Su dešimtuoju gimtadieniu, iPhone!

Pirmasis iPhone – ne tik muzikos grotuvas, bet ir interneto komunikatorius, bet ir telefonas – viskas viename.

2017 metų birželio 29 dieną sukanka 10 metų nuo tos dienos, kai „Apple“ pradėjo prekiauti pirmaisiais „iPhone“ — telefonu apvertusiu aukštyn kojomis visą mobili įrenginių industriją, visiems laikams pakeitusiu supratimą koks turi būti mobilus telefonas, kaip jis turi atrodyti, ką jo pagalba galima daryti ir kaip jį valdyti.

Pristatytas pasauliui pirmasis „iPhone“ buvo 2007 metų sausio 9 dieną, tačiau prekyba juo pradėta kiek daugiau nei po pusmečio. Prekiauti „iPhone“ JAV, „Apple“ pradėjo 2007 metų birželio 29 dieną.

Steve Jobs, pirmąjį „iPhone“ pristatė kaip: „iPod, telefoną, interneto komunikatorius. Supratote? Tai ne trys skirtingi įrenginiai. Tai vienas įrenginys. Ir pavadinome mes jį “iPhone”.“

Pirmasis „iPhone“ buvo laikomas revoliucingu produktu, tačiau jame trūko funkcijų, kurias dabar manome esant visiškai įprastas, tokių kaip: galimybė iškirpti ir įterpti tekstą, įrašyti video vaizdus, jame nebuvo net priekinės (asmenukėms skirtos) kameros. Per dešimt gyvavimo, vystymosi ir tobulėjimo metų, „iPhone“ tapo daug tobulesnis ir sumanesnis.

Walt Mossberg, vienas iš tų laimingųjų, kuriam teko gauti pirmąjį „iPhone“ apžvalgai dar iki jo prekybos pradžios sakė: „Po trijų dienų bandymo rašyti tapšnojant stiklą, aš jau norėjau išmesti tą telefoną per langą.“ Vyresnysis „The Verge“, tuo metu besiglaudusios po „Wall Street“ sparnu, redaktorius Mossberg buvo vienas iš keturių pirmųjų reporterių turėjusių galimybę susipažinti su „iPhone“ anksčiau nei visa likusi pasaulio (nors pirmojo „iPhone“ atveju gal labiau tiktų sakyti Amerikos) dalis. Kiti trys laimingieji buvo: Steven Levy – „Backchannel“ redaktorius tuo metu dirbęs „Newsweek“, Ed Baig iš „USA Today“ ir David Pogue tuo metu rašęs „The New York Times“. Visi jie turėjo dvi dienas „iPhone“ ištyrinėjimui iki prekybos telefonu pradžios.

Žinant Steve Jobs ekscentriškumą, visiems šiems reporteriams parašyti apie tai kokia ateitis laukia šio naujo telefono modelio, kuris buvo ne tik naujas telefonas, bet ir visiškai naujoviškas ir atitikmens neturintis įrenginys, buvo ganėtinai sunki užduotis. Ed Baig prisimindamas tas dešimtmečio senumo dienas sakė: „Aš niekada nebuvau toks populiarus kaip tada, kai turėjau “iPhone” dar iki šiam pasirodant prekyboje. Jei tik būčiau turėjęs tokią galimybę kai mokiausi aukštojoje mokykloje…“ Be jokios abejonės pirmasis „iPhone“ buvo aukščiausios klasės produktas ir nebuvo jokios abejonės, kad pirmasis įspūdis pradėjus jį naudoti bus puikus.

Gavę po „iPhone“, pirmasis ketvertukas be perstojo sulaukdavo Jobs skambučių. Mosberg prisimena: „Jis skambindavo po kelis kartus per dieną ir vis klausinėdavo “kaip sekasi?”. Aš jam atsakiau, kad aš ne taip darau apžvalgas, jis pasakė – “pasikalbėsim, bet nesijaudink dėl to”.“

Šiųdienis „iPhone“ turi dvigubas kameras, „3D Touch“, „Touch ID“ bei begalę funkcijų, kurių nebuvo pirmajame „iPhone“, ir be abejonės yra kur kas daugiau nei tik paveikslėlių siuntimo ir gavimo įrenginys. Tačiau tada, prieš dešimt metų, pagrindinis „iPhone“ pardavimo akcentas buvo milžiniškas lietimui jautrus ekranas. Mosberg papasakojus, kaip jis norėjo pirmąjį „iPhone“ išmesti per langą, Levy prisimena, kad jo įspūdžiai buvo labai panašūs stengiantis be klaidų parašyti įrenginyje neturinčiame mygtukinės klaviatūros. „Net po dešimties metų“, - sako Levy, „pusėje elektroninių laiškų, kuriuos gaunu, yra prierašas: “Rašyta telefonu, atleiskite už klaidas”!“

