Trumpa WWDC 2018 naujienų apžvalga

WWDC 2018

Pasibaigė pirmosios WWDC 2018 dienos pristatymas, kurio laukia daugiausiai „Apple“ naudotojų tikėdamiesi išgirsti apie artėjančias su programine įranga susijusias naujienas.

Pirmosios WWDC konferencijos dienos metu vyksta pristatymas, kuris yra ko gero laukiamiausias „Apple“ pristatymas visų metų bėgyje prie televizorių, kompiuterių ir mobilių įrenginių ekranų prikaustantis milijonus „Apple“ aistruolių iš viso pasaulio. Vieni tikisi išgirsti apie jiems rūpimus pasikeitimus „iOS“, kitus domina „macOS“ naujovės, treti tikisi išgirsti ir pamatyti kokį nors naują „Apple“ įrenginį ar patvirtinimą iš pirmų lūpų, kad jau kuris laikas internetinėje erdvėje sklandęs gandas yra tiesa.

Žemiau trumpai apie tai ką „Apple“ kalbėjo ir pristatė „WWDC 2018“ Keynote metu. Kaip ir buvo tikimasi, šio programuotojams skirto pristatymo metu nebuvo jokių „geležinių“ naujienų.

Renginys tradiciškai prasidėjo nuo trumpo video. Šį kartą buvo parodytas filmukas apie programuotojus, kurie kartą metuose iš įvairiausių pasaulio kampelių migruoja į Kalifornijoje vykstantį „Apple pasaulinę programuotojų konferenciją“ žinomą kaip WWDC (Worldwide Developers Conference).

Pirmasis scenoje kaip ir beveik kiekvieną kartą pasirodė „Apple“ kompanijos vadas.

Be didesnės įžangos Tim pasveikinęs susirinkusiuose paminėjo, kad pasaulyje yra daugiau nei 20 milijonų „Apple“ programuotojų. „App Store“ yra didžiausia parduotuvė pasaulyje. Joje apsilanko 500 mln. lankytojų per savaitę, o „App Store“ programėles talpinantys programuotojai jau uždirbo 100 milijardų JAV dolerių.

Sekanti Tim Cook paliesta tema buvo „Swift“ programavimo kalba, kuri anot „Apple“ vadovo yra greičiausiai populiarėjanti programavimo kalba.

iOS 12

iOS 12

Scenoje pasirodė Craig Federighi, kuris pristatė „iOS 12“ — nemokamą operacinę sistemą „Apple“ mobilių įrenginių naudotojams.

Kaip ir buvo kalbama iki renginio, „iOS 12“ didelis dėmesys bus skirtas įrenginių našumui. Džiugi naujiena senesnių „iOS“ renginių naudotojams yra ta, kad visi įrenginiai palaikantys „iOS 11“ — palaikys ir „iOS 12“.

Virtuali realybė

„Apple“ kartu su „Pixar“ sukūrė naują failų standartą USDZ. „iOS 12 mes norėjome padaryti paprastai prieinamas virtualios realybės patirtis visuose (eko)sistemos įrenginiuose ir apjungėme didžiausius protus dirbančius su 3D iš “Pixar” ir “Apple”“, — nuo scenos kalbėjo vyriausiasis „Apple“ programavimo ir inžinierių viceprezidentas Craig Federighi.

USDZ — tai paprastas ir kompaktiškas failų formatas leidžiantis naudotojams pasidalinti virtualios realybės turiniu. Tokios kompanijos kaip „Adobe“ savo „Creative Cloud“ platformos aplikacijoms („Photoshop“ ir „Dimension“) diegis USDZ formato palaikymą.

Kai rudenį pasirodys „iOS 12“, šios operacinės sistemos naudotojais savo ASDZ failais galės dalintis tokiose aplikacijose kaip „Safari“, „Messafes“ ir „Mail“. Šie failai taip pat galės būti valdomi „Files“ aplikacijoje.

ARKit 2

Craig Federighi taip pat pristatė „ARKit 2“, kuris pagerins veidų sekimą, realistišką jų atkūrimą, 3D objektų aptikimą ir t.t. Šio „Kit’o“ pagalba, programuotojai galės kurti aplikacijas, pavyzdžiui papildytos realybės žaidimus, palaikančias daugiau nei vieną naudotoją.

