Apple išleido macOS High Sierra. Ką reikia žinoti prieš diegiant.

Tema: macOS
macOS High Sierra

„Apple“ išleido savo naujausią „Mac“ kompiuteriams skirtą „macOS“10.13 versiją „High Sierra“.

Mac“ kompiuterių naudotojai, naudoję „macOS 10.12 Sierra“ pastebimų naujovių šioje operacinėje sistemoje pastebės nelabai daug. Tai mano galva labiau kosmetinis atnaujinimas. Apie tai byloja ir nestipriai pasikeitęs pačios operacinės sistemos pavadinimas.

Pagrindinės, „macOS Sierra“ naujovės tai:

Nauja APFS failų sistema, kuria bent jau pradžioje galės pasidžiaugti tik kompiuterių su SSD tipo diskais savininkai. Tikėtina, kad APFS palaikymas su naujesnėmis šios operacinės sistemos versijomis atkeliaus ir į „Fusion“ tipo diskus. Jis kurį laiką buvo beta versijose, tačiau vėliau „Apple“ jį panaikino.

Tobulesnė „Photos“ aplikacija. „Photos“ tampa viena labiausiai naudojamų aplikacijų „Mac“ kompiuteriuose ir „Apple“ ją patobulinus: įdiegus tobulesnį failų organizavimą, geriau veikiantį veidų atpažinimą, su kitais „Apple“ įrenginiais sinchronizuojamus albumus, geresnius vaizdų redagavimo įrankius ir t.t. — ši aplikacija taps naudojama dar dažniau. Naujoje „macOS“ versijoje „Photos“ aplikacija yra ko gero gavusi daugiausiai pastebimų pakeitimų ir patobulinimų.

Sumanesnė „Safari“ naršyklė. Laikai, kai „Mac“ kompiuterių naudotojai kaip gelbėjimosi rato griebdavosi kitų gamintojų sukurtų naršyklių jau seniai praeityje. Dabar daugelis „Mac“ naudotojų naudoja „Safari“, nes ji ne tik saugesnė, bet neretai savo greičiu, patogumu ir galimybėmis lenkia konkurentes. Naujoje „Safari“ versijoje „Apple“ įdiegė greitesnį „JavaScript“ apdorojimą, kuris veikia 80 procentų greičiau nei „Chrome“ naršyklėje.

„Ares-6“ testas rodantis „JavaScript“ veikimo sprartą. Grafike nurodomas užduoties atlikimas milisekundėmis, todėl kuo grafiko eilutė trumpesnė — tuo rezultatas geresnis
„Ares–6“ testas rodantis „JavaScript“ veikimo sprartą. Grafike nurodomas užduoties atlikimas milisekundėmis, todėl kuo grafiko eilutė trumpesnė — tuo rezultatas geresnis

Tačiau naujoje „Safari“ naršyklėje yra įdomesnių naujų funkcijų, kurios turės įtakos mūsų naršymui metų bėgyje. Pirmoji tai nervinančių, automatiškai pasileidžiančių video blokavimas. Jei „Safari“ lentelėse matome, kuriame puslapyje veikia video ar audio failas, tai „High Sierra“ jį užčiaups dar iki jam pradedant savo demonstraciją. Išimtis bus tik video neturintys garso takelio.

Nauja „Safari“ taip pat rūpinsis ir jos naudotojų privatumu. Naujas kompiuterinio mokymosi varikliukas studijuos lankomus puslapius ir blokuos reklamos skelbėjų informaciją, kuri jiems leidžia rinkti duomenis apie naudotojo naršymo įpročius. Tai reiškia, kad nebūsite užversti reklamomis apie dulkių siurblius, jei vieną tokį įsigijote internetinėje parduotuvėje.

Nauja „Safari“ taip pat turi nustatymą svetaines matyti „Skaityklės“ (Reader) režime visą laiką.

Pakeitimus naujoje „macOS High Sierra“ teigiamai įvertinti turėtų ir daug video savo kompiuteriuose žiūrintys „Mac“ naudotojai. Be 4K (kur palaikoma), „Apple“ įdiegė ir naujo industrijos standarto H.265 (High Efficiency Video Coding) palaikymą, kurio failai užima iki 40 proc. mažiau vietos nei naudojantys H. 264. Tai leidžia vaizdą rodyti sklandžiau. O jei ne tik žiūrite, bet ir kuriate video – naujo standarto palaikymas bus įdiegtas ir kompanijos programinėje įrangoje skirtoje profesionalams.

