Pagalbinės nemokamos OS X aplikacijos

Jei neseniai įsigijote pirmąjį Mac kompiuterį ir dar ieškote savo kasdieninius kompiuterinius poreikius geriausiai patenkinančių aplikacijų - paminėsiu kelias padėsiančias dar patogiau išspręsti kasdienines užduotis naudojantis OS X - pažangiausia operacine sistema pasaulyje.

Įdiegus ir baigus konfigūruoti Mac kompiuterį, OS X turi pagrindinius poreikius patenkinančias aplikacijas ir galite iš karto pradėti ja naudotis. Tačiau kasdieniniuose darbuose, kartais tenka atlikti užduotis, kurias patyrę OS X vartotojai dažnai gali atlikti pasitelkę OS X esančias priemones, bet pradedančiam Mac vartotojui patogiau pasinaudoti specialiomis, tam tikslui sukurtomis aplikacijomis.

Noriu pasakyti, kad daug galimybių turi pati OS X. Pavyzdžiui nereikia diegti Adobe Acrobat ar kitos aplikacijos norint peržiūrėti .pdf failus ar diegti specialios aplikacijos elementariai paveiksliukų korekcijai. Visa tai jau turi OS X ir pasistenkite nepaversti savo Mac kompiuterio šiukšlių rinkiniu, nuo to tik nukentės jūsų produktyvumas ir darbo našumas.

Žemiau paminėsiu kelias aplikacijas, kurias naudoju pats.

Aplikacijų trynimas (išinstaliavimas)

Įsigiję pirmą Mac kompiuterį, dažniausiai ieškodami sau tinkamų aplikacijų jų „prifarširuoja“ pilną kompiuterį, nors didesnė jų dalis niekada nebus naudojamas. Tokias aplikacijas geriau pašalinti.

Daugumos aplikacijų OS X įdiegimas yra paprastas - aplikacija (failas su .app išplėtimu pertempiamas į Applications aplanką), tokios aplikacijos iš kompiuterio pašalinamos jas iš Applications aplanko pertempiant į Trash (šiukšliadėžę). Jei aplikacijos diegiamos diegimo procedūros pagalba, tada tinkamiausias būdas jas iš Mac kompiuterio pašalinti tos pačios aplikacijos diegimo/pašalinimo procedūros pagalba.

Aplikacijų, kurios diegiamas jas pertempiant į Applications aplanką pašalinimas paprastas, tačiau neretai toks jų ištrynimas palieka keletą nedidelių failiukų įvairiuose kompiuterio aplankuose. Norint, kad trinant aplikaciją būtų pašalinami ir tie failiukai, galite naudotis nemokama aplikacija:

AppCleaner yra nemokama aplikacija.

Įdiegus AppCleaner, iš meniu pasirinkite App Cleaner > Preferences > SmartDelete > ON ir tada aplikacija reziduos kompiuterio atmintyje ir kaskart perkeliant aplikacijos failą į šiukšliadėžę patikrins ar kitose kompiuterio vietose yra su trinama aplikacija susijusių failų ir tokius radusi pateiks jų sąrašą su galimybe juos pašalinti.

Atminkite, kad visada verta peržvelgti jos rekomenduojamus ištrinti failus, nes tam tikrais atvejais, pvz. kai yra įdiegtos kelios tos pačios aplikacijos versijos, nereikėtų pašalinti visų, rekomenduojamų ištrinti failų.

Archyvai

Nors .zip tipo archyvai yra patys populiariausi, failų archyvavimo algoritmų yra prikurta pačių įvairiausių (.rar, .tar, .gz, .cpio, .tbz, .jar, .lha, .sit, .zipx, .7z ir t.t.) ir jei tenka susidurti su jų įvairove tada paprasčiausia išeitis būtų įdiegti juos palaikančią ir galinčia išarchyvuoti aplikaciją.

The Unarchiver aplikacija skirta skirtingų formatų archyvų išarchyvavimui

Viena tokių nemokamų aplikacijų skirtų OS X yra „The Unarchiver“, kurią atsisiųsti galite iš App Store ar jos kūrėjo svetainės. Aplikacija, kaip ir didžioji OS X aplikacijų paprasta vartotojo sąsaja minimali, o pati aplikacija puikiai atlieka savo darbą.

Jei norite daugiau sužinoti apie OS X esančią Archive Utility aplikaciją, kurios pagalba sukuriami ir išarchyvuojami .zip archyvai, skaitykite straipsnį: „Archive Utility“.

Failų konvertavimas

Nežiūrint to, kad Apple OS X palaiko daug skirtingų failų formatų, kartais gali prisireikti turimą muzikos ar video formatą paversti kitu. Tokiu atveju nereikia ieškoti brangių sprendimų. Failų konvertavimui (formatų keitimui) yra sukurta visokių papildomų brangesnių ir pigesnių aplikacijų, tačiau nemokamos alternatyvos puikiai atlieka savo darbą, o kai kurios nemokamos su užduotimis susitvarko net geriau už tas, kurios kainuoja.

