Mac OS X Spotlight

Net jei savo Mac kompiuterio nepavertėte „šiukšlių dėže“ į kurią bet kur ir bet kaip metate failus, ir žiūrėdami į savo kompiuterio darbalaukį „lūžtantį“ nuo failų patalpintų ant jo gausos, nedejuojate dėl lėto kompiuterio veikimo, vis tiek, tikiuosi, dažnai naudojatės į OS X sistemą integruota paieška „Spotlight“ norėdami greitai surasti failą, aplanką ar aplikaciją.

OS X Spotlight

Spotlight patogi tuo, kad nereikia laukti kol sistema suras ieškomus failus, jie yra iš anksto suindeksuoti ir suformavus, ar net formuojant užklausą - parodomi iš karto. Teisingai naudojantis Spotlight paieškos galimybėmis, galima sutaupyti labai daug laiko tiek ieškant failų tiek juos sugrupuojant (tarkim kai reikia surasti visus failus, kurie atitinka tam tikrus kriterijus ir juos parodyti atskirame Finder aplikacijos lange.

Spotlight naudojuosi labai dažnai, net aplikacijų atidarymui nesikreipiu į patogiai Dock juostoje apgyvendintą Applications aplanką. Man pasinaudoti Spotlight atrodo ir patogiau, ir greičiau: paspaudi dviejų klavišų kombinaciją (pagal nutylėjimą OS X tai Cmd ⌘-(tarpo klavišas)) parašai porą raidžių ir jau turi aplikaciją, jau nekalbant apie patogumą greitai ir tiksliai surasti reikiamą failą, bet Spotlight gali ir dar daugiau.

Daugelį Spotlight paieškos rezultatų galima iš karto peržiūrėti, jei QuickLook funkcija palaiko to failo formatą neatidarant pačio failo. Spotlight surasto dokumento greita peržiūra QuickLook pagalba

Jei nenorite atidaryti aplikacijos ir peržiūrėti surasto failo turinio, o vietoje to, norite atidaryti Finder aplikacijos langą su aplanku, kuriame yra Spotlight surasta aplikacija, failas ar aplankas: paspauskite kairį pelės klavišą ant failo pavadinimo Spotlight rezultatų lange laikydami nuspaudę Cmd ⌘ klavišą klaviatūroje arba pasinaudokite Cmd ⌘-Enter/Return klavišų kombinacija.

Failų kopijavimas ar perkėlimas tiesiai iš Spotlight

Jei norite Spotlight surastą failą nukopijuoti į kitą vietą kompiuteryje ar prie kompiuterio pajungtą diską: paprasčiausiai atsidarę Finder aplikacijos langą su pageidaujama failo vieta ir nutempkite plės pagalba tą failą iš Spotlight rezultatų lango. Nukopijuoti failą ir patalpinti kur nors kitur ar kitame diske galite ir pažymėję failą Spotlight bei paspaudę Cmd ⌘-C nukopijavimui ir perėję į Finder langą, kur norite tą failą patalpinti, klaviatūroje surinkę klavišų kombinaciją Cmd ⌘-V. Jei failą norite perkelti iš senos vietos į naują (move), pasinaudotikte klavišų kombinacijomis: Cmd ⌘-C nukopijavimui ir Alt-Cmd ⌘-V perkėlimui.

Jei tiesiog paspausite ant Spotlight surasto failo pavadinimo: jei tai aplikacija -ji bus atidaryta, o jei tai dokumentas - jis bus atidarytas su šio failo tipu susietoje aplikacijoje.

Kokios informacijos ieško Spotlight

Spotlight indeksuoja visus vartotojo failus ir jų turinį, nebent tam tikrų failų, diskų ar aplankų indeksavimas yra išjungtas. Tačiau ne visą informacija Spotlight indeksuoja. Net uždėjus visas varneles Spotlight nustatymuose - sisteminių failų naudodami spotlight paieška nerasite, šiam tikslui greičiausias būdas yra pasinaudoti find komanda terminale.

