OS X Mavericks - kas naujo ir ar verta

Apple išleido naują OS X versiją, kurios numeracija išsaugojo savo logiką ir tęsia senąsias tradicijas. Dabar ši Mac kompiuteriams skirtos operacinė sistemos numeris yra 10.9. Apple nusprendė palikti kates ramybėje ir anot Apple Programinės įrangos viceprezidento Craig Federighi „grįžti namo“ todėl naujosios OS X versijos pavadinimas - Mavericks (serfingistų tarpe populiari vieta Šiaurės Kalifornijoje).

Naujojoje OS X Mavericks, Apple skelbia daugiau nei 200 naujovių (magiškas Apple skaičius skelbiant naujų operacinių skaičių naujoves). Kelias, didesnes Mavericks naujoves trumpai apžvelgsiu žemiau, o ar verta diegti spręskite patys. (Vėliau, žinoma Mac Arenoje bus daugiau straipsnių skirtų šios OS X versijos naujovėms ir funkcijoms).

OS X Mavericks gali būti įdiegta šiuose Mac kompiuteriuose:

 • iMac (2007 metų vidurio ir naujesnio)
 • MacBook (2008 pabaigos aliuminio korpuse arba 2009 pradžios ir naujesnio)
 • MacBook Pro (2007 metų vidurio ir naujesnio)
 • MacBook Air (2008 metų pabaigos ir naujesnio)
 • Mac Mini (2009 metų pradžios ir naujesnio)
 • Mac Pro (2008 metų pradžios ir naujesnio)
 • Xserve (2009 metų pradžios)

Norint įdiegti OS X Mavericks, kompiuteryje turi būti įdiegta: OS X 10.6.8 Snow Leopard, OS X Lion arba OS X Mountain Lion operacinė sistema, laisvi bent 8GB disko vietos, 2GB RAM (iš mano patirties 4GB yra žemiausia riba kada sistema dar galima naudotis sukandus dantis. Aš rekomenduočiau atsinaujinti bent iki 8GB ir nebūtinai dirbant su Mavericks, tai pagreitins darbą ir naudojantis kitomis OS X versijomis).

Ką reikia turėti omenyje prieš diegiant naują OS X versiją:  Naujos operacinės sistemos diegimo metu atliekama daug ir sudėtingų sistemos pakeitimų visada egzistuoja galimybė, kad reikalai pakryps ne taip kaip tikėjotės (kaip ir apskritai naudojantis kompiuteriu) ir galite prarasti kompiuteryje esančius duomenis, kurių negalėsite susigrąžinti (jei dokumentus galite parašyti iš naujo tai asmenines nuotraukas ar video medžiagą prarasti būna skaudu) todėl prieš diegdami OS X Mavericks padarykite atsarginė duomenų kopiją. Darydami atsarginę duomenų kopiją, padarykite ir tokią, iš kurios galėtumėte pakrauti Mac kompiuterį ir naudoti jį senos OS X versijos aplinkoje, bei esant reikalui atstatyti Mac į tokią būseną, kokia buvo atliekant „backup'ą“. Apie atsargines duomenų kopijas bei jų darymo strategijas skaitykite atsarginėms duomenų kopijoms dedikuotuose Mac Arena straipsniuose  Jei naudojate svarbias trečių šalių sukurtas aplikacijas, turimos aplikacijų versijos naujojoje OS X aplinkoje gali neveikti arba veikti nestabiliai. (Jei tos aplikacijos yra svarbios jūsų veiklai, aplikacijų gamintojų svetainėse pasitikrinkite ar jie deklaruoja, kad jūsų turima aplikacijos versija veiks OS X Mavericks ir jei ne ar planuoja atnaujinimą);  Nauja OS X versija visada turi klaidų, kurios bus ištaisytos vėliau paskelbtuose atnaujinimuose, todėl jei jūsų veikla ar verslas, priklauso nuo Mac darbo stabilumo, geriau pakaukite kol bus ištaisytos klaidos arba įsitikinsite, kad jums svarbios aplikacijos veikia stabiliai, o jei vis tik norite išbandyti Mavericks patys įsitikinkite, kad turite veikiančias duomenų ir OS X versijų atsargines kopijas.  Prieš diegiant naują operacinę sistemą pageidautina atlikti kosmetinį esamos sistemos valymą. Peržiūrėkite failus kuriuos turite ir atsikratykite nereikalingų. Tas pats liečia ir aplikacijas, kurių nenaudojate.  Įdiekite visus esamos sistemos ir aplikacijų atnaujinimus. Atminkite, kad aplikacijos įdiegtos ne per App Store turi būti atnaujintos atskirai arba tų aplikacijų specialiomis funkcijomis ar įrankiai arba atsisiunčiant naujas versijas iš jų kūrėjų svetainių (ne visos aplikacijos palaiko galimų atnaujinimų automatinį tikrinimą). Kai kurių aplikacijų suderinamumą su Mavericks galite patikrinti svetainėje http://roaringapps.com/