Sekančios kartos Metal. „OS X El Capitan“ pristatyta „Metal“ į „Mac“ kompiuterius atnešė daug naujovių, kurias teigiamai įvertino žaidimų mėgėjai. Dabar „Apple“ įdiegė sekančios kartos „Metal 2“, kurios dėka žaidimai atrodys dar gražesni, galingesni ir greitesni. Su „Metal 2“ į „Mac“ kompiuterius atkeliauja ir virtualios realybės palaikymas.

macOS High Sierra“ naudotojai pastebės ir daugiau naujovių. Tai ir „Live Photos“ palaikymas „FaceTime“ aplikacijoje, tobulesnė paieška „Mail“, lenteles palaikanti „Notes“ aplikacija, galimybė dalintis failais tiesiai iš „iCloud Drive“, natūralesnio balso Siri, daugiau galimybių turinti „Spotlight“ paieška ir t.t.

macOS High Sierra

Programinės įranga ir apribojimai.

„WWDC 2017“ metu „Apple“ paskelbė, kad pradeda 32-bitų aplikacijų palaikymo nutraukimo procesą. Nuo 2018 metų sausio, naujos programuotojų pateikiamos aplikacijos privalo būti 64-bitų, o nuo 2018 metų birželio, 64-bitų privalo būti ir visi aplikacijų atnaujinimai. Tad 32-bitų aplikacijų palaikymas visiškai išnyks, greičiausiai „macOS“ versijai pakeisiančiai „High Sierra“.

Sprendžiant iš eilės Twitter’yje pasirodžiusių (bet vėliau panaikintų) „Apple“ inžinierių žinučių, „macOS High Sierra“ kas savaitę bus automatiškai tikrinama „Mac“ kompiterių EFI aparatinė įranga (firmware) ir duomenys sutikrinami su „Apple“ duomenų baze. Taip siekiama įsitikinti, kad ši kompiuterio sistemos dalis nėra modifikuota. Jei EFI bus aptikta neatitikimų, apie tai būsite informuoti pranešimu, kuriame galėsite pasirinkti ar tą informaciją išsiųsti „Apple“ ar ne — šis pasirinkimas bus įsimintas ir ateinančių savaičių patikrinimams.

Ką reikėtų žinoti prieš diegiant „macOS 10.13 High Sierra“

Jei naudojate „Apple“ „Final Cut Studio“ ar „Logic Studio“ aplikacijas — šios aplikacijos neveiks „macOS High Sierra“ (jos 32-ų bitų). Vietoje jų „Apple“ rekomenduoja naudoti „Final Cut Pro X“ or „Logic Pro X“ aplikacijas. Problemų yra ir su „Microsoft Office“ aplikacijomis. „Microsoftpaskelbė, kad „Office 2011 for Mac“ naujoje „macOS“ versijoje neveiks. Nors „Microsoft“ žada palaikyti „Office for Mac 2016“ naujoje „macOS High Sierra“, bet informuoja, kad šio paketo 15.34 versijos aplikacijos nepasileis, 15.35 versijos aplikacijos pasileidžia, tačiau veikia labai nestabiliai. Reikia tikėtis „Microsoft“ suskubs šias bėdas ištaisyti. Nors „lūžtančios“ aplikacijos gali būti visai įprastas reikalas „Microsoft“ ir ji kuriam laikui paliks jos produkto naudotojus su „palaikomomis“ 15.35 versijos „Excel“, „Power Point“, „Word“, „Outlook“, „Lync“ ir „Notes“ aplikacijomis.

Jei naudojate kokias nors trečių šalių aplikacijas, kurių veikimas jums yra labai svarbus — pasitikrinkite jų kūrėjų svetainėse ar jūsų turimos aplikacijų versijos palaiko naują „macOS“ operacinę sistemą prieš ją diegdami.

macOS 10.13 High Sierra“ operacinę sistemą įdiegti galima šiuose „Mac“ kompiuteriuose:

 • MacBook Pro“ – 2010 ar naujesniuose
 • MacBook“ – 2009 pabaigos ar naujesniuose
 • MacBook Air“ – 2010 ar naujesniuose
 • iMac“ – 2009 pabaigos ar naujesniuose
 • „Mac Mini“ – 2010 ar naujesniuose
 • Mac Pro“ – 2010 ar naujesniuose

Ir paskutinis, bet svarbus punktas – prieš diegdami naują operacinę sistemą pasidarykite atsarginę duomenų kopiją.

Sklandaus diegimo ir gero naudojimo.

P.S. Šiandien internete pasirodė informacija, kad „macOS High Sierra“ GM versijoje yra rimta saugumo spraga leidžianti nepasirašytoms aplikacijoms prieiti prie „Keychain“ išsaugotos informacijos. Jei tai tiesa reikia manyti, kad „Apple“ ją pašalino. Tačiau garantijos nėra. Kaip ir nėra aišku kiek ši informacija yra patikima.

