Apžvalga: savaitė su Apple iPhone XR

iPhone XR

„Apple“ 2018 metais išleidus tris naujus iPhone modelius kai kurie „Apple“ entuziastai susidūrė su dilema — kurį iš trijų modelių pirkti.

2018 metais „Apple“ išleido tris naujus „iPhone“ modelius: „iPhone XS“, „iPhone XS Max“ ir „iPhone XR“. Kai kurie „Apple“ entuziastai, tik pasirodžius naujų „iPhone XS“ telefonų porelei tuojau pat ilgai nesvarstę vieną jų įsigijo. Renkantis iš dviejų modelių pasirinkimas nebuvo sunkus. Reikėjo viso labo įvertinti du kriterijus: telefono dydį ir kainą.

Šiais metais „Apple“, naują jos sukurtą telefoną įsigyti nutarusiems apsisprendimą padarė sudėtingesniu. Nuo „iPhone 6“ išleidimo, kompanija pirkėjams be naujo telefono modelio siūlydavo ir praėjusių metų „iPhone“ versiją. Šiais metais kompanija išleido tris „iPhone“ modelius ir daugelyje pasaulio šalių nebesiūlo įsigyti pernai metais pasirodžiusio „iPhone X“[1].

Atsiradus trečiam modeliui naujo telefono pasirinkimas tapo sudėtingesnis. Šis modelis skiriasi ne tik dydžiu ir kaina. Suprantama, kad pigiausias iš 2018 metų „iPhone“ modelių „iPhone XR“ neturi kai kurių galimybių ar komponentų kokius turi brangesni „iPhone XS“ ir „iPhone XS Max“ telefonų modeliai. Tačiau šis modelis nėra mažiau „iPhone“ nei daugiau kainuojantys jo broliai.

Dydis

iPhone XR“ tik truputį didesnis už „iPhone X“.

Jei nematote visos lentelės — paverskite įrenginį šonu.

Priešingai nei dydžio skirtumo lyginant su „iPhone X“, kurio aš praktiškai nejaučiau (gal todėl, kad jis nėra dramatiškai didelis, o ir mažesnio ekrano „iPhone X“ mano nykščiui yra per didelis). Didesnių rankų savininkams ar ilgesnį nykštį turintiems šis „iPhone“ medelis bus pats tas. Kalbant apie „XR“ svorį — svorio skirtumą aš pajutau.

Tiesa, svorio skirtumas nėra toks didelis ir įsidėjus „XR“ į kelnių kišenę nereikės jų prilaikyti, kad šios nenukristų. „iPhone XS Max“ sveria dar daugiau — 208 gramus.

Našumas

Nors kurdama pigesnį „iPhone“ modelį „Apple“ galėjo jame įdiegti lėtesnį, pavyzdžiui „A11 Bionic“ procesorių, kurį diegė „iPhone X“, kompanija „iPhone XR“ įdiegė tokius pačius — „A12 Bionic“ su antros kartos neuroninių tinklų varikliuku procesorius kaip ir „Premium“ klasės „iPhone XS“ ir „iPhone XS Max“ modeliuose. Kas teoriškai reiškia, kad šie telefonų modeliai su jiems pateiktomis užduotimis gali susidoroti taip pat mikliai. Pigiau kainuojančiame „iPhone XR“ įdiegtame 7-ų nanometrų, šešių branduolių (2x2,5GHz „Vortex“ ir 4x1,6GHz „Tempest“ branduoliai) procesoriuje nėra jokių pakeitimų išskiriančių jį nuo „iPhone XS“ modelių. Net už vaizdą atsakingas modulis yra lygiai toks pats.