Papildomi monitoriai

OS X Lion buvo įdiegtas pilno ekrane režimu veikiančių aplikacijų palaikymas. Ši naujovė buvo patogi tiems kas sėdi prie savo Mac kompiuterių turinčių vieną ekraną, tačiau tie OS X vartotojai, kurie naudoja kelis ekranus jautėsi „palikti už borto“, nes paleidus aplikaciją pilno ekrano režimu viename ekrane, kitas ekranas tapdavo visiškai nenaudingas rodydamas tik darbalaukio foną.

- Kelių ekranų naudojimas

OS X Mavericks atlikti pakeitimai leidžia naudoti kelis monitorius daugiau ar mažiau taip, kaip jie ir turėtų veikti: visi ekranai veikia nepriklausomai vienas nuo kito ir turi savo nepriklausomus pilno ekrano režimus. Dabar atidarius aplikaciją ir pertempus ją į vieną iš ekranų bei perjungus ją į pilno ekrano režimą - ji užpildo visą ekrano lauką, tuo tarpu kiti ekranai lieka pilnai funkcionalūs.

Kiekvienas ekranas gali turėti savo pilno ekrano režimu veikiančių aplikacijų rinkinį bei darbalaukio paveiksliukus. Tie, kam arčiau prie širdies senesnis ekrano erdvių valdymas - gali tai nurodyti Mission Control nustatymuose.

Ši funkcija naudinga tiems kas naudoja daugiau nei vieną ekraną.

- TV kaip papildomas monitorius

Ne visi turi galimybę naudoti papildomą monitorių su nešiojamu kompiuteriu ar iMac bei naudoti kelis monitorius pajungtus prie Mac Pro ar Mac mini, bet jei turite Apple TV, OS X Mavericks galite televizorių naudoti kaip papildomą ekraną.

OS X Mountain Lion pristatė AirPlay Mirroring suteikiančią galimybę ekrano vaizdą rodyti ir per televizorių. OS X Mavericks leis AppleTV savininkams televizorių naudoti kaip atskirą monitorių. Pats TV kaip atskiro monitoriaus naudojimas nestipriai skiriasi nuo to, kuris buvo naudojamas OS X Mountain Lion. Jei esate vidiniame kompiuteriniame tinkle, kuriame yra Apple TV, ir Mac’o meniu juostoje matote AirPlay piktogramą - paspaudę ant jos galite pasirinkti ar televizoriuje rodyti jūsų pagrindinio ekrano vaizdą ar televizorių naudoti kaip atskirą ekraną.

Taip, per AppleTV pajungtame televizoriuje vaizdas truputį vėluoja, bet ne tiek kad paverstų televizoriuje esantį vaizdą visiškai netinkamu naudotis.

Ši funkcija veiks pas turinčius antros kartos ar naujesnį Apple TV ir 2011 metų ar vėliau išleistą Mac kompiuterį.

- Vienas Dock’as, keli meniu

Iki OS X Mavericks Mac vartotojai turėjo tik vieną meniu juostą. OS X Mavericks kiekvienas ekranas turi savo meniu juostą, kuri priklauso tame ekrane aktyviai aplikacijai. Tačiau Dock’o juosta yra viena. Jei pasirinksite, kad Dock juosta būtų rodoma kairėje ar dešinėje, ji bus rodoma kairiausiame arba dešiniausiame ekrane.

Ši funkcija naudinga tiems kas naudoja daugiau nei vieną ekraną.

