Kaip pasiruošti OS X El Capitan diegimui

Daugelis Mac vartotojų su nekantrumu laukia rugsėjo 30 dienos, kai Apple paspaus mygtuką leisiantį visiems pageidaujantiems savo Mac kompiuteriuose įdiegti naują OS X El Capitan operacinės sistemos versiją.

Daug Mac kompiuterių vartotojų su nekantrumu laukia OS X 10.11 El Capitan viešo debiuto, kurį Apple pažadėjo rugsėjo 30 dieną. Nemažai vartotojų yra išbandę ir šios naujos OS X operacinės sistemos beta versijas. Norint, kad Apple paskelbus „Kapitono“ gyvavimo pradžią ji neapkarstų - reikia jai tinkamai pasiruošti.

Prieš pradedant noriu priminti, kad OS X El Capitan gali būti įdiegta Mac kompiuteriuose išleistuose 5-ų metų bėgyje arba kitaip tariant „Kapitonas“ gali būti įdiegtas Mac kompiuteriuose suderinamuose su OS X Yosemite operacine sistema. Reikia turėti omenyje, kad kai kurie naujos OS X sistemos privalumai išnaudojantys specifines „geležies“ galimybes, nebus prieinami senesnių Mac kompiuterių modeliuose, nors juose ši OS X versija ir gali būti įdiegta.

Pasiruošimas naujos operacinės sistemos diegimui turi nesudėtingus, tačiau svarbius tris žingsnius ir norintiems išvengti nemalonių netikėtumų ar poreikio spręsti grįžimo prie ankstesnės OS X versijos problemas reikėtų į tai pažiūrėti atsakingai.

1. Atsarginės duomenų kopijos

Daugelis ilgesnį laiką skaitančių Mac Arena naujienas jau žino mano požiūrį į duomenų saugumą ir atsarginių duomenų kopijų darymo svarbą. Kai kurie skaitytojai tai žino kaip svarbu daryti atsargines duomenų kopijas ir iš savo karčios patirties.

Periodiškai daryti atsargines duomenų kopijas yra svarbu ne tik prieš atnaujinant operacinę sistemą, tačiau operacinės sistemos atnaujinimas yra didžiausias pakeitimas kompiuteryje ir teisingos, poreikius atitinkančios atsarginių duomenų kopijų darymo strategijos pasirinkimas gali sutaupyti daug laiko, nervų, sveikatos bei pinigų, kurie priešingu atveju bus išleisti per anksti atsiradusių žilų plaukų maskavimui skirtiems dažams.

Kodėl reikia pasirūpinti atsarginėmis duomenų kopijomis

Būtinybės periodiškai daryti atsargines duomenų kopijas priežasčių yra visa eilė - žemiau kelios jų:

 • Kompiuteriai ir jų diskai genda, o juose neretai saugoma brangi (nebūtinai pinigine išraiška informacija): vaikystės ar šeimos nuotraukos, video ir kita medžiaga, kuriai dingus - joje esančius prisiminimus prarasite visiems laikams.
 • „Jei kas nors gali nutikti - tai būtinai nutiks“, - sako vienas dėsnis, todėl jei diplominį reikia atiduoti rytoj - tikimybė, kad kompiuteris, kuriame saugoma mėnesius rašyta informacija, suges šiandien - yra labai didelė.
 • Aplikacijų suderinamumas. Ne visi programinės įrangos kūrėjai spėja atnaujinti savo aplikacijas ir pritaikyti jas darbui naujoje aplinkoje. Galimybės grįžti į ankstesnę operacinė sistemą su duomenų formatais, kokie jie buvo iki atnaujinimo, neturėjimas - gali būti žilų plaukų atsiradimo priežastimi.
 • ir t.t.

Iš principo nėra labai svarbu kokią programinę įrangą, būdus ar metodus naudosite atsarginių duomenų kopijų („backup“) darymui ir priemonių pasirinkimas priklauso nuo poreikio bei to, kaip greitai gali prisireiktu turėti ankstesnėje būsenoje atstatytą sistemą ir failus.

Jei užtenka tik duomenų atstatymo ir esate pasiryžę, kritiniu atveju diegti senesnę OS X versiją iš naujo, tada atstatinėti duomenis iš „backup’o“ ir diegti aplikacijas - galite naudotis OS X sistemoje esančia „Time Machine“ aplikacija.

Jei laikas brangus ir norite didesnio universalumo - pavyzdžiui turėti galimybę atstatyti sistemą pilnai arba galėti Mac įkrauti iš išorinio disko senesnėje OS X aplinkoje su visomis aplikacijomis ir duomenimis - teks naudoti kitų programuotojų sukurtas aplikacijas, leidžiančias klonuoti duomenis, tokias kaip „Carbon Copy Cloner“. Tokios aplikacijos leidžia sukurti tikslias disko kopijas ir kritiniu atveju kompiuteriu pradėti naudotis greičiau - jau po poros minučių, jei taip nutiko, kad staigiai reikia kokios nors aplikacijos, kuri neveikia naujoje OS X versijoje arba duomenis atstatyti į kompiuterio diską į būseną, kuri buvo atliekant duomenų klonavimą.

