Pirmoji pažintis su El Capitan

Tema: OS X/macOS

Apple WWDC 2015 metu pristatė naują, Mac kompiuteriams skirtą OS X versiją - El Capitan ir man, kaip ir daugeliui Mac vartotojų, labai knietėjo kuo greičiau išbandyti naujos Apple operacinės sistemos siūlomus malonumus.

Nors naujoje OS X versijoje El Capitan, Apple įdiegė mažiau patobulinimų, nei mobiliems įrenginiams skirtoje naujoje iOS 9, tačiau joje yra pakankamai atnaujinimų leidžiančių Mac kompiuteriams skirtoje, pasaulyje geriausioje operacinėje sistemoje dirbti dar patogiau ir produktyviau. Labai ilgai nedelsdamas į savo Mac Pro atskirą disko skirsnį įdiegiau Kapitoną.

Žinoma, tai tik pirmoji beta versija ir klaidų joje apstu bei naujoviškas, spalvingesnis besisukantis „laukimo žymeklis“ OS X El Capitan laukimo žymeklis. pasirodo dažniau nei norėtųsi, todėl jos diegti nevertėtų kaip sistemos, kurioje planuotumėte dirbti.

Bendrai, atrodo, kad sistema sukasi greičiau, tačiau to priežastis gali būti ta, kad ji dar pakankamai tuščia (nėra įdiegta daug papildomų aplikacijų ir paslaugų) bei dėl pagreitintų vizualių efektų.

Kaip atrodo Kapitonas

El Capitan išvaizda nestipriai pasikeitė nuo tos, kurią įpratę savo kompiuterių ekranuose matyti OS X Yosemite vartotojai. Net naujas „San Francisco“ šriftas atrodo ne itin neįprastai ir naujoviškai po Yosemite naudoto „Helvetica Neue“.

Mažesnius ekranus turinčių Mac’ų ar dėl darbo specifikos kiekvieną darbo lauko pikselį branginantys vartotojai teigiamai įvertins Kapitone atsiradusią galimybę nurodyti, kad sistema paslėptų ne tik Dock'ą, bet ir ekrano viršuje esančią meniu juostą.

Lietuvizmai

Kadangi Apple naujoje OS X El Capitan versijoje sistemos branduolyje nedarė esminių pakeitimų - Kapitone veikia tiek lietuvių kalbos rašybos tikrinimas, tiek anglų-lietuvių kalbos žodynas, tiek ir „Lietuvių skaičių eilės v3.1“ klavišų išdėstymas bei šių OS X sistemos priedų diegimo tvarka ir metodai nepasikeitė (bent jau pirmojoje El Capitan beta versijoje).

Langai ir Mission Control

Apple Kapitone modernizavo ir langų valdymą - naujoje OS X versijoje bus galima, du langus atitinkamomis proporcijomis sudėlioti ekrane vieną šalia kito. Tai patogu kai aplikacijai išskiriate atskirą langą tačiau pilno ekrano režime dirbti jai vienai per didelė prabanga ir logiška tą erdvę jai būtų dalintis su kita aplikacija - pavyzdžiui Mail ir Calendar.
OS X El Capitan dvi aplikacijos viena šalia kitos dalinasi joms dedikuotą ekrano erdvę
Mission Control taip pat patobulėjo ir leidžia dar patogiau peržiūrėti atidarytas aplikacijas bei jas išdėlioti skirtinguose darbalaukiuose/ekranuose.

Safari

Nors naujoje Safari versijoje dar yra klaidų, tačiau pagrindinė naršyklės naujovė - galimybė prisegti prie naršyklės svetaines, kurią WWDC demonstravo Apple jau veikia. Ši Safari naujovė leis naršyklės langą atidaryti iš karto su prie jos prisegtomis svetainėmis ir nereikės jų atidarinėti atskirai, bei tai, kad jų lentelės bus nedidelės - padės sutaupyti vietą atidarytų svetainių juostoje.
OS X El Capitan Safari leidžia prie jos prisegti svetaines

Safari taip pat atsirado galimybė greitai ir patogiai užčiaupti svetainę jei pastaroji savaime (pavyzdžiui jei atidarant Safari atsidaro ir kelios svetainės, kurių viena ar daugiau pradeda ką nors automatiškai riaumoti).
OS X El Capitan Safari galima išjungti interneto svetainių garsą
Šią galimybę jau kuris laikas turi Google Chrome naršyklė, tačiau Apple galimybę atjungti svetainių garsą realizavo patogiau, nes garsiakalbio piktogramą, kurią nuspaudus galima svetainių garsą išjungti bei pažiūrėti kuri svetainė „ošia“, patalpino ne tik svetainės lentelėje, bet ir adresų juostoje. Google piktogramą patalpino tik lentelėje, todėl atidarius daug lentelių ir joms susiaurėjus - garsiakalbio piktograma Google Chrome tampa nematoma ir todėl visiškai nenaudinga.