Norėdami nurodyti kokių dokumentų Spotlight turi ieškoti arba kur esančios informacijos neindeksuoti:

  • Atidarykite System Preferences aplikaciją
  • Paspauskite ant Spotlight piktogramos esančios Personal skiltyje
  • Atsidariusio Spotlight nustatymų lango Search Results skiltyje pažymėkite kokią informaciją norite rasti naudodami Spotlight paiešką.
  • Jei norite neindeksuoti kokių nors aplankų ar diskų, Privacy skiltyje paspauskite ant lango apačioje/kairėje esančios + piktogramos ir nurodykite aplanką ar diską, kuriame esančios informacijos nenorite matyti Spotlight paieškos rezultatų lange.

Paprasta paieška

Paprasta paieška, tai tokia, kokią naudoja daugumas kai ieškomas failas ar informacija turi nedaugelyje failų pasikartojančią informaciją.

paprasta Spotlight paieška
Tokiu atveju paprasčiausiai paspaudę Spotlight iššaukiančią klavišų kombinaciją arba ant „padidinamojo stiklo“ piktogramos esančios Mac kompiuterio ekrano viršutiniame dešiniame kampe parašome ieškomą žodį.

Jei norime surasti tikslią frazę, o ne tik žodžių paminėjimą, visada geriau tą frazę rašyti kabutėse.

Jei žodžio paieškos rezultatai suskirstyti į kelias grupes (Applications, Documents,Folders…) greitai pereiti prie kitos grupės galite pasinaudoję klavišų kombinacija Cmd ⌘- (rodyklė žemyn)

Loginė paieška

Loginė paieška praverčia, kai įrašius vieną ar du žodžius gauname labai daug rezultatų. Tokiu atveju naudodami loginius operatorius: AND, OR, NOT. Svarbi sąlyga yra šiuos operatorius rašyti didžiosiomis raidėmis, priešingu atveju Spotlight juos interpretuos kaip ieškomus žodžius. OS X Spotlight loginė paieška (naudojant operatorius: AND, OR, NOT)

Paieškoje galima naudoti kelis operatorius. Pavyzdžiui norint surasti dokumentą, kuriame yra minimos Microsoft ir Apple, bet nėra minima Google turėtumėte rašyti:

Microsoft AND Apple NOT Google

Ieškant Spotlight taip pat galima nurodyti paieškos seką ar apjungiant operatorius. Pavyzdžiui jei ieškotumėte dokumento, kuriame yra minima Apple ir nėra minimos Google, Yahoo ir Microsoft, geresnius rezultatus gautumėte parašę:

Apple NOT (Google OR Yahoo OR Microsoft)

Atminkite, kad spotlight ieško ne tik failo pavadinime, bet ir pačio failo viduje (dokumento tekste ar Meta duomenyse).

Paieška pagal tipą

Ko ieškoma:
Naudojiomas:
Sutapatinimo nuotrodoas (alias) kind:alias
Aplikacijų kind:application, kind:applications, kind:app
Audio kind:audio
Adresyno įrašų kind:bookmark, kind:bookmarks
Naršymo istorijos kind:history
Kontaktų kind:contact, kind:contacts
El. pašto pranešimų kind:email, kind:emails, kind:mail message
Aplankų kind:folder, kind:folders, kind:fol
Šriftų kind:font, kind:fonts
Kalendoriaus įrašų kind:event, kind:events
Kalendoriaus „To-Do“ įrašų kind:todo, kind:todos, kind:to do, kind:to dos
Paveiksliukų kind:image, kind:images
JPEG failų kind:jpeg
Keynote ailų kind:keynote
Video kind:movie, kind:movies
MP3 failų kind:mp3
Muzikos kind:music
Numbers dokumentų kind:numbers
Pages dokumentų kind:pages
PDF failų kind:pdf, kind:pdfs
PowerPoint failų kind:powerpoint
Nustatymų kind:preference, kind:preferences
Pristatymų (prezentacijų) kind:presentation, kind:presentations
QuickTime failų kind:quicktime
TIFF failų kind:tiff
Word dokumentų kind:word

Naudojant specialius operatorius (ne loginius), jie nuo raktažodžio atskiriami dvitaškiu. Pavyzdžiui Spotlight įvedus:

img kind:raw
paieškos rezultatuose būtų failai, kurių pavadinime yra tekstas „img“ ir kurių failų tipas yra raw, tai gali būti .crw, .cr2, .cap, .nef, .nrw, .dcs, .dcr, .dng, .drf ir t.t.

