjungti originalių nuotraukų saugojimą, kai fotografuojama HDR režimu galima: SettingsPhotos & CameraKeep Normal Photo perjungti į padėtį „išjungta“

1.4 Fotografinės aplikacijos

Kartais kai kurios su fotografija susijusios aplikacijos išsaugo ir originalius ir redaguotus failus. Jei manote, kad originalo Jums nereikia – ištrinkite jį ir taip pat ištrinkite jas iš „Recently Deleted“ aplanko. Nors „Recently Deleted“ aplanke esančios nuotraukos ištrinamos automatiškai praėjus 30-ai dienų po to kai nurodėte jas ištrinti - 16GB iPhone atveju 30 dienų trunkantis vietos „ėdimas“ gali kainuoti ne vieną nepadarytą gerą kadrą.

Jei mėgstate kačiukus, tai ką valgote ar savo kojų nagus talpinti „Instagram“ socialiniame tinkle, tikriausiai pastebėjote, kad šio socialinio tinklo aplikacija išsaugo ir redaguotas nuotraukas, kurias patalpinate į „Instagram“ svetainę ir originalą. Norėdami sutaupyti vietos iPhone, aplikacijoje nurodykite nesaugoti originalių failų.

1.5 Video

Mėgstantiems filmuoti reikėtų taip pat sumažinti filmavimo skiriamąją gebą ir visai pamiršti apie 4K. Pabandyti žinoma galima ir 4K, tačiau dėti daug vilčių į tai, kad pavyks išsaugoti didesnį nei 4–6 minučių 4K video – neverta. Manau su saiku filmuojantiems reikėtų video nustatymus pakeisti į „1080p HD at 60 fps“ ar „1080p HD at 30 fps“, o daugiau filmuojantiems pasitenkinti „720p HD 30 fps“. Sulėtinto vaizdo filmavimui, 16GB iPhone savininkams taip pat reikėtų iš anksto nustatyti mažiau vietai telefone reiklų formatą „720p HD at 240 fps“.

Šiuos, video formatų nustatymus pakeisti galima: SettingsPhotos & CameraCamera skirsnyje pasirinkus reikiamus formatus prie Record Video ir Record Slo-mo

2. Aplikacijos

Aplikacijos dažniausiai būna jei ne pirmą, tai antrą daugiausiai iPhone vietos užimantis turinys (aišku pas melomanus daugiausia vietos užima muzika, tačiau retas melomanas naudoja iPhone su 16GB talpa). Pirmiausia reikėtų išsiaiškinti kokios aplikacijos užima daugiausiai vietos. Tai padaryti galima: SettingsGeneralStorage & iCloud UsageManage Storage. Čia bus pateiktas aplikacijų, išrikiuotų nuo užimančių daugiausiai iki mažiausiai vietos, sąrašas. Paspaudus ant aplikacijos bus galima pamatyti kiek vietos užima aplikacijos turinys: nuotraukos ir video, dokumentai, sukešuoti duomenys ir panašiai.

Peržiūrėjus aplikacijų sąrašą reikėtų apsispręsti ar tikrai visos įdiegtos aplikacijos Jums yra reikalingos. Dažnai, net ir įsigytas aplikacijas galima iš telefono ištrinti ir atsisiųsti tik tada kai jų reikia. Pavyzdžiui jei mėgstate žaisti žaidimus – vargu ar žaidžiate daugiau nei 2 „vienu metu“ todėl tuos, kurių „šiuo metu“ nežaidžiate – galite iš iPhone ištrinti ir atsisiųsti tada kai pereisite visus dabar žaidžiamų žaidimų lygius.

Ne visas aplikacijas pavyks iš iPhone ištrinti. Kai kurios aplikacijos yra operacinės sistemos dalis ar įdiegtos kartu su iOS ir jos, nors ir nereikalingos, turės likti iPhone.

Balansuojant ties iPhone laisvos vietos išeikvojimo riba, reikėtų įprasti išvalyti kai kurių aplikacijų kešą. Dažniausiai „užsiauginančios“ nemažą kešą yra naršyklių aplikacijos. Safari kešą išvalyti galite: SettingsSafariClear History and Website Data.

Jei naudojate specialiai kokių nors internetinių svetainių turinio naršymui - atsisakykite jų ir tų svetainių turinį skaitykite per naršyklę.

3. Senos žinutės

Pagal nutylėjimą iMessage ir SMS žinutės iPhone saugomos „amžinai“. Nors tai gali būti ir patogu - 16GB savininkams, vertėtų pamąstyti apie tos „amžinybės“ apribojimą ir tai padaryti galima atidarius Settings aplikaciją, pasirinkus MessagesKeep Messages ir pasirinkus vieną iš ten esančių parinkčių: „30 dienų“, „1 metai“ ar palikti „Forever“.

Jei turite draugų, kolegų ar priešų, kurie Jums dažnai siunčia Messages žinutes su nuotraukomis ar failais, kurių Jums „100 metų nereikia“ - tas nuotraukas, garso ir vaizdo failus ar kitą turinį užimantį vietą iPhone galite ištrinti: atsidarykite Messages aplikaciją → pasirinkite vieną iš tokių žinučių siuntėjų → žinučių sąrašo lange paspauskite ant Details → atsidariusio lango apačioje pamatysite visas to žmogaus ar grupės žmonių Jums siųstus failus → pažymėkite juos paspausdami ir palaikydami bei spustelėkite ant Delete pasirodžiusiame kontekstiniame meniu.

