Ruošiamės diegti OS X Mavericks

Apple dar nepaskelbė OS X Mavericks išleidimo datos, bet visi žinome, kad naujosios OS X versijos pasirodymas ne už kalnų ir ne vienas, tikriausiai, planuoja ją įdiegti savo Mac kompiuteriuose.

OSX 10.9 Mavericks

Birželio 10 dieną, Apple išleido pirmą OS X® Mavericks pirmąją „Developer Preview“ versiją su daugiau nei 200 naujų galimybių įdiegtų OS X versijoje. Dabar šių beta versijų išleista jau ne viena ir OS X priartėjo prie savo bandymų kelio finišo tiesiosios, kurios galutinis etapas bus, kai Apple paskelbs OS X 10.9 GM (Golden Master) versiją skirtą OS X aplikacijų kūrėjams atlikti paskutinę savo aplikacijų veikimo patikrą naujojoje OS X versijoje.

Kas naujo OS X Mavericks paskaityti galite straipsnyje: „WWDC pristatyta naujoji OS X Mavericks“.

Žingsniai prieš diegiant OS X Mavericks

Prieš diegiant OS X Mavericks rekomenduočiau atlikti tam tikrus veiksmus, o kai kuriems Mac vartotojams ir kai ką nusipirkti.

Ar jūsų Mac tinka OS X Mavericks?

Remiantis, šios OS X versijos beta leidimų informacija, OS X Mavericks savo Mac kompiuteriuose galės įdiegti šių Mac kompiuterių savininkai:

  • iMac (2007 metų vidurio ir naujesnio)
  • MacBook (2008 pabaigos aliuminio korpuse arba 2009 pradžios ir naujesnio)
  • MacBook Pro (2007 metų vidurio ir naujesnio)
  • MacBook Air (2008 metų pabaigos ir naujesnio)
  • Mac Mini (2009 metų pradžios ir naujesnio)
  • Mac Pro (2008 metų pradžios ir naujesnio)
  • Xserve (2009 metų pradžios)
Kaip patikrinti ar jūsų turimame Mac kompiuteryje galėsite įdiegti OS X Mavericks.

Jei nežinote tikslaus savo Mac kompiuterio modelio - jį patikrinti galite iš meniu juostos pasirinkę: > About This Mac > More Info kur Mac modelis bus aiškiai nurodytas lango viršutinėje dalyje, jei naudojate senesnę OS X versiją - tikslų Mac modelį sužinoti galite įvedę Mac kompiuterio serijinį numerį Apple serviso patikros puslalpyje.

About This Mac

Nėra aišku, ar Apple padidins RAM reikalavimus keliamus kompiuteriams, kuriuose bus diegiama OS X Mavericks versija nuo 2GB iki 4GB, aišku tik tiek, kad kompiuteriuose su 2GB RAM - Mavericks naudotis praktiškai neįmanoma ir 4GB yra pats minimumas kur galima bandyti ką nors normaliau veikti, o mano galva padorus minimumas, kurio turėtų užtekti neatliekant sudėtingesnių veiksmų - 8GB. Patikrinkite kiek RAM jūsų Mac kompiuteryje ir jei mažiau nei 4GB - ruoškitės atnaujinti. Patikrint kiek RAM jūsų kompiuteryje galite > About This Mac > More Info > Memory

Atsarginės duomenų kopijos prieš diegiant naują OS X versiją

Atnaujinant turimą OS X versiją į naują Apple metodu - perrašomi tūkstančiai failų esančių kompiuteryje. Atliekant tokius didelius sistemos pakeitimus reikėtų turėti esamos sistemos bei joje saugomų failų bent vieną atsarginę kopiją.

Informaciją, kaip padaryti atsarginę duomenų kopiją, rasite straipsniuose: „Klonavimas kaip duomenų saugojimo (backup) strategija“ ir „Atsarginių duomenų kopijų (backup) kūrimas ir saugojimas“.

Jei naudojate ne tik standartines OS X aplikacijas, turėtumėte patikrinti aplikacijos kūrėjų svetainėje ar jūsų turima aplikacija, jei jos veikimas naujojoje OS X versijoje yra svarbus, veiks OS X Mavericks. Dauguma programuotojų ar kompanijų kuriančių OS X aplikacijas atnaujina versijas ir pritaiko jas dirbti su naujomis OS X versijomis, tačiau jei naudojate senesnę aplikaciją - dažnai, vienintelis būdas įsitikinti, kad ji veikia yra pačiam patikrinti. Kai kurie aplikacijų kūrėjai, naudodamiesi naujomis OS X galimybėmis, seniau sukurtas aplikacijas perrašo iš pagrindų ir tokiu atveju, jų naujos versijos yra parduodamos ir nelaikomos atnaujinimais, todėl gali tekti naują, nors jau ir turimos aplikacijos, versiją vėl įsigyti, norint pilnavertiškai ja naudotis naujojoje OS X versijoje.

Šiame straipsnyje nepasakosiu apie kitus atsarginių duomenų kopijų suteikiamus privalumus, jų darymo strategiją ir tam tikslui naudojamas aplikacijas. Paminėsiu tik tai, kad rekomenduoju turėti bent vieną atsarginę duomenų kopiją, iš kurios galėtumėte pakrauti savo Mac (Time Mashine padarytos kopijos tam netinka). Turėdami esamos sistemos pakraunamą (bootable) atsarginę duomenų kopiją, lengvai galėsite grįžti prie jos jei kas nors OS X Mavericks neveiks ar veiks ne taip kaip turėtų. Atsarginę duomenų kopiją iš kurios galite pakrauti Mac kompiuterį gerai turėti išsaugojus ir tam atvejui jei sugestų vidinis Mac diskas ar būtumėte patenkinti Mavericks, tačiau jums reikalinga aplikacija dar nebūtų atnaujinta ir pritaikyta naudojimui OS X Mavericks - tada ja naudotis galėtumėte pakrovę kompiuterį iš išorinio disko su senesne OS X versija.