-Audio failų konvertavimas

Norint sukonvertuoti turimus failus iš vieno formato į kitą, pvz .cue ar .flac tipo failus į formatą, kurį atpažintų iTunes ir būtų galima klausytis tiek Mac kompiuteryje tiek ir iOS įrenginyje puikiai tinka XLD aplikacija.

Patekę į XLD svetainę, neišsigąskite komandinių eilučių - jos tik papildomos. Paskinkite vaizdą iki skirsnio „Download“ ir atsisiųskite naujausią XLD aplikacijos versiją, kuri bus pateikta .dmg formatu (Apple disko atvaizdo formatas).

XLD atpažįsta daug populiarių audio formatų: (Ogg) FLAC (.flac/.oga), Monkey’s Audio (.ape), Wavpack (.wv), TTA (.tta), Apple Lossless (.m4a), AIFF, WAV ir t.t. bei gali failus sukonvertuoti į: WAVE, AIFF, Raw PCM, Ogg Vorbis (aoTuV), MPEG–4 AAC (QuickTime/CoreAudio), MP3 (LAME), Apple Lossless, FLAC, HE-AAC (aacPlus v1/v2), Wave64, WavPack, and IETF Opus formatus.

Taip pat aplikacijoje yra albumų viršelių paieška duomenų bazėje (jei konvertuojamų failų aplanke nėra failų su nurodytais pavadinimais, kurie gali būti panaudoti kaip viršeliai). Suradus albumo ar muzikos kūrinio paveiksliuką, jis bus priskirtas failui ir tokiu būdu ar iTunes, ar iOS įrenginyje bus paprasčiau ir greičiau rasti reikiamą kūrinį.

-Video failų konvertavimas

Video failų konvertavimui į formatą, kuris tiktų iPhone, iPad ar tiktų rodymui per Apple TV aš naudoju HandBrake aplikaciją, kuri be to, kad yra nemokama, ko gero greičiausiai susidoroja su šia užduotimi lenkdama našumu net ir mokamas.

Hand brake gali konvertuoti pačius populiariausius multimedija bei bet kokius BlueRay ar DVD diskų failus, kurie nėra apsaugoti nuo kopijavimo. HandBrake puikiai konvertuoja failus į: failų konteinerius .mp4(.m4v) ir .mkv naudodama H.264(x264), MPEG–4 ir MPEG–2 (libav) bei Theora(libtheora) video ir AAC, CoreAudio AAC/HE-AAC, MP3, Flac, AC3 ar Vorbis audio kodavimus.

Jei video medžiaga turi subtitrus, juos galima pritaikyti konvertuojamam vaizdo failui, taip pat kaip ir pasirinkti kalbas, skyrius, bei „sustatyti“ į eilę konvertavimui paruoštus failus.

Patyrę vartotojai, daugiau žinantys apie įvairius video medžiagos konvertavimo nustatymus, gali labai tiksliai sukonfigūruoti aplikaciją, kad sukonvertuotas failas būtų toks, kokio reikia, tačiau esantys (numatytieji) nustatymai tiks 99% aplikacijos vartotojų.

Video žiūrėjimas

Jei video norite pažiūrėti savo kompiuteryje ar per Apple TV naudodami OS X „AirPlay Mirroring“ funkciją ir jums visiškai nereikia video failo konvertuoti į kokį nors formatą - šiam tikslui puikiai tiks aplikacija MPlayerX.

MPlayerX aplikacija

Nežiūrint to, kad šią aplikaciją galite rasti ir Apple App Store, rekomenduočiau MPlayerX siųstis iš jos kūrėjo svetainės. Kodėl? Apple pradėjus reikalauti, kad per Apple Store platinamos aplikacijos naudotų „sandbox’ingą“, Zongyao Qu ne kartą (6 kartus) bandė iš Apple gauti aplikacijos patvirtinimą, bet atsakymas būdavo neigiamas. Aplikacija padaryta pagal Apple reikalavimus prarastų dalį savo funkcionalumo ir todėl programuotojas nutarė nutraukti aplikacijos esančios Apple Store palaikymą ir palaiko tik aplikaciją platinamą jo svetainėje.

MPlayerX yra sukurtas FFmpeg ir MPlayer pagridu ir todėl gali atkurti beveik bet kokį video formatą be jokių papildomų įskiepių. Papildomai MPlayerX galite kontroliuoti Apple Remote pagalba. Aplikacija taip pat palaiko Remote Buddy ir Sofa Control. Papildomai šioje aplikacijoje galite peržiūrėti video iš youtube.com, o nuo 1.0.21 versijos ir iš vimeo.com, youku.com, instagram.com, traileraddict.com, techtv.mit.edu ir t.t.

