Nepirkite pigių USB Type-C laidų, nebent juos dovanosite priešui

12 colių MacBook kompiuterio „USB Type-C“ jungtis

Gamintojams pradėjus naudoti USB-C tipo jungtis, sutaupyti nutarę vartotojai įsigiję pigius „USB Type-C“ laidus „iškepa“ savo įrenginius.

USB tipai: USB Type-A, USB Type-B ir USB Type-C

Dar nelabai seniai apie naujo tipo USB jungtį kalbėjome kaip apie kažką pasirodysiantį ateityje ir išspręsiantį nesibaigiančią laidų raizgalynės problemą. Naujo standarto USB 3.1 jungtis dar žinoma „USB Type-C“ pavadinimu, gali tapti vienintele mums reikalinga jungtimi naudojama nuo telefonų iki monitorių ar kompiuterių sujungimo.

Pirmoji „USB Type-C“ savo įrenginiuose panaudojo Apple, o po kelių mėnesių šio tipo jungtį jau galima pamatyti naudojant ir kitus gamintojus. Simetrinė jungtis (į ją jungiant nėra skirtumo kur jungties viršus ar apačia, panašiai kaip „Apple“ „Lightning“ jungtyje), įrenginių turinčią šią jungtį savininkams sukėlė ir tam tikrų problemų - ji nėra tiesiogiai suderinama su senesnio tipo USB jungtį naudojančiais įrenginiais ir norint prie „USB Type-C“ jungties prijungti išorinį USB diską ar „flash’iuką“ reikalingas specialus adapteris.

Google inžinierius Benson Leung testuodamas Surjtech gamybos „USB A-to-C“ laidą „sudegino“ savo „Chromebook Pixel“ kompiuterį ir tai nutiko žaibiškai. Anksčiau, „Google“ inžinierius bandė įkrauti savo „Nexus 6P“ pajungė jį į savo 12 colių „MacBook Air“ USB jungtį tam panaudodamas pigų, „Amazon“ įsigytą laidą. Ladu iš „MacBook’o“ į „Nexus’ą“ pateko per didelė srovė ir sugadino telefoną. „Apple“ inžinieriai savo darbą atliko puikiai - siekdama apsaugoti įrenginį 12 colių MacBook jungtis laikinai atsijungė. „Mac“'ui nieko nenutiko, tačiau po kiek laiko vėl įsijungusi jame esanti „USB Type-C“ jungtis jau dirbo su sutrikimais.

Gamintojams pradėjus leisti įrenginius su „USB Type-C“ jungtimis, internete pasirodė begalė visokiausių gamintojų pagamintų pigių, šią jungtį turinčių laidų ir jų naudojimas gali būti pavojingas. Elektros srovės rodiklių pasikeitimas gali tapti tiek šaltinio (nešiojamo, stalinio ar planšetinio kompiuterio) tiek ir gavėjo (telefono, spausdintuvo, išorinio disko ir t.t.) sugadinimo priežastimi.

Pajungtas įrenginys „paprašo“ jam reikalingos elektros energijos kiekio, o šaltinis gali jį suteikti, tačiau esminę rolę šioje grandyje žaidžia laidas. Jei bendravimo tarp dviejų tarpusavyje laidu pajungtų įrenginių laidas perduoda teisingai – energijos pertekliaus nebus, priešingu atveju atsiranda rizika sudeginti vieną iš pajungtų įrenginių.

Senesni USB standartai taip pat leido laidais perduoti tokio tipo informaciją, tačiau dėl mažesnių naudojamų elektros įtampų rizikos sudeginti įrenginius nebuvo.

Deja, bet dabar „USB Type-C“ laidus gaminančios kompanijos nors ir turi nurodytas specifikacijas – neturi aiškios tokių laidų sertifikavimo programos, pavyzdžiui tokios kokią „Apple“ taiko „iPhone“ skirtiems priedams „Made for iPhone“ dar žinomą kaip „MiP“. Ši programa leidžia gaminti priedus, kurie yra saugūs juos naudojant su „iPhone“ ar iPad. Pirkdami laidus savo „iPhone“ ar „iPad“ ne iš „Apple“ ar ne „Apple“ gamybos pasidomėkite ar jie yra „MiP Certified“.

Panašu, kad bent jau kol kas, ši problema neramina tik Benson Leung. Jis pradėjo rinkti informacija bei testuoti laidus ir adapterius, kuriuos galima įsigyti JAV teritorijoje. Su jo sukaupta duomenų baze susipažinti galite čia.

Analitikai teigia, kad augantis nepasitikėjimas „USB Type-C“ standartu, kurio priežastimi yra didelis netinkamų naudoti šią jungti turinčių priedų kiekis, gali tapti šio standarto vystymo nutraukimo priežastimi.

Kol kas Google inžinierius rekomenduoja pirkti tik jo patikrintus priedus ir melsti aukščiausiojo pagalbos pajungiant įrenginį prie „USB Type-C“ jungties.