Tiesa, nors „iPhone XR“ naudojamas procesorius yra toks pats kaip ir „iPhone XS“ ir „iPhone XS Max“ telefonų modeliuose, „iPhone XR“ įdiegta mažiau atminties — 3GB RAM („iPhone XS“ modeliuose 4GB). Nors tam tikrose situacijos mažiau atminties gali pasijusti, tačiau jos tikrai pakanka ir tai, kad jos galėtų būti daugiau, gali pajusti atsidaręs daugiau (iš ties nemažai) didesnių aplikacijų ir lygindamas telefono darbo spartą pakartotinai atidarant aplikacijas su šalia esančiais „iPhone XS“. Priešingu atveju stygiaus naudotojas nepastebės.

iPhone XR Geekbench testas
iPhone XR Geekbench našumo testas
iPhone XR AnTuTu testas
iPhone XR AnTuTu našumo testas

Palyginimui, žemiau (iš kairės į dešinę) „iPhone X“, „iPhone XS Max“ ir „iPhone XR“ procesoriaus našumo testo rezultatai.

iPhone X, iPhone XS Max ir iPhone XR Geekbench testo rezultatai
iš kairės į dešinę: iPhone X, iPhone XS Max ir iPhone XR procesoriaus našumo testo rezultatai

iPhone XR“ Grafikos darbo rezultatai „Metal“ našumo teste surinko 21400 balų. Palyginimui „iPhone X“ surinko 15634, o „iPhone XS Max“ — 25195 balus.

Nors, lyginant su „iPhone XS“ modeliais, „iPhone XR“ našumo testų rezultatų skaičiai šiek tiek skiriasi — vargu ar „XR“ naudotojai pajus kokį nors skirtumą. „iPhone XR“ vartosi išties greitai, nesijaučia jokių stabdymų ar užlaikymų. Tiesą sakant panaudojus „iPhone XR“ ir į rankas paėmus „iPhone X“ aš pradėjau jausti, kad man norėtųsi greitesnio „X“ veikimo.

Ekranas

Žiūrinėdami „iPhone XR“ techninius parametrus, pirmasis skirtumas, kuris kris į akis šį modelį lyginant su „iPhone XS“ ir “XS Max“ bus ekranas ir tai ne tik ekrano dydis. Brangiau kainuojančiuose modeliuose įdiegtas OLED, o „XR“ — LCD tipo ekranas.

LCD ekrano diegimas „iPhone XR“ — vienas iš sprendimų kompanijai leidusių šį telefono modelį padaryti pigesniu. Tačiau tai turi ir savo pasekmes. OLED ekranai yra gerokai kontrastingesni ir juodą spalvą gali atvaizduoti gerokai „juodžiau“. LCD IPS ekranų kontrastingumas mažesnis, o juoda spalva šviesesnė. OLED ekranai HDR turinį rodo tiksliau, o LCD ekranai tokios galimybės neturi. Net gamybos procese, nuo krašto iki krašto esančius OLED ekranus įrenginyje yra pagaminti paprasčiau, o LCD ekranų atveju tenka eiti į kompromisą.

Gamybos procesas naudojamas „Apple“ leidžia kurti įrenginius su ekranais „nuo krašto iki krašto“, tačiau siaurą kraštinę vis tik galima pastebėti. „iPhone XR“ modelyje ta kraštinė yra kiek storesnė. Labai akyli naudotojai tokį skirtumą gal ir pastebi, tačiau daugelis žmonių jį pastebėtų tik jei galėtų palyginti šalia vienas kito gulinčius „iPhone XR“ ir „iPhone XS“ telefonų modelius ir specialiai lygintų tų kraštinių storius.

