7 dalykai, kurių Mac vartotojams daryti nereikia

Temos: Kompiuteriai, Mac

Nežiūrint to, kad pavyduoliai jau porą dešimtmečių klykauja, kad Mac miršta, Macintosh kompiuteriai vis dar čia ir ne tik nesiruošia mirti, bet ir lėtėti.

Jau ne kartą rašiau savo ir ne savo nuomones apie „Mac prieš Windows“ vardindamas įvairius argumentus, tačiau kiekvienas gali turėti svarių ar „šakėmis ant vandens“ rašytų savo argumentų. Šį kartą ne apie juos o apie tai ko, priešingai nei Windows kompiuterių vartotojams, Mac vartotojams daryti nereikia.

1. Kietojo disko defragmentavimas

Windows HDD defragmentavimas

Dauguma Windows kompiuterių organizuoja failus taip, kaip netvarkingi paaugliai išmėtantys savo rūbus kur papuola tingėdami net nešvarius įmesti į jiems skirtą specialią dėžę. OS X failus organizuoja kaip pedantiškas chirurgas mėgstantis, kad viskas būtų tvarkingai sudėliota savo vietose. Naudojate Mac OS X - atsipūskite, jums nereikia defragmentuoti Mac’o diskų.

Papildoma informacija:
Ar reikia defragmentuoti Mac kompiuterių diskus?

2. Ugniasienės (Firewall) atnaujinimai

Windows atnaujinimai

Kai jūsų Windows naudojantys draugai kenčia siųsdamiesi 14-tą šiais metais „firewall’o“ atnaujinimą, galite tyliai arba jiems į veidą nusikvatoti, nes tai protu nesuvokiama Mac vartotojui.

3. Naudojimą nauju kompiuteriu pradėti nuo šiukšlių trynimo

Tikriausiai daugelis Windows vartotojai norėtų, kad ir Mac kompiuteriuose iš pat pradžių, tik įdiegus sistemą būtų įdiegta daug bandominių (trial) aplikacijų ir kitokio „crapware“, bet dėkui Steve ir kitiems protingiems Apple darbuotojams taip nėra ir Mac vartotojai patys nusprendžia ką nori įdiegti, o ne kažkas tai padaro už juos.

4. Pergyventi dėl sekančio atnaujinimo

Windows klaidos po atnaujinimo

Vienas iš geresnių Mac dalykų yra tai, kad galima nemokamai atnaujinti operacinę sistemą ar nemokamai įdiegti naują nepergyvenant, kad po to nustos veikti visos trečių šalių, o kartais ir pačios Microsoft sukurtos aplikacijos. Kita vertus, Windows vartotojus galima suprasti, su kiekvienu Windows atnaujinimu, jie tikisi, kad sistema pagaliau pradės veikti geriau, deja kol kas tai tik ir lieka jų viltimis. Mac vartotojai, būkime jautrūs kitų nelaimėms, nesišaipykime iš vargšų Windows vartotojų.

5. Perkrauti kompiuterio

Windows XP startas

Windows lėti, nereaguoja į komandas ar neatidaro aplikacijų? Taip nutiko greičiausiai todėl, kad jau pusę dienos juo naudojatės ir pamiršote perkrauti.

Aš Mac perkraunu tik tada kai to pareikalauja koks nors atnaujinimas ir paprastai jis ne tai kad ne perkrautas, mano Mac neišjungtas veikia mėnesių mėnesiais ir veikia taip lyg būtų naujai pakrautas.

Dabar po paskutinio atnaujinimo, jis neperkrautas 28 dienas.

6. Atnaujinti antivirusinių programų

Symantec Norton antivirusas Windows PC

Tuo metu, kai jūsų Windows prisiekę kolegos tuština savo banko sąskaitas pirkdami patikimą antivirusinę sistemą, jūs galite jiems mandagiai priminti, kad tai vienas iš tų dalykų už ką jie moka vėliau, nes anksčiau pagailėjo pinigų Mac.

