Apple WWDC 2015 apžvalga

Kaip ir buvo „pranašauta“ radikalių pakeitimų šiemet Apple WWDC pristatytose naujose OS X ir iOS versijose nėra, tačiau yra džiuginančių naujovių, kurias manau tinkamai įvertins šių operacinių sistemų vartotojai, kai jos šį rudenį taps prieinamos visiems.

Smagiu video prasidėjusi Apple WWDC paprastiems vartotojams radikalių naujovių neatnešė tačiau gerų žinių - taip.

Apple CEO Tim Cook pradėjęs konferenciją pasveikino visus joje, iš 70 šalių susirinkusius dalyvius, kurių 80% konferencijoje dalyvavo pirmą kartą. Vėliau iš Tim estafetę perėmė Federighi ir pasidžiaugė, OS X Yosemite ir iOS 8 įsisavinimo lygiu iki kurio konkurentams dar nepaprastai toli.

OS X Yosemite ir iOS 8 įsisavinimų palyginimų su Windows 8.1 ir Android 5 kreivės

OS X El Capitan

Kurdama naują OS X versiją, Apple nepabėgo toli nuo Yosemite. Naujos OS X 10.11 pavadinimas tai daugeliui OS X 10.10 vartotojų gerai žinomas kalnas pavadinimu El Capitan, o ir didelių vizualių pasikeitimų naujojoje OS X 10.11 El Capitan versijoje OS X Yosemite vartotojai nepastebės.

Ko gero vienas labiausiai pastebimų pokyčių naujojoje OS X El Capitan bus naujas sisteminis OS X šriftas „San Francisco“. Beje būtent šiuo šriftu parašytas naujienas, jau kuris laikas, mato Mac Arena skaitytojai.

El Capitan Apple patobulino langų valdymą, Spotlight veikimą ir eilė kasdien naudojamų aplikacijų funkcijų padarytos dar patogesnės. Apple į El Capitan integravo savo naują, iki šiol tik iOS 8 vartotojams prieinamą, technologiją pavadinimu Metal™, kuri ženkliai pagreitina visos sistemos darbą - apie 50% pakelia sistemos darbo našumą ir apie 40% sistemos darbo efektyvumą. Metal™ naudą pajus tiek paprastų aplikacijų vartotojai, tiek ir žaidimų mėgėjai bei pro aplikacijų vartotojai. Apple sakė, kad Adobe jau pritaikė Metal™ technologiją kai kuriose savo aplikacijose skirtose OS X.

Naudojančius vienu metu daug aplikacijų, El Capitain pradžiugins naujos OS X Mission Control funkcijos leidžiančios greitai ir patogiai aplikaciją perkelti į atskirą, jai dedikuotą erdvę. Mission Control OS X El Capitan taip pat Apple įdiegė intuityvų būdą išdėstyti aplikacijas ekrane vieną šalia kitos ir naujojoje OS X versijoje tai padaryti bus galima ir pilno ekrano režimu dirbančiose aplikacijose.

Safari El Capitan įgijo galimybę prisegti svetaines ir tokiu būdu mėgstamas svetaines turėti visada „po ranka“. Naujoje Safari versijoje atsirado būdas greitai užtildyti pradėjusią groti muziką. Man ši funkcija labai patiks, nes kai aš atsidarau Safari, kuri iš karto atidaro virš dvidešimt puslapių ir pora iš jų yra ar video pamokos ar YouTube ir šie pradeda iš karto skleisti garsus - kartais suima pyktis naršant tarp visų tų lentelių ieškant triukšmaujančios svetainės - El Capitan užčiaupti triukšmadarį bus paprasta.

Mail aplikacija El Capitan taip pat tapo sumanesnė, ji išmoko atskirti vardus ir įvykius ir aptikusi vieną ar kitą, tuojau pat pasiūlo adresyną papildyti nauju kontaktu ar į Calendar aplikaciją patalpinti įrašą apie renginį/susitikimą ar panašiai. Mail aplikacijoje dirbančioje pilno ekrano režime taip pat atsiras galimybė sumažinti naujo laiško langą jo neuždarant - šios galimybės aš pasigesdavau labai dažnai, nes Mail pas mane visą laiką „sukasi“ atskiroje, jai skirtoje erdvėje pilno ekrano režime.

El Capitan Spotlight tarnyba tapo sumanesnė ir mane džiugina atsiradusi galimybė keisti spotlight lango dydį.