Kitas „iPhone XR“ ekranų „neprivalumas“ (negaliu to įvardinti kaip „trūkumo“) yra mažesnis taškų tankis, matuojamais taškų skaičiumi colyje trumpinamas „ppi“ (pixels per inch). Abiejų brangiau kainuojančių „iPhone XS“ modelių ekranai talpina 458 pikselius colyje, o „iPhone XR“ — 326. Kodėl negalėjau įvardinti to kaip trūkumo? Nes daugelis žmonių nepamatys skirtumo. Kai kurie po laboratorijas slankiojantys mokslininkai teigia, kad daugelio žmonių akis neįžvelgia skirtumo įrenginių su didesniu nei 300–350ppi ekranuose. Žinoma, tai priklauso nuo tam tikrų sąlygų: regėjimo, atstumo iki įrenginio, apšvietimo ir t.t. Jei jūsų darbas susiję su optikos įrenginių testavimu — gali būti, kad jūsų profesionali akis skirtumus įžvelgs.

Kalbant apie spalvų atkūrimą „Liquid Retina HD“ LCD, taip pat kaip ir OLED, geba atkurti „True Tone“ ir „Wide Color Display“ (P3) spalvų gamą. Tiesa, dėl technologinių ribojimų, juoda spalva nebus tokia juoda. Dar kalbant apie spalvas pastebėjau, kad lyginant su „iPhone X“, kai įjungtas „True Tone“ režimas — „iPhone XR“ ekranas yra pastebimai „šaltesnis“ — daugiau melsvas. Vaizdo kontrastingumas taip pat pastebimas lyginant šiuos telefonų modelius — „iPhone XR“ pastebimai mažiau kontrastingas. Tačiau šis skirtumas jaučiamas tik lyginant vienas šalia kito padėtus „iPhone X/XS“ ir „iPhone XR“ telefonų modelius. Naudojant tik „iPhone XR“ akis labai greitai prisitaiko ir bet koks kontrasto trūkumas eliminuojamas.

Kitas pastebimas skirtumas „iPhone XR“ yra „3D Touch“ — stipresnio ekrano paspaudimo funkcijos nebuvimas. Šiame „iPhone“ modelyje kompanija ją pakeitė „Haptic Touch“ — ilgesniu paspaudimu. Šiuo metu „Haptic Touch“ naudojama tik užrakintame įrenginio ekrane: šviestuvo ir kameros piktogramose, nuo „iOS 12.1.1“ ir grupuojamiems pranešimams išskleisti bei kai kurioms funkcijoms įrenginio kontrolės centre (Control Center). Reikia tikėtis, kad „Apple“ ir toliau plės „Haptic Touch“ naudojimą šiame įrenginyje ir jis veiks paspaudus ir ilgiau palaikius ant aplikacijų piktogramų.

Nežiūrint to, kad „iPhone XR“ yra ir pats, ir jo ekranas šiek tiek didesnis už „iPhone X“ („iPhone XR“ 6,1 colio, o „iPhone X“ — 5,8 colio) — jo skiriamoji geba yra mažesnė („iPhone X“ 2436x1125 @458ppi, „iPhone XR“ — 1792x828 @326 ppi), žr. paveikslėlį žemiau — jame vaizdinės informacijos, pvz. interneto svetainės turinio, telpa šiek tiek daugiau. Greičiausiai dėl to, kad tekstas rodomas šiek tiek mažesnis.

Kairėje iPhone X ekrano vaizdo kopija, o dešinėje iPhone XR
Kairėje iPhone X ekrano vaizdo kopija, o dešinėje iPhone XR

Kameros, fotografija ir Face ID

Priekinė (ekrano pusėje) esanti kamera — 7 megapikselių ) tokia pati „TrueDepth“ kamera kokios įdiegtos „iPhone X“ ar „iPhone XS/Max“ telefonų modeliuose. Naudojant „Portrait“ režimą ji gali išplauti foną, tačiau „iPhone XR“, kaip ir „iPhone XS“ įdiegtas sumanesnis objekto aptikimo algoritmas ir ji rečiau suklysta kūno dalį priskirdama fono elementams, kas neretai nutinka „iPhone X“.

