Spalvų filtrai „iOS 10“

„iOS“ yra aiškus lyderis kai kalbama apie sistemos pritaikymą įvairias negalias turintiems žmonėms. Ne išimtis ir spalvinės regos sutrikimus turintys žmonės, o tokių yra nemažai. Reikia paminėti, kad spalvų filtrai gali būti naudingi ir kai kuriems „iPhone 7“ naudotojams.

„Apple“ tobulindama savo mobiliems įrenginiams skirtą operacinę sistemą, kasmet joje įdiegia vis naujų patobulinimų. Dalis patobulinimų skirta ir įvairias negalias ar sutrikimus turintiems žmonėms. „iOS“ lyderiauja ir šioje grupėje. „iOS 10“ esantys spalvų filtrai leidžia kompensuoti spalvų neskyrimą ir ne tik patogesniam naudojimui pritaikyti savo „iPhone“ ar „iPad“, bet ir išspręsti kai kurias „iPhone 7“ problemas.

Daltonizmas – įgimtas spalvinės regos sutrikimas, spalvinio matymo yda, aklumas spalvoms, dažniausiai raudonai spalvai. Pasitaiko daugiausia vyrams, perduodamas paveldėjimo keliu. Yda susijusi su tinklainės receptorių (kūgelių) nevisavertiškumu. Dažniausiai pasitaikanti to priežastis yra vieno ar daugiau, iš trijų tipų, receptorių (kūgelių) vystymosi sutrikimas. Daltonizmui diagnozuoti naudojamos specialios spalvotos lentelės. Pavyzdžiui žiūrėdami į paveikslėlį esantį žemiau, su spalvų atskyrimu sutrikimų neturintys žmonės mato 74, daug regos sutrikimų susijusių su spalvomis žmonių mato 21, visiškai neskiriantys spalvų nemato jokių skaičių.

Ishihara spalvų testo pavyzdys
Ishihara spalvų testo pavyzdys

Spalvų aklumo yra keli tipai „protanomalija“ - sumažėjęs jautrumas raudonai spalvai, „deuteranomaija“ - sumažėjęs jautrumas žaliai spalvai ir „tritanomalija“ - sumažėjęs jautrumas mėlynai spalvai (labai retas). Dažniausiai pasitaikantis yra raudonos-žalios spalvų neskyrimas, po jo seka mėlynos-geltonos. Dichromatija

Nesigilinsiu į tai ką ir kaip mato pronatopai, deuteranotopai, tritanotopai ar turintys achromatopsiją, tik paminėsiu, kad manoma jog pasaulyje 8% vyrų ir 0,5% moterų turi regos sutrikimų susijusių su spalvų skyrimu. Šie procentai didėja šalyse, kur pagrindinę gyventojų dalį sudaro baltų (kaukaziečių) tipo žmonės (jiems priklausomo ir lietuviai). Pavyzdžiui Skandinavijos šalyse daltonizmas aptinkamas pas 10–11% vyrų, tai reiškia kad kas dešimtas vyras turi sutrikimų susijusių su spalvų skyrimu. Todėl manau, kad žemiau pateikta informacija gali būti aktuali ne vienam „Mac Arena“ skaitytojui.

Kaip naudoti spalvų filtrus

  1. Atidarykite Settings aplikaciją savo „iPhone“ ar „iPad“ su įdiegta „iOS 10“
  2. Paspauskite ant GeneralAccessibilityDisplay Accommodation
  3. Ekrane pamatysite Color Filters – paspauskite ant šio užrašo
  4. Atsidariusiame lange su pieštukų eile įjunkite Color Filters 
  5. Įjunkite Color Filters ir ekrane pamatysite tris spalvų filtrus esančius po juodai baltą (Greyscale) vaizdą ekrane padarančiu filtru.
    1. Raudoną/Žalią (Red/Green) - pratanopija
    2. Žalią/Raudoną (Green/Red) - deuteranopijai
    3. Melyną/Geltoną (Blue/Yellow) - tritanopijai
  6. Aktyvavę filtrus, ekrano viršuje matysite pavyzdžius. Perbraukė pirštu per pavyzdžių paveikslėlius matysite kitokias spalvų schemas.
  7. Po filtrais esančioje Intensity skiltyje galite nustatyti filtro pritaikymo intensyvumą.

Jei „iPhone 7“ ekranas atrodo gelsvas

Kai kurių „iPhone 7“ ir „iPhone 7 Plus“ naudotojai, įsigiję naujus telefonus skundžiasi, kad jų telefono ekranas gelsvo atspalvio. Ne, jie nėra įjungę „Night Mode“ režimo – jis tiesiog gelsvas. Kažkada man teko girdėti, kad taip gali būti, jei kažkokios tai ekrano klijavimui naudotos medžiagos dar ne visiškai išdžiuvusios (suprask ekranas dar visai neseniai pagamintas) – gali būti šioks toks geltonumas. Tai nėra koks nors tik „iPhone 7“ būdingas fenomenas. Gelsvesni ekranai būdavo ir pas kai kuriuos šviežius „iPhone 4s“, „iPhone 5“ ir sekančius modelius. Daugeliu atvejų su laiku tas geltonumas išnykdavo.

Nežiūrint kokia to priežastis: ar neteisingas kalibravimas, nors greičiausiai tai „švieži klijai“ ir šis efektas su laiku turėtų išnykti, geltonumo problemą galima išspręsti „iOS 10“ spalvų filtrų pagalba. Jei nenorite laukti kol ekranas savaime pabals:

  1. Atidarykite Settings aplikaciją
  2. Paspauskite ant GeneralAccessibilityDisplay AccommodationsColor Filters
  3. Įjunkite Color Filters jungiklį esantį žemiau pieštukų
  4. Paspauskite ant Color Tint
  5. Pačioje ekrano apačioje pamatysite du slankiklius: Intensity ir Hue.
  6. Intensity ir Hue slankiklių pagalba sureguliuokite spalvas kol vaizdas ekrane taps „normalus“.
Gelsvo atspalvio ekrane naikinimas „iOS 10“ spalvų filtrų pagalba

Neskubėkite su Hue slankikliu, kiek pareguliavę palaukite kol akys apsipras ir jei reikia vėl pareguliuokite. Tai nėra idealus sprendimas, tačiau jei ekrano geltonumas varo iš proto, tai vieta, kuri gali padėti atstatyti dvasinę pusiausvyrą :)

Pradžioje nepaminėjau, bet baigęs rašyti pagalvojau, kad gal verta. Prieš pradėdami reguliuoti ekrano spalvas įsitikinkite, kad nesate aktyvavę „Night Mode“ režimo.

Nesvarbu dėl kurių priežasčių naudositės šiomis „iOS 10“ funkcijomis, ar spalvų filtrais priderindami vaizdą ekrane kompensuodami spalvas, ar naikindami laikiną ekrano gelsvumą – smagu, kad „Apple“ įdiegia tokias galimybes.

Apytikslis skaitymo laikas – 3 minutės.
Pasidalinti straipsniu:

Apie Ramūną Blavaščiūną

Fotografijos, geros technikos ir kavos mylėtojas, didelę savo laisvalaikio dalį skiriantis straipsnių „Mac Arena“ rašymui.

Komentarų: 5 | Ačiū, kad rašote lietuviškai

  1. o tai čia ne taip turi?juk rašė ,kad tikslesnį spalvų profilį naudoja white balance , ar čia nustatytas ekrano brokas yellow ?

  2. tai čia brokas ?

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus viešinamas. Būtini laukai pažymėti *

*