Pasidalinti straipsniu:

Apie Ramūnas Blavaščiūnas

Fotografijos, geros technikos ir kavos mylėtojas

Komentarų: 48 | Ačiū, kad rašote lietuviškai

 1. Man vienam dar nera update..?

 2. Keista kad Chrome sena narsykles lygina su nauju Safari, pas mane Chrome siuo metu 60.0.3112.113
  Nors man tie greiciai tai nelabai idomus. Naudoju Chrome del patogumo. Beje Safari 11 atsinaujino ir ant senos OS versijos.
  Na ka as jau du kartus nusvilau nagus su nauja OS versija. Si karta susilaikysiu ir palauksiu 1-2 menesiukus kol apple apslifuos visas klaidas ir kiti programeriai prisitaikys prie naujos OS

 3. Updeitas atėjo ir jau instaliuosiu. Žiūrėsiu kaip kas veiks.

 4. Eina ir pas mane jau, tik nuliudino informacija del Office neveikimo. Kokios alternatyvos?

 5. Pas mane iMac 5k 2017, 2tb Fusion drive. Tai atnaujinimo neinstaliuoti kolkas, jei nepalaiko Fusion drive diskų? Siųstis per featured leidžia, atšaukiau dabar... Laukti?

 6. Pagal apps test sumazejo write speed ant naujo formato....

 7. Sveiki, pas mane instaliavus High Sierra gerokai pailgėjo Macbook Pro 13 2014 Mid užsikrovimo laikas. Su Sierra užsikraudavo per ~12s, o dabar su High Sierra 35-40s. Taip pat naujos macOS diegimas užtruko apie 1,5 val. Gal tai turi įtakos nauja failu sistema APFS? ar šiaip kompas per lėtas šitam OS?

 8. Svarstau ar atsinaujinti į High Sierra. Jei pas mane Office 2016 for Mac 15.38 (170902), tai jis irgi "kreivai" veiks su High Sierra?

 9. Man asmeniškai niekas nepasikeitė su testais. Tai kur tas pagreitėjimas, nežinau.

  • Pvz. jei diskas APFS pabandyk kokį 10GB failą nukopijuoti į kitą vietą (arba duplicate) tame pačiame diske. Vietoje poros minučių kopijavimo veiksmas vyks kokią sekundę naujame formate.

   jei neturi tokio failo:
   Atsidaryk Terminal aplikaciją ir joje parašyk cd ~/Desktop ir spausk Enter ↲ tada rašyk komandą mkfile -n 10g failas ir spausk Enter ↲
   Ši komanda sukurs 10GB failą pavadinimu „failas“ ant darbalaukio. Paspausk dešinį pelės klavišą ant jo ir iš kontekstinio meniu pasirink „Copy failas“ ir tada paspaudęs dešinį pelės klavišą kur nors laisvoje darbalaukio vietoje iš kontekstinio meniu pasirink „Paste Item“ pažiūrėk kiek laiko trunka to failo kopijavimas. Gali pakeisti aukščiau rodytą komandą į pvz. 100g — bus sukurtas 100 gigų failas (jei turi pakankamai laisvos vietos diske jam).

 10. Kaip ir iOS 11, macOS 10.13 grybus pjauna su datos atvaizdavimo formatais.

 11. Atnaujinau savo iMac 27 2012 metų Fusion drive kuriame vietoje HDD įdėtas samsung 512gb ssd, ir taip pat likęs Apple 128gb ssd, tai failų sistema liko senoji, nesvarbu kad abu diskai ssd.

 12. Rolandai, atsinaujinai ant senos versijos viršaus? pabandyk švariai dabar atlikt (ne ant viršaus senos)

 13. High Siera jau ir pas mane, iMac 21.5" 2011m. 8 GB RAM, įjungus kompą, krovės jis 2 min. (30s. ilgiau nei senesnė versija), po slaptažodžio suvedimo krovės dar 2 min. kol pilnai užsikrovė ( va čia jau netvarka seniau 30s. neužtrugdavo). Pastebėjimas, feisbuke puslapiai pasileidžia ne iš kart o po 3 sek. senesnėje versijoje pasileido iškart. Office 2016 15.38 veikia puikiai, ir kraunas dvigubai greičiau nei ankščiau. Kažkas čia rašė netvarka su data ir valandom, pas mane viskas tvarkoje ten.

 14. Va kas blogiausia, neveikia VLC programa 3 sek. ir išsijungia. Neina .m3u8 formata pasileist dabar.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus viešinamas. Būtini laukai pažymėti *

*

Į viršų