Mac ar PC?

Paskutiniu metu vis labiau populiarėjant Mac kompiuteriams, daug Windows vartotojų, ruošdamiesi įsigyti naują kompiuterį, užduoda klausimą - ką rinktis, kas geriau Mac ar PC? Matau tai iš paieškos Internete varikliukų formuojamų užklausų, kurios nukreipia į mano blog’ą, laiškų, kuriuos gaunu ir pažįstamų, kurie manęs klausinėja apie Mac kompiuterių privalumus bei dalinasi savo abejonėmis.

Straipsnis papildytas 2013-05-25. Papildyta dalis atskirta punktyrinie pakrašte.

Norėdamas palengvinti savo dalią, pabandysiu savo mintis išsakyti jas parašydamas čia ir gal tikiuosi, kad daugelį patenkins mano „pamąstymai“ ir čia ras atsakymus į juos erzinančius klausimus (bent jau dalį jų).

Nors tiek Mac tiek Windows OS pagrindu dirbantys kompiuteriai yra PC (Personal Computer), bet „taupydamas rašalą“ ir laikydamasis nusistovėjusių kanonų Mac kompiuterius vadinsiu „Mac“, o Windows OS pagrindu veikiančius – „PC“.

Taigi, abi sistemos, tiek Mac tiek PC, gali suteikti puikią, naudojimosi kompiuteriu patirtį ir turi daugiau panašumų nei skirtumų. Tačiau nežiūrint visų panašumų, kai kurie šių sistemų tarpusavio skirtumai, priklausomai nuo vartotojo poreikių ir įpročių, vienu atveju, gali būti pranašumas, o kitu trūkumas.

Prieš įsigyjant naują kompiuterį, taip pat kaip ir fotoaparatą ar kitą ilgesnį laiką planuojamą naudoti prietaisą, reikia gerai įvertinti savo poreikius, tikslus ir ko iš to prietaiso tikimasi.

Gerai pagalvokite ar būtent kompiuteris Jums reikalingas. Jei jūsų poreikiai yra: skaityti ir rašyti elektroninius laiškus, naršyti Internete ir bendrauti su pažįstamais per pokalbių programėles bei retsykiais parašyti vieną-kitą dokumentą – gal vertėtų pamąstyti apie planšetinį kompiuterį, kuris suteiks Jums daugiau mobilumo, bus mažesnis bei lengvesnis todėl dažniau ir mieliau jį pasiimsite su savimi. Daugelis žmonių taip susigyvenę su kompiuteriu, kad negali įsivaizduoti gyvenimo be jo, nors jų kompiuterinius poreikius 100% gali patenkinti net ir išmanusis telefonas.

Kartą, su vienu kolega, bendravome PC vs Mac tema, ji jam buvo aktuali, nes kaip tik planavo pirkti naują kompiuterį. Apie Mac, jis negalvojo, nes „jie per brangūs“. Pasiūliau jam susidėlioti ant popieriaus ko jam iš kompiuterio reikia ir kokius reikalavimus jis jam kelia. Kadangi jis dar nemažai fotografuoja – tai planšetinis kompiuteris, kaip alternatyva – atkrito. Pradėjus rinktis kompiuterį pagal parametrus ir jam keliamus reikalavimus – renkamo kompiuterio kaina vis augo ir artėjo prie tų „brangių Mac“. Žiūrinėjant kokia programinė įranga reikalinga ir „kas ką daro“ pradėjome lyginti PC ir Mac skirtas programas bei jų kainas… Jau netrukus, kolega pradėjo atidžiau nagrinėti Mac modelius ir kadangi norėjo nešiojamo… dabar žinau, kad yra labai laimingas 15" MacBook Pro su Retina ekranu savininkas.

Kaina

Dauguma, vieną pirmųjų baimių, kalbėdami apie Mac, pamini kainą ir dažnai kaina yra lemiamas kriterijus apsisprendžiant kuriuo keliu eiti.

Aukštesnę Apple produktų kainą lemia aukštesnės kokybės komponentai naudojami juose, prietaiso surinkimo kokybė nei daugumoje PC, kuriuos matome parduotuvių lentynose, kurių kainos dažnai prasideda vos ne nuo „ačiū“.