Tie kas atsarginėmis duomenų kopijomis rūpinasi periodiškai bei turi išorinėse laikmenose išsaugotus tiek duomenis atskirai tiek ir visos sistemos „kloną“ ir gali per kelias minutes grįžti į „status quo“ - tiems tereikia pasitiktini įsitikinti, kad turimos duomenų kopijos yra pakankamai naujos.

2. Aplikacijų suderinamumas

Neretai kompiuteriuose esame įdiegę aplikacijų, kurių veiksnumas yra mums svarbus. Tikimybė, kad kai kurios aplikacijos neveiks įdiegus naują OS X versiją ar veiks tik dalinai ir su klaidomis yra gana didelė. Dėl šios priežasties, jei Mac esate įdiegę aplikacijas nuo kurių veikimo priklauso jūsų pajamos, pažymiai ar darbo rezultatai - prieš diegdami OS X El Capitan įsitikinkite, kad tos aplikacijos yra suderinamos su šia OS X versija.

Apple OS X 10.11 El Capitan įdiegė kelis pakeitimus susijusius su sistemos saugumu ir šie pakeitimai gali tapti kai kurių aplikacijų pilno ar dalinio nesuderinamumo priežastimi.

Yra keli būdai sužinoti ar Jums svarbios aplikacijos veiks naujoje operacinėje sistemoje:

 • pasitikrinti informaciją aplikacijų kūrėjų svetainėse ir jei reikia įdiegti ar įsigyti atnaujinimus.
 • pasinaudoti vartotojų kuriama duomenų baze „RoaringApps“ir rasti informaciją apie jus dominančią informaciją. Informacija šiame aplikacijų suderinamumo. Informacija „RoaringApps“ nėra išsami, tiksli ir visiškai patikima todėl daryti radikalių sprendimų remiantis tik svetainėje pateikta informacija nerekomenduočiau.
 • jei turite aplikacijų, kurių veikimas yra labai svarbus ir nerandate patikimos informacijos - tada, greičiausiai, vertėtų OS X El Capitan įdiegti atskirame išoriniame diske ar atskirame kompiuteryje esančio disko skirsnyje ir patikrini ar šioje OS X versijoje ta aplikacija veikia ir jei taip ar pilnai. Tai nėra pats patogiausias būdas, tačiau jei nėra galimybės sužinoti kitaip: aplikacija jau nebepalaikoma, nėra galimybės susisiekti su jos kūrėjais - teks griebtis tokio metodo.

3. Atnaujinkite aplikacijas

Prieš atnaujinant operacinę sistemą vertėtų patikrinti ar nėra įdiegtų aplikacijų atnaujinimų - ypač jei tos aplikacijos nėra įdiegtos iš MacApp Store“. Priešingu atveju, atnaujinę OS X galite atsidurti situacijoje, kad kai kurios aplikacijos nepasileidžia ir neturite galimybės jų atnaujinti, o jų pašalinimas ir įdiegimas iš naujo gali reikšti tam tiktų duomenų praradimą.

Aplikacijų kūrėjai galimybę patikrinti ar yra naujesnė aplikacijos versija diegia skirtingose vietose - vieni laikosi Apple kanonų, kiti tą funkciją įdiegia ten, kur jų galva tai yra teisingiau ar patogiau, o treti jos apskritai neįdiegia ir norint sužinoti ar yra naujesnė versija tenka periodiškai apsilankyti aplikacijos kūrėjo svetainėje.

OS X aplikacijų atnaujinimo patikrinimo meniu punkto vieta gali skirtis, priklausomai nuo aplikacijos. OS X aplikacijų atnaujinimo patikrinimo meniu punkto vieta gali skirtis, priklausomai nuo aplikacijos.

Viskas

Jei pasirūpinote visais trimis aukščiau paminėtais punktais ir turite visus duomenis išsaugoję už kompiuterio ribų, visos aplikacijos yra atnaujintos ir suderinamos su OS X El Capitan - galite ramiai laukti naujausios OS X versijos pasirodymo ir tik jai pasirodžius pradėti diegimą.

Ar diegsite OS X El Capitan tik šiai versijai pasirodžius, ar palauksite atsiliepimų?

Pasidalinti straipsniu:

Apie Ramūnas Blavaščiūnas

Fotografijos, geros technikos ir kavos mylėtojas

Komentarų: 22 | Ačiū, kad rašote lietuviškai

 1. Įsidiegti tai isidiegsime, bet va klausimas kiek dar reikės update iki normalaus veikimo. Kiek pamenu pastarojoje OS/Xversijoje, iš pat pradžių nekorektiškai veikė wi/fi ir pan. Aišku, su nekantrumu laukiu "kapitono"

  • manau, kad pradžioje visko gali būti. Yra klaidų, kurios tempiasi nuo pirmosios beta ar net tebesivelka nuo Yosemite ir klausimas ar Apple jas ištaisys apskritai. Tiesa, ten labiau UI klaidos. Jei labai nervins - atsarginės duomenų kopijos turėtų padėti sulaukti „Kapitono“ versijos su ištaisytomis klaidomis.