4. Muzika

Muzikos klausymuisi, taip pat kaip ir nuotraukų saugojimui 16GB iPhone reikėtų kraustytis į „debesis“. Perkant iPhone sutaupytus pinigėlius teks atiduoti kokiai nors kompanijai leidžiančiai klausytis srautinės muzikos be apribojimų. Tokias paslaugas teikiančių kompanijų yra kelios ir renkantis vieną iš jų reikėtų pasidomėti, kurios teikiamos paslaugos labiausiai atitinka Jūsų poreikius. Nors iš pirmo žvilgsnio daugelio tokias paslaugas teikiančių kompanijų kainos ir paslaugos gali pasirodyti panašios, tačiau priklausomai nuo to, ko Jums reikia – kainos gali skirtis ženkliai.

Pavyzdžiui „Apple Music“ paslaugos kaina Lietuvoje 6,99 €/mėn. vienam žmogui arba 10,99 €/mėn. šeimai iki 6 žmonių, tuo tarpu „Spotify“ kaina vienam žmogui Lietuvoje tokia pati kaip ir „Apple Music“, tačiau maksimaliam šeimos ratui „Spotify“ planas leidžiantis paslauga naudotis 5 žmonėms mėnesiui kainuoja 20,99 €, o už panašią kainą, kaip „Apple Music“ šeimai (6 žmonėms), „Spotify“ (10,49 €) klausytis galėsite tik dviese. Tačiau ne viską lemia pinigai ir kartais kur kas didesnę reikšmę renkantis paslaugą turi asmeninės simpatijos.

Pradėjus naudoti „Cloud“ paslaugas nereikia stipriai savęs skriausti - įsidėkite porą mėgstamų albumų „juodai dienai“ – kai sėdėsite be interneto kokioje nors dykumoje.

5. Podkastai

Jei klausotės podkastų ir juos prenumeruojate - nurodykite, kad iš telefono būtų ištrinti jau perklausyti podkastai.

6. Elektroninis paštas

Elektroninis paštas ypač periodiškai neprižiūrimas taip pat gali tapti besočiu iPhone vietos ėdiku - pasirūpinkite, kad jame būtų tik reikalingi laiškai ypač jei juose yra prisegtų failų.

7. Dokumentai ir iBooks

Jei skaitote elektronines knygas patikrinkite ar neliko iPhone išsaugotų, jau perskaitytų knygų, kurių nešiojimasis su savimi visur yra bereikalingas vietos telefone užėmimas.

Dokumentų skaitymui, kūrimui ir redagavimui skirtos aplikacijos taip pat gali būti prikaupusios megabaitus ar net gigabaitus jau nereikalingų, tačiau svarbių dokumentų - jei manote, kad jie gali būti kada nors reikalingi - pasirūpinkite jų perkėlimu į internetinių debesų serverius.

8. Priedai

Jei visais spaudžiantis vis tiek netelpate 16GB iPhone (nors priklausomai nuo intensyvumo, tai gali liesti ir didesnių talpų iPhone savininkus) - pasidomėkite galimybe įsigyti priedus leidžiančius praplėsti iPhone atmintį.

Žemiau pora iPhone atmintį praplėsti leidžiančių priedų:

 • Leef iBridge Mobile Memory - leidžia naudojant Leef iBridge „MobileMemory“ aplikacijos pagalba filmuoti ir fotografuoti tiesiai į „Leef iBridge Mobile Memory“ priedą ar iš šio priedo žiūrėti filmus. „Leef iBridge Mobile Memory“ galima rinktis 16GB (59,99 USD) , 32GB (79,99 USD), 64GB (119 USD), 128GB (199,99 USD) ir 256GB (399,99 USD) talpų.
 • „SanDisk iXpand Flash Drive“
 • „PhotoFast iOS Card Reader CR–8800“ - tai 39,99 USD kainuojantis MicroSD kortelių skaitytuvas, kuris įdiegus nemokamą i-FlashDrive ONE aplikaciją leidžia kopijuoti į ir iš iPhone, saugoti failus kortelėje, fotografuoti, žiūrėti turinį ir kadangi kaip duomenų laikmena naudojama MicroSD kortelė (maksimali talpa 128GB), tai ir perkelti duomenis į kitus įrenginius suderinamus su MicroSD kortelėmis.

Pabaigai

16GB iPhone savininkams, kuriems trūksta vietos jų telefone nereikia nusiminti - išeitis yra, ir ne viena. Reikia arba kraustytis į „Debesis“ daugeliu atvejų norint tai padaryti efektyviai – nemokamai išsisukti nepasiseks, arba už perkant iPhone sutaupytus pinigėlius nusipirkti priedus, kurie bent dalinai kompensuos vietos telefone trūkumą.

Pasidalinti straipsniu:

Apie Ramūnas Blavaščiūnas

Fotografijos, geros technikos ir kavos mylėtojas

Komentarų: 5 | Ačiū, kad rašote lietuviškai

 1. Yra gera patarle
  Skupas moka du kartus
  :)

 2. Nu as tikrai ne skupas. Bet man 16gb sočiai užtenka. Koks malonumas iš keliones parsivesti 20gb nuotrauku ir video ? Kur po to viską laikyti ? Ir ar tikrai reikia visus 2 metus tampytis Palangos nuotraukas iPhone :))

  Yra žmonių norinčiu viską kaupti. Ne tik video ar nuotraukas. O ir tuščias dėžutes nuo sviesto. Yra žmonių kurie iš 10gb medžiagos atsirenka ko tikrai reikia.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus viešinamas. Būtini laukai pažymėti *

*

Į viršų