Apple World Wide Developers Conference (WWDC) 2014 apžvalga

Apple World Wide Developers Conference (WWDC) 2014

Apple WWDC (World Wide Developers Conference) yra kasmetinis labiausiai Apple fanų laukiamas jų mylimos kompanijos renginys. Šios konferencijos metu Apple papasakoja apie savo ateities planus bei supažindina su naujomis, mobiliems įrenginiams ir Mac kompiuteriams skirtomis operacinėmis sistemomis - iOS ir OS X.

Šiais metais, 1599 JAV$ kainuojančius bilietus įsigyti galėjo loterijos keliu atrinkti internetu į konferenciją užsiregistravę interesantai. Ši konferencija nesibaigia vieninteliu pristatymu. WWDC 2014, San Francisco miesto Moscone West prasidėjusi birželio antrą dieną tęsis iki birželio šeštos. Konferencijoje iš viso pasaulio suvažiavę programuotojai daugiau kaip 100 specialių paskaitų metu, kurias ves daugiau kaip 1000 Apple inžinierių, sužinos kaip savo aplikacijose ar gaminiuose gali integruoti naujas technologijas taip, kad šios nepriekaištingai veiktų Apple produktuose. Konferencijos metu taip pat vyks ir dizaino apdovanojimų ceremonija.

Trumpai apie tai ką išgirdome ir pamatėme WWDC 2014 „Keynote“ metu

Konferencija prasidėjo video medžiaga apie programuotojus ir jų kuriamas aplikacijas bei nuostabius dalykus, kuriuos žmonės gali atlikti tų aplikacijų pagalba - nuo naudojamų kasdieniniame gyvenime, sugrąžinančių prarastas galimybes iki tų, kurias naudoja mokslininkai ar kitų sričių profesionalai. „Mes nežinome kaip atrodo programuotojai, tačiau aplikacijos, kurias jie kuria yra nuostabios“, - sakė vienas žmogus Apple video filme. „Aš nežinau kaip veikia ta technologija, bet ji daro stebuklus“, - sakė kitas.

Konferenciją pradėjo Apple CEO Tim Cook, kuris paminėjo, kad tai 25-toji WWDC. Pirmoji WWDC įvyko 1990 metais ir joje dalyvavo 1300 programuotojų. Šioje konferencijoje bus 120 specialių laboratorijų (palyginimui pirmojoje konferencijoje buvo tik viena) ir dalyvauja joje programuotojai iš 69 šalių, o 70% jų tai yra pirmoji WWDC.

Dabar Apple yra užsiregistravę 9 milijonai programuotojų ir tai 43% daugiau lyginant su pernai.

Nežiūrint to, kad kompiuterių industrija metai iš metų traukiasi po 5%, Mac skaičius augo ir jau pasiekė 80 milijonų. OS X Mavericks įdiegta 40 milijonų Mac kompiuterių. OS X Mavericks įsisavinta greičiau nei bet kokia kita operacinė sistema. Lyginant su prieš metus iki pasirodant OS X Mavericks išleista Windows 8, OS X Mavericks įdiegta 51% Mac kompiuterių, tuo tarpu Windows 8 tik 14% PC.

Vėliau WWDC scenoje pasirodė Craig Federighi. Jis trumpai paminėjo anksčiau buvusių OS X versijų katiniškus pavadinimus, papasakojo istoriją kaip jie ieškojo pavadinimo naujai OS X versijai ir paminėjo naujos OS X 10.10 pavadinimą - Yosemite.

Daugiausia naujovių paskelbtų šios WWDC metu teko OS X ir programuotojams skirtose aplikacijose.

OS X 10.10 Yosemite

OS X 10.10 Yosemite MacBook

Kalbant apie OS X 10.10 Yosemite didžiausią įspūdį man paliko galimybė siųsti SMS žinutes ir skambinti iš tame pačiame Wi-Fi tinkle esančio Mac kompiuterio ar iPad su kuriuo, matyt Apple ID pagalba, susietas iPhone.

Kitas man patikęs pakeitimas yra praplėstos OS X „Notification Center“ galimybės. OS X Yosemite „Notification Ceter“ įgis dvigubą plotį ir antrojoje, naujoje juostoje bus galima patalpinti Apple palaikomus valdiklius (widgets), tame tarpe ir ne Apple sukurtus.

