Kaip optimizuoti disko vietą „Mac“ su įdiegta „macOS Sierra“

„macOS Sierra“ operacinėje sistemoje „Apple“ įdiegė eilę įrankių ir paslaugų skirtų „Mac“ kompiuterių naudotojams padėti optimizuoti failus ir atlaisvinti vietą kompiuterio diske.

Dabar, kai duomenų kiekis su kuriuo susiduriame ir kurį generuojame yra milžiniškas yra visiškai paprasta kompiuterio diską užpildyti įvairiais daugiau ar mažiau reikalingais failais. Ypač tai yra paprasta jei kompiuterio diskas yra nedidelis ir jame saugomas „visas gyvenimas“.

„Apple“ pagalvojo apie su disko vietos problema susiduriančius „Mac“ kompiuterių naudotojus ir „macOS Sierra“ operacinėje sistemoje įdiegė įrankius leidžiančius automatizuoti kompiuterio disko atlaisvinimą. „macOS Sierra“ yra galimybė:

 • ištrinti kompiuteryje esančias „iClaud“ saugykloje saugomų failų kopijas
 • automatiškai ištrinti jau peržiūrėtų filmų ir serialų failus
 • saugoti didelę dalį nuotraukų bibliotekos kompiuteriniuose debesyse
 • automatiškai ištrinti į kompiuterio šiukšlinę perkeltus failus
 • sistema gali pasiūlyti kompiuterio naudotojui ištrinti kai kuriuos failus ir taip atlaisvinti vietą diske

Kaip optimizuoti disko vietą „Mac“ kompiuteryje

Jei taip nutiko, kad „Mac“ su įdiegta „macOS Sierra“ pradėjo trūkti vietos – ekrane pasirodys pranešimas siūlantis optimizuoti failus saugomus kompiuteryje. Užbėgant situacijai kai ekrane pasirodys tokio pobūdžio pranešimas už akių, galima imtis atitinkamų priemonių iš anksto.

 1. Paspauskite ant kairėje ekrano pusėje, meniu juostoje esančios  obuolio piktogramos
 2. Meniu pasirinkite About this Mac
 3. Atsidariusiame lange aktyvuokite Storage skiltį
 4. Ekrane atsidarys langas su prie kompiuterio pajungtais diskais. Prie kiekvieno disko, kurio turinį „macOS Sierra“ gali valdyti automatiškai bus užrašas Manage… - paspauskite ant jo. Disko vietos kompiuteryje optimizavimas „macOS Sierra“ įrankių pagalba
 5. Atsidarys optimizavimo nustatymų langas. Kurį laiką gali tekti palaukti kol sistema išanalizuos kompiuteryje saugomus failus ir surinks optimizavimui reikalingą informaciją. Disko vietos kompiuteryje optimizavimas „macOS Sierra“ įrankių pagalba
 6. Kairėje lango pusėje pažymėję Recommendations lange pamatysite įvairias parinktis leidžiančias sumažinti kompiuterio disko apkrovimą

Failų perkėlimas į „iCloud“

Pasirinkę Store in iCloud galite perkelti pilno dydžio kompiuteryje saugomas nuotraukas ir video failus į „iCloud“ saugyklą. Kai kompiuteryje pradės trūkti vietos šie failai bus perkelti į „debesis“, kompiuteryje paliekant tik optimizuotas šių failų versijas. Šiems failams persikėlus į „iCloud“, norint prieiti prie jų pilno dydžio versijų reikės, kad kompiuteris būtų prisijungęs prie interneto.

Į „iCloud“ galima perkelti ir kompiuterio darbalaukyje bei naudotojo „Documents“ aplanke esančius failus.

 • Varnele pažymėję kokius failus norite saugoti „iCloud“ saugyklose, spauskite Store in iCloud ir patvirtinkite pasirinkimą paspausdami Store in iCloud vėl. Disko vietos kompiuteryje optimizavimas „macOS Sierra“ įrankių pagalba

Veliau nuotraukų saugojimo „iCloud“ nustatymus galite pakeisti Photos aplikacijoje. Failų saugojimo „iCloud“ saugyklose parinktis vėliau, jei pakeisite savo apsisprendimą, galite pakeisti System Preferences aplikacijoje pasirinkę: iCloudiCloud DriveOptions → nuimkite varnelę nuo Desktop & Documents Folders

Disko vietos optimizavimas

Antroji nuo viršaus vietos diske problemos sprendimo parinktis yra Optimize Storage. Ši parinktis tvarko „iTunes“ failus ir prie elektroninių laiškų prisegtų failų atsisiuntimo į kompiuterį klausimą ir gali būti daugiau ar mažiau naudinga, priklausomai nuo to kiek ir kokių failų saugote kompiuterio „iTunes“ bibliotekose ar kiek elektroninių laiškų su prie jų prisegtais failais esate gavę.