Naujoje Apple operacinėje sistemoje Notes aplikacija yra gerokai „paturbinta“. Naujoje Notes versijoje bus galima tiesiog į įrašą pertempti PDF, video ar kitus failus bei patalpinti turinius iš kitų aplikacijų tokių, kaip Safari ar Maps pasitelkiant Share meniu galimybes, o nauja prisegtų failų naršyklė leis juos lengvai valdyti.. Notes taip pat bus paprasta kurti kontrolinius (checklist) sąrašus ir taip kontroliuoti įvykdytas užduotis.

Apple registruoti OS X programuotojai OS X El Capitan beta versiją iš Apple svetainės atsisiųsti ir pradėti bandyti gali jau dabar.

Daugeliui kirbantis klausimas: kokiuose kompiuteriuose galės būti įdiegta OS X El Capitan? Atsakymas paprastas: jei jūsų kompiuteris tinkamas diegti OS X Yosemite (ar Mavericks, ar Mountain Lion) - jame veiks ir OS X El Capitan, arba kitaip tariant El Capitan galima bus įdiegti:

 • iMac (Mid–2007 ar naujesniame)
 • MacBook (13″ aliumininis, Late 2008), (13″, Early 2009 ar naujesniame)
 • MacBook Pro (13″, Mid–2009 ar naujesniame), (15″, Mid/Late 2007 ar naujesniame), (17″, Late 2007 ar naujesniame)
 • MacBook Air (Late 2008 ar naujesniame)
 • Mac Mini (Early 2009 ar naujesniame)
 • Mac Pro (Early 2008 ar naujesniame)
 • Xserve (Early 2009)

Žinoma, ne visos funkcijos, tokios kaip AirDrop ar Handoff veiks senesniuose Mac kompiuteriuose. Panašu, kad senesnių Mac kompiuterių vartotojai neišvys ir Metal™ teikiamų privalumų.

iOS 9

iOS 9 pristatymą Apple pradėjo nuo atnaujintos Spotlight tarnybos. Nežiūrint to, kad Spotlight iOS 9 atrodo ir veikia visiškai kitaip, Apple grįžo atgal ir priėjimą prie spotlight padarė tokį patį, koks buvo iOS 7 - kairiau pagrindinio iOS ekrano - pasiekiamą perbraukus pirštu per ekraną iš kairės į dešinę.

iOS 9 Spotlight vykdys paiešką ir aplikacijų viduje, tad jei ieškote kaip pasidaryti cepelinus nereikės atidaryti receptų aplikacijos - Spotlight rast toje aplikacijoje receptą ir paspaudus ant jo jį atidarys jau receptų aplikacijoje.

Apple taip pat patobulino ir Maps aplikacijos turinį papildydama jį eilės miestų transporto maršrutais ir grafikais. Tiesa, tai dideli miestai tokie kaip: Baltimoras, berlynas, Čikaga, Londonas, Maksikas, Niujorkas, Filadelfija, San Francisko, Toronto, Wašingtonas, Pekinas, Šanhajus bei virš 300 kitų miestų.

iOS 9 Apple pristatė naują aplikaciją Newstand, kuri greičiausiai numarins tokias aplikacijas kaip Flipboard jei šios nesugalvos vartotojams pasiūlyti ko nors naujesnio ir geresnio.

Ko geri didžiausią džiaugsmą ir skausmą iOS 9 fanams atnešė „Split View“ galimybė į iOS atnešianti kiek daugiau civilizacijos. Džiaugsmą, nes tai seniai laukta funkcija leidžianti dvi aplikacijas planšetiniame kompiuteryje naudoti vienu metu, o skausmą, nes ji veiks tik iPad Air 2 ar naujesniuose iPad modeliuose (greičiausiai dėl juose įdiegto 2GB RAM).

Be „Split View“, iOS 9 turi ir „Slide Over“ - leidžianti laikinai iš šono „ištraukti“ pasirinktos aplikacijos langą, pavyzdžiui naršant Safari ir gavus žinutę ar nutarus ją parašyti bus galima ištraukti Messages aplikacijos langą iš lango šono, parašyti žinutę, ją išsiųsti ir toliau naudotis Safari.

Apple taip pat pademonstravo vaizdo vaizde (picture in picture) iOS 9 galimybę leidžiančia vienu metu žiūrėti video (patalpinant video langą virš kitos aplikacijos dalies) ir tokiu būdu ir žiūrėti video ir veikti dar ką nors. Ši funkcija veiks visuose iOS įrenginiuose turinčiuose A7, A8 ir A8X procesorius.