WWDC 2014 OS X Yosemite Notifiction Center

Pačioje OS X vartotojo sąsajoje, Apple nutarė suteikti didesnį erdvės jausmą kai kuriuos aplikacijų langus elementus padarydama šiek tiek permatomus ir tokiu būdu jie įgauna švelnius atspalvius labiau atitinkančius darbalaukio paveiksliuką bei leidžia labiau susikoncentruoti į pagrindinę informaciją turinčias aplikacijų dalis.

OSX Yosemite dizainas

Kai kurias įrankių juostos galimybes Apple perkėlė į turinį (palikdama vartotojui naudoti ir senąją galimybę). Dabar daugiau vietos bus suteikta turiniui, o anksčiau įrankių juostoje saugotai informacijai, pvz Safari greitoms nuorodoms pasiekti bus galima pasinaudoti naršyklės adresų lauku, kuri beje ieškos ne tik tarp išsaugotų nuorodų, bet ir internete. Safari šoninė juosta taip pat įgaus naujų sugebėjimų - pvz. prenumeruoti RSS naujienas.

Naujos Apple naršyklės Safari „varikliukai“ savo greičiu lenks Chrome ir Firefox, bei sunaudoja mažiau energijos.

OSX Yosemite Safari našumas - energijos taupymas OSX Yosemite Safari našumas Javascript

Nesu tikras, kad man patinka „piestu atsistojusi“ Dock juosta, „stalčiuko“ variantas man priimtinesnis. Taip pat raudonos spalvos iTunes piktograma, labai jau rėkianti ir labiau panaši į klaidos pranešimą nei į aplikaciją skirtą muzikai (tikiuosi OS X Yosemite išsaugos galimybę pakeisti piktogramas).

OSX Yosemite Dock juosta

Apple, naujojoje OS X 10.10 taip pat pakeičia ir sistemos šriftus. Meniu vaizdas dabar plokštesnis ir man ko gero tai priimtina. Kalbant apie OS X meniu, Apple tamsios vartotojo sąsajos mėgėjams sukūrė specialią tamsią temą. Yosemite OS X, paspaudus ant Spotlight šios sisteminės paieškos langas atsiras ekrano viduryje, o pati paieška bus vykdoma ne tik kompiuteryje ar jame įdiegtose aplikacijose bei jų pateikiamoje informacijoje bet ir eilėje interneto svetainių.

OSX Yosemite meniu šriftai

OS X Yosemite patobulintas dalinimasis (sharing)

Mail aplikacijoje bus galima siųsti didelius priedus (didesnius nei įprastai leidžia persiųsti elektroninio pašto tarnybos), nes tokį priedą, iki 5GB dydžio, galima bus galima nurodyti persiųsti į iCloud saugyklą. Taip persiųstą elektroninį laišką gavęs kitas Apple Mail aplikacijos vartotojas prisegtą failą matys kaip ir įprasta, o naudojantys kitas aplikacijas matys nuorodą ir tą failą galės atsisiųsti iš iCloud). Taip pat prie el. laiško prisegtus paveiksliukus bus galima pažymėti ar parašyti pastabas. Tam nereikės kokių nors ypatingų dizainerio sugebėjimų, nes išmanus varikliukas atpažins brėžiamą formą ir pavers ją gražia vektorine grafika.

Kalbėdamas apie OS X patobulinimus Craig Federighi taip pat minėjo galimybę pasirašyti PDF dokumentus (kas nėra naujiena OS X vartotojams), tačiau naujoje OS X versijoje tai padaryti bus galima ir tiesiog pasirašant pirštu ant trackpad’o.

iOS 8 ir OS X 10.10 Yosemite įrenginių tandemas leidžiantis skambučius priimti ir skambinti iš iPad ar Mac kompiuterių