Apsukus telefoną ir žvilgtelėjus į jo nugarėlę — situacija pasikeičia. Priešingai nei 2017 metų „iPhone X“ ar 2018 metų „iPhone XS“ ir „iPhone XS Max“, „iPhone XR“ tėra vienas objektyvas. „iPhone XR“ turi vieną plačiakampį objektyvą ir neturi ƒ/2,4 diafragmos teleobjektyvo.

Jei nematote visos lentelės — paverskite įrenginį šonu.

Jei „nezūminate“ fotografuodami telefonu, o kai reikia vaizdą priartinti pasinaudojate kojų principu veikiančiu priartinimu (aš renkuosi šį variantą kai tai įmanoma) — optinio priartinimo nebuvimas ir kiek mažiau gebantis skaitmenis priartinimas jums netaps kliūtimi apsisprendžiant „iPhone XR“ naudai. Visuose kituose fotografavimo parametruose vienintelė „iPhone XR“ akis „šaudo“ puikiai: spalvų balansas neatsilieka nuo brangesnių brolių, „Smart HDR“ funkcija veikia fantastiškai (gerokai sumaniau ir geriau nei „iPhone X“) ir kokybės skirtumą lyginant „iPhone XS/Max“ darytas nuotraukas su darytomis „iPhone XR“ įžiūrėti labai sunku. O štai skirtumas lyginant su „iPhone X“ akivaizdus, ir ne „iPhone X“ (nors ir dviakio) naudai.

Kairėje iPhone X ekrano vaizdo kopija, o dešinėje iPhone XR
iPhone X (atsisiųsti originalų failą)
iPhone XR daryta nuotrauka
iPhone XR (atsisiųsti originalų failą)

Skirtumas akivaizdus „iPhone XR“ naudai.

Jei norite patyrinėti nuotraukas detaliau — atsisiųskite originalius nuotraukų failus:

Taip pat kaip ir „iPhone XS“, „iPhone XR“ veido atpažinimo algoritmą apgauti sudėtingiau nei „iPhone X“. „iPhone X“ truputį „patrūkčiojęs“ putoplastinės „bobos“ galvą pripažino už tikrą, tačiau „iPhone XR“ (kaip ir „iPhone XS“) niekaip nenorėjo sutikti, kad tai tikras žmogus.

Apibendrinimas

„iPhone XR“ puikus telefonas, 100 proc. vertas „iPhone“ vardo. Jis patiks ir mėgstantiems spalvinvgus telefonus, nes galima rinktis net iš 6 spalvų:  mėlynos,   baltos,   juodos,  geltonos,  rausvos („Apple“ pavadintos koraline) ir  raudonos (PRODUCT)RED.

Kalbant apie jungiamumą, „iPhone XR“ beveik toks pats kaip ir „iPhone XS“. Jis palaiko 802.11ac Wi-Fi su MIMO ir Bluetooth 5.0, bei NFC. Tiesa, nors prie mobilių tinklų „iPhone XR“ naudoja (kai galima) „LTE Advanced“ prisijungimą, jis negali jungtis prie gigabitinio LTE, ką sugeba „iPhone XS“ ir „iPhone XS Max“. Tačiau Lietuvos naudotojai šio skirtumo nepajus, nes kiek man žinoma „greitu internetu kažkada garsėjusioje šalyje“ gigabitinio LTE nesiūlo nei vienas mobilaus ryšio operatorius (bet gal aš klystu, pataisykite jei taip).

Kalbant apie „iPhone XR“ atsparumą dulkėms ir vandeniui, šis modelis, taip pat kaip ir „iPhone X“ atitinka IP67 IEC 60529 standartą („iPhone XS/Max“ — IP68), tad nardinti šio modelio ilgiau kaip pusvalandžiui ir giliau kaip į 1 metro gylį nereikėtų. Atminkite, kad nežiūrint kokį standartą atitinka „iPhone“, dėl gedimų atsiradusių dėl drėgmės „Apple“ garantijos netaiko.