Interneto svetaines kuriantiems programuotojams ar dizaineriams naujoje Safari versijoje taip pat atsirado papildomų įrankių leidžiančių pažiūrėti kaip svetainė atrodys tam tikruose ar skirtingas skiriamąsias gebas bei ppi turinčiuose įrenginiuose.

Mail

Mail aplikacijoje Apple taip pat įdiegė patobulinimų: naujoje OS X El Capitan norint ištrinti ar pažymėti laišką kaip neskaitytą tereikia į vieną ar į kitą pusę perbraukti pirštu per trackpad’ą ar Magic Mouse.
laiškų trynimas ir žymėjimas kaip neskaitytų OS X El Capitan Mail aplikacijoje
Gerų žinių yra ir Mail aplikaciją naudojantiems pilno ekrano režime - dabar rašant laišką ir norint pažiūrėti kas yra kitame laiške bus galima rašomą laišką sumažinti ir taip išvengti jo išsaugojimo „draft’uose“. Taip pat naudojant Mail pilno ekrano režime bus galima vien metu atsidaryti kelis naujo laiško langus, ko iki šiol padaryti nebuvo leidžiama.
OS X El Capitan Mail aplikacija leidžia rašyti po kelis laiškus aplikacijai esant pilno ekrano režime.

Calendar

El Capitan Calendar aplikaciją Apple taip pat papildė pora galimybių. Dabar aplikacijos nustatymuose galima nurodyti, kad ši rodytų įvykius, kurie buvo atsiųsti elektroniniu paštu bei informuotų „kada laikas išeiti“ atsižvelgiant į tai kur esate ir kur vyks kalendoriuje patalpinto įrašo susitikimas ar renginys bei situacijos į renginį vykimo keliuose. Kadangi informacijos apie situaciją Lietuvos keliuose Apple neturi - laikas paskaičiuojamas senuoju būdu, atstumas ir nuspėjama situacija keliuose.
OS X El Capitan Calendar aplikacijos nustatymai
OS X El Capitan išliko galimybė savaitės režime rodomą kalendoriaus vaizdą priversti rodyti dvi ar daugiau savaičių iš karto (ties ne Apple suteiktomis visiems vartotojams suprantamomis priemonėmis, bet per Terminal aplikaciją įvedant specialią komandą). Kadangi man tai aktualu (man patogu matyti dviejų savaičių kalendoriaus įrašus iš karto), tai ilgai nelaukęs šią funkciją ir išbandžiau.

Notes

Aplikaciją Notes Apple „prifarširavo“ galimybių iš pagrindų. Dabar šioje aplikacijoje galima talpinti ne tik vaizdus, nuorodas ir rašyti tekstą, bet ir tą tekstą atitinkamai formatuoti. Dėl šių pakeitimų Kapitono Notes aplikacijoje parašytos žinutės nėra suderinamos su ankstesnėse OS X versijose esančia Notes aplikacija ir todėl, jei kada nuspręstumėte iš El Capitan grįžti prie Yosemite - žinutes prarasite ir norėdami jomis naudotis turėsite vėl pulti ant kelių prieš Kapitoną.
OS X El Capitan Notes palikacija

Photos

Photos aplikaciją Apple papildė naujomis nuotraukų bendrinimo galimybėmis. El Captinan Photos aplikacija taip pat palaikys ir įskiepius (plugin’us), kuriuos galės kurti ne tik Apple, todėl reikia manyti, kad rudenį App Store pasirodys ir mokami, ir nemokami Photos įskiepiai, kurie leis greitai ir patogiai visaip „pamandrinti“ nuotraukas.