7. Keisti kompiuterio

PC šiukšlės

Mac kompiuteriai gyvena ir veikia ilgiau ir tai ne tik mano nuomonė, daugelis technologinių gigantų savo biuruose naudoja Mac kompiuterius, nes taip labiau apsimoka. Mac kompiuterių nereikia keisti taip dažnai kaip PC.

Taip pat skaitykite:Kiek kainuotų Mac Pro konfigūraciją atitinkantis Windows PC Mac Pro, HP Z420 ir Lenovo ThinkStation S30 kainų palyginimas Mac ar PCMac geriausias kompiuteris Windows OS

Pasidalinti straipsniu:

Apie Ramūnas Blavaščiūnas

Fotografijos, geros technikos ir kavos mylėtojas

Komentarų: 9 | Ačiū, kad rašote lietuviškai

 1. Lietuviškai gali spellinti? Perkrauti vis tiek reikia kas savaitę. Su swapu elgtis nemoka. 10% disko reikia palikti tuščio, kad nenusprogtų failų sistema. Defragmentuoti berods nereikia ir NTFS. Atnaujinimai vis tiek ne tokie sklandūs kaip po Linux. Bet vis tiek geresnių laptopų už Apple niekas negamina. Bet jei Linux susitvarkytų su draiveriais greitai pabėgčiau. OS ne religija nebūtina kategoriškais teiginiais svaidytis.

  • Jei klausimas ar OS X galima spell'inti lietuviškai - atsakymas taip.
   Neperkraudinėju mėnesių mėnesiais. Perkraudinėti Mac'ą gali tekti nebent jei jame prikišta kokio nors šlamšto - netvarkingai veikiančių aplikacijų.

   Koks būtent elgesys su swapu tau nepatinka?
   10% ar daugiau normaliam sistemos veikimui, priklausomai nuo naudojamų aplikacijų, RAM kiekio ir disko dydžio reikia palikti bet kurioje OS ypač jei naudojami ne SSD diskai.
   Defragmentuoti NTFS reikia ir Microsoft tai rekomenduoja daryti, skirtumas tik tas, kad naujausiose Windows OS versijose tai yra nurodyta daryti kartą savaitėje automatiškai.
   laisvalaikio skaitiniai:
   Microsoft: Improving performance by optimising your drive
   Microsoft: Ways to improve your computer's performance
   Kame Linux atnaujinimų sklandumas ar OS X atnaujinimų nesklandumas?
   Mano galva, daugumoje atvejų, jei tinka Linux - reikėtų pagalvoti ar apskritai reikalingas kompas, gal atliekamiems jame darbams puikiai tiktų planšetinis kompiuteris...
   OS ne religija, tačiau tai netrukdo turėti ar išreikšti daugiau ar mažiau kategorišką savo nuomonę.

 2. Man šiaip labia įdomu, su kurio amžiaus Windows lyginam?
  1. Jau nuo Windows7 (2009 metai) diskų defragmentuoti nereikia. Tiksliau tai daroma giliai sistemoje automatiškai ir vartotojui tai nebeįdomu
  2. Atnaujinimai. Nuo tų pačių Windows 7 jei PALIKTI nustatymus ramybėje atsinaujina fone ir tik išjungiant praneša, kad atnaujins.
  3. O prie ko čia Windows?
  4. Apple nemokamai davė tik paskutinę versiją. Tik ką reiškia "paskutinė versija"? Windows taip pat duoda nemokamus atnaujinimus. 8 > 8.1 tam pavyzdys. Ir tik nereikia gintis, kad tai tik atnaujinimai. OS versijos - taip pat tik atnaujinimai.
  5. Jau žinokite, nejuokinga.. Kompas tik užmigdomas, veikia tikrai daugiau nei savaitę (išjungiu išvykdamas ilgesniam laikui). Dirbama beje su fotografija, žiūrimi filmai, pastoviai naršoma, iš viso kokias 6-8 val. kasdien. Klausimas - iš kokio urvo traukiami tie Windows kompiuteriai? Ai supratau. Paveikslėlyje - 12 METŲ senumo sistema.. Valio!
  6. Vėlgi jau nuo 2009 metų atsirado (ir tinka visoms pradedant XP) Microsoft Security Essentials, kuri nuo Windows 8 tiesiog tapo Windows Firewall kartu su apsauga nuo virusų.
  7. Ne nuo OS priklauso naudojimo trukmė, o nuo vykdomų užduočių..

