Kodėl mirė iPhone ir iPad jailbreak’as

Temos: iOS, Saugumas
Jailbreak kapas

Ilgesnį laiką draugaujantys su „iPhone“ tikriausiai pastebėjo, kad kuo toliau tuo rečiau girdimas žodis „jailbreak“.

Tie laikai, kai žodį jailbreak dažnai buvo galima išvysti kiekvienoje apie „Apple“ techniką rašančioje interneto svetainėje jau praeityje. Apie jailbreak’ą žinojo kiekvienas „iPhone“ naudotojas, nepriklausomai naudojo jis jį ar ne — nuomonę apie jį turėjo kiekvienas.

Asmeniškai manęs džeilbreikas niekada nedomino ir į tuos, kurie jį darė savo įrenginiams dažniausiai žiūrėjau kaip į nebrendylas ar „studentus pardavusius savo inkstą“ lygiai už tiek kiek kainuoja „iPhone“ ir, kuriems nebeliko pinigų aplikacijoms. Jailbreak’inantysiPhone“ ar „iPad“, dažnai tokius savo veiksmus aiškindavo tuo, kad jiems neva trūksta „iPhone“ funkcionalumo ir jie nori padaryti jį labiau patogesnį naudoti. Tačiau būkime sąžiningi, nereikia būti genijumi, kad suprasti ar vos akimirkai į tokio džeilbreikinto įrenginio ekraną užmetus akį pastebėti, kad tweak’ai, nei jei ir buvo pagrindinė priežastimis išniekinti savo telefoną pačioje pradžioje, netrukus buvo nustelbti vogtų aplikacijų gausos.

Piratai prieš piratavimą

Nors prie „Apple“ biuro retkarčiais suplevesuoja piratų vėliava[1] — pati kompanija nėra pasisakanti už piratavimą, bent jai kai šis susijęs su jos kūrinių laužymu ir gadinimu.

Be jokios abejonės, „Apple“ niekada nebuvo suinteresuota, kad jų mobilūs įrenginiai būtų džeilbreikinami. Ji pabandė tai uždrausti teisminiu keliu — jiems nepavyko. Tai nepakeitė kompanijos požiūrio. Daugiau garsiai apie savo nepasitenkinimą džeilbreiku kompanija nesireiškė, tačiau visomis išgalėmis stengėsi, kad taip pasielgti su „iPhone“ būtų sudėtingiau.

Reikalas ne tik tame, kad į džailbreikintąiOS“ įrenginį galima įdiegti aplikacijas ne iš „App Store“, tame tarpe ir vogtas — apvagiant ne tik „Apple“, bet ir tų aplikacijų kūrėjus. DžeilbreikinantiPhone“ ar „iPad“ panaikinami keli sistemos apsaugos sluoksniai atsakingi už įrenginio naudotojo duomenų saugumą — kitaip tariant jie tampa nesaugūs — tą pripažįsta ir patys džeilbreiko kūrėjai. Taip apdorotas įrenginys, dažnai veikia nestabiliai, o tokie vartotojai nepasikuklina vis tiek kaltinti „Apple“, neva ji kaltas ir „iPhone“ prastai suręstas. „Apple“, kaip reta kita kompanija, jaučia pareigą būti atsakinga už daugelį dalykų susijusių su jos įrenginiais. Tai ir jos įrenginiams aplikacijas kuriančių programuotojų gaunamas atlygis už triūsą, ir jos įrenginių naudotojų pasitenkinimo lygis įrenginiais bei tuose įrenginiuose esančių naudotojo duomenų saugumas.

Kodėl dabar žodis džeilbreikas girdimas labai retai?

Su džeilbreiku „Apple“ kovojo ir tebekovoja keliais frontais. Pirmoje eilėje ji stiprina sistemos saugumą ir visaip stengiasi susirinkti informaciją apie „skyles“, kurios išnaudojamos jos įrenginių džeilbreikinimui. Kitas frontas yra tas, kad kompanija stengiasi pervilioti į savo pusę džeilbreiko kūrėjus bei įvairus programišius garsėjančius „nagingumu“ susijusiu su jos įranga ir sistemomis; kitaip tariant „Jei priešininko negali nugalėti, turi jį apkabinti“ sako kiniečių išmintis arba „Jei negali nugalėti priešo – susidraugauk su juo“. Matyt šią taktiką „Apple“ taiko ir kai kuriems priešingoje barikadų pusėje esantiems „priešams“.

Dar vienas, netiesioginis „Apple“ būdas kovoti su džeilbreiku yra tai, kad ji stebi tą pogrindį ir dažnas jos atnaujinimas sistemą papildo naujomis funkcijomis anksčiau prieinamomis tik džeilbreikinusiems savo įrenginius. Tokiu būdu ji natūraliai sumažina poreikį tuos įrenginius laužyti (jei žinoma tai buvo priežastis taip negražiai su jais elgtis).

Žinoma, dar yra daug dalykų, kuriuos „Apple“ galėtų „pasiskolinti“ iš džeilbreiko bendruomenės. Tai ir galimybė programuotojams prieiti prie visų kameros funkcijų ir geriau išnaudoti jos galimybes, apsaugoti pasirinktas nuotraukas pirštų atspaudu ir t.t.

Kas nutiko su deilbreiko kūrėjais?

