Sekantis iPhone modelis gali nurašyti turimas senesnes ausines

Apple EarPod ausinės

Sekančiais metais, Apple išleidus naują iPhone modelį, dabartinės ausinės su iPhone vartotojams įprastu kištuku gali tapti nenaudojamos elektronikos namų muziejaus eksponatu.

Praeitą savaitę japonų „Mac Otakara“ pranešė, kad sekančiame iPhone modelyje Apple gali atsisakyti tradicinio 3,5mm audio kištuko, trukdančio iPhone padaryti dar plonesniu. Paskelbus šią naujieną, kaip atskirą žinutę Mac Arena Facebook puslapyje išsivystė mini diskusija apie būsimas ir esamas Apple ausines, jų pliusus ir minusus. Žinoma, pamąstymai apie būsimas Apple ausines yra gana teoretiniame lygmenyje, nes ir pati - 3,5mm jungties panaikinimo sekančiuose iPhone modeliuose žinia, tėra gandų lygmenyje ir niekas išskyrus pačią Apple dar nežino kaip viskas bus iš tikrųjų, o panašu, kad ir pati Apple dar nėra pilnai apsisprendusi koks tai bus telefonas, nes testuoja kelis skirtingus sekančios kartos iPhone 7 prototipus.

Sekantis iPhone modelis, kol kas dar gyvuojantis tik gandų skleidėjų šnabždesiuose ir jų vadinamas iPhone 7, galėtų būti daugiau nei milimetru plonesnis už iPhone 6s, tačiau pagaminti jį tokį ploną trukdo dabartiniuose iPhone modeliuose esanti 3,5mm audio jungtis. Apple, sekančios kartos iPhone, gali komplektuoti su ausinėmis, kurios jungiasi į „Lightning“ jungtį, kuri dabar naudojama iPhone įkrovimui ir duomenų į ir iš telefono perdavimui. Žinoma, Apple gali ir apskritai atsisakyti laidų jungiančių iPhone su ausinėmis ir pradėti naudoti garso perdavimui į ausinesiPhone naudoti Bluetooth technologiją.

Mac Otakara“ rašo, kad panaikinus 3,5mm jungtį, o ausines prie iPhone jungiant per „Lightning“ jungtį Apple ir toliau naudos „EarPod“ tipo ausines ir todėl turės ausinių „Lightning“ jungtyje įtaisyti skaitmeninio signalo į analoginį konverterį, nes „Lightning“ jungtimi perduodamas skaitmeninis signalas. Nors tai vis dar tik gandai ir jų patvirtinimo ar išsklaidymo, greičiausiai, galime sulaukti tik sekančios Apple WWDC metu - ausinės su „Lightning“ jungtimi egzistuoja jau ir dabar: tokios kaip Harman Kardon’o JBL Reflect Aware ar Philips Fidelio ausinės.

Privalumai

Ausinės su iPhone jungiamos „Lightning“ jungtimi gali turėti porą privalumų. „Lightning“ jungtimi perduodamas signalas yra skaitmeninis ir aukštesnės kokybės, nei tradicinis analoginis bei ganduose sklando mintis, kad tokios ausinės gali būti smulkesnės. Kadangi „Lightning“ jungtis naudojama telefono įkrovimui - per ją galėtų būti perduodama elektros srovė, reikalinga įvairias technologijas, tokias kaip triukšmų slopinimas, užtikrinantiems mazgams.

Nors skaitmeninis garsas, daugeliu atvejų, skamba geriau nei analoginis - vargu ar skirtumą pavyktų išgirsti Apple „EarPod“ ausinių pagalba. Norint išgirsti skaitmeninio ir analoginio garso skirtumą, be to kad per klausytojo ausis neturėtų būti „perbėgus meška“ ir muzikinio kūrinio failas turi būti atitinkamai aukštos kokybės - tam gali prireikti ir įprastai brangiai kainuojančių, aukštos kokybės ausinių.

„Lightning“ jungties naudojimas ausinėse leistų tokias ausines padaryti išmanesnes ir naudingesnes, nes skaitmeninis sujungimas leistų ausinių pagalba valdyti daugiau sistemos funkcijų.

Trūkumai

3,5mm jungties atsisakymas, vartotojams gali turėti daugiau neigiamų nei teigiamų padarinių.

Jei ausinės naudotų per „Lightning“ laidą tiekiamą elektros energiją - iPhone baterija, kuri ir taip nepasižymi superiniu ilgaamžiškumu, sėstų dar greičiau. Turint omenyje, kad panaikinus audio jungtį Apple „sutaupytą vietą“ panaudotų ne telefono akumuliatoriaus padidinimui, o paties telefono suliekninimui - telefono baterijos tarnavimo laikas naudojant tokias ausines dar labiau sutrumpėtų.