Išskyrus tuos atvejus kai padėję „iPhone XR“ šalia „iPhone X/XS“ modelių lyginsite jų ekranus, daugeliu atvejų skirtumų nepastebėsite. Žmogaus akis yra unikalus organas eliminuosiantis visus skirtumus. Fotografuoja „iPhone XR“ taip pat puikiai kaip ir gerokai brangesni jo broliai ir jei nepasigesite optinio priartinimo galimybės (manau daugelio ji naudojama itin retai, o dažniausiai iš vis nenaudojama) — neprašausite pasirinkę šį modelį. Tiems kas įpratęs naudoti „3D Touch“ funkciją, pavyzdžiui „iPhone X“ naudotojai — šis modelis gali sunkiau „prilipti“. Aš naudodamas „iPhone XR“ labai jos pasigesdavau. Tačiau, kiek teko girdėti, daug net naudojančių šią funkciją turinčius įrenginius jos tiesiog nenaudoja. O jei planuojate prie „iPhone XR“ pereiti nuo senesnių nei „iPhone X“ telefonų — šios galimybės tikrai nepasigesite, ypač kai tam tikroms funkcijoms „iPhone XR“ „Apple“ yra įjungusi ilgą palaikymą — „Haptic Touch“.

Jei turėti „Premium“ klasės telefoną nėra vienas pagrindinių kriterijų renkantis „iPhone“ ir esate linkę sutaupyti kelis šimtus €, pasirinkę „iPhone XR“ tikrai nesigailėsite. Tai puikus telefonas, fotoaparatas, diktofonas, „iPod’as“ ir t.t.

Jei jau esate įsigiję „iPhone XR“ pasidalinkite su „Mac Arena“ skaitytojais savo įspūdžiais.

Ačiū „iDeal“ už suteiktą galimybę savaitę praleisti su puikiu telefonu „iPhone XR“ ir retkarčiais net suabejoti ar nevertėtų man „iPhone X“ pasikeisti į jį.


 1. Atsižvelgdama į mūsų rinkos ypatumus „Apple“ Lietuvoje „iPhone X“ vis dar prekiauja ir juos vis dar galima įsigyti, autorizuotų kompanijos partnerių parduotuvėse. Dabar „iPhone X“ kainuoja pigiau nei kainavo iki „iPhone XS“ pasirodymo.  ↩

Pasidalinti straipsniu:

Apie Ramūnas Blavaščiūnas

Fotografijos, geros technikos ir kavos mylėtojas, didelę savo laisvalaikio dalį skiriantis straipsnių „Mac Arena“ rašymui.

Komentarų: 36 | Ačiū, kad rašote lietuviškai

 1. Maniau, kad dar pristatymo naktį X-ą pasikeitėte į XS Max :)

 2. Super straipsnis, laukiau jo ilgai :D nes vis planuoju naujintis i XR, bet abejojau ar verta ir svarsciau gal vis delto imti XS, Ačiū!

 3. Turiu Xr geras dvi savaites, jį pasikeičiau iš iPhone 7. Kol kas tikrai džiaugiuosi Xr modeliu.
  Mano nuomone pagrindiniai jo minusai yra šie:
  1. Nėra originalaus Apple dėkliuko (kiti nepatogūs arba prastos kokybės)
  2. Labai stipriai jaučiasi padidėjęs svoris
  3. Labai jaučiasi išstorėjęs telefonas
  4. Nėra 3D toucho, prie kurio nebuvau labai pripratęs, bet retsykiais tikrai pasigendu
  Pagrindiniai pliusai:
  1. Face ID. Kol kas tai pats patogiausias dalykkas, ir jau nebenorėčiau turėti touch ID
  2. Tikrai puikiai besisukantis telefonas, viskas vyksta greitai ir t.t. (nors ir septintuke greičio užteko bet čia jaučiasi kad greičiau)
  3. Kol kas gerai laikantis akumuliatorius. Septintuke gal jau buvo pavargęs o čia naujas, bet kol kas tai labai didelis skirtumas ir tuom džiaugiuosi.
  4. Ekrano dydis man kol kas labai patinka, yra patogus ir didelis (tai ko aš ir norėjau rinkdamasis šį telefoną), dabar į mažesnį ekraną nesinori net žiūrėti. Kišenės neplėšo, skirtumu realiai nepajutau.