Džiugina ne tik, kad mažėja išoriniai iOS bei OS X skirtumai ir OS X perima gerąsias iOS išvaizdos savybes, bet ir tai, kad šios vienos kompanijos sukurtos operacinės sistemos pagaliau tarpusavyje „bendraus“ dar tobuliau. Naudojant iOS 8 ir OS X Yosemite bus pradėtą darbą viename įrenginyje - tęsti kitame, pvz. rašyti laišką tęsiant nuo ten kur kitame įrenginyje jis buvo baigtas ir t.t. Atnaujintose iOS ir OS versijose naudodami Apple AirDrop paslaugą tarpusavyje galės bendrauti ne tik iOS įrenginiai, bet į savo ratą priims ir Mac kompiuterius.

iCloud

OS X Yosemite iCloud aplankų bendrinimas

Kalbant apie integraciją reikėtų paminėti, kad Apple pagaliau nutarė savo iCloud paslaugą šiek tiek priartinti prie „Dropbox’inės“ ir naujojoje OS X versijoje bus galima su iCloud sinchronizuoti ir kompiuteryje esančius aplankus (tai liečia ir Windows OS vartotojus). O iOS įrenginiuose įdiegtos aplikacijos turinčios iCloud palaikymą, šiuose aplankuose esančius failus, matys ir jei palaiko galės redaguoti.

iCloud kainodara taip pat pasikeis: 20GB iCloud vietos kaina kainuos 0,99 JAV$/mėnesiui, o 200GB - 3,99 JAV$/mėn.

iOS 8

iOS 8 iPhone

Kalbant apie iOS Apple CEO Tim Cook sakė, kad didžiausias iOS privalumas yra ta nepakartojamai puikūs patyrimai, kuriuos patiria iOS įrenginių vartotojai. Tai rodo ir tai, kad jau parduota 500 mlrd. iPhone, per 12 mėnesių Apple vartotojais tapo 130 mln. žmonių, kurie iPhone įsigijo pirmą kartą ir didelė dalis žmonių į Apple ekosistemą atėjo iš Apple. Tim Cook sakė, kad šie žmonės, „per klaidą nusipirko Android įrenginį ir būdami nepatenkinti juo pabandė iPhone su iOS 7 ir išmetė savo Androidus ir nusipirko iPhone“.

App Store turinčioje 1,2 mln. aplikacijų per savaitę apsilankoma 300 000 000 žmonių ir jie ne tik lankosi ir ieško - jie perka. Šiai dienai vartotojai jau įsigijo ir atsisiuntė 75 milijardus aplikacijų. Naujoje iOS 8, Apple padarė aplikacijų paiešką dar patogesne, įdiegė galimybę ieškoti pagal skirtingus kriterijus ir grupes ir tokiu būdu bekraščiame aplikacijų vandenyne rasti tiksliai tą aplikaciją kurios reikia.

Daugelis iOS vertina, nes šios operacinės sistemos atnaujinimai prieinami ir senesniems įrenginiams - apie ką Android vartotojai gali tik pasvajoti. Tai rodo ir skaičiai: 89% iOS įrenginių įdiegta naujausia iOS versija, tuo tarpu Android stovykloje naujausią Android KitKat naudoja tik 9%. Tai reiškia, kad Android vartotojai ne tik negali įdiegti naujesnės, pažangesnės bei geresnės operacinės sistemos į savo įrenginius, bet ir gyvena jiems gresiančių saugumo pavojų pasaulyje, nes OS atnaujinimai „užlopo“ ir operacinių sistemų saugumo spragas, kalbant apie kurias Android yra liūdnai pagarsėjusi.

 iOS vs Android įsisavinimas

98% Fortune 500 įmonių naudoja iOS įrenginius. su iOS 8 atsiras automatinės įrenginio konfigūracijos galimybė įmonėse, tokiu būdu galėsite gauti įrenginį gamyklinėje dėžutėje o jį įjungus jis bus automatiškai sukonfigūruotas pritaikant jame įmonei reikalingus nustatymus.