   Yosemite pradžioje apskritai buvo daug klaidų susijusių su kompiuterinio tinklo darbu, mat Apple nutarė pradėti naudoti naujus servisus, kurie deja veikė prasčiau už senus - naudojamus jau begalybę metų.

 2. O kaip bus su Capitan GM ? Leis dar kazka updatinti ar tiesiog toks ir liks ?

 3. Būtų gerai, jei Ramūnas rastų laiko Time capsule apžvelgti...

  • Neturiu TC, nes ji per lėta ir diskas per mažas mano poreikiams, todėl vargu ar ką naujo ir vertingo galėčiau apie ją pasakyti išskyrus tai, kad jei duomenų nėra labai daug (kompiuteris naudojamas įprastu namų režimu) - TC geras būdas duomenims suteikti papildomą apsaugos sluoksnį, kuris, jei duomenys labai vertingi, neturėtų būti vienintelis.

  • Už tiek, kiek kainuoja Time Capsule, galima nusipirkti gerą NAS serverį su dar daugiau atminties. Ir tame serveryje ne tik laikyti Time Machine back-upus, bet dar ir hosting muziką, filmus, nuotraukas. Jo, ir dar liktų pinigų geram routeriui.

 4. O kaip pasidaryti švarią instaliaciją?Ar neapsimoka, kad viską iš naujo susirašyti?

  • Čia kaip kas mėgsta: vieni mėgsta švariai, kiti nesivargina ir diegia ant stogo. Abu būdai turi savo pliusų ir minusų.
   Švariai įdiegti OS X, galima:

   1. pasidarius išorinį įdiegimo diską
   2. pasinaudojus „OS X Recovery“ funkcija - suformatavus diską. Prieš tai - ta operacinė sistema, kurią norima švariai įdiegti, jau turi būti įdiegta tame Mac'e, nes priešingu atveju kompiuteryje nebus sukurtas sistemos atstatymo skirsnis, kurio pagalba bus galima įdiegti „tą“ OS X versiją.
 5. Yosemite įsidiegiau apie sausio mėnesį, manau su Kapitonu panašiai bus :) Tikrai nėra kapitone kažko tokio, kas verstu trūks plyš update'intis ;) Pagrindinis stimulas pakilti į Yosemite buvo galimybė SMS'inti ir skambinti iš kompiuteriu, o Kapitonas kažko ultra mega revoliucionaraus nežada, tai neskubėsiu... Nes jau iOS 9 susidiegiau pakankamai anksti, tai lagina net 6-tukas.... :(

 6. Super! Pats dabar esu įsirašęs GM versiją, bet performance stulbinantis, žvelgiant iš perspektyvos kas buvos su Yosemete ir kitomis OS X versijomis (nuo kokios 10.5) . Ant iMac 5K UI performancas ir apssų veikimas stulbinantis. Dar prieš tai kai neturėjau Mac, nors teko naudotis draugų/kolegų, žvėriškai nervuodavo UI lagas, kuris prestižo nedavė. Po Windows sistemos, elementus lango dinimas, kuris vyko su lag'u atrodė kiek keistai, tiek Finderio nesklandus veikimas ir t.t. ( Juokas, juokais, bet man Windows atrode kur kas labiau išdirbta ties sklandžiu darbu, nes nebūdavo to erzinančio UI lag'o) Bet šiuo metu El Capitan'u esu labai patenkintas. Išbandžiau, prasižiūrėjau, dabar tiesiog reiks "švariai" įrašyti vartotojams skirtą versiją. P.S. Adobe CC paketas vis tiek veikia tragiškai ant iMac penki K, reik tiesio kantriai laukti, gerai dar kad nors CS6 veikia kiek geriau. :)))

 7. P.S. Ne į temą, bet paklausiu. Vertą į Mac'ą grūsti 16GB ar 24GB ram? Iš esmės aš pagrinde dirbu su PS ir įrašytu Parallels, kuriame sukas Windows 10 ir 3DS Max. Žodžiu, darbo specifika yra susijusi su Interjero, exterjero dizainu ir pačia architekūra. Laukiu patarimo, Ačiū!

 8. su nekantrumu laukia OS X 10.11 El Capitan viešo debiuto, kurį Apple pažadėjo rugsėjo 30 dieną
  ---
  Taip aš tikėjaus rast atsikėlęs anksti ryte 30d. atnaujinimą ir nusivyliau jo neradęs :(

 9. Gal kas zino kur anglu kalba rasti aiskiais instrukcijas kaip svariai idiegti nauja iOS? Dekui.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus viešinamas. Būtini laukai pažymėti *

*

Į viršų