Failų persiuntimas (ftp)

Jei yra poreikis atsisiųsti failus iš ftp serverių ar juos ten patalpinti, galima naudotis OS X Finder (Cmd ⌘-K ir įvedus ftp://serverioadresas.lt arba ftp://vartoyojas:slaptažodis@serverioadresas.lt), tačiau tai ne visada yra patogiausias sprendimas šiam tikslui.

Failų persiuntimui į/iš ftp serverius aš naudoju nemokamą FileZilla aplikaciją (nesumaišykite atsisiųsdami tarp FileZilla Client ir FileZilla Server, daugumai jūsų reikės „FileZilla Client“ aplikacijos.)

Tai paprasta aplikacija ir kiekvienas, kam teko naudotis tokio tipo aplikacijomis tuojau pat perpras jos vartotojo sąsają.

Aplikacija platinama nemokamai, tačiau jei ji jums patinka, galite paremti jos kūrėjus paspausdami ant atitinkamų nuorodų aplikacijos svetainėje.

Programinio kodo rašymas/taisymas

Jei tenka rašyti ar koreguoti programinį kodą ir tai darote labiau profesionaliu nei rašymas vaizde būdu ar nenaudojate specialių tai kalbai skirtų aplikacijų - gana patogi aplikacija skirta šiam tikslui yra TextWrangler.

Bare Bones sukurtas TextWrangler yra galingas bendro naudojimo tekstinis redaktorius gebantis atpažinti ir spalvomis išskirti sintaksę tokių programavimo kalbų kaip: ANSI C, C++, HTML/XHTML, Fortran, Java, JavaScript, Markdown, Object Pascal, Objective-C, Objective-C++, Perl, PHP, Python, Rez, Ruby, Tcl, TeX, Unix shell skritpus, XML, YAML ir t.t.

Kiek galingesnis yra tos pačios kompanijos Bare Bones sukurtas redaktorius yra BBEdit. Norintys gali palyginti abiejų aplikacijų galimybes, tačiau jei tuo neužsiimate labai profesionaliai, nemokamo TextWrangler galimybės turėtų jus pilnai patenkinti.

Rašybos tikrinimas, rašymas lietuviškai ir žodynai

Apple LT

Jei nepasitikite savo lietuvių kalbos rašybos žiniomis arba dažnai „viena ranka rašo greičiau už kitą“, kompiuteryje įdiegtas lietuvių kalbos rašybos tikrinimas (spellcheck) padės išvengti daugumos klaidų.

Nebenorite daugiau junginėti klaviatūros kalbų ir tiek lietuviškai tiek ir visa eile kitų kalbų rašyti neperjunginėjant klaviatūros? Savo Mac kompiuteriuose įdiekite Lietuvių (skaičių eilės) v3.0 klavišų išdėstymą.

Jei norite įdiegti papildomus žodynus, pavyzdžiui anglų-lietuvių ir gretai rasti reikiamo žodžio vertimą - informaciją apie tai, kaip tai padaryti rasite straipsnyje „Papildomi žodynai Mac kompiuteriuose“.

Pasidalinti straipsniu:

Apie Ramūnas Blavaščiūnas

Fotografijos, geros technikos ir kavos mylėtojas

Komentarų: 3 | Ačiū, kad rašote lietuviškai

  1. Tikrai įdomus ir naudingas straipsnis.
    Ačiū, Ramūnai.

  2. Tik dabar pamačiau straipsnį. Tikrai naudingos programos, gerai būtų retkarčiais sąrašą atnaujinti, kai kas geresnio atsiranda ir laikyti matomesnėje vietoje, kad nauji Apple vartotojai galėtų pasinaudoti. Tiesa, MPlayerX ne visais gyvenimo atvejais geriausias grotuvas. Bandžiau įvairius 1080i/p raiškos filmus. TS ir mp4 failus geriausiai atkuria Quick Time Player, mkv - VLC, MPlayerX niekur nesublizgėjo. Failai pasileidžia, bet kai nori greitai prasukti vaizda, negali matyti ką prasukinėji. Vaizdas atsiranda tik po kokios sekundės po to kai failas paleidžiamas.

    • Visas aplikacijas apžvelgti yra gana sudėtinga. Kas link filmų žiūrėjimo, tai daugelis juos tiesiog žiūri ir retai kada pasigenda persukimo su vienokiu ar kitokiu vaizdo pristatymu galimybių. Kita vertus jei aplikacijai keliami kokie nors specifiniai reikalavimai – daugeliu atvejų, galima tokius reikalavimus atitinkančią rasti jau sukurtą ir naudoti ją. Čia apžvelgtos kelios funkcionalios, nemokamos aplikacijos tam tikrais aspektais papildančios macOS sistemos galimybes ar tiesiog leidžiančios jomis naudotis patogiau, kurios gali būti naudingesnės plačiai macOS naudotojų auditorijai.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus viešinamas. Būtini laukai pažymėti *

*

Į viršų