Craig pademonstravo naują „iOS 12“ debiutuosiančią aplikaciją „Measure“, kuri dėka kompanijos vystomo papildomos realybės intelekto sugeba išmatuoti realius objektus. Manau tai ne vienam ateityje praversianti aplikacija kai reikia išmatuoti baldus, paveikslus ar kitus daiktus.

Screentime ir naujas Do Not Disturb

Nauja „Screentime“ aplikacija leis naudotojams matyti išsamias ataskaitas apie tai kaip jie naudoja įrenginį, tame tarpe ir kiek laiko praleidžia naudodami vieną ar kitą aplikaciją bei kuri aplikacija jiems siunčia daugiausiai pranešimų — o tai reiškia, nustatyti kuri aplikacija verčia telefoną į rankas paimti dažniausiai.

„Mes manome, kad tai puiki ir daugeliui žmonių naudinga aplikacija, ypač kai kuriems vaikams“, — kalbėjo Craig Federighi.

Patobulinta „Do Not Disturb“ funkcija leis naudotojams „nutildyti“ kai kurias aplikacijas nakties metui, valandai ar kol esama tam tikroje vietoje.

Tėvams taip pat bus papildomos galimybės kontroliuoti kaip ir kiek jų atžalos naudoja „iOS“ įrenginį ir jei mano kad reikia, patogių įrankių pagalba — padėti nesusivaldančiam jaunimui „prilaikyti arklius“ ir apriboti „iPhone“ ar „iPad“ naudojimą. Tai jie padaryti galės iš savo įrenginių, kurie yra nurodyti kaip valdantys vaikams duotus „Apple“ prietaisus.

Abi „Screentime“ ir nauja, patobulinta „Do Not Disturb“ funkcija demonstruoja „Apple“ skiriamą dėmesį besaikiam įrenginių naudojimui ar net priklausomybės nuo jų problemai spręsti.

Siri šaukiniai (shortcuts)

Naujos „Siri Shortcuts“ aplikacijos pagalba bus galima sukurti komandų rinkinius ir priskirti jiems balso komandą Siri. Pavyzdžiui jei važiuodami į sodybą savaitgalį įprastai atidarote navigacijos aplikaciją, „Home“ aplikacijoje nurodote įjungti šildymą sodyboje, užkurti pirtelę, o kelionei paleidžiate srautinės muzikos aplikaciją — „iOS 12“ bus galima „Siri Shortcuts“ aplikacijoje sujungti į vieną komandų visumą ir įrašyti kokią nors komandą, kad ir „Siri, I’m heading to the cottage“. Pasakius šį sakinį Siri - bus nurodyta ką sodyboje įjungti ir kokią temperatūrą nustatyti, pradės groti muzika, o ekrane užsidegs navigacijos žemėlapis. Kažkuria prasme Siri mokės elgtis panašiai kaip buvo galima įvairioms paslaugoms sukurti „receptus“ IFTTT aplikacijoje.

Naujos Animoji ir Memoji

iOS 12“ atsiras 4 nauji „Animoji“ veikėjai. Tačiau ko gero daugiausiai dėmesio susilauks galimybė susikurti savo asmeninę judrią „Animoji“ piktogramą — „Memoji“, panašiai kaip „Snap Bitmoji“ ar „Nintendo Mii“. „Memoji“ gali būti sukurta, kad būtų panaši į įrenginio naudotoją realybėje, jei jis to nori ir papildyta įvairiais priedais, tokiais kaip akiniai, kepurė ir t.t. Savo „Memoji“ susikurti galės tik įrenginių palaikančių „Face ID“ naudotojai.

„Apple“ taip pat išmokė savo „Animoji“ atskirti iškištą liežuvį.

Grupiniai Facetime pokalbiai

Pirmą kartą „Apple“ leidžia daugiau nei dviems žmonėms (dviems įrenginiams) vienu metu dalyvauti „FaceTime“ pokalbyje. „Apple“ teigia, kad viename pokalbyje „iOS 12“ galės dalyvauti iki 32 naudotojų.

Kadangi į „FaceTime“ kompanija įdiegę ir filtrų bei „Animoji“ palaikymą — nuobodų pokalbį bus galima padaryti žaismingesniu ir pralinksminti, jei tai darbinis virtualus susitikimas beužmiegančius, jo dalyvius.