Nurodant dokumento tipą, galimą būti ir labiau tikslūs. Pavyzdžiui, vietoje to, kad rašytumėte kind:document, galite tiksliau nurodyti kokio tipo tas dokumentas, vietoje document rašydami text arba word. Atminkite, kad ne visi dokumentų tipai yra palaikomi. Žemiau keli document galimi document klasės tipai:
text, markup, word, quicktime, workflow, web, pages, with, windows, edit, executable, extensible, rich, rtf, rez, true type, tar, unix, imag, image, icon, item, internet, interchange, object

Tai tik dalis maža dalis document tipų, kurių aš galiu ieškoti savo kompiuteryje. Kokių failų tipų galite ieškoti savo kompiuteryje jūs - priklauso nuo įdiegtų programų.

Naudodami dokumentų tipus kartu su loginiais operatoriais galite Spotlight parodomų paieškos rezultatų skaičių sumažinti ir paiešką dar labiau patikslinti. Pavyzdžiui ieškant tekstinio ar pdf dokumento su jame esančia fraze „Apple kompiuteriai“, bet kuriame nėra paminėta Google, Yahoo ir nėra frazės „Windows PC“, Spotlight paieškos užklausa turėtų atrodyti:

"Apple kompiuteriai" kind:pdf OR "Apple kompiuteriai" kind:text NOT (Google OR Yahoo OR "Windows PC")

Paieškos rezultatų apribojimai

Naudojant Spotlight įdiegtus raktažodžius galima paieškos rezultatus apibrėžti nurodant jų datą, laikotarpį ar failo Meta duomenis.

- Datos ar laikotarpio naudojimas Spotlight paieškoje

Jei žinote, kad failas kurio ieškote buvo sukurtas prieš tam tikrą laikotarpį, tai galite nurodyti ir Spotlight paieškoje panaudodami raktažodį date, pavyzdžiui jei žinote, kad ieškomas failas sukurtas vakar rašykite:

date:yesterday
Galimi date operatoriaus raktažodžiai: this week, this month, this year; today, yesterday, tomorrow, next week, next month, next year

Paskutinai keturi raktažodžiai (*yesterday, tomorrow, next week, next month, next year*) naudingi tik ieškant kalendoriaus įrašų, nes jie nurodo laikotarpį ateityje.

Jei rašote datą, ją rašyti turite taip, kokį formatą esate nurodę „Short date“ nurodė regiono nustatymuose: System Preferences > Language & Text > Region, pavyzdžiui

“Mano dokumentas” date:2013/10/17

Rašydami datą galite nurodyti ir laiko tarpą. Norėdami surasti paieškos kriterijus atitinkančius dokumentus sukurtus iki tam tikros datos:

“Mano dokumentas” date:<2013/10/17
Norėdami surasti paieškos kriterijus atitinkančius dokumentus sukurtus iki tam tikros datos įskaitant ir nurodytąją:
“Mano dokumentas” date:<=2013/10/17

< reiškia: mažiau arba iki > reiškia: daugiau arba po <= reiškia: mažiau arba lygu, arba: anksčiau įskaitant ir nurodytą datą = reiškia: daugiau arba lygu, arba: nurodytą datą ir vėliau - naudojamas norint apibrėžti ribas: nuo iki pvz.:

modified:2013/10/11–2013/10/17

- Meta duomenų naudojimas paieškoje

Nuo OS X Leopard, Apple įdiegė galimybę ieškoti ir pagal Meta duomenis įrašytus faile. Pavyzdžiui jei faile nurodote kas jo autorius

author:“Vardenis Pavardenis”