MacBook kompiuteriams skirtas Satechi gamybos Type-C hub'as turintis 3 x USB, 1 x microSD ir 1 x SD kortelių skaitytuvą.
Pasidalinti straipsniu:

Apie Ramūnas Blavaščiūnas

Fotografijos, geros technikos ir kavos mylėtojas

Komentarų: 12 | Ačiū, kad rašote lietuviškai

 1. Dėkui už straipsni, šito aš niekada būčiau nežinojęs.

 2. Geras. Skamba panašiai kaip "jei nenorite sudeginti LESTO transformatorinės ir / arba savo kompo, patikrinkite ar teisingus kabelius paklojote po žeme."

 3. Kitaip tariant, pirkite tiktai... na patys supratote:))

 4. Nesuprantu kam klaidinti žmones tokiais durnais straipsniais, kad laidas sudegins prietaisus? Moka tau už tai,kad tokias nesamones rašytum?
  Laidas nesudegins jūsų prietaiso - jis tik perduoda srovę.
  Jei nusipirksite pakrovėja " adapteri " made in china kuris nepaskirsto srovės tinkamos tai tada ir sudeginsit bet ką. Tad prieš rašant pagalvok ką rašai - laidai degina prietaisus ? ne laidai o adapteriai - laidas nieko čia dėtas.

  • „Normalūs“ laidai perduoda ne tik srovę, bet ir informaciją apie ją. Paprasti — taip, tik srovę. „Normalaus“ USB-C laido jungtyje yra mikroschema, kuri ne tik pateikia informaciją apie laidą ir jo tipą, bet ir apie srovę. Paprastuose, pigiuose jos gali ir nebūti arba ji gali pateikinėti ne pilną ar ne tikslią informaciją.
   Todėl prieš manant, kad man kažkas moka ar teigiant, kad straipsnis durnas pažiūrėkite į veidrodį ir gal kitą kartą prieš rekomenduojant kitam pagalvoti — tai padarysite pats.
   Internete rasite pakankamai informacijos apie tai. Vienas iš šaltinių:
   http://www.usb.org/developers/usbtypec/
   Kitas: https://www.theguardian.com/technology/2016/mar/30/amazon-clamps-down-dangerous-usb-c-cables
   ir t.t. Matyt ne šiaip sau laide įdiegta srovės kontrolė ir jis yra ne tik ją perduodantis dratas.

   Todėl, prieš rašant — pagalvok ką rašai ar bent pasidomėk daugiau, pvz ten kur tiki, kad tokius straipsnius rašo nors jiems niekas nemoka.

   • Kažkoks laidas tikrai nesudegins aparato ,nes visu pirma adapteris kitaip sakant pakrovėjas neperduos laidui tokios srovės.

    • Jei laide nėra arba yra neteisingai veikianti mikroschema, ji negali perduoti informacijos įkrovikliui ir įkroviklio informacijos įrenginiui. Įkroviklių yra labai įvairių (net ir pas „Apple“ jie skiriasi pvz. iPhone ir iPad įkrovikliai) ir t.t., o USB-C gali perduoti iki 100W. Pagal USB-C specifikaciją:
     Profile 1 - 5V @ 2A, 10W
     Profile 2 - 12V @ 1.5A, 18W
     Profile 3 - 12V @ 3A, 36W
     Profile 4 - 20V @ 3A, 60W
     Profile 5 - 20V @ 5A, 100W

     Todėl jei komunikavimas nevyksta ar neįvyksta - įrenginys gavęs didesnę srovę gali tiesiog iškepti.
     Įrenginiai tarpusavyje bendrauja. Laidas sužino kiek reikia vienam įrenginiui srovės ir tą informaciją perduoda kitam. Dabar ir „kvailame“ laide yra protokolai ir jau gana seniai. Jei perduodama neteisinga informacija, įkroviklis gali „šauti“ daugiau nei įrenginys yra pasiruošęs atlaikyti.

     • Bet esmė ta jei žmogus yra durnas ir kraus telefoną su profile 5 pakrovėju jis tikrai gali sudeginti telefona. O jei kraus su profile 1 pakrovėju tai sudeginti telefona yra lygus 0

      • Dega ne tik telefonai — dega ir kompiuteriai. paskaitykite „The Guardian“ straipsnį (nuorodą daviau ankstesniame komentare). O ir šiaip paieškoję internete rasite pakankamai informacijos nuo įvykių iki techninių specifikacijų su įvairiais USB-C protokolais, tokiais kaip SOP:DFP → DFP žinučių perdavimas (apie elektros srovę), kurį turi palaikyti USB-C.

       • Bet pripažink , kad vien laidas nesudegins prietaiso yra daug įvairiausiu nuansu dėl ko dega prietaisai. Pradedant nuo netinkamo apaterio srovės pasirinkimo arba brokoto adaoterio ir po to jau gali sekti ir prisidėti nekokybiškas laidas. O teigti kad laidas vien kaltas tai taip nebūna

        • Visada yra niuansų, tačiau laidai yra tai kas dažniausiai lūžta, trūksta ar nudyla ir perkami nauji, gerokai dažniau nei įkrovikliai.

         Bet jei mes leisimės į tokią gilią analizę tai matyt baigsime rytoj ryte spręsdami ar verta sakyti žmonėms, kad nereikia vinių kaišioti į rozetę, nes ji gali būti ir nepajungta prie elektros, o vėliau spręsime tikimybę, kad įkišus laidą į rozetę nenukrės. :)

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus viešinamas. Būtini laukai pažymėti *

*

Į viršų