Norėdami sutvarkyti „iTunes“ ir „Mail“ aplikacijos kompiuteryje saugomų ir vietą užimančių failų sritį:

 • spauskite ant Optimize mygtuko esančio „Optimize Storage“ dalyje
 • atsidariusiame lange varnele pažymėkite kokius failų tipus norite optimizuoti. Prie elektroninių prisegtų failų tvarkymui skirtoje parinktyje galima rinktis iš „Download only recent attachements“ (į kompiuterį atsiųsti tik naujausius prie laišku prisegtus failus) arba „Don’t automatically download attachements“ (automatiškai neatsiųsti prie laiškų prisegtų failų į kompiuterį). Disko vietos kompiuteryje optimizavimas „macOS Sierra“ įrankių pagalba
 • Spauskite Optimize mygtuką
 • Savo pasirinkimą patvirtinkite vėl paspausdami ant Optimize

Automatinis šiukšlinės išvalymas

Ištrynus failą kompiuteryje, jis perkeliamas į šiukšlinę, tačiau ten būdamas jis vis tiek užimą disko vietą iki šiukšlinė ištuštinama. „macOS Sierra“ atsirado nustatymas leidžiantis šiukšlinę automatiškai išvalyti kas 30 dienų. Priklausomai nuo to kaip dažnai išmetate failus - 30 dienų laikotarpis gali būti tinkamas arba ne.

Pas mane kasdien į šiukšlinę iškeliauja nemažai failų, didelė jų dalis tai paveikslėliai, kuriuos naudoju straipsniams ir jie man nereikalingi kompiuteryje po to kai juos perkeliu į serverį. 30 dienų laikyti šiukšles kompiuteryje - man per didelis laiko tarpas ir aš esu automatiškai nurodęs jas trinti kas antrą dieną. Jei manote, kad kas 30 dienų automatiškai išvaloma šiukšlinė yra per ilgas laiko tarpas - galite pasinaudoti mano naudojamu automatizuotu šiukšlinės išvalymo, kas kiek norite laiko, sprendimu.

Jei kas 30 dienų išvaloma kompiuterio šiukšlinė Jus tenkina:

 • spauskite ant prie „Empty Trash Automatically“ esnačio Turn On… mygtuko
 • patvirtinkite savo pasirinkimą dar kartą paspausdami ant Turn On…

Failų užkemšančių „Mac“ diską tvarkymas

Galiausiai, kai sutvarkėte aukščiau paminėtus failų perkėlimo į „iCloud“, atsiuntimo į kompiuterį ir jų trynimo iš kompiuterio klausimus – galite pereiti prie individualių failų tvarkymo.

 • paspauskite ant Review Files mygtuko esančio „Reduce Clutter“ skiltyje
 • ekrane pamatysite failų sąrašą, kuriuos sistema atrinko kaip besidubliuojančius ar seniai neatidarytus.
 • pažymėkite failus, kurių Jūsų manymu nereikia ir spauskite Delete klavišą klaviatūroje arba piktogramą esančią šalia kiekvieno failo jei juos norite trinti po vieną
 • savo pasirinkimą patvirtinkite pasirodžiusiame lange paspaudę ant Remove mygtuko
Disko vietos kompiuteryje optimizavimas „macOS Sierra“ įrankių pagalba

Ištrinti failai bus pasiųsti į šiukšlinę, iš kur, priklausomai nuo nustatymų, bus automatiškai ištrinti po 30 dienų ar trumpesnio laikotarpio arba turėsite kompiuterio šiukšles „išnešti patys“.

Pasidalinti straipsniu:

Apie Ramūnas Blavaščiūnas

Fotografijos, geros technikos ir kavos mylėtojas

Komentarų: 7 | Ačiū, kad rašote lietuviškai

 1. Geras patarimas, bet geriau būtų praplėst kietą diską nei valyt diską, po išvalymo dažnai būną, ima ir prireikia tą ką ištrini.

 2. Gal yra kur plačiau aprašyta, kaip elgiamasi su paštu? T.y., tarkime šiandien pašto dėžutė užima 10GB. Ar atlikus straipsnyje aprašytus veiksmus sumažinsiu jau esamo pašto svorį kompiuteryje? Ar tik ne visi nauji atrachmentai bus parsiunčiami ir vietos taupymas prasidės "į ateitį"?

  Gal paklausiu paprasčiau - telefone, kiek suprantu, laikomi apie mėnesio senumo laiškai, kiti automatiškai trinami iš telefono, bet paliekami serveryje. Ar mac'as elgsis panašiai?

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus viešinamas. Būtini laukai pažymėti *

*

Į viršų