Išorinių, vartotojo sąsajos pasikeitimų iOS 8 nėra daug. Ji sukurta iOS 7 pagrindu. Iš smagesnių pakeitimų verta paminėti interaktyvias žinutes leidžiančias atitinkamai reaguoti tiesiai iš iOS 8 „Notifiction Center“, pvz. atsakyti į SMS žinutė neatidarant Messages aplikacijos. iOS 8 Mail aplikacija turės daugiau gestais valdomų galimybių bei galimybę laiško, jei jame yra nurodyta data, pagrindu sukurti įrašą kalendoriaus įrašą.

iOS 8 galima greitai atsakyti į žinutę ar atlikti su kutu Notification center pranešimu susijusį veiksmą neatidarant susietos aplikacijos

Klaviatūra iOS įrenginiuose taps išmanesnė ir mokysis iš to ką ir kaip jūs rašote, bei bandys nuspėti žodžius, kuriuos ruošiatės rašyti ir juos pasiūlyti, taip leisdama tekstą iOS įrenginyje rašyti greičiau. Ši informacija bus saugoma tik pačiame iOS įrenginyje, todėl ja naudotis bus saugu.

iOS 8 Messages įgaus galimybę dalintis geolokacine informacija bei naudotis „Do not disturb“ funkcija, kurią daugelis dalyvaujančių grupinių susirašinėjimų tikrai įvertins teigiamai. Šios funkcijos pagalba galima atjungti tam tikro pokalbio žinutes, taip kuriam laikui „užčiaupiant“ plepiuosius pokalbio dalyvius, kurie nesugeba minčių dėstyti trumpai ir aiškiai. Kita gera naujiena susijusi su Messages aplikacija yra ta, kad iOS 8 atsiras galimybė tiesiog pačioje aplikacijoje įrašyti garsinę ar vaizdinę žinutę ir ją persiųsti, tokiu būdu galėsite ne tik skaityti pašnekovo atsiųstą tekstą, bet ir girdėti jo balsą ar jį išvysti arba tokio tipo žinutę išsiųsti jam.

„Family Sharing“ funkcija leis šeimos nariams (iki 6 žmonių) tarpusavyje dalintis iTunes, iBooks ir App Store įsigytomis aplikacijomis, knygomis ar muzika ir filmais. Taip pat bus paprasta tarpusavyje dalintis nuotraukomis ir taip prisidėti prie bendro šeimos nuotraukų albumo kūrimo. Šeimos nariai galės dalintis kalendoriais, bei ieškoti vieni kitų įrenginių. iOS įrenginiuose, kurie bus užregistruoti kaip vaikų ir naudos tėvų Apple ID susietus su kreditinėmis kortelėmis - vaikams norint įsigyti kokią nors aplikaciją - tėvai gaus pranešimą į savo iOS įrenginį ir šį pirkinį turės patvirtinti.

Kaip ir buvo kalbėta ganduose, savo vartotojų sveikatos Apple nepaliko užmarštyje. iOS 8 leis paprasčiau matyti bendrą sveikatos būklę neatidarinėjant atskirai kiekvienos sveikatos būklę tikrinančios aplikacijos. Šios aplikacijos turės galimybę informaciją išsaugoti specialioje saugykloje, o vartotojas visų tų aplikacijų informaciją matyti vienoje vietoje.

Tarp kitų iOS 8 patobulinimų: patobulinta Spotlight paieška, dabar ieškos ne tik įrenginyje, bet ir interneto šaltiniuose, tokiuose kaip Wikipedia ir siūlys paieškos rezultatus, bus galimybė naudoti kitų programuotojų sukurtas klaviatūras.

Programuotojams

Didžiausia naujiena Apple programuotojams yra tikriausiai ta, kad Apple nutarė supaprastinti savo naudojamą Objective-C ir sukūrė naują programavimo kalbą Swift (ši naujiena sulaukė audringų ovacijų). 500 psl. Swift programavimo kalbos žinyną, nemokamai galite atsisiųsti iš Apple iBooks store. Swift turėtų palengvinti Apple programuojuotojų dalią ir leisti programinį kodą rašyti greičiau.

Swift - supaprastinta programavimo kalba

Apple programuotojams skirta aplikacija Xcode jau yra atsisiųsta 14 milijonų kartų.