Finder naujovės

Apple santykis su jos Finder gana ilgai atrodė kiek keistas. Nuo 1984 metų Finder yra aplikacija, kurią Mac vartotojai naudoja valdyti failams savo kompiuteriuose. Pirmoje OS X versijoje Apple pristatė Dock, vėliau OS X Tiger priststė Spotlight, o viena iš naujovių OS X Lion buvo Launchpad. Visos šios naujovės buvo vienokios ar kitokios Apple alternatyvos jos Finder aplikacijai.

OS X Mavericks Apple pagaliau grįžo prie pačios Finder patobulinimų. Matyt, OS X komanda nutarė, kad Finder niekur nedings ir ją reikia taip pat patobulinti ir Finder dabar galima atsidaryti pilno ekrano režime.

- Finder lentelės (tabs)

OS X Mavericks Apple Finder aplikacija be mikro-dizaino pakeitimų įgavo galimybę turėti kelias lenteles, tokias prie kurių esame įpratę interneto naršyklėse. Su Finder lentelių neturėjimu apsiprasti negalintys, didesnę dalį savo laiko Mac kompiuteriuose praleidžiantys kopijuodami failus iš vienos vietos į kitą ir diskomfortą jaučiantys atsidarant kelis Finder langus - pradėjo naudoti kitų sukurtas Finder alternatyvas tokias kaip „Path Finder“ ar Finder įskiepius tokius kaip „TotalFinder“.

Dabar, OS X Mavericks tokiems Mac vartotojams turi gerą naujieną - dabar jie galės apsieiti be alternatyvių aplikacijų. Nors aš nemačiau problemos nuspausti Cmd ⌘-N ir pertempti reikiamus failus į naują vietą, tačiau lentelių atsiradimas gali būti patogi funkcija nors nesu tikras, kad ji ženkliai pagreitins mano darbą, nors galimybė Finder atsidaryti pilno ekrano režimu su galimybe naudoti lenteles, manau, daugeliui gali būti patogi.

Funkcija gali būti patogi tiems, kas savo ekranuose vienu metu mėgsta turėti atsidaręs iš karto kelis Finder aplikacijos langus.

- Finder gairės/žymos (tags)

Nors surasti failams, kurie „pasimetė“ greičiausias būdas yra pasinaudoti Spotlight, tačiau iš internetinių blogų pasiskolinta idėja apie žymų suteikimą straipsniams, ir pritaikyta OS X galimybė suteikti spalvines gaires failams ir aplankams leidžia priskirti juos kokiai nors kategorijai ir tokiu būdu lengviau aptikti viename aplanke patalpintus, bet skirtingoms kategorijoms priskirtus failus. Failams suteikti spalvines žymas nėra OS X Mavericks naujovė, tai padaryti galima ir OS X Mountain Lion.

OS X Mavericks Finder dabar taip sužymėtus failus rasti dar lengviau - dabar tiesiai Finder aplikacijoje pažymėjus reikiamą žymą „Tags“ skirsnyje, kairėje Finder pusėje galima iš karto pamatyti failus ir aplankus, kuriems suteikta tas „tag’as“.

Ši galimybė naudinga tiems kas failams suteikia žymes. Tie kas šios galimybės nenaudojo, bet jaučia poreikį jas naudoti, dabar tai puiki proga tai pradėti daryti.

Safari

Nors Safari yra atskira aplikacija, tačiau OS X Mavericks Safari 7 įgavo naujų savybių taip pat: nauja šoninė juosta (Sidebar), įskiepių valdymas, pasikeitė „Top“ svetainių puslapis, naršymas tapo greitesnis bei nauja Safari galimybė atsiminti slaptažodžius nepažeidžiant saugumo.

Jei naršymui naudojate Safari - naujoji Safari versija tikrai neturėtų nuvilti. Ar verta dėl Safari 7 diegti Mavericks? - nemanau, ši Safari versija puikiai veikia ir OS X Mountain Lion.

- iCloud Keychain

Jei esate iš tų, kuriems prisiminti internetinių svetainių slaptažodžius viena keblesnių užduočių - turėtumėte apsidžiaugti nauja OS X Mavericks galimybe atsiminti slaptažodžius, kreditinių kortelių duomenis (bet ne saugumo kodą) ir išsaugoti juos iCloud bei šią informaciją susinchronizuoti su kitais jūsų Mac kompiuteriais, kuruose įdiegta OS X Mavericks bei iOS 7 įrenginiais.