  Apibendrinant, privalumai tikrai užgožia mano pamiėtus trūkumus. Ekrano raiškos bent jau man pilnai užtenka, foto kamera gera, nors visda jos norisi dar geresnės, bet tada jau suprantu kad reikia ne telefono o fotoaparato. Kol kas tikrai džiaugiuosi šiuo pasirinkimu.

 4. Didžiausias "fale'as" šio telefono yra ekranas, kuris yra žingsnis atgal ... Šiais laikais HD (1080p) yra kaip standartas, o šio modelio ekranas yra tik "readyHD" (720p). Įdėk mažesnę operatyvinę atmintį, silpnesnį procesorių, dar ką nors "nukirpk", bet nebandyk taupyti ant ekrano. Čia Apple labai prašovė ...
  Labai laukiau šio modelio, bet su tokiu ekranu, tai nieko kito nebelieka kaip tik XS

 5. Labai jau išgyrėte iphone xr nors iš esmės jis nieko nėra gerenis nei iphone x. Kiek skaičiau viename puslapyje https://mobizona.lt/naujienos/visa-tiesa-apie-iphone%20xs-iphone%20xs-max-ir-iphone-xr kad šių metų modelių, net nereikėtų atnaujinti tiems kas turi iphone x, nes tas pats telefonas su minimaliais pakeitimais

 6. Jei as taip laikau telefona tada mano nykstys nieko beveik napasiekia.
  Kai nykstys buna ant ekrano kaip tada laikai telefona.

 7. Ar jums iphone 5c buvo geras telefonas. Vertas pirkti? Kai buvo iphone 5 ir 5s.

  Tiek metų prabėgus nuo tokio Fail... pasimauti ant xr būtų prikolas. Geriau senukas x nei kažkoks xr. Gerai kad dar nugara ne plastikine. Nieko nesakau jei kaina xr būtų bent 600e. Nu bet dabar už 950e ar kiek ten. Akivaizdi patyčia.

  • Paskaityk paskutinį straipsnio sakinį :)))
   Žmogaus žodžiai,kuris yra pasakes,kad X’so dydis jam yra ta maximali kritinė patogumo riba,verčia retkarčiais ji suabejoti ar nevertėtu pasikeisti savo X’so i Xr’a :))
   Kuris yra dar didesnis savo išmatavimais,turi LCD o ne OLED ir net ne full hd ekraną,turi vienguba kamerą ir yra pagamintas iš aliuminio :))
   Man tai panašu i reklamą o ne į geresnį telefoną :))

 8. Jūs man pasakykit, ką jūs veikiat su savo telefonais, kad matot tokį didelį skirtumą tarp tų ekranų? Man kasdieniniame naudojime, laiškų skiatyme ir rašyme, naršymui po internetą ir t.t. nėra visiškai jokio skirtumo. Ir kodėl aš tuomet turiu mokėti papildomai 300 €?
  Suprantu kai žmonės dirba su grafikos programomis, jiems reikia gerų ekranų, bet kasdieniniame vartojime ir tuo labiau muzikos klausime šio ekrano pakanka per akis.
  Kas dėl kameros, tai kad ir kokia būtų gera kamera, ji niekada neatstos profesonalaus veidrodinio fotoaparato, tad jei jau reikia profesonalių nuotraukų reikėtų rinktis ne telefoną o fotoaparatą. Buitiniam naudojimui fotokameros pilnai pakanka.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus viešinamas. Būtini laukai pažymėti *

*

Į viršų