11 „Mac“ kompiuterio įkrovimo būdų

Nors „Mac“ kompiuteriai įprastai veikia stabiliai – kiekvienas gali atsidurti situacijoje kai dėl vienos ar kitos priežasties gali tekti įkrauti kompiuterį specialiame režime.

Mac“ kompiuteriai ir jiems skirta operacinė sistema garsėja ne tik savo saugumu, bet ir stabilumu. Tačiau, ir jos vartotojai net nebūtinai dėl savo veiksmų gali atsidurti situacijoje kai reikia kompiuterį įkrauti specialiame režime ir atlikti diagnostiką, duomenų atstatymą ar sistemos tvarkymą.

OS X“ yra visas rinkinys instrumentų skirtų „avarinėms situacijoms“. Daugelis šiuolaikinių „Mac“ turi daugiau nei 10 skirtingų sistemos paleidimų būdų. Norint jais pasinaudoti reikia žinoti kokį klavišą ar jų kombinaciją paspausti iš karto po to kai nuskamba „Mac“ kompiuterio įsijungimo „gongas“.

1. Atstatymo režimas

Tai specialus režimas, kurio pagalba galima pasinaudoti „Disk Utility“ aplikacija tada kai kompiuterio nepavyksta įkrauti įprastu režimu. Šiame režime taip pat yra galimybė atstatyti duomenis iš „Time Machine“ atsarginių duomenų kopijų. Pasinaudojus šiuo režimu galima ir iš naujo įdiegti „OS X“ kaip švariai, taip ir „ant stogo“.

Kaip: įjungus „Mac“ kompiuterį ir tik išgirdę jo įsijungimo grasą - nuspauskite ir laikykite nuspaudę Cmd ⌘-R klavišų kombinaciją iki ekrane pamatysite progreso indikatorių. tada klavišus galite atleisti, o kompiuteriui įsikrovus „recovery“ režime, ekrane esančiame lange arba iš meniu pasirinkite reikalingą punktą.

2. Atstatymo iš tinklo režimas

Šis režimas panašus į aprašytą aukščiau, tačiau jo naudojimo atveju naudojamas sistemos diegimo distributyvas atsisiunčiamas iš interneto ir dėl šios priežasties reikia, kad kompiuteris turėtų prie jo prieigą. Šis būdas rekomenduojamas tuo atveju jei neveikia įprastas „Atstatymo režimas“.

Kaip: įjungus „Mac“ kompiuterį ir tik išgirdę jo įsijungimo grasą - nuspauskite ir laikykite nuspaudę Cmd ⌘-Alt ⌥-R klavišų kombinaciją iki ekrane pamatysite progreso juostą.

3. Sistemos įkrovimo šaltinio valdymas

Jei „Mac“ kompiuteryje įdiegta daugiau nei viena operacinė sistema, pavyzdžiui kitos „OS X“ versijos ar „Windows“ – „Mac“ galima greitai įkrauti tos operacinės sistemos aplinkoje.

Kaip: įjungus „Mac“ kompiuterį ir tik išgirdę jo įsijungimo grasą - nuspauskite ir laikykite nuspaudę Alt ⌥ klavišą arba jei esate susieję su „Mac“ kompiuteriu „Apple Remote“ nuotolinio valdymo pultelį – jame nuspauskite mygtuką „Menu“ iki lange pamatysite diskus iš kurių galite įkrauti „Mac“ pasirinkimą.

4. Įkrovimas iš CD/DVD

„Intel“ procesorius turintys „Mac“ kompiuteriai su juose įdiegtais ar turintys galimybę prie jų pajungti išorinius CD/DVD įrenginius, gali būti įkrauti iš „kompaktinės plokštelės“ su joje įrašytu „OS X“ distributyvu. Taip įkrovus „Mac“ galima į jį įdiegti operacinę sistemą ar pataisyti kai kuriuos įdiegtoje operacinėje sistemoje esančius nesklandumus.

Kaip: įjungus „Mac“ kompiuterį ir tik išgirdę jo įsijungimo grasą - nuspauskite ir laikykite nuspaudę C klavišą iki ekrane pamatysite progreso juostą arba „Apple“ logo.

5. Išorinio disko režimas

Kiekvienas „Mac“ kompiuteris turintis „FireWire“ ar „Thunderbolt“ gali būti naudojamas kaip išorinis kito „Mac“ kompiuterio diskas. Šis režimas vadinamas „Target disk“ režimu.