Naujoje Apple SDK yra 4000 naujų API skirtų programuotojams. „Extensibility“ pagalba gali savo aplikacijų paslaugomis leisti naudotis kitoms aplikacijoms, pvz. Photo aplikacija gali naudoti kitų programuotojų parašytus filtrus. Taip pat atsiras galimybė iOS 8 naudoti valdiklius (widgets), pvz. jei esate atsisiuntė aplikaciją, kuri turi valdiklį - jį bus galima patalpinti iOS 8 įrenginio „pranešimų centre“ (Notifications Center) arba Safari galės naudoti puslapio, parašyto kita kalba, informacijos vertimui skirtą valdiklį (WWDC metu buvo demonstruojamas Microsoft Bing vertimo valdiklis, kurį naudoja ir Mac Arena svetainė).

Programuotojai savo aplikacijose pagaliau galės išnaudoti ir Touch ID galimybes.

Apple pradėjo bendradarbiauti su namų automatizavimo rinkos lyderiais ir sukūrė galimybę iOS įrenginių pagalba valdyti namuose esančius įrenginius. Pvz. jei naudojami su Apple „Home Kit“ suderinami įrenginiai, į iOS įrenginį pasakius „get ready for bed“ bus užrakintos buto ir garažo durys, pritems šviesa kambariuose, o kondicionieriaus temperatūros nustatymai bus automatiškai pažeminti pora laipsnių.

Apple pristatė ir Metal, kurios pagalba bus galima kurti super auštos 3D grafikos kokybės žaidimus ar kitas grafikos aplikacijas. Demonstracijai buvo naudojama Zen Garden aplikacija su fantastiška grafika. Aplikacijos kūrėjai žadėjo šią aplikaciją platinti nemokamai iš karto po to kai iOS 8 bus išleista.

Tai tikrai ne visos iOS ir OS X naujienos, kurias Apple paskelbė WWDC 2014 atidarymo metu vykusiame naujų iOS ir OS X versijų pristatyme, o ir pristatymo metu Craig Federighi sakė jog naujovių daugiau nei yra laiko apie jas papasakoti. Tikiu, kad daugelis jūsų žiūrėjo šį pristatymą. Tie kas jo nematė, ar nori pažiūrėti dar kartą - tai padaryti gali Apple svetainėje.

Viso pristatymo metu Apple tik du kartus paminėjo Google vardą, palyginimui Microsoft, kurios vertimo paslauga naudojama iOS 8 minima daug daugiau. Reikia pastebėti, kad DuckDuckGo pirmą kartą bus tarp iOS ir OS X paieškos servisų, o Microsoft Bing bus numatytoji Spotlight paieška OS X Yosemite.

Tiek OS X 10.10 Yosemite, tiek ir iOS 8 visi vartotojai galės įdiegti šį rudenį. iOS 8 nepalaikys iPhone 4 ir norint įdiegti naują iOS versiją reikės iPhone 4S ar naujesnio modelio. Tie kas norės išbandyti OS X 10.10 ir nėra registruoti Apple programuotojai - gali prisijungti prie Appleseed programos ir OS X Yosemite beta versijas savo Mac kompiuteriuose galės įdiegti jau šią vasarą.

Kas jums labiausiai patiko ar nepatiko naujose iOS 8 ir OS X 10.10 Yosemite versijose?

Taip pat skaitykite: • OS X Yosemite piktogramų palyginimas
OS X Yosemite pakeista lango padidinimo mygtuko funkcija
OS X 10.10 Yosemite beta 1 video apžvalga
Nedidelis pakeitimas iOS 8 gali neleisti prekybininkams mūsų sekti
iOS 8: ko laukėme ir nesulaukėme
Apple pakeitė Google paiešką į Bing OS X Yosemite Spotlight paslaugoje

Pasidalinti straipsniu:

Apie Ramūnas Blavaščiūnas

Fotografijos, geros technikos ir kavos mylėtojas

Komentarų: 25 | Ačiū, kad rašote lietuviškai

 1. Pagaliau ištaisytas respond with text ir 3rd klaviatūros palaikymas, pagaliau galėsiu naudoti Swiftkey su geriau išdirbtu lietuvių kalbos taisymu, nes Apple klaviatūros atnaujinimas vėl aktualus keletai šalių...
  Beja, labai daug minor pataisymų, patobulinimų: forums.macrumors.com/...

