Apple blokuoja lokalų iOS aplikacijų kopijų išsaugojimą kompiuteryje

Tai, kad „Apple“ pradėjo blokuoti „iOS“ aplikacijų išsaugojimą atsarginėse duomenų kopijose. Tam tikrais atvejais tai gali tapti problema, bet yra būdas tai apeiti.

„Apple“ nustojo saugoti „iOS“ aplikacijas darant backup’ą „iTunes“ pagalba (saugant atsargines „iOS“ įrenginiuose esančių duomenų kopijas „iCloud“ aplikacijos niekada nebuvo saugomos. Atrodytų menka bėda, nes aplikacijas galima atsisiųsti iš „App Store“. Tačiau tai ne visiškai tiesa. kartais „Apple„ ima ir išmeta kokią nors aplikaciją iš savo aplikacijų parduotuvės, ir tokiu atveju jos nebeatsisiųsite.

Kitas pavyzdys yra kai pats aplikacijos kūrėjas ima ir pakeičia aplikaciją panaikindamas seną versiją. Prieš kurį laiką taip nutiko su „TomTom“ aplikacijomis. Jas kainavusias po 70€ ir daugiau, „TomTom“ nutarė išimti iš „App Store“. Vietoje jų išleido „TomTom Go“, kurioje naudojamas prenumeratos principas. Tačiau jei jus tenkina senoji aplikacijos versija, kuri net ir atnaujinimus žemėlapių kartais gauna, bet įsigijote naują telefoną ir norėtumėte ją atsisiųsti iš „Apple“ mobiliems įrenginiams skirtų aplikacijų parduotuvės (nes esate ją nusipirkę)… Anksčiau ją susigrąžinti buvo galima per „iTunes“, nes kompiuteryje būdavo išsaugomos ir įsigytos aplikacijos. Dabar jums to padaryti paprasčiausiai nepavyks — jos ten nebėra.

„TomTom“ nėra vienintelis pavyzdys. Yra nemažai aplikacijų, kurias „Apple“ išėmė (ir matyt dar išims) iš „App Store“, nes jos nebuvo ilgą laiką atnaujintos, dėl saugumo, politinių ar moralinių sumetimų (pvz. Alex Jones Infowars aplikacija) ar dėl kitų priežasčių. Kitas išima aplikacijos kūrėjas. Dabar, kai „Apple“ nutraukė ir aplikacijų išsaugojimą kompiuteryje — tokios aplikacijos, nepriklausomai nuo to kiek už jas sumokėjote ar kiek jos yra jums svarbios, gali būti prarastos amžiams.

Nors mano įsigytų aplikacijų sąraše TomTom aplikacijos yra — jų atsisiųsti aš nebegaliu, nes jų nebėra App Store.
Nors mano įsigytų aplikacijų sąraše „TomTom“ aplikacijos yra — jų atsisiųsti aš nebegaliu, nes jų nebėra „App Store“.

Dažnai su iš „App Store“ pašalinamomis aplikacijomis nėra nieko blogo. Jos nėra skirtos šnipinėti, nėra virusai ar kitokie kenkėjai. Dažniausiai jos yra pašalinamos kokios nors šalies vyriausybei paprašius: „Telegram“ - kurį laiką buvo pašalinta iš aplikacijų parduotuvės spaudžiant Rusijos vyriausybei (vėliau aplikacija buvo atstatyta), nemažai VPN aplikacijų nėra prieinamos Kinijoje, iš „App Store“ išmesta nemažai azartinių žaidimų aplikacijų. Žinoma, kai kurios aplikacijos pašalinamos paties jų kūrėjo arba iš tiesų turi kenkėjiškos veiklos braižą.

Kai „Apple“ panaikino galimybę išsaugoti aplikacijas kompiuteryje staiga sukilo kompanijos, kurioms toks „Apple“ sprendimas netiko (tokių buvo labai daug). „Apple“ išleido specialią „Mac“ ir PC skirtą „iTunes“ versiją, kurioje buvo galima atstatyti aplikacijas iš kompiuterio. Pasirodžius „macOS Mojave“ — ši „iTunes“ versija skirta „Mac“ iš serverių dingo. Pakilus triukšmui ji sugrįžo, tačiau naujoje operacinėje sistemoje neveikia, nors jos aprašyme ir parašyta (macOS 10.10.5 or higher.) PC versija skirta „Windows“ yra funkcionali.

Kompanijos vėl kelia triukšmą. Šį kartą „Apple“ atšauna: „naudokite Apple Configurator 2 skirtą Mac“.

Viešpatie, suteik mums jėgų…

„Configurator“ aplikacija skirta korporacijoms. Kompanijose šios aplikacijos pagalba konfigūruojami tūkstančiai „iOS“ įrenginių, juose diegiamos aplikacijos ir tie įrenginiai yra valdomi (jis turi bazines MDM galimybes). Dėkui dievui ją galima naudoti ir vienam ar keliams „iOS“ įrenginiams konfigūruoti ir juose diegti aplikacijas.

Tačiau yra problema — ši aplikacija veikia prastai. Ją naudojant visame kame jaučiamas neišbaigtumas, o paprastam naudotojui manau kiltų didelė painiava ir dėl terminologijos ir panašiai.

Kaip ten bebūtų, jei nuo senų laikų kompiuteryje ar atsarginėse duomenų kopijose esate išsaugoję aplikaciją, kurios jau nebėra „App Store“ — „Configurator“ pagalba galite ją ar jas įdiegti.

Pagal nutylėjimą „Configurator“ tikisi, kad aplikacijos bus diegiamos jas atsisiunčiant iš „Apple“ debesies, bet yra galimybė nurodyti, kad aplikacija būtų diegiama ir iš vietinio ar tinkle esančio disko — pasirinkite „Choose from my Mac“ ir aplikacijas jei jos nuo seno saugomos standartinėje jūsų kompiuterio vietoje rasite: /Music/iTunes/Mobile Applications. Aplikacijų failų plėtinys yra .ipa.