Tas faktas, kad Mac kompiuterių nėra tokių pigių, kokius galime parduotuvėse rasti PC, gali daugelį klaidinti sukuriant įvaizdį, kad Mac brangesni tiesiog todėl, kad Mac (šiaip, iš „lempos“). Tačiau, jei pabandysite sukomplektuoti PC, kurio bazinė konfigūracija atitiktų Mac kompiuterių liniją – su tokiais pačiais komponentais tiek „geležies“ tiek ir programinės įrangos, bei galimybėmis, kurios standartiškai yra kiekviename Mac kompiuteryje – jūs turėtumėte du panašiai kainuojančius kompiuterius,o neretai PC „atitikmuo“ kainuotų ir dar brangiau. Kaip vieną iš pavyzdžių galiu palyginti du 11" ekranus turinčius PC ir Mac kompiuterius: Apple MacBook Air ir HP EliteBook Revolve 810 G1.

Apple MacBook Air HP EliteBook Revolve 810 G1
Procesorius Intel i5 1.7GHz su Intel HD Graphics 4000, Turbo Boost iki 2.6GHz Intel® Core™ i5–3437U su Intel HD Graphics 4000 (1.9 GHz, 3 MB)
RAM 4GB 1600MHz
Diskas 128 GB SSD
Jungtys 2xUSB 3.0; Thunderbolt port; 1 x kombinuota ausinių ir mikrofono; 1 x ausinių 2xUSB 3.0; 1 DisplayPort; 1 x kombinuota ausinių ir mikrofono; 1 RJ–45
Belaidis prisijungimas 802.11a/b/g/n Wi-Fi; Bluetooth 4.0 802.11a/b/g/n Wi-Fi+ Bluetooth Combo
Kamera 720p HD camera
Skiriamoji geba 1366 x 768
OS ir programos OS X Mountain Lion + iPhoto, iMovie ir GarageBand Windows 8 Pro
Dydis 192 x 300 x (3–17.0 mm) 212 x 285 x 22.2 mm
Svoris 1.08 kg 1.39 kg
Kaina JK 929£ 1 738£
Kaina ~LTL 3 740 LTL (kaina iDeal 3899 LTL) 7 000 LTL

Kainas ir kitą informaciją ėmiau iš oficialių (Apple ir HP) svetainių Jungtinėje Karalystėje, nes neradau HP pardavinėtų Lietuvoje, turėtų šiuos ar panašius HP modelius ir internete skelbtų kainas.

HP EliteBook Revolve 810 G1 turi besisukinėjantį ir lietimui jautrų ekraną, kuris kompiuterio atveju, mano galva, joks ne privalumas (mano galva, nes žiūrėti į nuotraukas kečupu ir riebalais numozotame ekrane…), bet čia mano asmeninė nuomonė ir kiekvienas gali rasti savų privalumų ar trūkumų liečiamame PC ekrane. Jei norime čiupinėjamo ekrano, galime nusipirkti papildomai (imu maksimaliai) iPad 128GB WiFi + Cellular, kurio kaina iDeal 3199 LTL ir už beveik tokią pačią kainą turėsime daug geresnį variantą nei tik perkant HP EliteBook Revolve 810 G1. Čia jau nekalbant apie tai, kad norint suvienodinti standartinės šiuose kompiuteriuose esamos programinės įrangos galimybes perkant HP PC dar reikėtų išleisti pinigų ir programoms.

Dėl aukščiau esančio palyginimo, facebook komentaruose susilaukiau pastabų, kad lyginu ne visiškai adekvačius modelius ir rekomendacijas, kokie HP modeliai geriau tinka lyginimui su MacBook Air. Žemiau pateikiu palyginimą pagal rekomenduotą HP modelį. Straipsnis papildytas 2013-05-25, o papildyta dalis atskirta pilka punktyrinie pakrašte kairėje.

PC pardavėjų yra nepalyginamai daugiau, tarp jų konkurencija labai didelė, o ir kainų politika PC pasaulyje yra daug laisvesnė, todėl pardavėjai dažnai siūlo nuolaidas savo parduodamiems PC. Apple, kaip žinia, stipriai kontroliuoja kainų politika ir iš internete skelbiamų naujienų, nesunkiai, atlikus nesudėtingus apskaičiavimus, galima suprasti, kad net įmonės perkančios po 8 500 vienodų prietaisų iš Apple – gauna labai simbolines nuolaidas. Tiesa, jei esate studentas, pirkdami kompiuterį iš Apple ar Apple atstovų galite tikėtis 10% nuolaidos (Apple nuolaidų sistema studentams gali skirtis priklausomai nuo šalies ar vykdomos akcijos).