  P.S. Pagaliau bus smarkiai atpigintas ir iCloud, reikės pasiimti 20GB :)

  • Šu iOS 8 išleidimu bus ir daugiau patobulinimų. Vienas jų - galimybė išbandyti aplikacijas nemokamai. Čia žinoma, ne iOS 8 dalykas, bet vis tiek Apple sieja su ja...

   Gal dabar, kai Apple leis iCloud naudoti ir aplankų sinchronizavimui 20GB turi racijos, nes kelis metus turėjau 20GB, tai išnaudojęs buvau tik 0,4GB.

  • Senai as jau sakiau kad apple ios klaviatura is caro laiku, dabar padarys kaip androide, o jei leis dar kitiems programeriams tai daryti is vis bus puiku, gales kokie Swiftkey savo isleisti superine klaviatura su palaikancia visas pasauluje esamas kalbas, applei turetu buti geda kad tik keleta kalbu palakys.

   • "Swiftkey, Swype and Flesky are already working on QWERTY keyboards for iOS 8" ir bus galima naudoti kaip default klaviatūra visame iOS'e.

   • Apple neturėtų būti gėda. Ji sukūrė puikią platformą ir kiti programuotojai gali kurti ką nori ir palaikyti ką nori taip pat kaip kompanijai suprojektavusiai ir pastačiusiai ligoninę neturėtų būti gėda, kad ji negydo žmonių. Asmeniškai aš abejoju ar naudosiu kokią nors kitą klaviatūrą, nes nemėgstu jokių automatinių taisymų ir siūlymų - man pačiam parašyti greičiau nei žiūrėti ką siūlo ir iš to rinktis. Kas dėl kitų gamintojų klaviatūrų (apie Swiftkey negaliu nieko pasakyti, nes nebandžiau) tai aplikacijose, kurios naudoja ne Apple klaviatūras, kaip taisyklė, veikia prasčiau nei originali.

    • Ateis laikas ir pamatysim :) kas veikia prasciau. Galiu lazintis kad Swiftkey bus top 5 programu.
     Jei leis integruoti tiek galimybiu programeriams ka gali dabar Swiftkey, tai bus puiku. Man pavyzdzui patinka kai klaviaturos zodziai prisitaiko prie mano labiausiai naudojamu zodziu ir ijungus kokia zinute man jau pasiulo tai ka as dazniausiai naudoju. Kalbu zodynus taip pat gali parsisiusti, va cia ir didziausia geda kad turi keleta kalbu apple ir jiems nusilvilp ant lietuviskai ar rusiskai ar latviskai rasancius.

     • iOS 7, kiek žinau rusų kalbą palaiko todėl su laiku, manau, bus šios kalbos palaikymas ir iOS 8. Kas link egzotinių kalbų palaikymo tai aš Apple suprantu… Apple vietoje aš taip pat į jas kreipčiau mažiausiai dėmesio. Net jei visa Lietuva, Latvija ir Estija nustotų pirkti iPhone - Apple to net nepajustų, todėl spėju šių kalbų palaikymas kompanijai yra finansiškai nenaudingas.
      Remiantis pernai metų 4-o Apple ketvirčio pardavimų rezultatų duomenimis, Apple vidutiniškai parduoda:

      • iPhone
       • 375 555 per dieną
       • 15 648 per valandą
       • 261 per minutę
       • 4 per sekundę
      • iPad
       • 156 666 per dieną
       • 6 527 per valandą
       • 109 per minutę
       • 1 per sekundę
      • Mac
       • 51 111 per dieną
       • 2129 per valandą
       • 35 per minutę
       • 1 Mac’ą kas 2 sekundes

      Kiek manai šiuose skaičiuose yra Lietuvos?

      • Zodyno integravimas nera milijoninis investavimas, jei tokios mazos kompanijos sugeba zodynus ideti i savo programeles. Nesvarbus kiek vartotoju lietuvoje perka, tai nereiskia kad gyvendamas kokioj amerikoj neuzsimanysi panaudoti lietuviskus zodzius tai yra parasyti koki laiska savo verslo partneriui ir t.t. o jei dar blogai kalbi ta kalba tie zodynai tik palengvina bendravima.
       Kai tokiais kiekiais pardavineja ir tokius pelnus uzdirba net privalo ir i mazas salis atsizvelgti.