„Apple“ integravo „FaceTime“ į „Messages“ aplikaciją, tad grupinį „FaceTime“ pokalbį „iOS 12“ galima pradėti ir „Messages“ aplikacijoje.

CarPlay

Pagaliau „Apple“ leido „CarPlay“ paslaugoje naudoti ir trečių šalių navigacijos aplikacijas. Tai turėtų ypač pradžiuginti „CarPlay“ palaikančių automobilių savininkus, kurie labiau mėgsta „Waze“ ar „Google Maps“ nei „Apple“ žemėlapius ar automobilyje įdiegtą navigaciją.

Trečių šalių žemėlapiai CarPlay

Kita

 • Kompanija atnaujino „Stocks“ aplikacijos dizainą ir joje dabar bus įdiegtas ir „News“ palaikymas. „Stock“ aplikacija galiausiai atkeliaus ir į „iPad“.
 • Photos aplikacijoje sumanus „varikliukas“ atskirs kuriai kategorijai galima priskirti jūsų padarytas nuotraukas ir atitinkamai jas suskirstys.
 • Jei pasidalinsite nuotrauka iš kokio nors renginio su draugu ar kolega, kuris tame renginyje taip pat buvo — „Photos“ jam pasiūlys nuotraukas, kurias jis padarė tame renginyje pasidalinti su jumis. Žodžiu šiek tiek daugiau patogaus sumanumo. „Photos“ aplikacijoje taip pat atsiras „Featured Photos“ skiltis, kurioje bus nuotraukos ir video, kuriuos padarėte prieš metus ar daugiau.
 • „Apple“ taip pat atnaujino ir patobulino „Voice Memos“ aplikaciją.
 • „iBooks“ aplikacija „iOS 12“ vadinsis „Apple Books“ atrodys kiek kitaip, bus patogesnė ir turės geresnę knygų parduotuvę, o knygas joje skaityti bus patogiau.
 • iOS 12“ pranešimai bus grupuojami ir ne tik pagal aplikacijas, bet ir pagal temas (spėju lietuvių kalba parašytoms žinutėms rūšiavimas pagal temą negresia).
 • Saugumui ir naudotojų duomenų privatumui „Apple“ visada skyrė daug dėmesio ir „iOS 12“ nėra išimtis. Naujoje „Apple“ mobiliems įrenginiams skirtoje operacinėje sistemoje reklamos tiekėjams bus dar sudėtingiau identifikuoti mus ir mus sekti.

macOS

Mojave dykuma dieną macoS Mojave

Mac“ buvo pirmieji kompiuteriai, kuriais naudotis tapo paprasta.

Jau kelinta „Mac“ kompiuteriams skirta versija yra dedikuota garsioms Kalifornijos vietoms. „macOS 10.14“ nėra išimtis, tiesiog kompanija išsivadavo nuo kalnų ir naują „macOS“ versiją dedikavo garsiai Kalifornijos dykumai Mojave.

Šioje, „macOS“ versijoje nors nėra dramatiškų pasikeitimų, tačiau džiuginančių naujovių yra. Pristatydamas naująją „macOS 10.14 Mojave“, Craig Federighi sakė, kad juos pakerėjo naktinis dykumos vaizdas ir todėl šioje „macOS“ versijoje (pagaliau) atsirado „tamsi tema“ — naudotojo sąsaja.

macOS Mojave, tamsi tema, Finder

Į šią „macOS“ versiją iš „iOS“ migravo kelios aplikacijos, tokios kaip: „News“, „Stocks“ aplikacija su naujienų palaikymu, „Voice Memos“ ir „Home“.

macOS Mojave“ atsirado puiki funkcija „Desktop Stacks“ leisianti savo darbalaukį mėgstantiems užteršti failais ir piktogramomis „Mac“ naudotojams greitai jame įvesti tvarką failus sugrupuojant pagal tipą.

Finder“ aplikacijoje atsirado galimybė greitai ir patogiai peržiūrėti failų meta-duomenis, „Automator“ pagalba sukurti komandas ir jų piktogramas patalpinti informacijos juostoje ir jų ar pagal failo tipą automatiškai parenkamų komandų pagalba atlikti elementarius failo redagavimo veiksmus.

Jau kuris laikas internete sklandė gandas, kad „Apple“ planuoja sujungti „macOS“ ir „iOS“, tačiau į šį klausimą Craig Federighi atsakė trumpai — „Ne“.