Dabar tokie piliečiai, kuriems sunku prisiminti kelias skirtingas „K~18aU6!Qz@@3“ simbolių sekas arba naudoja slaptažodžius panašius į „Vardenis123“ arba juos yra patikėję tokioms aplikacijoms kaip „1Password“.

Safari galimybė atsiminti slaptažodžius egzistuoja jau „amžius“, bet galimybė juos sinchronizuoti su kitais įrenginiais yra nauja. Dabar slaptažodžiai ne tik sinchronizuojami, bet ir tingintiems kurti savo - pasiūloma atsitiktinių simbolių seka.

Ši funkcija naudinga tiems kas negali prisiminti slaptažodžių bei gera proga naudojantiems „Vardenis123“ tipo slaptažodžius pradėti naudoti ką nors panašesnio į „normalų“ slaptažodį. Ši funkcija nerekomenduojama tiems kas nenaudoja prisijungimo prie kompiuterių slaptažodžių ar ekrano užsklandos slaptažodžių.

Pranešimų centras (Notification Center)

2012 metais, kartu su OS X Mountain Lion, Apple į Mac kompiuterius įdiegė naują funkciją - „Pranešimų centrą“, kuris taip pat kaip ir iOS praneša apie naujus įvykius įrenginyje. Nors iOS įrenginyje jis nors ir su trūkumais, bet yra nepakeičiamas, tačiau šios funkcijos būtinumu/nepakeičiamumu OS X Mavericks aš būčiau linkęs suabejoti ir nors ši funkcija su kiekvienu OS X atnaujinimu tampa vis labiau naudinga, ji vis dar toli nuo to kokia turėtų būti.

- Interaktyvūs pranešimai

Pranešimų centas turi dvi skirtingas formas informuoti apie įvykius: vienas yra plaukiojantys pranešimai, kurie iššoka kompiuterio ekrano kampe ir arba laukia jūsų patvirtinimo arba po kelių sekundžių dingsta, o kitas - įvykių sąrašas, kurį iškviesti galima paspaudus dešiniame viršutiniame ekrano kampe esančią piktogramą arba jei esate nustatę tam tikru pelės nuvedimu į kurį nors kampą ar klavišų kombinacijos pagalba.

OS X Mavericks, iššokantys pranešimai tapo naudingesni, pagrinde dėl to, kad dabar jie interaktyvūs. Pavyzdžiui, gavę Messages pranešimą OS X Mavericks, atsakyti į jį galima tiesiai iš pačio informacinio langelio (paspauskite art Reply mygtuko ir pasirodys laukelis teksto įvedimui, parašę tekstą paspauskite ant Reply ir atsakymas bus išsiųstas).

Tokį patį funkcionalumą turi ir Notification Center pranešimo langeliai informuojantys apie naują elektroninį laišką. Dabar atsakyti į laišką galima tiesiai iš pranešimo langelio.

Žinoma, Notification Center pranešimų langeliai galėtų turėti ir daugiau funkcionalumo. Pavyzdžiui, jei esate nustatęs Notification Center informuoti apie visus gautus laiškus, būti neblogai turėti galimybę kai kuriuos jų pažymėti kaip brukalus tiesiai informaciniame langelyje.

Dabar, kai OS X Mavericks turi funkciją aplikacijas atnaujinti automatiškai, Pranešimų centras apie tai informuos taip pat. Kai kurios kitos OS X sistemos dalys taip pat bendrauja su Pranešimų centru: pranešimai apie senkančią bateriją, nepavykusią Time Machine duomenų kopiją bei atjungti diskai, kurie anksčiau parodydavo didžiulį pranešimą, dabar informuos Pranešimų centro pagalba.

Viena iš įdomesnių naujų Pranešimų centro funkcijų galimybė internetinėms svetainėms siųsti Push pranešimus. Kiek svetainių naudos šią Apple Push pranešimų infrastruktūra ir kiek ji taps populiari - parodys laikas.

Dar viena nauja OS X Mavericks galimybė susijusi su pranešimais yra, pradžioje iOS atsiradusi, „Do Not Disturb“ funkcija. Dabar System Preferences galima nustatyti „Do Not Disturb“, kad kompiuteris tam tikru laiku nerodytų pranešimų, arba nerodytų jų kai monitorius yra miego režime ar kai kompiuteris pajungtas prie išorinio monitoriaus ir t.t.