       • Kam taip toli žingsniuoti, į Ameriką? Pvz tu - žinai lietuvių kalbą, esi išmanaus Android turinčio lietuvišką vartotojo sąsają ir gebančio rašyti Lietuviškai savininkas bei turi Mac kuris taip pat gali rašyti Lietuviškais rašmenimis ir net tikrinti rašybos klaidas, o jei nori ir siūlyti žodžius, tačiau rašai šveplai... Tai kokio velnio ta kalba reikalinga tada?

        Kai Apple pati atsiras Lietuvoje, o ne per partnerius prekiaus savo produktais - tada, manau, bus galima pradėti svaigti apie lietuvių kalbą jos operacinėse.

      • Pakankamai, kad lietuvių kalbą įdiegt, gi nekainuoja dešimtis milijonų, kai tuo tarpu visos esančios OS turi lt kalbą. WP nauja OS ir tai turėjo lietuvių kalbą. Jei žiūrėt į tuos pardavimus, tai Lietuvoj daugelio daiktų, paslaugų, prekių neapsimoka prekiaut, nes ko norėt iš mažos rinkos, dar kur atlyginimai kaip Afrikoj

       • Dėl tos priežasties daugelio didelių kompanijų atstovybių Lietuvoje ir nėra, o tų kompanijų prekes atveža vietiniai perpardavinėtojai ir prekiauja jomis, o labai dažnai ir padirbtomis, su nežmonišku antkainiu.
        Įdiegti tėra pusė darbo - tas kalbas reikia dar ir palaikyti, o vadinasi turėti tą kalbą išmanančius specialistus arba juos samdyti. Tie kas programuoja gerai žino lituanizacijos problemas. Problema ne parašyti žodį lietuviškai, o tame, kad labai dažnai norint išversti anglišką kompiuteriniuose pavadinimuose esantį žodį į lietuvių kalbą tenka rašyti du, o kartais ir dar daugiau žodžių, kurie ir taip nėra trumpi, tam kad išvengti idiotiškų trumpinimų norint vartotojo sąsajoje tai sutalpinti.

        Kalbant apie Windows Phone, kadangi „atlyginimai kaip Afrikoj“, tai šių įrenginių Lietuvije parduodama daugiau nei iPhone.

    • Nieko blogo negaliu pasakyti apie jų paslaugas ir t.t, kad veikia daug geriau nei 3rd aplikacijos, kurios negauna pilno API, bet ne tame esmė. Esmė tame, kad Applui giliai po*hui ant tokių šalių kaip Lietuva, Latvija ir t.t. Kiek laiko užtruko, kol tą respond with text sutvarkė? 3 metai turbūt, apie lietuvių kalba galim dar ilgam pamiršti, jau net nekalbu apie Siri ir t.t. Vat tas ir nervina daugiausiai ir nieko kito nelieka tik 3rd aplikacijos.

 2. Kas liecia MacOS tai vienas is geriausiu navartotu tai skambuciai, pasto programa nieko naujo neparode, nes konkurentai tai jau senai sugeba siusti didelius failus tai yra bendrauti su debesimis.
  Notification Ceter tai dabar gal idomesnis pataps su widgets.
  Interfeisas patiko, „piestu atsistojusi“ Dock man priimtinesnis, nes toki as ir dabar naudoju savo macos ir ne apacioje, o kairiajame sone.

 3. Man patiko naujiena del naujos Swift kalbos. Kaip tik pradejau Objective-C skaitineti, bet teks mesti ir iskart ziurinetis naujiena :)

 4. Man macos nesulo zodziu rasymo pasirinkime be to tie tikrintojai taip ir nesusigaudziau kad veiktu keliu kalbu tikrinimas, tai vienose programose veikia kitose ne, cia ir silpnoji macos puse del rasymo. O sveplai rasau todel kad nera lietuviskos klaviaturos ant stalo, tad ieskoti kur tos raide pastoviai del keliu sakiniu tikrai nesivarginsiu.
  Androide as su malonumu naudoju keleta kalbu rasymui ypac ta kuria gerai nemoku rasyti labai padeda taisiklingiau ar primirsta zodi parasyti, jau nekalbu kad nereikia klaviaturos perjungineti kad parasyti lietuviska raide.
  As kalbu ne apie pacios operacines kalbos vertima, bet apie zodyna klaviaturos, toks niekutis o to negali padaryti mazos kompanijos su mazais biudzetais be vargo su tuo susitvarko ar nejuokinga.