Apple MacBook Air 13" ir HP SPECTRE XT Ultrabook™ 13–2100ea palyginimas
Apple MacBook Air 13" HP SPECTRE XT Ultrabook™ 13–2100ea
Procesorius Intel i5 1.8GHz su Intel HD Graphics 4000, Turbo Boost iki 2.8GHz Intel® Core™ i5–3317U su Intel HD Graphics 4000 (1.7 GHz)
RAM 4GB 1600MHz
Diskas 128 GB SSD
Jungtys 2xUSB 3.0; Thunderbolt port; 1 x kombinuota ausinių ir mikrofono; 1 x ausinių; SD kortelių 1xUSB 3.0; 1xUSB 2.0; 1xHDMI; 1 x kombinuota ausinių ir mikrofono; 1xRJ–45; 10/100/1000 Gigabit Ethernet LAN; 2-in–1 kortelių skaitytuvas
Belaidis prisijungimas 802.11a/b/g/n Wi-Fi; Bluetooth 4.0 802.11a/b/g/n Wi-Fi+ Bluetooth Combo
Kamera 720p HD camera
Skiriamoji geba 1440 x 900 1366 x 768
OS ir programos OS X Mountain Lion + iPhoto, iMovie ir GarageBand Windows 8 + Adobe Photoshop Elements, Adobe Premier Elements
Dydis 227 x 325 x (3–17.0 mm) 224 x 316 x 17.7 mm
Svoris 1.35 kg 1.42 kg
Kaina JK 999£ (apie 4 038LTL) 899£ (apie 3 806LTL)

Kadangi neradau ir šio HP kompiuterio lietuviškų kainų internete, tai pateikiu kainas Jungtinėje Karalystėje. Kainos JK yra paskaičiuotos su 20% PVM, pas mus kaip žinia 21%, pridėjus ~1% + truputį vietinių pardavėjų „godumo“ gautumėme apytikslią kainą Lietuvoje.

Niekur neradau informacijos apie RAM greitį naudojamą HP SPECTRE XT Ultrabook™ 13–2100ea kompiuteriuose (visur parašyta tik DDR3), bet kadangi, i5–3317U procesorius palaiko tiek 1333 tiek 1600 tai prie Apple ir HP kompiuterių parašiau vienodą, didesnį RAM greitį, tokį koks stovi MacBook Air kompiuteryje.

Iš lentelėje pateiktų palyginimų matome, kad HP kompiuteris kainuoja pora šimtų litų pigiau, tačiau nors jis turi LAN jungtį ir kortelių skaitytuvą, kuris gali skaityti 2, o ne vieną kaip Apple kompiuteryje, kortelių tipą – HP kompiuterio procesorius lėtesnis už naudojamo Apple kompiuteryje: (HP procesorius i5–3317U 1.7GHz su paturbinimu iki 2.6 GHz, o Apple kompiuteryje i5–3427U 1.8GHz su paturbininmu iki 2.8GHz). Taip pat HP kompiuterio ekrano skiriamoji geba žemesnė nei jo Apple kolegos: Apple 1440 x 900, o HP 1366 x 768, todėl manau jei HP kompiuterio parametrus „pritraukti“ prie Apple, jų kainos dar labiau priartėtų viena prie kitos.

Bet kuriuo atveju nesunku pastebėti, kad panašios kokybės ir parametrų PC kainuoja panašiai kaip ir Mac kompiuteris.

Saugumas

Kitas didelis skirtumas tarp Mac ir PC kompiuterių yra saugumo lygis. Dėl savo didesnio populiarumo, PC kompiuteriai vargsta nuo begalinio virusų ar kitokio tipo piktybinių programėlių atakų. Nors naujausios Windows versijos ir labiau saugios, nei Windows 98 ar Windows XP, tačiau rizika „pasigauti bacilą“ dirbant su PC yra nepalyginamai didesnė nei naudojant Mac. Tačiau abi sistemos (Windows ir OS X) yra jautrios atakoms iš interneto.

Norintys detaliau paskaityti apie virusus ir kenkėjiškas programėles skirtas Mac (jų Mac kompiuteriams žinoma 35, o Windows 21 885 335), tai padaryti galite mano straipsnyje: „Trumpa Apple kompiuterių laužimo (hacking) istorija“.