„Quick Look“ funkcija dabar gerokai sumanesnė ir leidžia atlikti elementarius failo redagavimo veiksmus jo neatidarant.

Ekrano vaizdo kopijavimas „macOS Mojave“ — paprastesnis, nereikia įsiminti daug skirtingų, tam skirtų klavišų kombinacijų — ekrano vaizdo kopijavimo ir net filmavimo funkciją galima pasirinkti iš ekrane rodomos režimų piktogramos, o nukopijuotas vaizdas išsaugomas ekrano apačioje.

macOS Mojave“ palaikys „Active Desktop“ — tai režimas kai specialus darbastalio paveikslėlio vaizdas prisitaiko prie paros laiko.

„Continuity Camera“ režimas leis iš aplikacijos nurodyti padaryti nuotrauką „iPhone“ ir ją automatiškai įkels į aplikaciją.

Taip pat kaip ir „iOS 12“, „Apple“ sustiprino sistemos saugumą, o naršant „Safari“ reklamos brukėjams bus dar sudėtingiau mus identifikuoti naršančius interneto platybėse.

Naujoje „Mac“ kompiuteriams skirtoje operacinėje sistemoje pasikeis ir „App Store“ aplikacija. Joje, kaip ir „iOS“ bus galima pažiūrėti aplikacijų pristatymo video vaizdus bei taps paprasčiau parašyti atsiliepimą po aplikacija bei ją įvertinti. Panašu, kad „Mac“ aplikacijų dizaino pasekoje, atnaujinimų skiltis iš aplikacijų parduotuvės išsikels į „System Preferences“. macOS Mojave, sistemos atnaujinimai iš App Store persikėlė į System Preferences.

Priešingai nei „iOS 12“ atveju, kuri galės būti įdiegta visuose „iOS“ įrenginiuose palaikančiuose ankstesnę „iOS 11“, „macOS 10.14 Mojave“ galės būti įdiegta tik kompiuteriuose pagamintuose 2012 metais ir naujesniuose ir išimtis bus tik kai kurie „Mac Pro“ modeliai. Tai reiškia, kad kompanija nutraukia 2009, 2010 ir 2011 metų „Mac“ modelių palaikymą.

macOS 10.14“ galės būti įdiegta:

 • MacBook“ (Early 2015 ar naujesniame)
 • MacBook Air“ (Mid 2012 ar naujesniame)
 • MacBook Pro“ (Mid 2012 ar naujesniame)
 • Mac mini“ (Late 2012 ar naujesniame)
 • iMac“ (Late 2012 ar naujesniame)
 • iMac Pro“ (2017)
 • Mac Pro (Late 2013)
 • Mac Pro“ (Mid 2010 ir Mid 2012 modeliuose su rekomenduotina „Metal“ palaikančia grafine plokšte)

Greičiausiai, kad atsisakymas palaikyti senesnius „Mac“ modelius susijęs „Metal“ GPU technologija, kuri reikalauja galingesnės grafinės plokštės.

watchOS 5

Apple Watch

Nuo pat „Apple Watch“ pasirodymo šie išmanūs kompanijos laikrodžiai ima pirmą vietą naudotojų pasitenkinimo reitinguose. Lyginant su pernai metais, „Apple Watch“ naudotojų skaičius išaugo 60 proc.

watchOS 5“ pristatymo pradžioje Tim Cook pasidalino viena istorija, kaip „Apple Watch“ išgelbėjo žmogui gyvybę. Tačiau tokių istorijų ne viena ir ne dvi. Periodiškai internete pasirodo istorijos, kai „Apple“ išmanus laikrodis įvairiose situacijose išgelbėja žmonėms gyvybę ar įspėja apie artėjantį pavojų.

Naujoje „Apple Watch“ skirtoje operacinėje sistemoje atsiras dar daugiau galimybių gyvenantiems aktyvų gyvenimo būdą: - bus galima su draugu paskelbti savaitės konkursą ir rungtis aktyvumo pasiekimuose, o nugalėjęs gaus virtualų apdovanojimą - nauja „watchOS“ versija palaikys su „GymKit“ suderinamus treniruoklius - mėgstantys pabėgioti matys daugiau su pasiekimais ir rezultatais susijusių duomenų svarbių jų sportui. - laikrodis stebėdamas širdies ritmą, šiam sulėtėjus, primins (užuomaršoms), kad reikėtų sustabdyti aplikaciją matuojančią parodymus treniruotės metu.