Spotlight

Spotlight Apple taip pat papildė galimybe padidinti (vertikaliai) paieškos rezultatų langą bei jį perkelti iš OS X Yosemite nepajudinamo centro į, pagal situaciją, patogesnę ekrano vietą.
OS X El Capitan Spotlight langą galima perkelti į reikiamą vietą ekrane
Spotlight taip pat gali ieškoti varžybų rezultatų, viešojo transporto maršrutų ir video internete, bet didelė dalis šių papildomų galimybių tautiečiams arba neveiks arba bus mažai naudingos.

Disk Utility

Kapitone esanti Disk Utility taip pat pakeitė savo informacijos vaizdavimo būdą bei kai kurie aplikacijos įrankiai persikėlė į kitą vietą ir tapo piktogramomis.
OS X El Capitan Disk Utility aplikacija

El Capitan Apple įdiegė galimybę įjungti TRIM ne Apple SSD diskams.

Kiti patobulinimai

Continuity

Apple patobulino ir iOS 9 bei El Capitan tandemą. Dabar Continuity funkcija leidžianti gauti žinutes ar skambinti bei atsiliepti į skambučius Mac kompiuteryje nereikalaus, kad telefonas būtų tame pačiame Wi-Fi tinkle - užteks, kad iPhone ir Mac yra prisijungę prie tos pačios iCloud paskyros. Todėl jei kartais paliksite savo iPhone namie - ne bėda - paskambinti galėsite iš Mac. Tiesa, panašu, kad šią funkciją turės palaikyti operatorius. Nors čia gal labiau iOS 9 galimybė, o ne OS X. Kaip ten bebūtų, jei Jūsų operatorius šią funkciją palaikys iPhone su įdiegtos iOS 9 nustatymuose matysite atitinkamus punktus.
iOS 9 nustatymai leidžiantys skambinti iš kitų Apple įrenginių kai iPhone nėra prisijungęs prie to pačio Wi-Fi tinklo, bet tie įrenginiai naudoja tą pačią iCloud paskyrą kaip ir iPhone.

Žodynai

Rudenį, į daugelio vartotojų Mac kompiuterius atvyksiantis Kapitonas leis rinktis ir iš didesnio žodynų kiekio.
Žodynų pasirinkimas OS X El Capitan (kairėje) ir OS X Yosemite (dešinėje). Pastaba: OS X Yosemite esantis English-Lithuanian žodynas įdėtas papildomai ir Apple jo neplatina.

Maps

Maps aplikaciją Apple papildė tam tikrų miestų transporto informacija. Jei kartais įsižiebė viltis, kad Maps rasite ir Lietuvos transporto maršrutus bei grafikus, tai niekam garsiai šito nesakykite.

Notification Center

Skirtumų Notification Center beveik neradau. Vienintelis ką man pasisekė aptikti tai atsiradęs naujas „Find My Friends“ priedas leidžiantis patogiau pamatyti kur yra žmonės, kurie dalinasi savo buvimo vietos informacija Jumis.
OS X El Capitan Notification Center

Pametantiems pelę

Pametantiems ekrane pelę, Apple išmokė Kapitoną ją rasti natūraliu būdu. Daugiau apie tai skaitykite „Nedidelis atnaujinimas El Capitan padės rasti pelės žymeklį jį pametantiems ekrane

Pabaigai

Žiūrinėjant El Capitan man galvoje sukosi mintis, kad tai taip turėjo būti padaryta OS X Yosemite. Tačiau matyt Apple kaip ir su iPhone, kai didesnius atnaujinimus atlieka kas porą metų - išleidusi daugiau atnaujinimų turintį iPhone, sekančiais išleidžia jo saikingai patobulintą „iPhone Xs“ versiją, taip Apple elgiasi ir su OS X versijomis kai vienais metais išleidžia daug atnaujinimų turinčią versiją, o kitais metais ją tik patobulina.

Ką manote apie El Capitan patobulinimus, ar bandėte?

Apie Ramūnas Blavaščiūnas

Fotografijos, geros technikos ir kavos mylėtojas

Komentarų: 22 | Ačiū, kad rašote lietuviškai

 1. Labai greit tos OSX dygsta, nespejau dar Yesomites iki galo atsinaujinti, o cia jau apie nauja OSX kalbama... :)

  • Cia marketingas dirba, tipo va ziurekit kokie mes kieti nauja os versija isleidom, nors ten smulkmenu tik pridejo, visa tai lengvai galejo i updeita sudeti, cia pasiai gaunasi kaip windows service pack'us leidzia.
   Ar apple apsimeta kvaileliai ar mus laiko kvailiais rodydamu tuos savo marketinius grafikus, tipo zurekit kiek os atsinaujina vartotoju.