Pranešimai dabar gali būti rodomi ir kai grįžtate prie savo kompiuterio po kurio laiko, bet nesate prie jo prisijungę (po to kai kompiuteris automatiškai užrakino jūsų paskyrą po nurodyto neaktyvumo laiko). Kadangi ši funkcija susijusi su saugumu, nustatymuose galite nurodyti kokių aplikacijų, kokie pranešimai gali būti rodomi ir kokia informacija juose atvaizduota. Pavyzdžiui galite matyti nuo ko gavote per tą laiką elektroninius laiškus ir pora laiško teksto eilučių arba nurodyti informuoti tik apie gautų laiškų skaičių. Tie kas naudoja panašią funkciją iOS ras daug panašumų ir OS X Mavericks.

Ši funkcija naudinga tiems kas darydami vienus darbus (dirbdami kokioje nors aplikacijoje) nori žinoti apie kitose aplikacijose vykstančius dalykus: gautus elektroninio pašto laiškus, Twitter žinutes, kalendoriaus įrašus, priminimus ir t.t.

Resursų ir energijos naudojimas

Apple, kaskart kalbėdama apie Mavericks esančius patobulinimus pamini, kad OS X Mavericks daug atsakingiau elgiasi su kompiuterio resursais ir tai leidžia MacBook kompiuteriams ilgiau „išgyventi“ naudojant bateriją. Tai gana sudėtinga patikrinti ir belieka patikėti Apple žodžiu. Nors tai, kad OS X Mavericks neaktyvios aplikacijos pereina į pasyvią būseną ir taip leidžia kompiuteriui veikti efektyviau leidžia manyti, kad tausoja ir baterijos resursus nenaudodamos energijos tam, kam jos nelabai reikia.

Šis OS X Mavericks patobulinimas labiausiai pradžiugins nešiojamų kompiuterių savininkus. Mažesnę jo naudą pajus stacionarių Mac kompiuterių savininkai.

Apple aplikacijos

OS X Mavericks, Apple pakeitė kai kurių, kartu su OS X įdiegiamų aplikacijų išvaizdą bei papildė jų komanda pora naujų: Maps ir iBooks.

Kalbant apie aplikacijas man šiek tiek pritrūko Ive smulkmeniškumo detalėms. Aplikacijų piktogramos liko senos ir kartais paspaudęs ant jų pamatai ne tokį vaizdą kokio tikiesi spausdamas ant tą aplikaciją reprezentuojančios piktogramos. Viena iš tokių aplikacijų yra Contacts: aplikacijos piktograma išsaugojo ankstesnėje OS X versijoje buvusią „knygutę odiniu viršeliu“, tačiau atidarius aplikaciją OS X Mavericks - odos nė kvapo. Calendar aplikacijos piktograma taip pat dabar nelabai reprezentuoja vaizdą matomą atidarius aplikaciją.

- Mail

Aš naudoju Apple Mail aplikaciją ir jos funkcionalumas mane tenkina, nors norisi, kad kai kurios funkcijos pvz.: Rules veiktų patikimiau ir turėtų daugiau galimybių.

Pastebimiausias Mail pakeitimas yra tai, kad ši aplikacija OS X Mavericks veikia ženkliai greičiau. Anksčiau atidarant daug elektroninio pašto laiškų turinčius pokalbių grupes galėjo kiek užtrukti ypač jei jose buvo kompleksinio turinio laiškų. Pavyzdžiui man, kompiuteryje su 24GB RAM ir SSD diskais atidaryti, į grupę, kurioje yra daugiau nei 900, vienam susirašinėjimui apjungtų skirtingo formato ir dydžio laiškų su prisegtais failais, gali trukti iki poros sekundžių ir tas kartais siutina. OS X Mavericks tokia laiškų grupė atidaroma greitai ir be pastebimų užlaikymų.