Kaip: norint kompiuterį įkrauti išorinio disko režime, reikia atidaryti „OS X“ nustatymus – „System Preferences“, pasirinkti „Startup Disk“, jei reikia paspausti ant lango kairėje/apačioje esančios spynelės ir ją „atrakinti“ įvedus administratoriaus teises turinčio vartotojo vardą ir slaptažodį ir tada paspausti ant „Target Disk Mode…“ ir „Restart“ mygtuko atsidariusiame dialogo lange. Atlikus šiuos veiksmus, kompiuteriui kraunantis reikia laikyti nuspaudus T klavišą. „Target Disk Mode“ režimas

6. Saugus režimas

„Saugus režimas“ (Safe mode) reikalingas kai kyla nesklandumų„OS X“ įkrovimo metu. Įkraunant „Mac“ tokiu režimu, sistemos įkrovimo metu atliekami papildomi testai ir paleidžiami tik būtini sistemos komponentai. Jei sistemos įkrovimo metu atsirandančių nesklandumų priežastis pašalinė aplikacija – „Safe mode“ režimu įkraunama sistema įsikraus be problemų.

Kaip: įjungus „Mac“ kompiuterį ir tik išgirdę jo įsijungimo grasą - nuspauskite ir laikykite nuspaudę Shift ⇧ klavišą.

7. Diagnostikos režimas

Diagnostikos režimas

Šis režimas skirtas aparatinės „Mac“ kompiuterio įrangos testavimui. Jei nesklandumų priežastis slypi „geležyje“ šis režimas gali padėti išsiaiškinti jo priežastį.

Kaip: įjungus „Mac“ kompiuterį ir tik išgirdę jo įsijungimo grasą - nuspauskite ir laikykite nuspaudę D klavišą.

Pastaba: jei diagnostikos metu bus aptikta nesklandumų, kai kurie jų gali būti pranešami tik kodine išraiška. Norėdami išsiaiškinti ką tas kodas reiškia – patikrinkite kodo aprašymą „Apple“ svetainėje.

8. Tinklinis diagnostikos režimas

Šis režimas yra, kaip ir aprašytas aukščiau, skirtas aparatinės „Mac“ kompiuterio įrangos testavimui, tačiau jei HDD ar SSD diskas pažeistas ir sistemos nepavyksta įkrauti – tinklinės diagnostikos būdas leis patikrinti aparatinę įrangą ir tokiu atveju.

Kaip: įjungus „Mac“ kompiuterį ir tik išgirdę jo įsijungimo grasą - nuspauskite ir laikykite nuspaudę Alt ⌥-D klavišą.

Pastaba: jei diagnostikos metu bus aptikta nesklandumų, kai kurie jų gali būti pranešami tik kodine išraiška. Norėdami išsiaiškinti ką tas kodas reiškia – patikrinkite kodo aprašymą „Apple“ svetainėje.

9. Įkrovimas iš NetBoot serverio

Šiame režime galima diegti ar atstatyti operacinę sistemą per tinklą. Šiam tikslui reikės paruošto disko atvaizdo serveryje prieinamo per tinklą.

Kaip: kraunantis kompiuteriui nuspauskite ir laikykite nuspaudę N

10. Vieno vartotojo režimas

Įkrovus „Mac“ šiame („single user“) režime, bus prieinama tik „komandinė eilutė“ ir jį naudoti verta tik tiems kas turi pakankamai darbo su UNIX komandomis patirties. Šio režimo pagalba galima atlikti kompiuterio sistemos aptarnavimą bei pašalinti sistemos gedimus.

Kaip: kraunantis kompiuteriui nuspauskite ir laikykite nuspaudę Cmd ⌘-S klavišų kombinaciją.

11. „Iškalbingo“ įkrovimo režimas

Šis („verbose“) režimas nuo standartinio „Mac“ įkrovimo skiriasi tik tuo, kad vietoje įprastai ekrane matomos sistemos įkrovimo progreso juostos rodoma detali informacija apie vykdomus veiksmus ir jų rezultatus. Šis režimas gali būti naudingas jei reikia suprasti kokiu sistemos krovimo metu įvyksta klaida. Turėkite omenyje, kad šis režimas yra skirtas patyrusiems vartotojams turintiems pakankamai sistemos žinių.

Kaip: kraunantis kompiuteriui nuspauskite ir laikykite nuspaudę Cmd ⌘-V klavišų kombinaciją.

Pasidalinti straipsniu:

Apie Ramūnas Blavaščiūnas

Fotografijos, geros technikos ir kavos mylėtojas, didelę savo laisvalaikio dalį skiriantis straipsnių „Mac Arena“ rašymui.

Vienas komentaras

  1. Tikrai verta šituos žinoti, gal ir neesu toks jau senbūvis, kalbant apie Mac kompiuterius ir Apple produkcija, aš juos naudoju apie 10 metų, tikrai teko susidurti ir griebtis šių veiksmų, dėkui Ramūnui, tikrai ateities kartos ir patiems pravers šitie dalykai.

    P.S. Beje, pora variantų man buvo nauji. Dėkui.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus viešinamas. Būtini laukai pažymėti *

*

Į viršų