Programinė įranga

Istoriškai susiklostė, kad programų skirtų PC yra daug daugiau nei kad skirtų Mac kompiuteriams. Tačiau su dabartiniais Mac, tai visai ne problema, jei tikrai labai reikia tam tikros programos ir ji yra tik Windows operacinei sistemai, – yra visa parašyta visa eilė emuliatorių leidžiančių paleisti PC programas ant Mac kompiuterių be jokio tų programų modifikavimo.

Žaidimų taip pat yra daug daugiau sukurta PC platformai, tačiau naudojantis tiek emuliatoriais arba virtualizacijos programomis, kurios leidžia tiek atskirai, tiek tuo pačiu metu ant Mac kompiuterių naudoti kelias skirtingas operacines sistemas (tarkim galima vienu ir tuo pačiu metu pasileisti Windows, Mac OS X, Linux ir ne po vieną jų versiją), naudojantis Mac galima žaisti žaidimus sukurtus kitoms platformoms. Tuo tarpu PC emuliatoriai neleidžia žaisti žaidimų sukurtų kitoms platformoms. Reikėtų paminėti, kad ir pati Windows OS, geriau veikia ant Mac kompiuterių nei ant PC.

Apple labai atidžiai atrenka ir kelia aukštus reikalavimus programoms, kurioms leidžia veikti Mac OS X ir to pasekoje programos sukurtos Mac kompiuteriams yra aukštesnės kokybės, labiau patikimos ir veikia stabiliau.

Tradiciškai, Mac kompiuterius galima dažniau sutikti kūrybinėje industrijoje ir yra sukurta labai daug programų skirtų menininkams, dizaineriams, fotografams, kompozitoriams ar muzikantams ir panašia veikla užsiimantiems žmonėms ar įmonėms.

Windows kompiuteriai labiau paplitę verslo sektoriuje ir todėl turi daug programų skirtų darbui biure.

Dauguma bendro naudojamų programų: skirtų naršyti internete, naudotis elektroniniu paštu ir panašiai yra abiejose platformose todėl šiam tikslui perkant kompiuterį ir negalvojant apie patikimumą, saugumą ar dizainą – nėra esminio skirtumo, kurią operacinę sistemą ar platformą rinktis.

Geležis

Šiuolaikiniai Mac ir PC kompiuteriai naudoja labai panašius komponentus, tos pačios kompanijos gamina jiems procesorius, atmintį (RAM), kietuosius ir SSD diskus ir t.t.

Mac kompiuterių komponentai yra standartizuoti ir nedaug skiriasi vieno Mac nuo kito, tuo tarpu PC neturi standartų komponentams ir dėl tos priežasties bei didelės prietaisų fragmentacijos ir fiziško negalėjimo pratestuoti atnaujinimų su visais įmanomais PC komponentų variantais, neretai, ilgiau naudojant PC kompiuterį gali kilti veikimo sutrikimų ar kompiuterio darbo sulėtėjimų (po kurio nors vieno ar kito arba kelių iš karto sistemos elementų ir Windows atnaujinimų, kurie nors „draiveriai“ pradeda tarpusavyje konfliktuoti, taip trikdydami normalų sistemos darbą). Tačiau normaliomis sąlygomis, kai nėra jokių konfliktų tarp komponentų ir su jais dirbančios programinės įrangos, vienodų parametrų tiek PC, tiek Mac dirba vienodai sparčiai.

Dizainas ir kultūra

Įprastai, Mac kompiuteriai turi geresnę išvaizdą nei PC ir dauguma modelių atrodo nepriekaištingai. Reikia pastebėti, kad sekdami Apple pavyzdžiu, vis daugiau PC gamintojų pradeda daugiau dėmesio skirti ir jų gaminių išvaizdai, o kai kurie PC net labai estetiškai panašūs į Mac.

Kartu su savo išskirtine išvaizda Mac taip pat siejami su tam tikra kultūra, miesčioniškumu ir inovatyvumu. Dauguma Mac vartotojų yra labai patenkinti savo kompiuteriais ir dalyvauja socialinėje kultūros dalyje, kuri susijusi su Mac kompiuterio turėjimu. Taip pat daugelis, kurie prie Mac kompiuterio perėjo nuo PC sako sistemą perpratę greitai ir „neskausmingai“, kaip pagrindinę to priežastį minėdami tai kad Mac yra paprasčiau naudoti, vartotojo sąsaja intuityvesnė ir galima rasti daug daugiau pamokų, kaip „padaryti vieną ar kitą dalyką“. Taip pat yra atlikta visa eilė eksperimentų, duodant žmonėms, kurie mažai ar niekada nesinaudojo kompiuteriu, pabandyti dirbti su PC ir Mac, ir Mac kompiuterius tie žmonės perprasdavo greičiau.