Kitas, „Lightning“ jungties naudojimas ausinėms būtų tas, kad vartotojai negalėtų naudoti dabar turimų ausinių, nebent Apple iPhone komplektuotų su papildomu „3,5mm-Lightning“ jungties perėjimu, kuris taip pat nepriduotų nei stabilumo,nei patogumo, nei patikimumo, o žinant Apple - tokį perėjimą, greičiausiai, senesnės technologijos ausinių mylėtojams tiktų pirkti atskira ir matyt nepigiai - panašiai, kaip buvo Apple atsisakius 30-ties kontaktų jungčių savo iOS įrenginiuose ir tokias jungtis turinys priedai ir laidai staiga tapo „pasenę“, o norintys gali įsigyti „30 pin-Lightning“ adapterį už 35 €.

Jei tokių adapterių nebūtų, kuo aš abejoju, vartotojai norintys klausytis muzikos iš iPhone būtų priversti naudoti tik Apple „EarPod“ arba Bluetooth ausines. Tos pačios jungties naudojimas ir ausinėms ir iPhone įkrovimui taip pat nėra idealus sprendimas ir norint klausytis muzikos per ausines iPhone arba negalėtų būti pajungtas krautis, arba vėl reikėtų kokio nors „Lightning–2xLightning“ adapterio.

Dar vienas iš „Lightning“ naudojimo ausinėms trūkumų, nors ir nedidelių, bet būtų ne apvali „Ligtning“ jungtis. Nors „Lightning“ yra dvipusę, tačiau kišant laidą į ją vis tiek „pataikymo“ variantai yra tik 2, priešingai nei jungiant į apvalią 3,5mm audio jungtį.

Kiti galimi sprendimai

Kitas galimas Apple sprendimas apskritai „nukirpti“ iPhone ir ausines jungiančius laidus ir garso perdavimui pereiti prie Bluetooth technologijos. Kadangi Bluetooh ausinėms taip pat reikalinga elektros energija, Apple galėtų panaudoti tokį patį ausinių įkrovimo metodą, kokį naudoja savo „Apple Pencil“ įkrovimui - „rašiklį“ pajungiant prie iPad Pro. Šis sprendimas taip pat turi savo pliusų ir minusų.

Iš Bluetooth technologijos privalumų, matyt vienas pagrindinių ir tikriausiai vienintelis yra tas, kad nereikia būti „prisirišus“ laidu prie įrenginio ir galima laisvai judėti nebijant, kad atsistojus ir nuėjus nuo stalo ant kurio padėtas iPhone - įvyks reakcijos, nervų sistemos ir iPhone atsparumo dūžiams patikrinimo testas.

Nežiūrint to, kad Bluetooth perduodamas skaitmeninis garsas - jo kokybė tikrai nėra tokia, kokios galima tikėtis iš skaitmeninį garsą gebančių atkurti ausinių naudojančių laidinį prisijungimą, nors didele dalimi tai priklauso nuo naudojamų garso suspaudimo algoritmų. Tiesa, dabar jau nebe Bluetooth 1.1 ar 2.0 laikai ir kuriant Bluetooth 4.0 technologiją daug daugiau dėmesio skirta garso perdavimui, todėl bevieliu būdu perduodamo garso kokybė yra gerokai aukštesnė nei buvo tada kai tik pasirodė pirmosios Bluetooth technologiją naudojančios ausinės. Kita vertus, daugelis audiofilų akcentuojančių nepakankamą Bluetooth ausinių garso kokybę pamiršta, kad šiuo atveju kalbama apie suspaustą, iš iPhone perduodamą garsą, kurio kokybė toli gražu nėra studijinė ar verta kalną pinigų kainuojančių skaitmeninių ausinių.

Kitas Bluetooth trūkumas yra tas, kad šios technologijos priemonėmis perduodamas signalas keliauja 2.4GHz dažniu, tuo pačiu kuriuo bendrauja belaidės klaviatūros ir pelės, radijo-telefonai nenaudojantys DECT 6.0 standarto, mikrobangų krosnelės, automobilių signalizacijos, dirba daugelio naudojami Wi-Fi maršrutizatoriai (ir net jei jūs naudojate išskirtinai 5GHz dažnį Wi-Fi prisijungimui, nebūtinai taip elgiasi ir kaimynai) ir t.t. Šiame dažnio diapazone besistumdantys muzikos garsai nesunkiai gali tiek pasipildyti papildomais ir kūriniui nepriklausančiais garsais, tiek ir dalį jų prarasti. Dėl šios priežasties Bluetooth ausinės labiausiai tinka kai:

 • Svarbus mobilumas - galimybė klausytis muzikos ar kalbėti telefonu „neprisirišus“ laidu prie iPhone - daugeliui yra didelis pliusas.
 • Kai į garso kokybę nededama labai daug vilčių - ne visi besiklausantys muzikos per iPhone yra audiofilai ir net ne visų save tokiais laikančių klausos organai sugeba girdėti garsus, kuriuos galima perduoti skaitmeniniu diapozonu, todėl didesne dalimi pareiškimai, kad 5Hz–21GHz dažnio garsus galinčios atkurti „EarPod“ ausinės yra labai prastos klausytis muzikos vaikščiojant gatve - daugiau pasimaivymas ir poza.
 • Klausomasi muzikos triukšmingoje aplinkoje - dirbant triukšmingoje aplinkoje vargu ar reikėtų stengtis savo ausis apdovanoti 32 ar daugiau bitų turinčiu garsu - aplinkos triukšmas „suvalgys“ dalį tos kokybės ir ausų džiaugsmo vis tiek.
 • Klausomasi vidutinės kokybės muzikos kūrinių - daug vartotojų, ypač naudojančių mažos talpos iPhone, tačiau norinčių į juos „sukišti“ kiek įmanoma daugiau muzikos kūrinių, paprastai problemą sprendžia, mažindami muzikinio failo dydį ir atitinkamai kokybę. Tokiu atveju garso nepagerins net ir geriausios studijinės ausinės.

Manau, Apple perėjimas prie Bluetooth technologijos leistų sėkmingiau „stumti“ jos Beats gaminamas ausines įdiegus ką nors jose naujo, pvz. iPhone funkcijų valdymą ir tai užpatentavus ar sistemoje apribojus, kad konkurentai nepradėtų gaminti tas pačias funkcijas turinčių ausinių.

Žinoma, gali būti ir taip, kad Apple ne tik atsisakys 3,5mm jungties iPhone 7, bet ir Lightning jungtį pakeis USB Type-C jungtimi. Būti gali visko, o kaip bus pamatysime WWDC metu.

Ką Jūs manote apie tikimybę, kad Apple atsisakys 3,5mm audio jungties? Ar Jums tai sukeltų papildomų nepatogumų ir ar apskritai dažnai naudojate ausines pajungtas prie iPhone?

Pasidalinti straipsniu:

Apie Ramūnas Blavaščiūnas

Fotografijos, geros technikos ir kavos mylėtojas, didelę savo laisvalaikio dalį skiriantis straipsnių „Mac Arena“ rašymui.

Komentarų: 13 | Ačiū, kad rašote lietuviškai

 1. Tai butu labai liudinantis Apple sprendimas...

 2. Nusipirkau pabandymui Bluetooth ausines. Galiu pasakyti, kad prie laidų daugiau negrįšiu.

 3. Keistos lenktynės dėl kuo plonesnio telefono, geriau jį darytų 1,5 karto storesnį, bet įdėtų talpesnę bateriją.

 4. Pats sprendimas nėra liūdinantis. Bus pridėtos ir atitinkamos ausinės. Liūdinantis dalykas bus tas, kad prie telefono nebus pridėtas atitinkamas perėjimas ir vartotojai, norėdami prisijungti geresnes ausines vėl turės pirkti perėjimus užkeltomis kainomis.

  • pridetu ausiniu kokybe yra (bus) gerokai per prasta. Tie kas turi geras ausines, tai tures jas keisti (pirkti) naujomis su atitinkama jungtimi, arba naudoti perejimus, kas sukelia diskomforta ir nuo to kencia kokybe. Patenkinti bus tik tiek, kurie ausines naudoja retai (pvz kaip laisvu yraga), arba jiems svarbu, kad grotu ir tiek.

   • Jei tai bus ne Lightning o USB Type-C jungtis reikia manyti, kad ausinių pritaikytų šiai jungčiai atsiras daugiau, nes vis daugiau gamintojų pradeda šią jungtį naudoti, tačiau jei bus Lightning, kurią naudoja tik Apple, tai atitinkamai ir pasirinkimas bus skurdesnis, ir kainos aukštesnės.

    Visokie perėjimai ne tik neprideda kokybės, bet ir ženkliai pablogina paties įrenginio ilgaamžiškumą, nes papildomai išsikišę, gamyklinėje konstrukcijoje nenumatyti perėjimai gali išklibinti ar net išlaužti Lightning/USB jungtis, nešiojantis kišenėje ir sėdant lūžti, laužyti ar kontaktus padaryti klibančius ir nepatikimus.

 5. Aš sėkmingai nauduoju bluetooth ausines jau keletą metų, nematau prasmės šiais laikais klausytis muzikos, naudojant laidines ausines (jei piniginė leidžia). Aš neesu pamišęs dėl muzikos, bet mėgstu konfortą, didžioji dauguma - klausosi nekokybiškos muzikos (failų atžvilgiu), tai jei kiti man kvaršina, kad per bluetooth nukenčia kokybė, tad geriau pagalvoja, ką jie klausosi (kokios kokybės failai).
  Apmaudu, kad Apple iPhone nepalaiko Aptx technologijos, tada būtų JĖGA, laidams būtų VISO GERO.
  Aš naudoju Sony MDR-10RBT, esu patenkintas. Aišku yra ir pigesnių alternatyvų.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus viešinamas. Būtini laukai pažymėti *

*

Į viršų