Nauja failų sistema APFS tik Mac kompiuteriams su SSD diskais

Temos: Mac, macOS
macOS High Sierra

Sekančios savaitės pradžioje „Apple“ išleis naują „Mac“ kompiuteriams skirtą operacinę sistemą „macOS High Sierra“. Tačiau, viena didžiausių jos naujovę — naują failų sistemą APFS įvertinti galės ne visi.

Sekančią savaitę debiutuoja visiems „Mac“ naudotojams skirta, jau iš „beta kelnaičių“ išaugusi „macOS High Sierra“. Jei savo „Mac“ kompiuteriuose buvote įdiegę šios operacinės sistemos beta versiją, norėdami išvengti negatyvių pasekmių — turėtumėte imtis papildomų veiksmų prieš diegdami galutinę jos versiją ypač jei jūsų „Mac“ yra su „Fusion“ tipo disku.

„Apple“ pranešė, kad naujoji failų sistema APFS, pasirodžius pirmajai „macOS High Sierra“ versijai nepalaikys „Fusion“ ir HDD tipo diskų ir palaikys tik SSD tik diskus, kurie automatiškai bus suformatuoti APFS formatu.

Tie kas testavo „macOS High Sierra“ beta versijas kompiuteriuose su „Fusion“ tipo diskais pastebėjo, kad jų diskai buvo sukonvertuoti į APFS. Tačiau, šio formato palaikymas ne SSD tipo diskams buvo pašalintas iš paskutinių „macOS High Sierra“ beta versijų. „Apple“ pateikia instrukcijas skirtas padėti beta testuotojams grąžinti jų „Fusion“ diskų formatą iš APFS į HFS+ prieš diegiant naują „macOS“ versiją. Instrukcijose parašyta, kad reikia: išsaugoti atsarginę duomenų kopiją, sukurti įkraunamą (bootable) įdiegimo diską, suformatuoti kompiuterio diską „Disk Utility“ pagalba ir iš naujo įdiegti operacinę sistemą.

Tai, kad APFS nepalaikys (bent jau iš pradžių) „Fusion“ tipo diskų buvo aišku jau nuo pirmųjų „macOS High Sierra“ versijų, tačiau daug kam ši informacija „praslydo pro ausis“. „Apple“ taip pat yra paskelbusi dokumentą apie taip kaip paruošti „Mac“ operacinės sistemos atnaujinimui į „macOS High Siera“, kuriame taip pat minima, kad APFS nepalaiko „Fusion“ ir HDD tipo diskų.

Tai gali kiek trikdyti daugelį „iMac“, „Mac mini“ ir kitų kompiuterių su „Fusion“ tipo diskais savininkų.

Nauja APFS failų sistema pakeičia dešimtmečių senumo HFS+ failų sistemą ir yra modernesnė, joje sistemos lygmenyje įdiegtas duomenų šifravimas, palaikomi momentiniai atvaizdai ir klonavimas, SSD diskų optimizavimas ir labai pagerinta darbo su failais (o tai reiškia ir sistemos darbo) sparta.

„MacOS High Sierra“ debiutas turi įvykti rugsėjo 25 dieną, pirmadienį.

Jei savo „Mac“ kompiuteriuose nebuvote įdiegę „macOS High Sierra“ beta versijos — jokių papildomų veiksmų jums imtis nereikia — jūsų „Fusion“ ar HDD tipo diskas bebus sukonvertuotas į APFS. Atsarginę duomenų kopiją ir pageidaujama ne vieną, kurių viena yra įkraunamo tipo, žinoma, pasidaryti labai rekomenduoju.

Daugiau informacijos apie naują „Apple“ failų sistemą skaitykite straipsnyje: „Kas tas APFS?“.

Pasidalinti straipsniu:

Apie Ramūnas Blavaščiūnas

Fotografijos, geros technikos ir kavos mylėtojas

Komentarų: 20 | Ačiū, kad rašote lietuviškai

 1. Aple savam stiliui, tipo pirkit naujus kompus. Ma o veliau paziuresim gal ir su HDD veliau leisim. Debilai ?

  • Retoriškai paklausiu. Nu ko jūs vis verkšlenat. Įkurkite savo apple ir tada nustatykite savo taisykles. Visiems ir viską dalink už dyką. Priimk tai kaip yra arba išvis nesinaudok tuo.

   • Prie ko cia taisykles, ju galima prikurti kiek tik nori, bet apgaudineti vatrtotojus tai jau kas kita. Man vienodai kokia ta failu sistema bus ir manau kokiam 80% is vis neidomu.
    Tau patinka kai tave apgaudineja?

     • Tai jau Ramunas rase, kad APFS beta versijoje veike o finalines pasalino. Saunuoliai tipo pirkite naujus kompus su SDD, o tie kas pries 1-3 metus pirko ant ledo.
      Toliau pirmi iMac kompai Fusion su 1TB buvo SDD imotuoti didesnes talpos, bet veliau kiti nauji modeliai su juokingu 32GB ir apie tai net rimtai niekur neuziminta tik kazkokiam giliai pasleptam su mazytem raidem tai parase apple, geda.
      Apple taip giresi su savo 5k monitoriais, taciau nesugeba susitvarkyti su dideliu srautu nuotraukomis. Ne vienas RAW redaktorius nesugeba dirbti greitai, kai mano buves senukas iMac daug greiciau dirbo.