- Calendar

Didžiausias pasikeitimas Calendar aplikacijoje - išvaizda. Taip pat kaip ir Contacts aplikacijoje Calendar nebeliko odinių apvadų. Naudojantys MacBook kompiuterius arba Apple išorinį Track Pad, dabar gali kai kuriuos veiksmus Calendar aplikacijoje atlikti pirštų pabraukimų pagalba, pavyzdžiui: pakeisti savaitinį ir mėnesinį vaizdus dviejų pirštų pabraukimu per TrackPad: greitas pabraukimas dviem pirštais iš dešinės į kairę žiūrint kalendorių Savaitės vaizde paslinks kalendorių viena savaite, o lėtas toks pabraukimas pirštais - viena diena. Panašiai Calendar veikia ir Mėnesio atvaizdavimo režime braukiant dviem pirštais aukštyn ar žemyn.

Calendar įrašo redagavimo lange atsirado papildomos galimybės: dabar galima nurodyti kelionės laiką iki vietos kur vyks susitikimas. Tiesa, atrodo, kad ši funkcija neveikia jei naudojamas Google Calendar, taip pat kaip ir „Location“, bet čia nieko naujo, nes „Location“ neveikia su Google Calendar ir OS X Mountain Lion. Kalendorius dabar bando nuspėti ir reikiamą kelionės laiką ir jį pasiūlyti.

- Maps

Norint apibūdinti šią aplikaciją, greičiausiai, labiausiai tinkamas būdas tai padaryti būtų pasakant kad tai Mac kompiuteriams skirta iOS Maps aplikacija. Joje nepastebėjau kokių nors išskirtinių funkcijų, kurių nebūtų iOS. Man pasirodė, kad Apple Maps veikia geriau nei Google Maps, tikriausiai todėl, kad tai šios operacinės sistemos aplikacija ir tai, kad naudojami „trackpad“ manipuliatorių aplikacija geriau reaguoja geriau ir gestai yra intuityesni nei, kad pas Google.

- iBooks

Kita OS X Mavericks debiutuojanti aplikacija Mac kompiuteriuose yra iBooks. Ši aplikacija yra gerai pažįstama iOS įrenginių vartotojams, ypač iPad savininkams skaitantiems knygas, nes šio įrenginio dydis leidžia tai daryti nerizikuojant po savaitės apakti.

Nors skaityti knygas kompiuteryje nėra labai patogu, tačiau galimybė naudotis iBooks knygomis, kuriose yra panaudota multimedia elementų ir kompiuteryje džiugina. Ypač tai naudinga kai rašomi darbai naudojant knygose esančia informaciją. Turėti ją (knygą) tame pačiame ekrane, tokiu atveju, daug patogiau nei kad šalia gulinčiame iPad.

Jei naudojate Apple Mail ir Calendar aplikacijomis, bei manote, kad turėti Apple žemėlapius Mac'e bei planuojate skaityti iBooks aplikacijai skirtas knygas kompiuteryje - galite apsvarstyti galimybę įdiegti Mavericks.

Apibendrinimas

Naujoji OS X Mavericks nėra kuo nors labai revoliucinga ir diegti ją ar ne priklauso nuo naudojamo kompiuterio ir jūsų poreikių ar aplikacijų. Daugiausia privalumų įdiegus OS X Mavericks pajus nešiojamų kompiuterių savininkai, nes efektyvesnis resursų naudojimas juos apsaugos nuo desperatiško kėdės šalia elektros rozetės ieškojimo planuojant kompiuterį naudoti ilgiau ar jau kurį laiką panaudojus. Senesnių ir labiau „paliegusių“ Mac kompiuterių savininkai taip pat turėtų pajusti skirtumą nes kai kurios programos turėtų veikti šiek tiek greičiau, nors tokių senesnių nei 2011 metų leidimo kompiuteriuose ir nebus galimybės išnaudoti visų OS X Mavericks siūlomų privalumų.

Ar verta diegti OS X Mavericks į stacionarius kompiuterius? Stacionarūs (ne nešiojami: Mac Pro, iMac, Mac mini) kompiuteriams kaip taisyklė nėra aktualus nei baterijos tarnavimo laikas nei jie kenčia nuo lėtai veikiančių aplikacijų (jei žinoma juose įdiegta pakankamai kompiuterio veikimo greitį įtakojančių priemonių: RAM ir SSD. Jei trūksta RAM ar lėti bei perpildyti diskai, kompiuterio neatgaivins jokie OS X pakeitimai). Stacionarių kompiuterių savininkams, tikriausiai, tikslingiausia būtų peržvelgti ar tos naujos funkcijos ir patobulinimai esantys OS X Mavericks jiems yra naudingi ir ar veiks jų turimuose kompiuteriuose ir tada apsispręsti ar diegti naują OS X versiją į savo Mac’us, ar ne.