  Aišku, ką aš čia veikiu apple fanbojų puslapyje? Tiesiog kažkokiu būdų užklydau ir tiek. Tokia vidinė propaganda ir savęs raminimas per kitos pusės menkinimą.. Na tik Apple pastoviai bando įrodyti, kuo jie geresni nei Windows. O Windows tiesiog gyvena ir tiek.

  • 1. Kaip savo komentare aukščiau ir rašiau - taip, naujose windows versijose numatytasis nustatymas yra tai daryti automatiškai. Skirtumas tas, kad kai tai vyksta labiau naudojamame kompiuteryje tas automatiškai dažnai labiau „nervina“ nei padeda.
   2. Tikiuosi jie foniniame režime neperkrauna Windows. ;)
   3. Prie to, kad tas blotwaras pateikiamas su Windows OS naujame kompe. Ir net kelis metus iš eilės geriausiomis PC Mag aplikacijomis buvo išrinktos aplikacijos išmetančios blotware iš Windows.
   4. Na jei ne Apple nemokamas operacinės davimas, Microsoft nepasikuklintų ir už atnaujinimus iš 8 į 8.1 pinigus imtų... Kalbant apie nemokamus atnaujinimus, Microsoft nemokamai 8 į 8.1, kiek man žinoma atnaujina tik Windows 8 vartotojus, tuo tarpu Apple visus, kurių Mac'ai „paveža“ naują OS X versiją, o tai reiškia net ir 4 OS X versijas atgal, kas Windows pasaulyje reikštų, kad į Windows 8 atsinaujinti nemokamai turėtų galėti XP vartotojai, o jei Vistos neskaityti už OS, nes pati Microsoft suprato, kad su ja š sumalė tai ir Windows 98 vartotojai turėtų galėti atsinaujinti nemokamai į Windows 8. Tai gi čia kiek skirtingas tas nemokamai pas Apple ir pas Microsoft.
   5. Sunku pasakyti iš kokių urvų 30% Windows vartotojų (2014 m. sausis) traukia savo kompiuterius ir naudoja 12 metų senumo operacinę sistemą. Paveiksliuką įdėjau dėl gražumo :) Kita vertus ta 12 metų senumo yra keturios versijos atgal kas Microsoft garbės tikrai neprideda.
   6. Ir kas iš to? citata: "Microsoft sees Security Essentials as merely the first layer of protection and advises customers to use additional, third-party antivirus because the product is not good enough to stand on its own." Vėliau, tai pasakiusi, kaip dažnai pas Microsoft būna (Ballmer'is tam geriausias pavyzdys) susigriebė ką pasakė ir pradėjo sukinėti uodegą. Efektyvumą tų MSFT essentials galima pamatyti ir čia http://www.av-test.org/en/tests/home-user/windows-7/julaug-2013/.
   7. Tai jei tos užduotys skaityti email ir naršyti www, tai nereikia kompo iš viso, tam yra planšetiniai kompiuteriai. Omenyje turiu kompiuterių vardo vertas užduotis.

