Kuriame atsarginę paleidžiamojo (bootable) disko kopiją

Egzistuoja visa galybė įvairių aplikacijų skirtų kurti ir saugoti atsargines duomenų kopijas. Viena tokių aplikacijų - Time Machine yra net OS X sudedamoji dalis.

Nors OS X Time Machine yra patogus ir geras įrankis leidžiantis esant reikalui greitai atstatyti per klaidą ar sudrebėjus rankai ištrintus failus - jis nėra tinkamas visoms gyvenimo situacijoms. Pavyzdžiui jei sugestų pagrindinis kompiuterio diskas, naudos iš Time Machine išsaugotų duomenų nebūtų iki nusipirktumėte naują, jį įstatytumėte bei įdiegtumėte jame visas reikalingas aplikacijas bei sutvarkytumėte nustatymus. O ką daryti jei rytoj paskutinė diena, kai reikia priduoti kursinį/diplominį ar turite svarbų pristatymą?

Ne kartą kartojau, bet pakartosiu dar kartą - kompiuterių diskai genda. Jie visada genda ir kalbant apie kompiuterinius diskus teisingas klausimas yra ne „ar jis suges?“, o „kada jis suges?“. Todėl reikia turėti atsargines duomenų kopijas, nes yra daug dalykų, kurių neatkursite, ir jei dingusį mokslinį darbą „po ilgo gydymo“ galėsite parašyti iš naujo, tai daugelio dingusių nuotraukų ar video su brangiais gyvenimo momentais - iš naujo nenufotografuosite.

Atsarginių duomenų kopijų kūrimui reikia pasirinkti tinkamą strategiją priklausomai nuo to kiek svarbūs duomenys yra saugomi jūsų kompiuteryje ir kiek greitai jums gali būti reikalinga prieiga prie jų.

paleidimo (bootable) disko klono kūrimas OS X priemonėmis

Anksčiau esu rašęs apie klonavimą kaip duomenų saugojimo strategiją ir dabar aprašysiu būdą, kaip tokį kloną susikurti OS X priemonėmis (nenaudojant trečių šalių aplikacijų).

Kam šito reikia
 • Jei sugestų pagrindinis kompiuterio diskas - galėtumėte greitai kompiuterį pakrauti iš tokios disko kopijos
 • Prieš diegiant naują OS X, jei kartais ne visos būtinos aplikacijos veiktų naujojoje OS X versijoje galėtumėte arba pakrauti kompiuterį iš išorinio disko arba greitai atstatyti (grąžinti) jame esančius duomenis į pagrindinį ir vėl turėti situaciją iki naujos OS X diegimo
 • jei norite turėti galimybę paleisti kompiuterį kitoje OS X versijoje
Ko reikės
 • kito kietojo disko
 • atidumo, nes naudosime Terminal’ą
 • laiko, kurį galėsite išgyventi be kompiuterio (priklausomai nuo duomenų kiekio ir naudojamos sąsajos gali trukti ir pora valandų)

Nors sukurti atsarginę paleidimo disko kopiją galima ir esant OS X, tačiau duomenys bus kopijuojami greičiau jei žemiau aprašytus veiksmus atliksime Mac pakrovę iš atstatymo (recovery) skirsnio.

 • išjunkite kompiuterį
 • įjunkite kompiuterį ir nuspauskite Cmd ⌘-R klavišų kombinaciją ir laikykite ją nuspaudę iki Mac’as pasikraus atstatymo režime.
 • Pasikorovus atstatymo režimui iš Utilities meniu pasirinkite Terminal
 • Pajunkite išorinį diską (jei paleidimo disko kopiją darysite išoriniame diske)
 • pereikite į diskų informacijos aplanką ( /Volumes ) ir komandos ls pagalba pažiūrėkite ar sistema mato išorinį diską.
  cd /Volumes;ls