   • JIe ir yra kieti, jeigu kiekvienais metais dvi operacines sistemas atnaujina.

    O šiaip jokio skirtumo, ar jie tuos pačius patobulinimus įdėtų per "service pack" atnaujinimus, ar kaip atskiras naujas OS versijas. Patobulinimai kaip ir tie patys.

    • Tu juokauji, visa tai ka jie dedikuoja kaip naujiena kitos os sugeba ir be naujos os tai padaryti. Paprasciausias marketinis triukas apgaudineti vartotojus.
     Suskaidyti i du langus ar daugiau, jau senai buvo ivairios programeles tam skirtos, Notes naujos galimybes google jau senai tai sugeba padaryti dauguma funkciju ir dar gali su bet kokiu draugu dalintis norima Notes dali.
     Patys pridirbo nesamoniu su Spotlight langu tai dabat pasiule kad ji galima kur nori perkelti.

     • Jokių nėra čia marketingo triukų, Apple pati neslėpė ir WWDC metu nuo scenos pasakė, kad nenutolo nuo Yosemite tiek pavadinimo, tiek ir GUI prasme. Nors Kapitonas iš vartotojo pusės gali pasirodyti kaip YosemiteS, tačiau jame yra ir daugiau pakeitimų, kurių paprastas vartotojas nepastebi, tačiau jais tiesiogiai ar netiesiogiai naudojasi ir džiaugiasi.

      Neįmanoma žinoti visų aplikacijų sukurtų Mac'ams, tad gal pasidalintum žiniomis kokia Mac aplikacija leidžia naudoti dvi (o gal ir daugiau) aplikacijų viename lange dirbant pilno ekrano režimu joms esant atskiroje, virtualioje ekrano erdvėje. Tokios kaip Magnet šito nedaro.

      Tai, kad Apple patobulino sistemą - nesvarbu ar ištaisė senesnėse sistemose buvusius nepatogumus ar įdiegė naują funkcionalumą - rodo, kad judama tinkama linkme ir visiškai nesvarbu kaip tai vadinasi. Kur kas blogiau būtų jei ji taip pasielgtų tačiau neleistų naujos OS X naudoti senesniems kompiuteriams, bet šiuo atveju visi kas gali įdiegti Yosemite - galės ir naudoti ir Kapitoną ir jis veiks geriau, manau, tai svarbiausia.

      Jei rašydamas apie kitas OS omenyje turi Windows, tai jos naujų OS kūrimo ciklas visiškai nykus, jei kalbi apie tavo mėgstamą Android tai ten dar blogiau nei pas Windows, nes naujienos jau keliose iš eilės Android versijose iš ties tokios, kaip tu sakai, kad tik aplikacijas šiek tiek atnaujina, bet Google ir tikslas visai ne tas, jiems svarbu prikaupti vartotojo duomenų ir juos „parduoti“ kitiems, nes tai jų duona.

      P.S. Spotlight langas per vidurį man visiškai netrukdė. Man tai kur kas patogesnė vieta nei viršuje kamputyje.

     • "Tu juokauji, visa tai ka jie dedikuoja kaip naujiena kitos os sugeba ir be naujos os tai padaryti. Paprasciausias marketinis triukas apgaudineti vartotojus."

      O kurioj vietoj vartotojas apgaunamas? Ar iš jo išviliojami pinigai? Ne, atnaujinimas bet kokiu atveju nemokamas. Ar tai būtų naujos OS pavidalu, ar tiesiog "service pack" atnaujinimas.
      Ką kitos operacinės sistemos turėjo, ar neturėjo, čia visiškai neturi reikšmės. Jeigu funkcija X, anksčiau ant OSX neegzistavo, vadinasi OSX vartotojams tai ir bus nauja funkcija. Nesuvokiu, kur tu čia matai apgaudinėjimą.
      Apgaudinėjimas būtų jeigu išleistų naują OS, kuri būtų identiška dabartinei.

      "Daznai naudoju kalkuliatoriu tai Spotlight labai nepatogiai per viduri."
      Tai pasileisk kaltuliatoriaus programą ir pasidėk kur tau patogu.