Priežiūra

Kompiuterio priežiūra yra kita sritis, kur yra didelis skirtumas tarp Mac ir PC kompiuterių. Kadangi PC leidžia naudoti ir keisti komponentus, daugelis žmonių, net neturėdami didesnių techninių žinių gali tai padaryti patys. Tiesa, po tokių atnaujinimų ar komponentų pakeitimų PC gali pradėti veikti blogiau, gali kilti komponentų ar programinės įrangos nesuderinamumo problemų. Kita vertus galima rasti daugiau specialistų, kurie galėtų padėti šias problemas spręsti.

Tuo tarpu Mac, riboja kompiuterinių komponentų, kurie gali būti naudojami šio tipo kompiuteriuose sąrašą ir papildomų komponentų pasirinkimas yra ribotas. Kita vertus, jei Mac deklaruoja, kad tas ar kitas komponentas veiks su Mac kompiuteriu – jį įdėjus problemų gali kilti tik labai išimtinais atvejais. Dėl mažesnės Mac kompiuterių populiacijos ir techninę pagalbą Mac teikiančių žmonių ar įmonių yra mažiau, bet esantys, kaip taisyklė, yra gerai apmokyti ir aukštos kvalifikacijos meistrai (kalbu apie oficialius atstovus).

Taip pat skaitykite: • Kiek kainuotų Mac Pro konfigūraciją atitinkantis Windows PCMac Pro, HP Z420 ir Lenovo ThinkStation S30 kainų palyginimas

Pasidalinti straipsniu:

Apie Ramūnas Blavaščiūnas

Fotografijos, geros technikos ir kavos mylėtojas, didelę savo laisvalaikio dalį skiriantis straipsnių „Mac Arena“ rašymui.

Komentarų: 2 | Ačiū, kad rašote lietuviškai

 1. Autorius, rimtas mulkis, kompuose suprantantis tiek pat, kiek tipinis mikrorajono marozas apie Rembraną.
  1: "Aukštesnę Apple produktų kainą lemia aukštesnės kokybės komponentai"
  Visuose mac'uose stovi tie patys kietieji diskai, tie patys atminties moduliai, tie patys procesoriai, tos pacios video plokštes, ir tt... kaip ir betkuriam kitam nesiojamam kompiutery, ir yra nuo to paties konverjerio Kinijoje.
  2: Lyginti Air ir Elite book, gali tik absoliučiai jokio supratimo apie nešiojamų kompiuterių klases neturintis žmonės, nes Air'as yra "namūdinis" "biudžetinis" kompas, ElitebOok serija, yra verslo klasės laptopas, ir jį lyginti derėtų nebent su Pro serija.
  Realiai analogiškos klasės betkuris MAC yranuo 50 iki 300 procentų brangesnis (dažniausiai 100proc) už techniškai identišką analogą, nebent kompektuoja jį suvirintojas...

  • Keisa, kad taip leidžiantis sau apie kitą, nepažįstamą žmogų, atsiliepti individas yra girdėjęs Rembranto pavardę. Aukščiau esančio komentaro autorius pats, tikriausiai, nelabai suvokia, kad komponentai būna ne tik elektroniniai ir kad surinkimo šalis nėra pagrindinis kriterijus (kur kas svarbiau surinkimo kontrolė). Gal aukščiau esančio komentaro autorius, jei tik ne pirstelėjo čia ir dingo, atsakyti: kas EliteBook padaro verslo klasės kompiuteriu: ar tos kelios papildomos skylutės jo korpuse (jungtys, kurios šiuolaikiniame biure nebereikalingos) jei jų abiejų techniniai parametrai panašūs? Aš puikiai suprantu skirtumus, kopmpiuterių klases bei žinau, kad gamintojai, kurie juokėsi iš Apple, dėl jos gaminamų kompiuterių kainos ir pabandė padaryti tokios pačios surinkimo kokybės bei dizaino kompiuterius, kaip taisyklė, rezultate, gavo brangiau kainuojantį produktą arba apskritai nesugebėjo priartėti prie kompiuterio išorinių/dizaino parametrų.
   Air ir EliteBook palyginimas, greičiau parodymas, kad panašių parametrų kompiuterių kaina gali stipriai skirtis ir nebūtinai Apple bus brangesni.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus viešinamas. Būtini laukai pažymėti *

*

Į viršų