Finder“ pagalba į tą aplanką pateksite ir pažiūrėsite ar ten yra reikiama aplikacija greičiau — „Configurator“ velniškai lėtas. Jame taip pat kartais neatvaizduojamos aplikacijų piktogramos ir jei aplikacijų daug — kartais tiesiog nėra būdo sužinoti kuri aplikacija yra kuri.

Kartais radus aplikaciją ir ją persiuntus į „iPhone“ ar „iPad“ ji dar ilgai būna su Downloading ar Waiting užrašu. Tačiau, nors kartais ir po ilgesnio nei padorus laukimas, aplikacija galiausiai atsiduria įrenginyje.

Configurator nėra panacėja bet yra sprendimas

Jei jau kartą nudegėte ar perkate nepigią aplikacija, tikriausiai norėtumėte išsaugoti jos kopiją — dėl visa pikta. „Configurator“, nors ir gali išsaugoti atsarginę įrenginio duomenų kopiją, ši aplikacija, taip pat kaip ir „iTunes“ — aplikacijų lokaliai nesaugo.

Tačiau ne viskas prarasta — yra sprendimas. Tiesa jis ne „Apple“, o trečių šalių. Tai daugeliui „Mac“ kompiuterių naudotojų žinoma aplikacija „iMazing“. Vienam kompiuteriui skirta universali („Mac“ arba PC) licencija kainuoja 39,99€. Dviems kompiuteriams 44,99€, o 5-iems — 59,99€. Nepigu, tačiau ši aplikacija išties verta tų pinigų. Ji nėra grotuvas ar muzikos failų biblioteka kaip „iTunes“, tačiau ji puikiausiai tvarkosi su failais, jų kopijomis, galima išsitraukti atskirus duomenis tokius kaip žinutes, nuotraukas ir panašiai. Ji leidžia į „iOS“ įrenginį persiųsti failus, muziką, skambučio garsus, atlikti įrenginio diagnostiką ir dar daug, daug kitokių privalumų ir galimybių. Ji stipriai funkcionalumu lenkia „iTunes“ (išskyrus muzikos ir video bibliotekos funkcijas, nes „iMazing“ ne tam skirta) net lyginant su pačiais geriausiais „iTunes“ laikais.

Ši aplikacija yra prieinama ir per „SETAPP“ paslaugą.

Kas gi bus su atsarginėmis duomenų kopijomis iTunes

Tarp „iCloud“ ir „iTunes“ atsarginių duomenų kopijų vis dar yra skirtumų. Apple turi sukūrusi tam atskirą puslapį. Tačiau šio puslapio turinys su kiekvienu mėnesiu vis trumpėja ir didele dalimi teliko tik sąrašas aprašantis ko šios paslaugos nedaro.

Šiuo metu nei „iCloud“, nei „iTunes“ atsarginėse duomenų kopijose nerasite aplikacijų ar knygų iš „Apple Books“ parduotuvės. Nei viena šių paslaugų nekopijuoja „Touch ID“, „Face ID“ ar „Apple Pay“ informacijos.

iCloud“ atsarginėse kopijose vis dar nesaugomos „Messages“, „Contacts“, „Calendars“, „Notes“, „iCloud Photos“ ir tekstinių žinučių. Tačiau, visas šias paslaugas galima sukonfigūruoti taip, kad jos naudotų „iCloud“ serverius ir ta informacija automatiškai atsidurs įrenginyje prisijungus jame su susietu „iCloud/Apple ID“. „iCloudatsarginės duomenų kopijos yra šifruojamos automatiškai, o „iTunes“ galima rinktis šifruoti duomenis ar ne. Tiesa, jei pasirinkote ne šifruoti „iTunes“ saugomų duomenų — slaptažodžiai naudojami įrenginyje atsarginėse kopijose nebus išsaugomi.

Skirtumai tarp „iCloud“ ir „iTunes“ atsarginių kopijų vis mažėja, „iTunes“ tampa tik lokalia muzikos ir įsigytų iš „Apple“ filmų biblioteka. „Apple Music“ bando atimti iš „iTunes“ ir muzikos paslaugų dalį. Visai nenustebčiau jei vieną dieną „Apple“ išleistų atskirą aplikaciją skirtą pirkti filmams, o „iTunes“ išvis panaikintų perkeldama atsarginių duomenų kopijų saugojimą į „iCloud“.

Dėl šios priežasties, matyt, ir verta pradėti žvalgytis trečių šalių sprendimų, kad nereikėtų vėliau graužtis, kad už aplikaciją sumokėti pinigai paleisti vėjais.

Pasidalinti straipsniu:

Apie Ramūnas Blavaščiūnas

Fotografijos, geros technikos ir kavos mylėtojas

Komentarų: 3 | Ačiū, kad rašote lietuviškai

  1. Va šitas dalykas tai gerokai užp*sa. Ankščiau iTunes galėjau kaip žmogus pasidėliot Apps'us pagal savo poreikius. Tarkim, nusibodo kažkoks žaidimas ar programėlė ir nuimu varnelę nuo sync. Prisireikia arba apima nostalgija - vėl uždedu. Dabar jau taip nebegalima, nes buržujams $ trūkumas.

  2. Nusipirkai viena kartą appsą ir viskas? Ė neeeee brolyti:))) - tam ir darome viską taip, kad būtum priverstas mokėti nuolat, vėl ir vėl. Kaip gi kitaip surinksim tuos $ akcininkams?

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus viešinamas. Būtini laukai pažymėti *

*

Į viršų