      • Apgaudineja kai rodo savo marketinius grafikus. Kas liecia Android ir ios tai visai skirtingi dalykai kas liecia nauja OS

       • Matau, kad tu tik kartoji žodžius "marketingas" bei "apgaudinėja" ir galvoji, kad šie žodžiai patys savaime kažką įrodo.
        Tu vis dar nepaaiškinai kokiu būdu vartotojas apgaudinėjamas.

        Tavo minėti grafikai iš dalies gal ir yra marketinginis žingsnis, bet ten jokio melo nėra. Grafikai skirti parodyti/pabrėžti, kad Apple vartotojai nebijo OSX atnaujinimų ir dauguma iš esmės jais patenkinti. Toks subtilus (o gal ir nelabai) pastūmimas ant Windows 8.

        Pagal tavo logiką dabar jau bet kokia marketingo forma yra vartotojų apgaudinėjimas...
        Net jei kompanija visiškai nieko nemeluoja... :D

        • Na tu man pasakyk kokiu naujoviu idejo i ios 8 lyginant su ios 7, arba ios 5 su ios 6
         Dauguma tu ios naujoviu tai programu atnaujinimai ar kazkokie twiterio integracija, kalviatura ir t.t. kai androide visa tai be naujos os padaroma, jam del to nauju os nereikia
         Na o su win liginti ir kazkaip keista, nors nesu win fanas. Ten os leidziama kas 4 metai, per tuos 4-5 metus zmogus jau perka kita kompiuteri.
         O kas liecia nemokama macos tai cia galima pasakyti tai kad nemokamas suris tik spastuose, apple jau senai ta kaina iskaiciavo i naujo kompiuterio kaina. Programuotojams valgyti ir reikia.

         • Nežinau prie ko po šiuo straipsniu iOS, nes El Capitan OS X versija. O kalbant apie PC tai 4-5 metai čia labai gero ir brangaus, kaip taisyklė panašaus kainų lygio, kaip ir Apple Mac'ai kompiuteriai keičiami. Paprastai po 2-3 metų PC jau gyvas tik todėl, kad Mažas ir minkštas neišleido naujos langinių versijos.

          O šiaip Apple nėra programinės įrangos kompanija - ji pardavinėja aparatinę įrangą ir iš to bei to, kad ji gerai veikia ir uždirba.

          • Labai nesutinku.
           Taip, Apple pinigus uždirba iš produktų pardavimų, bet jei pasigilinsim, kodėl kiekvienas sėkmingas Apple produktas buvo sėkmingas, visada rasim tą pačią priežastį - softas. Apple - kompanija, kuri kuria labai gerą softą (hardware irgi tikrai ne prastas). Kiek pamenu ir pats S.J. yra pats pasakęs viešai, kad jie yra softo kompanija

           • …čia kaip pažiūrėsi… Stebint Apple keynotes, man panašu, kad ir pati Apple save pozicionuoja, kaip „hardware“ kompaniją, kuri naudoja specialiai savo „geliežiai“ sukurtą programinę įrangą bei teikiamą turinį, kaip „gelžies“ pardavimo svertus atnešančius jai milžiniškus pelnus. Jei Apple gyventų tik iš savo sukurtos programinės įrangos, jos vardą vargu ar matytumėm tarp kompanijų, kurių akcijomis prekiaujama NASDQ biržoje, jau nekalbant apie kompanijos vertę. Beje ir pačios Apple sukurtos programinės įrangos, kuria prekiaujama (kuri nėra platinama, kaip OS X dalis), su kiekvienais metais lieka vis mažiau.

            Kadangi Apple gaminama „geležis“ nėra paprasti kompasai ar gulsčiukai - jiems reikalinga programinė įranga ir Apple savo „geležiai“ programinį branduolį kuria pati - ji vertikalios integracijos kompanija. Su Apple Watch, Apple įžengė ir į mados industriją, tačiau vargu ar Apple kas vadina mados kompanija. IMHO.