Atnaujinti ar diegti iš naujo?

Apple OS X atnaujinimas yra nesudėtingas procesas, tačiau gali būti situacijų, kada norėtumėte OS X įdiegti iš naujo, o ne „ant viršaus“. Tai gali būti jei esate kelis kartus jau atlikę OS X diegimą ant viršaus ir sistema jau šiek tiek reikalauja moralinio atnaujinimo, arba neveikia visiškai stabiliai, nesate labai tvarkingas sistemos priežiūroje ir joje prisikaupė begalė nereikalingų šiukšlių, taip pat nerekomenduočiau atnaujinti (įdiegti „ant viršaus“) jei kietajame diske likę ne daug laisvos vietos.

Bet kuriuo atveju, čia labiau asmeninio pasirinkimo nei būtinybės reikalas.

Apple, jau kelinta versija nepateikia naujų OS X diegimo, moraliai pasenusiose CD/DVD laikmenose, o naujieji Mac kompiuteriai net neturi CD/DVD skaitytuvų. Norint įdiegti OS X Mavericks „nuo nulio“ reikės atlikti „namų darbus“. Tie, kas yra diegę ankstesnes OS X Lion ar OS X Mountain Lion versijas „švariai“ turėtų turėti omenyje, kad pakraunamo OS X Mavericks diegimo disko paruošimas šiek tiek kitoks nei, kad buvo ankstesnėse OS X versijose ir nors iš principo jis išliko panašus, tačiau dabar reikalauja daugiau veiksmų ir laiko.

Apie tai kaip sukurti OS X Mavericks diegimo diską parašysiu vėliau - atskirame straipsnyje.

Aš, kaip taisyklė, padaręs atskirą atsarginę duomenų kopiją (nors pakraunamą atsarginę esamos OS X versijos duomenų kopiją darau kartą į savaitę, o duomenų priklausomai nuo jų tipo ne rečiau kaip kartą į dieną) įdiegiu naują OS X versiją ant viršaus, diegimo metu pasiimdamas pakraunamam OS X diskui sukurti reikalingus failus (jie vėliau, baigus diegimą, automatiškai iš sistemos pašalinami). Patikrinęs ar visos man reikalingos aplikacijos veikia tvarkingai naujojoje OS X versijoje ir įsitikinęs, kad jų veikimas mane tenkina - OS X įdiegiu iš naujo (švariai).

Išvada

Nors OS X Mavericks, kaip ir kitas OS X versijas įdiegti paprasta, tačiau išankstinis pasiruošimas ir veiksmų suplanavimas padės išvengti nemalonių staigmenų ir įdiegti naują pažangiausią operacinę sistemą savo Mac kompiuteriuose saugiai ir iš karto gerai, be poreikio vėliau ją diegti iš naujo ar rautis plaukus dėl dingusių duomenų ar negalėjimo grįžti prie ankstesnės, stabiliai veikusios OS X versijos ir konfigūracijos.

Nerekomenduočiau siųstis OS X versijų iš torrent’ų ar kitų abejotinų šaltinių. OS X kaina yra juokingai žema - 15.99€ (55 litai) lyginant su Microsoft Windows 8 - 119,99€ (414 litų) už paprastą ar 279,99€ (966 litai) už Pro versiją.

OS X - operacinė sistema tai pagrindas nuo kurio priklauso ne tik jūsų duomenų saugumas, bet ir kompiuterio bei jame įdiegtų aplikacijų veikimo stabilumas.

Pasidalinti straipsniu:

Apie Ramūnas Blavaščiūnas

Fotografijos, geros technikos ir kavos mylėtojas, didelę savo laisvalaikio dalį skiriantis straipsnių „Mac Arena“ rašymui.

Komentarų: 12 | Ačiū, kad rašote lietuviškai

  1. Sveiki, noreciau, kai atsiras, naujaja OS idiegti naujai (ne "ant virsaus"), jokiu atsarginiu kopiju daryti neplanuoju (visus reikalingus failus persikelsiu i isorini HDD, o po to atgal). Gal galetumete trumpai papasakoti, ka daryti ir kaip atsinaujinit, kad kompiuteris butu kaip paleidus pirma karta, tik jau su Mavericks.

  2. klausimas kvailas, bet... jei mano mac'as be CD-ROM'o, tai norint instaliuoti švariai tenka dar ir CD-ROM'ą susiorganizuoti? su kokiu fliašiuku nieko nepasiekčiau...? o dar apple su macbook air kažkada reklamavo technologiją, kad galima per wifi naudotis kitame kompe esančiu CD-rom įrenginiu... tik ar pavyks instaliuot OS'ą nuo nulio tokiu būdu?

  3. Tos galutines versijos siunciamos per app store kaip programa ir ji ikeliama i programu kataloga, tik isnstaliavus os ji pasalinama automatiskai. Parsisiuntus nereikia isntaliuoti, o pirma is tos programos istraukti instalini faila, nieko ten kosmisko nera. Manau kad ir su Mavericks tas pats bus kaip ir praejusiom versijom.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus viešinamas. Būtini laukai pažymėti *

*

Į viršų