   Sunku pasakyti ką čia veiki, bet kuriuo atveju smagu, kad užsukai. Nauji vėjai, mintys, pagaliau kontrargumentai - aš visada už tai.
   Manau, kad daugumai vartotojų OS X yra geriau, tačiau to fakto, kad yra sferų, kur geriau Microsoft tikrai nenuginčysi.
   Aš su Microsoft produktais „pažįstamas“ nuo tada kai Windows dar net nebuvo ir esu tos pačios Microsoft sertifikuotas eilei Windows versijų. Todėl kalbu iš daugiau nei porą dešimčių siekiančios profesionalios veiklos patirties, o ne šiaip „iš lempos“.

   • Nesinori tęsti, bet palikti ramybėje jau negaliu:)
    1. Defragmentuoja tik tada, kai sistema neužimta.
    2. Nepekrauna. Nuo WIn8 nebeliko (arba bent jau nematau) net prašymų "priminti perkrauti po 4 val."
    3. Gal ir yra tiesos. Visus savo kompus surenku pats ir, kas keisčiausia - ta pati sistema jau keliauja nuo windows xp > me > Vista > 7 > 8 >8.1. Taip, tikrai daromi tik upgreidai..
    4. Dėl kainų nebesiginčysiu. Apple vartotojai už sistemą susimoka jau pirkdami kompiuterį. Tiesiog tokia kainodara. Panašiai kaip ir "nemokamas" pristatymas.
    5. Jei jau kalbėti apie XP - tai ir jos nereikdavo perkrauti taip dažnai, kaip bandoma pateikti. MAcus irgi perkrauti reikia.
    6. Kiek radau, integruotas Mac antivirusas lygiai taip pat neblizga ir rekomenduojama naudoti papildomą apsaugą.. http://www.intego.com/mac-security-blog/do-os-xs-built-in-security-features-offer-good-enough-protection/
    7. Straipsnyje paminėtose nuorodose paminėtos kompanijos pagal savo veiklos pobūdį būtent ir naudoja tuos kompiuterius teksto rašymui, skaitymui ir pan.. Beje kalbos nusukinėti nereikėtų. Ten kur vykdomi intensyvūs darbai - vienodai dažnai reikia atnaujinti ir Mac ir Win.

    • 1. citata: „By default, the defragmenter is set to run at 1:00AM“
     2. win 8 netyrinėjau, bet tai, kad neprašo perkrauti (kol kas) 8% vartotojų, likusiems menka paguoda.
     3. turėtų būti brangus malonumas, spėju brangiau nei Mac nusipirkti :), bet čia kaip sakoma „pas turtingus savi įpročiai“ ;)
     4. ne visiškai taip, Microsoft negamina geležies ir jei pradėtų dalinti OS veltui, tai kas jai iš to?
     5. žinoma reikia, tik ne taip dažnai kaip Windows, kartais tas „Time since boot“ siekia ir porą šimtų dienų.
     6. galim kada su savo kompais prasibėgti internetu aš be antiviruso ir tu windows apsauga... pažiūrėsim kam tai lūdniau baigsis :)
     7. gal, tik nežinojau kad Google ir Cisco yra tekstus rašančios kompanijos, nekalbant apie milžiniškas kompanijas naudojančias Final Cut Pro „teksto rašymui“...

 3. Dar galiu pridurti, kad atsiradus naujai operacinei sistemai, nereikia keisti MAC-o. Aš turiu 2009m iMAC bei Macbook air, pas draugą stovi dar senesnis, berods 2006m. iMAC ir visi sėkmingai veikia su naujausia MAC OS. Windows 8, turbūt nelabai įkiši į 2006 ar 2009 m kompus.

 4. Makbukui 5 metai, dirbama intensyviai kasdien.
  Eina kaip bitutė. Tiesa, ypač atgimė įdėjus SSD :)

 5. homes-macbook:~ Home$ uptime
  23:08 up 24 days, 16:43, 2 users, load averages: 1.25 0.74 0.71
  homes-macbook:~ Home$

  padirbi, uzdarai, grizti po darbo atsidarai ir po 3 sek jau internete narsai :)

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus viešinamas. Būtini laukai pažymėti *

*

Į viršų