            Įsivaizduokim kompaniją A gaminančią automobilius. Tie automobiliai geriausiai važiuoja su A kompanijos pagamintomis padangomis. Kompanijos A pagamintų padangų neužmaukšlinsi ant jokio kito automobilio (žinoma visada atsiranda auksarankių-mėgėjų). Savo automobiliams kompanija A padangas duoda nemokamai, tačiau jei automobilio savininkas nori kitokių, ar turi specifinių poreikių, kurių negali patenkinti A gaminamos padangos - jis padangas gali įsigyti iš kitų kompanijų. Kompanija A pelną gauna tik iš prekybos savo automobiliais ir gyvena gerai, nes jos automobiliai negenda, yra gražūs, patogūs, ekonomiški ir greiti bei važiuoja puikiai. Ar galėtumėm kompaniją A vadinti padangų kompanija?

            Jei visiškai tiksliai tai Apple, mano galva, yra ekosistemos kompanija savo įrenginių vartotojus, apgyvendinanti patogiame eko-burbule, kuriame jie gali komfortabiliai naudotis jos elegantiškais įrenginiais. Be jos įrenginių tas burbulas yra svetimas, nepažįstamas ir gal būt trokštamas, bet nepasiekiamas.

         • Andriau,

          Aš pastebėjau, kad tavo komentarai dažniausiai būna tik kažkokie random burbuliavimai kaip tas ar anas blogai. Ir sprendžiant iš tavo komentarų, susidarė vaizdas, kad nenaudoji tu nei iOS, nei OSX. Tai ką tu čia išvis gali kalbėti apie vartotojų apgaudinėjimą, jei net nelabai turi kompetencijos šia tema...

          Aš tau galiu pasakyti taip:
          Naudoju iOS ir OSX jau apie 9 metus ir dar niekada nesijaučiau apgautas Apple.
          Kiekvienas iOS ar OSX atnešdavo daugiau ar mažiau naujovių bei patobulinimų ir niekada neteko sakyti "oj bl apgavo... niekas nesiskiria nuo praeitos versijos"

          Žinau, kad tau tai visiškai nieko nesako, bet buvo tokia OSX versija vardu Snow Leopard. Ji nuo praeitos verijos (Leopard) išoriškai taip pat skyrėsi ganėtinai mažai ir naujų funkcijų buvo nedaug. Tačiau buvo pristatyta daug "under the hood" patobulinimų. Istorija kartojosi su Lion/Mountain Lion ir vėl kartojasi su El Capitan/Yosemite. Jau net pats pavadinimas išduoda: Yosemite - parkas Kalifornijoje. El Capitan - kalnas Yosemite parke. Beje tas pats vyksta ir su iOS9 - daug smulkių iOS8 patobulinimų ir šiek tiek naujų funkcijų (vakar kaip tik kelis Youtube klipus mačiau, kuriuose bendrai parodė apie 100 naujų dalykų). Beje, Android M atnaujinimas - lygiai toks pat. Tiesiog smulkūs patobulinimai ant L viršaus.

          Ir dar kartą pakartosiu - niekas čia nėra apgaudinėjamas. Atnaujinimai nemokami, patobulinimų daugiau ar mažiau visada yra ir vartotojas bet kokiu atveju išlošia.
          Tai būk mielas, kitą kartą pasistenk susilaikyti nuo savo nelogiškų random burbuliavimų.

          • Apple vadovai, kaip ir eilė kitų „vadų“ neretai cituoja garsias skolintas frazes. Be abejonės, Apple dabar labiau priklausoma nuo programinės įrangos nei kada buvo iki šiol ir tai ne kartą yra pabrėžęs Cook. Bet gi galima turėti ir savo nuomonę nebūtinai sutampančią su Apple vizija, siekiais, planais ar įsivaizdavimais.

           Batai su raišteliais išliks batais, nors ir nelabai kokiais, jei iš jų išversime raištelius. Tačiau jei raištelius paliksime, o išmesime batus vargu ar raišteliai atstos mums batus. Todėl ir avime batus su raišteliais, o ne raištelius su batais.

           Tai, kad Apple technika yra labai glaudžiai susieta su programine įranga, mano galva rodo, jog Apple rūpinasi būtent savo geležies funkcionalumu. Programinė Apple įranga be jos softo nieko neverta. Beje, nedaug naudos būtų iš iPhone jei jame suktųsi Android - dar blogiau nei batai su išvertais raišteliais. Tiesa, su Mac'ais istorija kiek kita, bet jie sudaro tik apie 16% kompanijos pajamų.