Be šių ir kitų iOS 9 galimybių, Apple ženkliai pagerino sistemos veikimo spartą, saugimą ir efektyvumą.iOS 9 bus galima įjungti energijos taupymo režimą, kuris iPhone darbą galės pratęsti net 3 valandomis. Nedidelės talpos įrenginius turintys vartotojai dabar lengviau galės įdiegti naują iOS 9 versiją, nes ji vietoje 4,58GB užims tik 1.38GB.

Vis didesnei armijai vartotojų į iOS ateinančiai iš Android, Apple palengvino migravimą įdiegdama „Move to iOS“ aplikaciją, kuri leis belaidžiu būdu perkelti duomenis iš Android įrenginio į iPhone. Apple taigia, kad šios aplikacijos pagalba, ex-Android vartotojai galės iš savo Android įrenginių į iPhone perkelti: kontaktus, žinučių istoriją, nuotraukas ir video, interneto svetainių žymes (bookmarks), el. pašto paskyras, kalendorius, darbalaukio paveiksliukus, DRM neapsaugotas dainas ir knygas.

Nors iOS 9 atnaujinimų nemažai, tačiau daugiausiai džiaugsmo ši iOS versija atneš iPad vartotojams, nors iš čia džiaugsis ne visi, nes iPad Air ir iPad Mini 2/3 įrenginiuose „multitasking’as“ neveiks.

Visiems mirtingiesiems skirta iOS 9 versija pasirodys kartu su OS X El Capitan - rudenį, tačiau registruoti Apple iOS programuotojai iOS 9 beta versiją atsisiųsti ir įsidiegti gali jau dabar.

Apple sulaužė savo įrenginių palaikymo tradiciją ir iOS 9 įdiegti galės senesnių nei įprastai įrenginių savininkai. iOS 9 palaikys:

 • iPhone 4S, 5, 5C, 5S, 6 ir 6 Plus
 • iPad 2,3 ir 4 kartos iPad Retina, iPad Air, iPad Air 2
 • visi iPad Mini modeliai
 • 5-os kartos iPod Touch

Music

Pastaraisiais metais pastebima iš muzikos įsigijimo į srautinės muzikos klausimąsi perėjimo tendencija leidžianti klausytis pačią įvairiausią muziką „kiek telpa“. Kam mokėti po 10€ kas mėnesį už vieną albumą, jei už tą pačią sumą galima rinktis iš daugiau nei 30 milijonų „gabalų“?

Apple dabar įlipo į srautinės muzikos traukinį ir paskelbė savo naują Music paslaugą. Kaip seksis Apple ir jos naujai srautinės muzikos paslaugai kainuojančiai 9,99 € vienam žmogui arba 14,99 € šeimai iki 6 žmonių per mėnesį - parodys laikas, nes ji nėra vienintelis „šokėjas“ šioje „diskotekoje“.

Kita

Apple paskelbė watchOS 2 versiją leisiančią kurti Apple Watch skirtas aplikacijas, kurios galės būti įdiegtos Apple laikrodyje ir joms nereikės, kad netoliese būtų iPhone.

Apple stengiasi, kad jos naujoji programavimo kalba Swift taptų kuo populiaresnė ir ji paskelbė ją padarysianti Atviro kodo ir Swift kompiliatorius ir standartinės bibliotekos iki metų pabaigos bus prieinamos OS X, iOS ir Linux.

Pasidalinkite savo mintimis apie WWDC bei naujas OS X 10.11 El Capitan ir iOS 9 versijas.

Tie kas nežiūrėjo Apple WWDC 2015 tiesioginės transliacijos tai padaryti gali Apple svetainėje, YouTube arba tiesiog žemiau patalpintamame video.

Apie Ramūnas Blavaščiūnas

Fotografijos, geros technikos ir kavos mylėtojas

Komentarų: 22 | Ačiū, kad rašote lietuviškai

 1. Pagaliau atsiras low battery rezimas ir diegimo failas neuzims idiotiskai daug...

 2. tai lyg ir nežada, kad iOS 9 būtų greitesnis nei iOS 8 senuose įrenginiuose :/

 3. Nuvylė vienas faktas - multitaskingas ipad air'e ant ragu :(

 4. „Naujoje Safari versijoje atsirado būdas gretai užtildyti pradėjusią groti muziką."

  gretai - greitai

  Maža klaidelė :)

 5. Džiugina, tai kad dar su 4s nepabaiga :)

Parašykite komentarą

Į viršų