Pirmojo „iPhone“ kūrimas truko du su puse metų, tai Steve paminėjo ir pirmojo „Apple“ telefono pristatymo metu, tai patvirtina ir Bas Ording – programinės įrangos dizaineris kompanijoje dirbęs nuo 2005 metų. Šias laikais telefonai turintys lietimui jautrų ekraną tapo įprasti jei nepasakyti standartiniai ir keista būna jei kas nors sugalvoja vėl sukurti „mygtukinį“ telefoną. Tačiau prieš dešimtmetį, sukurti įrenginį valdomą tik prisilietimais ir liečiant jį ne stylus — buvo tikras iššūkis. „Mums reikėjo galvoti, kaip tame įrenginyje rašyti ar kaip valdyti jame paveikslėlius“, - pasakojo Ording. Reikia paminėti, kad „Applenebuvo pirmoji kompanija sukūrusi lietimui jautrų ekraną turintį įrenginį, tačiau sumažinti jį iki telefono dydžio ir padaryti valdomą pirštų, o ne kokio nors mechaninio „pieštuko“ prisilietimais buvo išties nelengva užduotis.

Dabar „Apple“ vertinama milijardais JAV dolerių ir nemaža jos sėkmės dalis yra dėka „iPhone“. Sukurdama „iPhone“, „Apple“ ne tik sukūrė revoliucingą produktą, bet ir nutiesė kelią tokių aplikacijų kaip „Instagram“ ar „Uber“ atsiradimui bei tapimui multimilijoniniais prekės ženklais.

Dabar, daug žmonių kalba, kad „Apple“ išsikvėpė ir jau nebėra novatoriška kompanija, kad išgyvena savo saulėlydį. Tačiau reikia pripažinti, kad ji ko gero yra tapusi savo pačios sėkmės auka. Ne kiekvieną dieną gali sukurti ką nors tokio inovatyvaus kaip „iPhone“ ir begalė kitų technologinių kompanijų, per visą savo gyvavimo laiką, nėra sukūrusios nieko net panašaus savo svarba į mobilių technologijų raidą pakeitusius „iPhone“ ir „iPad“ ir sugeba tik pasinaudodamos „Apple“ sukurtų įrenginių populiarumu juos kopijuoti, ir tai nekalbant apie eilę kitų „Apple“ sukurtų ar išpopuliarintų įrengimų.

2017, „iPhone“ dešimtmečio, metais „Apple“ ir toliau tobulina ir kuria naujus įrenginius. Dabartinis „Apple“ CEO Tim Cook kalba apie virtualią realybę telpančią delne. Tikimasi, kad šiais metais kompanija išleis „iPhone 7s“, „iPhone 7s Plus“ ir „iPhone 8“ – dar vieną revoliucingą telefoną, kuriame tikimasi išvysti naujus dizaino sprendimus, belaidį įkrovimą ir ekrane įdiegtą pirštų atspaudų nuskaitymo jutiklį.

CBS reportažas leidžiantis sugrįžti į dešimtmečio senumo įvykius.

„Wall Street Journal“ reportažas apie pirmojo „iPhone“ kūrimą.

Pasidalinti straipsniu:

Apie Ramūnas Blavaščiūnas

Fotografijos, geros technikos ir kavos mylėtojas

Komentarų: 3 | Ačiū, kad rašote lietuviškai

  1. "Pristatytas pasauliui pirmasis „iPhone“ buvo 2007 metų sausio 9 dieną, tačiau prekyba juo pradėta kiek daugiau nei po pusmečio. Prekiauti „iPhone“ JAV, „Apple“ pradėjo 2017 metų birželio 29 dieną"
    Tikrai ne 2017 metais! :)))

  2. Sveikinimai Apple.
    Iphone jau 10 metų, Lietuvoje šie dalykai atėjo vėliau. Bet labai greitai - keičiasi ir keičiamės. O šiuo metu iPhone nuopelnu - mes pasikeitėmė ir visas pasaulis. Dabar telefonas, tai žmogaus "gyvenimas", jei ne 'gyvenimas", tai bent virtualaus pasaulio dalelytė.
    Dėkui ir sveikinimai Apple.
    Apple - dėkui, kad esate. (:

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus viešinamas. Būtini laukai pažymėti *

*

Į viršų