           Programinė įranga ir paslaugos, pastaraisiais metais, tapo nepaprastai svarbia Apple verslo modelio dalimi, tačiau paimkim Android telefoną turintį žmogelį ar Windows kompiuterio vartotoją - kas jam iš Apple iCloud, iWork, Apple Pay, FCPX, Photos bei kitos Apple programinės įrangos jei jis neturi Apple geležies. Todėl Apple labiau tiktų perfrazuoti Alan Curtis Kay posakį „People who are really serious about software should make their own hardware“ į „People who are really serious about hardware should make their own software“ IMHO. :)

           • Analogiškai galima formuluoti klausimą ir taip:
            Kam žmogui reikalingas Apple telefonas su Android jei jis negalės naudoti iOS bei iCloud? :)
            Arba kam žmogui Mac'as be OSX?
            Pasikartosiu: Apple sėkmės priežastis niekada nebuvo geležyje. Kuo skyrėsi iPod nuo kitų mp3 grotuvų? Softo sprendimu. Kuo skyrėsi iPhone nuo kitų smartfonų? Softu.

            Noriu pasakyti, kad suprantu tavo poziciją. Ji logiška, bet žiūrint į istorinį kontekstą bei pačių Apple ilgametą poziciją, esi neteisus :)

            • Aš manyčiau kiek teisingesnė formuluotė būtų: kam žmogui reikalingas telefonas, jei jame Android OS? :)

             Aš nedrįsiu spręsti kuris iš mūsų teisus, nesu tam kompetentingas, bet mano galva:
             - iPod revoliucija buvo tame, kad jis leido įdėti tiems laikams nežmoniškai didelį muzikos kūrinių kiekį - ~1 000 gabalų. Prie to prisidėjo iPod kokybė (pats turėjau ne vieną ne Apple mp3 grotuvą ir jie tikrai nė iš tolo neprilygo iPod). Todėl kitiems, tuo metu rinkoje buvusiems, grotuvams teliko uostyti dulkes velkantis paskui. Tačiau pagrindinis revoliucijos sukėlėjas buvo tai, kad į iPod martketingą Apple metė nepaprastai didelius savo finansinius, ir ne tik, pajėgumus ir taip sudrebino multimilijardinę muzikos industriją. Ir programinė iPod įranga čia niekuo dėta;
             - kalbant apie iPhone sukeltą revoliuciją, tai buvo, tuo metu standartinių mygtukų telefone atsisakymas. Telefonas dideliu, lietimui jautriu ekranu - buvo revoliucija, nes tuo metu pirmajame iPhone buvusi iOS versija, bei aplikacijų pasirinkimas tikrai nebuvo stulbinantys ir revoliucingi. Žinoma, tai, kad telefonas buvo sujungtas su mp3 grotuvu (AKA iPod) jam pridavė papildomos vertės. Ir vėl gi - jokios programinės įrangos dominavimo.

             • Taip, 1000 dainų buvo labai gražus marketingo šūkis tikrai padėjęs pritraukti pirkėjų. Bet jei turėjai kitus mp3 grotuvus, žinai, kad tiek jų valdymas, tiek pačių dainų perkėlimas buvo visiškai neintuityvus ir prastas. Būtent šioj vietoj Apple buvo išskirtiniai.
              Žinoma, iPod marketingas buvo irgi labai stiprus. Baltų ausinių klubas tikrai buvo veiksmingas :D Bet su marketingu taip jau yra:
              reklama privers ateiti, bet tik produktas gali priversti pasilikti.

              O iphone revoliucija tikrai nebuvo tiesiog pats mygtukų atsisakymas savaime. Tai buvo visiškai naujas UI ir interakcijos principas. Buvo touch ekranai iki iPhone, žinoma, bet pastarasis buvo valdomas visiškai kitaip. Su iPhone buvo į visiškai naują lygį pakeltas UI ir UX. Puikus to įrodymas - kai Nokia paleido pirmuosius telefonus su touch ekranais. Paėmė tą patį Symbian, kur viskas buvo pritaikyta mygtukiniam valdymui ir permetė ant liečiamo ekrano. Rezultatas? Visiškas fail. Tas pats ir su Blackberry buvo. Windows Mobile - išvis patyliu. Taip kad ne, esmė buvo ne mygtukų atsisakymas, o softas, leidęs liečiamą ekraną panaudoti kur kas geriau, negu iki šiol egzistavę produktai. Ir tas softas, palyginus su konkurentais, tikrai buvo visiškai kitame lygyje.

Parašykite komentarą

Į viršų