Jei ieškote pdf failo, kurio autorius Vardenis Pavardenis sukurto po 2011 metų spalio 11 dienos:

author:“Vardenis Pavardenis” kind:pdf date:>2011/10/11

Paieška pagal meta duomenis patogi ir jei naudojate ją surasti nuotraukų, muzikiniams failams bei veikia jei programoje nurodote failo meta duomenis. Pavyzdžiui norėdami surasti jpeg nuotraukų darytų naudojant blykstę failus:

kind:jpeg Flash:1
Arba nuotraukas, kurios darytos naudojant blykstę, fotografuojant diafragma buvo f/2, paveiksliuko plotis 8800 pikselių, o autorius Vardenis pavardenis:
author:“Vardenis Pavardenis” kind:image fnumber:2 width:8800

Galimi Meta operatoriai: keyword, title, subject, theme, author, from, with, by, to, editor, project, wherefrom, comment, copyright, producer, used, date, lastused, contentcreated, created, contentmodified, modified, duration, time, itemcreated, contactkeyword, keyword, version, pixelheight, height pixelwidth, width pageheight, pagewidth, colorspace, bitspersample, bps, flash, focallength, alpha, make (fotoaparato gamintojas), model (fotoaparato modelis), iso, orientation, layer, whitebalance, aperture, fstop, profile, widthdpi, dpi, heightdpi, exposuremode, exposuretime, exposureprogram, exifversion, codec, mediatype, streamable, totalbitrate, bitrate, videobitrate, audiobitrate, delivery, altitude, latitude, longitude, intext, displayname, name, redeye, meteringmode, maxaperture, fnumber, headline, title, instructions, city, state, province,country, album, title, audiosamplerate, samplerate, channels, tempo, keysignature, key timesignature, audioencodingapplication, composer, lyricist, tracknumber, recordingdate, musicalgenre, genre, ismidi, recipient, with, yearrecorded, year, organization, language, rights, publisher, contributor, coverage, description, comment, id, audience, pages, securitymethod, creator, duedate, date, encodingapplication, starrating, phonenumber, email, imname, kind, url, email, filename, path, size, owner, group, stationery, invisible, label, spotlightcomment, comment, font, instrumentcategory, instrumentname.

Žodynas

Jei skaitydami tekstą randate nežinomą žodį, užvedę pelę ant to žodžio tekste, pažymėję jį ar jo dalį (kai kuriais atvejais žodynas veikia ir su pažymėtais posakiai iš kelių žodžių) galite pasinaudoti klavišų kombinacija Ctrl-Cmd ⌘-D arba paspaudę dešinį pelės klavišą ir pasirodžiusio meniu pasirinkti „Look Up žodis“, tačiau žodžio ar frazės reikšmę sužinoti galite ir Spotlight pagalba: Spotlight paieškos lauke įrašykite pageidaujamą žodį ir jei jis yra žodyne - Spotlight Look Up skiltyje pamatysite Dictionary aplikacijos piktogramą užvažiavę ant kurios, atskirame langelyje pamatysite žodžio vertimą. Paspaudę ant Dictionary aplikacijos piktogramos atidarysite žodyno aplikaciją su aktyvuotu to žodžio vertimu ar paaiškinimu.

Informaciją, kaip įdiegti papildomus žodynus į Mac kompiuterį (tame tarpe ir lietuvių kalbos) skaitykite straipsnyje: „Papildomi žodynai Mac kompiuteriuose“.

Žodžio reikšmės paieška naudojantis spotlight Spotlight pasinaudoti patogu ir tada, kai ieškomo žodžio ar frazės nėra žodyne. Spotlight leidžia greitai to žodžio paieškoti Internete (pasinaudojant kompiuteryje numatyta paieškos internete paslauga) ar Wikipedia svetainėje.

Skaičiuoklė

Spotlight pagalba galima atlikti ir elementarius aritmetinius veiksmus.

21*4/7
21^4/pi
2*sin(pi/3)
(21^4/pi)-(21*4/7)+-1100*1/3

Pasidalinti straipsniu:

Apie Ramūnas Blavaščiūnas

Fotografijos, geros technikos ir kavos mylėtojas

Komentarų: 3 | Ačiū, kad rašote lietuviškai

  1. Naujoko klausimėlis: naudoju šitą shortcut'ą kalbos pakeitimui. Kaip pakeisti, kad galėčiau ją spotlight'ui palikti? Ačiū iš anksto!

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus viešinamas. Būtini laukai pažymėti *

*

Į viršų