  • Man atrodo čia silpnoji ne Mac pusė, o problema tarpinėje tarp Mac ir kėdės ツ . Man veikia ir tikrina, vadinasi ir tau turėtų veikti.
   Dėl šveplai tai čia keistas pasiteisinimas, nebent rašai žiūrėdamas į klaviatūrą ir kaskart ieškai A ar K raidžių. Mano klaviatūroje taip pat nėra sužymėta lietuviškų raidžių, bet galėtų nebūti ir kitų, vis tiek į ją nežiūriu. Dėl klaviatūros perjungimo tai įsijungi lietuvišką klaviatūrą ir rašai, nebent didesnę tavo rašomų tekstų dalį, lyginant su raidėmis, sudaro skaičiai ir simboliai. Kita vertus, esu sukūręs klavišų išdėstymą, kurį naudodamas gali rašyti lietuviškai, angliškai, ispaniškai ir t.t. neperjunginėdamas klaviatūros, tad Mac kaltinimas čia visai ne vietoje. Čia panašiai kaip sakytum, kad nevažiuoji niekada atbulas, nes reikia įjungti atbulinės eigos pavarą.
   Kas link klaviatūros žodyno, spėju kalbi apie iOS, tai jis yra jau nuo iOS 5 atrodo. Specialiai tau iš iOS 5.
   Lietuviškų žodžių siūlymas iOS 5

   • Jei kiekviena diena rasyciau lietuviskus tekstus tai ir zinociau kur randasi, senais laikais taip ir budavo, bet po 10 metu nerasymo lietuviska klaviatura viska primirsti, lengva kalbeti kai kiekviena diena lietuviskus zodzius rasai.
    Buvau susimetes lietuviska tikrintoja ir jis nedraugavo su Chrome, be to man reikalinga ir kita kalba tikrintojas tada ir prasideda bedos Macos supranta tik viena kalba, arba isvis rasai kita kalba o jis brauko visus zodzius raudonai tai labai erzindavo teko atjungti. Cia turbut silniausia macos dalis del kalbu.
    Na kiek pamenu ios neturedavo lietuviu kalbos zodyno jis atsirasdavo tik kai pats surasydavai, o ir tas dirbdavo be jokios logikos abeceles tvarka ir tai tik vienas zodi pasiulydavo, pati apple suprato tai ir pakeite dabar kliaviatura, tiksliau nukopino is konkurentu, o ir buvusi klaviatura visiskai nepatogi, jei noredavai kokio skaiciaus turi perjugti i skaicius paskiau vel i raides ir t.t.
    Na kai iseis ios8 situacija manau pasikeis i gera puse, kas mane dziugina

 5. Pabandžiau atsisiųsti Swift žinyna, pasirodo "not available"...kas nors dar bandėte?

 6. Naudojuosi macbooku pora metu, pasirodo vien interneto vartymas nepadare manes gerai ismananciu macos :) Parsisiunciau as ta knyga, praso dabar iBooks, bet iBooks randu tik iOS - iphone ir ipad versijas...As cia ko nors nesuprantu, ar tiesiog si knyga skirta telefonams ir ipadams? :)

 7. Įdomu kaip reikalai su gyventojų perspėjimo sistema. Pasak VPGT, tai jie oficialiai kreipėsi į Apple 2013 m gruodžio mėn. dėl šios funkcijos. http://gpis.vpgt.lt/go.php/lit/Po-kokio-operacines-sistemos-atnaujinimo-prades-veikti-Apple-telefonai/233/31/233/0
  Gal jau su iOS 8 bus ir įdiegta ta sistema, nes dėl respond with text galiausiai atkreipė dėmesį.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus viešinamas. Būtini laukai pažymėti *

*

Į viršų