Dar prieš 5–6 metus džeilbreiko bendruomenėje karaliavo tarptautinė programišių grupelė pasivadinusi „Evad3rs“, kuri po vieno didelio „iOS“ atnaujinimo mėnesį kukčiojo internete pasakodami kaip sunku nulaužti sistemą ir likus kelioms dienoms iki naujo atnaujinimo išleidimo paviešino naują įrankį skirtą džeilbreikui. Atitinkamai džeilbreiko naudotomas iškilo dilema – ar atnaujinti sistemą ir gauti „iOS“ naujas funkcijas, ar likti su sena „iOS“ ir džeilbreiku.

„Apple“ patyliukais viliojo vieną po kito „Evad3rs“ narį pas save, taip nušaudama vienu šūviu du zuikius: ardydama džeilbreiko kūrėjų komandą ir prisiviliodama sumanius programuotojus turinčius vertingų žinių ir įgūdžių darbo su jos sistemomis.

Tada, kai rodės, kad deilbreikas mirė — apsireiškė iš karto net trys programuotojų iš Kinijos grupės tuo pačiu metu užsiimančios „iOS“ nulaužimo klausimu. Juos finansiškai rėmė vietinės nulaužtų „iPhone“ ir „iPad“ skirtų aplikacijų parduotuvės. „Pangu“, „TaiG“ ir „PP Jailbreak“ komandos periodiškai viena iš kitos perimdavo pirmaujančios komandos vardą, beveik kiekvieną mėnesį išleisdamos naujus, džeilbreikui skirtus įrankius.

Kaip šios konkurencijos rezultatas — „iOS“ nulaužimo procedūra maksimaliai supaprastėjo. Vartotojui reikėjo paspausti vieną mygtuką ir po poros minučių „iOS“ jau būdavo nulaužta.

Panašu, kad Kinijos programišiai išsikvėpė bei pradingo ne tik jų entuziazmas, bet ir sponsoriai. Dabar sistemos nulaužimui skirti įrankiai išleidžiami kartą į pusmetį, bet veikia nestabiliai ir ne visuose įrenginiuose.

Aplikacijų kūrėjų taktinis žingsnis

Ne viena „Apple“ buvo nepatenkinta, kad jos įrenginiai džeilbreikinami – juo nebuvo patenkinti ir dieną-naktį į klaviatūras pirštus daužantys ir pavargusiomis akimis į ekranus žvelgiantys aplikacijų kūrėjai.

Dabar daug aplikacijų kūrėjų pradeda naudoti naujus aplikacijų platinimo modelius, paremtus prenumeratos principu arba freemium. Pačias aplikacijas galima atsisiųsti nemokamai ir net naudotis ribotu jų funkcijų rinkiniu, tačiau norint išnaudoti visą aplikacijos ar paslaugos galimybių arsenalą – reikia mokėti ir tokios aplikacijos beveik visada reikalauja prisijungimo prie tinklo ir tada žaidiminės valiutos ar „Cydia“ tweak’ų pagalba (džeilbreikintuose įrenginiuose) vykdomų pirkimų realizavimas tampa neįmanomu.

Neretai tos aplikacijos, kurios iki šiol liko mokamos — dažnai parduodamos su nemažomis nuolaidomis ir taip galima pigiai ar nemokamai susirinkti solidžia aplikacijų ir žaidimų kolekciją[2].

Dėl šios priežasties ir džeilbreiko sponsoriai nebėra suinteresuoti jo vystymu ir nemato poreikio tam leisti pinigų.

Ar džeilbreikinate savo „iPhone“ ir/ar „iPad“?


 1. anot Andy Hertzfeld — vieno iš pirmosios Steve Jobs „Macintosh“ komandos narių, aprašyta istorija byloja, kad piratų vėliava buvo metafora to, kokia turi būti „Macintosh“, o gal ir visa „Apple“ komanda ir kompanija.  ↩

 2. Tie, kas „Mac Arena“ svetainėje lankosi jau seniai ir seka joje skelbiamas naujienas žino, kad jau ilgą laiką parenku nemokamų ar pigiau platinamų aplikacijų rinkinius ir skelbiu juos savaitės naujienose pasirodančiose kiekvieną savaitę, naktį iš penktadienio į šeštadienį.  ↩

Pasidalinti straipsniu:

Apie Ramūnas Blavaščiūnas

Fotografijos, geros technikos ir kavos mylėtojas

Komentarų: 3 | Ačiū, kad rašote lietuviškai

 1. nelaužiau ir nelaužau - nėra poreikio.

 2. Labai seniai, kai dar turėjau iPhone 3G, jailbreak'inau. Bet ne chaliavoms programėlėms, o tam, kad galėčiau naudoti Tele2 kortelę vietoje Omnitel :) Bet tada dar buvo kažkokia laužimo romantika. Reikėjo sekti, kad nepapultum ant GPS kill'inančio build'o ir t.t.
  P.S. Meluoju, vieną "tvyką" naudojau iš Cydia - SMS rašymas landscape režimu :D

 3. Teko ir man nulaužti savo iPhone, bet taip pat, ne dėl kažkokių apps'ų, bet tiesiog, aš iPhone nusipirkau iš UK, jis buvo pririštas prie UK tinklo, tad sužinojau, kad jį galiu dviem atvejais:
  A) Kreiptis į UK operatorių ir atrakinti (susimokėti) kiek pamenu,
  B) Nulaužti ir naudotis LT kortelę, įsigyjus GEVEY SIM ar kaip ten. <--- Pasirinkau šį variantą.
  Tai buvo pakankamai senokai, tad ilgą laiką - nebematau poreikio, kodėl tūrėčiau gadinti iPhone ir Apple vardą.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus viešinamas. Būtini laukai pažymėti *

*

Į viršų