Kaip ir reikėjo tikėtis, bei kurį laiką buvo kalbama, naujoji OS X yra platinama nemokamai, todėl galite, pasidarę esamos sistemos tinkamą atsarginę duomenų kopiją įdiegti Mavericks savo kompiuteriuose, o tada jau žiūrėti ar likti su ja, ar grįžti prie ankstesnės. Pakartotinai nerekomenduočiau eksperimentuoti tiems, kieno veikla (mokslas) ar verslas priklauso nuo stabilaus kompiuterio ir jame esančių aplikacijų veikimo. Žinau, kad labiausiai nekantrūs būna jauni žmonės, bet jei rašote kursinį ar diplominį įsitikinkite, kad turite 10 atsarginių paskutinio dokumento versijos kopijų ne kompiuteryje, jos atsidaro ir veikia ir kad esant reikalui toliau jas rašyti galėsite kitoje aplikacijoje. :)

Aukščiau išsakyta yra asmeninė nuomonė, su kuria galite sutikti arba ne. Bet kuriuo atveju pasverkite visus už ir prieš ir elkitės taip, kaip jums atrodo teisingiau.

OS X Mavericks atsisiųsti galite iš App Store, per atnaujinimų skiltį. Jei nerandate: https://itunes.apple.com/app/os-x-mavericks/id675248567?mt=12 ir spauskite ant „View in Mac App Store“.

Visiems nutarusiems įdiegti savo Mac kompiuteriuose OS X Mavericks linkiu, kad viskas jūsų Mac’uose slystų sklandžiai kaip burlentė per bangą. ;)

Pasidalinti straipsniu:

Apie Ramūnas Blavaščiūnas

Fotografijos, geros technikos ir kavos mylėtojas

Komentarų: 46 | Ačiū, kad rašote lietuviškai

 1. Kaip sakoma dovanotam arkliui i dantis neziurima. Nemokama OS X tai geras spyris MS i .....
  Ka as vertingo matau tai resursų ir energijos naudojimas na dar Safari bus idomu pamaigyti paziureti kiek jis patogesnis nei chrome

 2. Nesu banglentininkas, bet ant šios bangos pračiuošiu :)

 3. Labai, labai patenkintas Mavericks, puikiai veikia. Kolkas nepastebėjau, kokių nors nesklandumų.

 4. O kas šiuo atveju stabdo dėl Push?

 5. Na va, radau bugą. Kam nors taip pat? Per Apple maps žiūrint per standartinį režimą nerodo žemėlapio, tik tinklelį, per hybridinį režimą viskas tvarkoje.

 6. Na va ką tik susidėjau Mavericks ant viršaus, viska man rodo su žemėlapiais. Tiek pačiam Maps, tiek kalendoriuje.

  Andrius > Taip pat man su Aperture nebuvo problemų atnaujinti, nors ne iš AppStore buvo. Skaičiau kažkur, kad tau nepavyko instaliuoti 3.5.

 7. iMac praeitų metų galo... 8 gb ram'o.... mavericks... praktiškai nieko neveikiant Memory Used 6-8 GB (iš aštuonių!!!)
  baisoka. gal čia spotlight indexavimas stabdo? nors neatrodo - daugiausiai surijęs kernel task (775 MB) ir mds_stores (242 MB). Likę - 100 ir mažiau MB (nes, kaip sakiau, niekas neatidaryta). Tai niekaip neįsikertu, kodėl toks RAM sunaudojimas....

  o su žemėlapiais ir man buvo problema, nors ji man ir neaktuali, bet per kokią minutę susitaisė (tiesiog keletą kartų perjungiau tarp žemėlapio rodymo rėžimų).

  apertūra per app store parėjo gražiai, tiesa, iš naujo kodo prašė... bet esmė tame, kad pradinė versija tai buvo atėjus ne iš app store :) bet atsinaujino ant viršaus, no problem.

 8. ai, va, dar papildau save apie RAM'o sunaudojimą - atsidarai kokį PS, duodi kokią sunkią užduotį, ram sunaudojimas, žinoma, visi 8 GB, bet kompas stebėtinai pakenčiamai nestringa... uždarai PS, ir gana greit atlaisvina RAM'o, tai sunaudotas lieka tik kokie 2.5 GB, bet neilgam - ilgainiui nieko neveikiant kompas pats suėda visą atmintį!!!