  įvedus šią komandą Terminal’o lange ir paspaudus Enter - pamatysite visus diskus ar jų skirsnius, kurie šiuo metu yra prieinami sistemai.
 • Įsitikinę, kad diskas į kurį kopijuosite duomenis yra matomas, Terminal’o aplikacijos lange rašytikte
  asr -source /Volumes/diskasIš -target /Volumes/diskasĮ -erase -noprompt

  pakeisdami „diskasIš“ į disko iš kurio kopijuosite pavadinimą, o „diskasĮ“ pakeiskite į disko į kurį kopijuosite pavadinimą. Pvz. komanda gali atrodyti taip asr -source /Volumes/Macintosh HD/ -target /Volumes/BackupHDD -erase -noprompt
  Jei disko ar skirsnio pavadinime yra tarpai, prieš tarpą padėkite arba visą disko/skirsnio ir kelio iki jo pavadinimą paimkite į kabutes, pvz.: asr -source "/Volumes/Macintosh HD/" -target "/Volumes/BackupHDD" -erase -noprompt
 • Paspauskite Enter ⏎

Atminkite, kad kai tik paspausite Enter, akimirksniu prasidės komandos vykdymas, kurio pirmoji dalis yra disko į kurį kopijuosime duomenis formatavimas, paskui prasidės pats duomenų kopijavimas ir to disko padarymas paleidžiamuoju (iš kurio galima pakrauti kompiuterio sistemą).

Kadangi naudojami -erase ir -noprompt komandos raktai, vos paspaudus Enter, komanda asr pradės trinti esamus duomenis diske, kuris nurodytas kaip tas į kurį duomenys kopijuojami, aukščiau esančiame pavyzdyje /Volumes/BackupHDD todėl įsitikinkite, kad nurodydami diskus pradžioje nurodote šaltinį (iš kurio disko) ir tik po to diską į kurį kopijuosite duomenis.

Pasidalinti straipsniu:

Apie Ramūnas Blavaščiūnas

Fotografijos, geros technikos ir kavos mylėtojas

Komentarų: 9 | Ačiū, kad rašote lietuviškai

 1. Kokio dydžio diskas reikalingas? Ar tiek kiek duomenų prikaupta, ar tiek kokio dydžio diskas?

 2. Reikės savaitgaly pasiimt stiklą viskio ir išbandyti. Galų gale, kam tas išorinis "hardas" voliojasi? :D

 3. Saunuolis Ramunai, kaip tik ieskojau kazka panasaus. Dekui

 4. labas ramunai,noriu is win7 sistemos/ isikepti/nusikopijuoti startupini /bootini/dvd diska buciau dekingas tau. esu zalias.justinas

 5. Carbon Copy Cloner appsas DAUG KARTŲ patogiau, be to tokius dalykus reikia daryt ne viena karta o reguliariai, ir tam appse yra scheduleris, aš pvz tai darau kiekviena vakara, t.y. vieną karta nusčiau ir jis automatiškai tai daro kasdien backgrounde, ir padares dar ir isorini SSD harda unmountina. Ir be to jis subakina tik tą datą kuri pasikeitė nuo praeito backupo, o ne visa harda iš naujo, kas labai taupo laiką - kazkaip be ryšio su terminalu tai daryt man atrodo.

  • Aš taip pat naudoju CCC, tačiau yra daug atvejų kai šio apso įsigijimas būtų perteklinis, be to straipsnyje kalbama ne apie backup, o apie atsarginę paleidžiamojo (bootable) disko kopiją.
   Kompiuteryje gali būti jau naudojama kita backup strategija, arba pvz. po sistemos įdiegimo ir sokonfigūravimo norima sukurti elementarų bootable diską avarinei situacijai.
   Pavyzdžiui diegiant sistemą automatizuotai reikia į diegimo skriptą įrašyti komandą, kuri išsaugotų bootable kopiją kitame to pačio Mac'o diske. Mac'o, kuriame stoviniavimas dėl to, kad parėjo koks nors diskas ar sistema nėra toleruotinas.
   Jei tu kasdien darai backupą į bootable diską ir tai yra vienintelis tavo backupas (arba visi turimi backupai yra tokiame pačiame stovyje) — yra tikimybė, kad sistemoje atsiradus programinei klaidai dėl kurios ji nepasikrauna — tą klaidą turėsi ir subackupintoje bootable kopijoje iš kurios avarijos atveju bandytim krautis.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus viešinamas. Būtini laukai pažymėti *

*

Į viršų