Dick Tracey fanus „watchOS 5“ nudžiugins „walkie talkie“ režimu, kuris veiks tiek per mobiliuosius duomenis, tiek ir per Wi-Fi.

watchOS 5“ įdiegtas „WebKit“ palaikymas, tad gavus žinutę su interneto svetainės nuoroda bus galima peržiūrėti tiesiai laikrodžio ekrane ir net šiek tiek panaršyti, tiesa laikrodyje tai daryti dėl labai nedidelio ekrano nėra patogu.

Apple Watch“ naudotojai rudenį įdiegę savo laikrodžiuose „watchOS 5“ galės naudotis „Podcasts“ aplikacija, kuri sinchronizuosis su kitais „Apple“ įrenginiais tad pradėjus klausytis „podcast’o“ viename įrenginyje bus paprasta tęsti kitame.

Taip pat kaip „iPhone“ ir „iPad“ su įdiegta „iOS 12“, „Apple Watch“ su „watchOS 5“ žinutės bus grupuojamos.

Trečių šalių aplikacijoms bus leidžiama atlikti audio atkūrimą foniniame režime.

Apple TV

Pernai metais pristačius „Apple TV 4K“ šio įrenginio populiarumas išaugo 50 proc.

Naujoje „tvOS 12“ operacinėje sistemoje „Apple TV 4K“ palaikys „Dolby Atmos“ technologiją. Filmai esantys „iTunes Store“ bus palaipsniui atnaujinami, kad palaikytų „Dolby Atmos“, o šiuos filmus įsigijusiems anksčiau atnaujinta versija nieko papildomai nekainuos.

Vis daugiau kabelinės televizijos operatorių prisijungia prie „Apple TV“. Anksčiau tekdavo kiekvienam kanalui ar tiekėjui suvesti skirtingus prisijungimo kodus, vėliau „Apple“ pristatė „Single Sign-on“ funkciją leidžiančią naudoti vieną prisijungimą, o naujoje „tvOS“ versijoje „Apple“ pristatė „Zero Sign-on“ — funkciją suteikiančią galimybę esant paslaugos tiekėjo tinkle nevesti jokio prisijungimo, o tiekėjas identifikuos savo priemonėmis ir tieks užsisakytas paslaugas.

Kita

Pabaigoje „Apple“ kalbėjo apie programuotojams labiau rūpimus dalykus, tokius kaip: „Metal“, „Core ML 2“ veikiantį 30 proc greičiau ir leidžiančiu kurti 75 proc. mažesnius failus ir savo aplikacijose diegti kompiuterinio mokymo varikliukus net nesant šios srities specialistu ir t.t.

Nespėję pažiūrėti ar norintys pažiūrėti „Apple WWDC 2018“ Keynote dar kartą, tai padaryti gali „Apple“ interneto svetainėje arba „YouTube“, žiūrėti žemiau.

Pasidalinti straipsniu:

Apie Ramūnas Blavaščiūnas

Fotografijos, geros technikos ir kavos mylėtojas

Komentarų: 4 | Ačiū, kad rašote lietuviškai

 1. Ko gero pats nuobodžiausias apple show koki buvau matęs:)

 2. Tiek visokių perteklinių funkcijų prikuria, o iOS dark theme negali įdiegti. Juolab, kad daugelis skanduoja, kaip to nori. Prikuria visokių animoji, kurių reikia gal tik vienam iš 100 ir tai namanu, kad jie kur nors yra išreiškę, kad jiems trūksta animoji funkcionalumo ar pan., neva galėtų tą f-ją patobulinti. Čia kaip su RED📱ir juodu priekiu, tiek visi skandavo, kad tokio norėtų, pagaliau pagamino ir gavosi labai gražus telefonas, negi buvo sunku anksčiau tokį sukonstruoti. Kartais atrodo, kad  specialiai nedaro, ko nori vartotojas, nors tai būna easy įgyvendinti ir tiesiog mėgaujasi erzindamas "norit?.. neduosim😛". Nu bent jau macOS turės dark theme.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus viešinamas. Būtini laukai pažymėti *

*

Į viršų