 9. Na va, po 3 val pagaliau atsisiuntė iš App store mavericks, sunkus laikotarpis Apple serveriams :D bandysiu dar kartą ant viršaus įrašyti, tik šį kartą išjungiau Filevault

 10. dar viena rimta problema: kompe yra du user accountai, tai viename su gmail paštu viskas tvarkoj, o va kitame, po atnaujinimo į mavericks, teliko vos 0-2-3 laiškai (skirtingą kiekį rodo, kai vis iš naujo paleidi MAIL aplikaciją). esmė tame, kad tas gmail'o accountas šiaip jau turi 7000 laiškų ir jie visi matomi tiek iphone, tiek ipad MAIL programose... o va mavericks jų nerodo.
  visiškas google accounto ištrynimas ir įdėjimas iš naujo problemos neišsprendė.
  čia jau išvis neįsivaizduoju, kur ieškot sliekų.

 11. dievuliau... ka jie padarė su naujuoju iWors... naujieji NUMBERS taip iškastruoti, kad ... nu šakės, su senaisiais vedžiausi puikiai savo buhalterija, dabar matau išnaikino net elementariausias funkcijas, elementarių dalyku tokiu kaip sustom marginsm ar save to PDF per PRINT funkcija nebeliko... o tu vargeli, kaip jie greitai ritasi žemyn, buvo normalus softas, dabar padarė visiškiems bukiems... kaip gaila...

  • Liko, liko, spausk Print po to Numbers preview lango ir atsiras galimybė išsaugoti PDS, o vartotojo sąsaja tai tikrai tokia sakyčiau webinio lygio. Suprantu web psl neprisvaigsi ten daug jei nori kad būtų paprasta ir gerai, bet OS X gi ne w w w... negi reikia daryti prasčiau OS X kai www geriau padaryti nemoki/nesugebi/neįmanoma tik tam kad suvienodinti...

   • Ok, tas liko, bet padarė tai tik sudetingiau, anksčiau buvo tame paciame lange iš karto. Ok, teks ieškotis alternatyvos. Ir melstis, kad apple nenupirktu adobio, nes jei jie "reinventintu" pvz photoshopa tai visi pro useriai viena diena pamatytu "nerealiai superini nauja photoshopa" kuris nebeturetu daugiau nei puses irankiu ir atrodytu kaip PAINT. Ne taip senai jie spjove i veida profams su Final cut PRO. dabar Numbers. Ir tai ne pabaiga. Traukinys i praraja lekia tik dar didesniu greiciu. Ok, lauksime naujo Jobso. Kuris kaip ir anais 1999 gryzes iš Next sueme viska i rankas. Tik manau šios kompanijos jau nebeisgelbes nieks. Ne beda, atsiras nauja alternatyva, net neabejojiu ir laukiu. Iki kokio absurdo prieita , šita texta rašo ilgametis apple fanas.

 12. Suradau buda kaip visas tas apple FREE programas instaliuoti legaliai, kai uz jas praso pinigeliu. Gal kam pravers:
  1.Reikia sukurti nauja vartotoja
  2.Uzvardijam ji TEST ir priskiriam administratoriaus teises, daugiau nieko nepildom ir spaudziam mygtuka sukurti
  3. Iseinam is savo vartotojo paskyros ir prisijungiam prie TEST ir paskiau spaudziam ant obuoliuko virsutiniame kairiajame kampe ir Software Update... ir vuolia visos 6 programeles (Keynote, Pages, iMove, iPhoto, Numbers ir Aperture 3.5) tavo visam laikui.
  Manau, lad apple supranta tai kaip tu butum nusipirkes nauja kompiuteri.

 13. Manau, kad nebūtinau trial... nors Pages ir Keynote esu įsigijęs iš App Store, bet kažkada atsisinčiau App Storinį Numbers pabandymui (ne iš App Store šaltinių) nelabai jis man patiko - silpnokas mano poreikiams, taip ir gulėjo beveik nenaudojamas. Dabar, OS X Mavericks, paėmė ir atsinaujino Numbers, lyg niekur nieko ...

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus viešinamas. Būtini laukai pažymėti *

*

Į viršų