      • RAW darbas tai laaabai nuvylė ant Lightroom. Lėtas kaip koks senukas kompas..

       • Tai ne tik Lightroom, bet ir visi kiti RAW konventeriai. Man ant seno iMac veike greiciau

        • Man tai keista būna klausytis kai žmonės nusiperka lėčiausius procesorius, mažiausius įmanomus diskus ir mažai atminties turinčius kompus, tačiau tikisi jei tai „Apple“ tai produktas — neveiks jokie fizikos dėsniai ir viskas „skraidys“. Taip, macOS yra geriau optimizuota nei kitos OS ir daug kas veikia greičiau, tačiau yra vietos, kur nepriversi lėto disko suktis greičiau ar i5 procesoriaus veikti taip pat kaip veikia i7.
         Kas link apgavo tai nemanau, kad būtų apgavusi net jei SSD dalis būtų 2GB, jei tai nurodytų aprašyme. „Apple“ informuoja, kad 1TB diskai turi 32GB SSD dalį, kurios užtenka „macOS“ ir aplikacijoms. The 2TB ir 3TB Fusion diskuose SSD dalis yra 128GB.
         Jei perkate Fusion diskus, kurių net specifikacijoje nurodyta 5400rpm ir maža SSD dalis, tai neturėtumėte tikėtis, kad visi diską naudojantys procesai vyks labai greitai.
         P.S. Keista tik, kad „Apple“ dar apskritai naudoja 5400rpm diskus.

         • Na bet kai savo metu buvo išleisti senesni iMac, tai labai greitai ir veikė tuo metu esantys RAW failai. O dabar to nėra. Faktas. Pas mane SSD diskas, 40GB RAM, 8GB vaizdo korta ir procesorius i5 greičiausias (gal kiek gaila, kad nepaėmiau i7, bet neįsivaizdavau, kad taip akivaidžiai lėtai bus su RAW. i7 labiau padeda kokiam greitesniam eksportavimui ar importavimui ir pan, bet kad net ir slankikliai patrūkčios ar kad nuotraukos neatidarys momentiškai, tai buvo netikėta bet kokių atveju). Tai RAW darbas lėtas, kartais atrodo net ir senas 2011 metų leidimo kompas veikė greičiau su tais pačiais RAW.

          Aišku tai greičiausiai Lightroom optimizavimo problema su 5k. Ir tai pats Adobe rašė, kad optimizuos naują versija.

         • Ramunai pirkai tuo metu su geriausia konfiguracija atminties yra 24 GB. Man per akis 1TB ir pirmieji 5k imakai 1TB diskai buvo su 128GB.
          Letai dirba butent 5k iMakai ir ne vien mano pretenzijos, pilnas netas. Mano senukas turejo 4GB atminties ir tas greiciau sukosi su RAW
          Taip kad apple mus apgavo su tais 5K monitoriais, nedadare kazko, nes kiti imac ne 5K dirba greiciau su ta pacia konfiguracija

          • Ar jie dirba lėtai, ar trečių šalių aplikacijos, pvz. Adobe Lightroom, nes tai ne vienas ir tas pats?
           O dėl 1TB per akis, tai 1TB HDD, 1TB Fusion ir 1TB SSD — ne vienas ir tas pats.

           • Bet Lightroom visas pats lėtai veikia - slankikliai, brushai, perėjimas iš nuotraukos prie nuotraukos, lėtai užkrauna nustatytus presetus (reikia palaukti), taip pat lėtai kopijuoja presetą (copy>paste) ant naujos nuotraukos (vėl reikia palaukti kol pasikeičia spalvos ir kiti nustatyti slankikliai).

            Tiesiog tragedija - kaip 2017 metų kompui (būtent Lightroom, o vien dėl jo keičiau į naują iMac) :) belieka tikėtis, kad Adobe tikrai gerai optimizuos, bet vėl nelabai tikisi, nes tai nėra pirmos kartos 5k ir turėjo milijoną laiko optimizuoti.. ir 5k jau senokai išleisti. Negalėjau patikėti kad taip prastai veikia, bet pradėjau skaityti angliškus forumus, labai daug kam taip. O dabar ir Andrius patvirtino.

 2. Gerai, kad tik su SSD pirkau.

 3. Ar turės įtakos? mano MacBookPro 2010 m. bet diskas pakeistas į SSD

 4. Pas manęs SSD, tai nesuku galvos... Lauksim pirmadienio. (:

 5. Žiūrint į Applo kompų lineup'ą apskritai keistai ir gan apgailėtinai atrodo 2017 metais parduodami nauji iMac ir Macmini su HDD 5400 rpm opcijomis:))) nebeisivaizduoju kaip galima normaliai dirbti šiais laikais su HDD:) cold data archyvams - ok, nors ir magnetinėse juostose, bet operacinė kad suktusi HDD, kažkaip neberimtai jau atrodo:))

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus viešinamas. Būtini laukai pažymėti *

*

Į viršų