macOS Mojave smulkmenos, kurių Apple nepaminėjo pristatymo metu

Temos: Apple, macOS

Pasirodžius „macOS 10.14 Mojave“ beta versijai atsirado galimybė išbandyti ne tik „Apple“ paminėtas konferencijoje naujoves, bet ir aptikti tas, kurių „Apple“ nepaminėjo.

Dabar, kai yra galimybė patiems panagrinėti „macOS 10.14 Mojave“ beta versiją — galima aptikti naujovių, kurių „Apple“ nepaminėjo pristatinėdama šią „Mac“ kompiuteriams skirtą operacinės sistemos versiją WWDC 2018 metu. Kai kurias WWDC Keynote metu nepaminėtas naujienas „Apple“ kiek detaliau aptarė iš karto po pristatymo vykusiame kitame — „Platforms State of the Union“ renginyje bei kalbėdama su spaudos atstovais ir atsakydama į jų pateiktus klausimus.

Dabar, kai jau startavo „macOS Mojave“ beta testavimų ciklas, o po kurio laiko pasirodys ir viešosios beta versijos, reikia tikėtis, kad bus aptikta ir daugiau naujienų. Tiesa, tai jog kažkurios funkcijos nėra pirmosiose beta versijose nereiškia, kad jos neatsiras vėlesnėse.

OpenGL ir OpenCL

„Apple“ jau anksčiau informavo programuotojus, kad „Mojave“ ir „iOS 12“ ji atsisakys „OpenGL“ ir „OpenCL“ palaikymo.

Programinės įrangos kūrėjai dažnai renkasi atvirus standartus, tokius kaip „OpenGL“, nes tai skirtingoms operacinėms skirtas aplikacijas leidžia kurti lengviau. Tačiau, vienos iš WWDC sesijų skirtų „OpenGL“ programuotojų atvertimui į „Metal“ tikėjimą, „Apple“ aiškiai pareiškė jog „OpenGL“ yra jau stipriai nukaršusi technologija ir neatitinka šių dienų reikalavimų.

Apple, OpenGL ir OpenCL

Tačiau yra dar viena „cross-platform’inė“ grafikos ir paskaičiavimų API — „Vulkan“, kurią kai kas regi kaip pakeisiančią „OpenGL“. „Apple“ nusprendė nepalaikyti šios API dėl kelių priežasčių ir kai kurios iš tų priežasčių nesuteikė programuotojams papildomo optimizmo.

„Apple“ jau kuris laikas ganėtinai pasyviai palaiko „OpenGL“ ir „Metal“ dabar yra kompanijos prioritetų sąraše. Programuotojams „Apple“ pasakė, kad esamos ir greitai pasirodysiančios aplikacijos vis dar gali naudoti „OpenGL“ ir jos dar kurį laiką veiks, tačiau naujuose projektuose programuotojai turėtų taikytis į „Metal“.

Senesnių Mac palaikymo pabaiga

Priešingai nei „iOS 12“ atveju, kuri galės būti įdiegta visuose „iOS“ įrenginiuose palaikančiuose ankstesnę „iOS 11“, „macOS 10.14 Mojave“ galės būti įdiegta tik kompiuteriuose pagamintuose 2012 metais ir naujesniuose ir išimtis bus tik kai kurie „Mac Pro“ modeliai. Tai reiškia, kad kompanija nutraukia 2009, 2010 ir 2011 metų „Mac“ modelių palaikymą.

macOS 10.14“ galės būti įdiegta:

 • MacBook“ (Early 2015 ar naujesniame)
 • MacBook Air“ (Mid 2012 ar naujesniame)
 • MacBook Pro“ (Mid 2012 ar naujesniame)
 • Mac mini“ (Late 2012 ar naujesniame)
 • iMac“ (Late 2012 ar naujesniame)
 • iMac Pro“ (2017)
 • Mac Pro (Late 2013)
 • Mac Pro“ (Mid 2010 ir Mid 2012 modeliuose su rekomenduotina „Metal“ palaikančia grafine plokšte)

macOS Mojave nebeliko kai kurių 3-ų šalių paslaugų palaikymo

Naujoje „macOS 10.14 Mojave“ nebeliko (bent jau beta 1) kai kurių trečių šalių paslaugų palaikymo sistemos lygmenyje. „Apple“ pašalino tokias tarnybas kaip: „Facebook“, „Flickr“, „Twitter“ ir „Vimeo“. Šių paslaugų naudotojai ateityje galės prie jų jungtis ir saugoti prisijungimo informaciją šių paslaugų aplikacijų pagalba arba per naršyklę.

Šį funkcionalumą iš „iOS“ kompanija pašalino pernai — išleisdama „iOS 11“, o šiemet atėjo eilė ir „Mac“.

Šių paslaugų palaikymo sistemos lygmenyje nutraukimas, greičiausiai, susijęs su kompanijos siekimu operacinę sistemą padaryti saugesne ir geriau apsaugančia privačius naudotojų duomenis.

macOS 10.14 Mojave nebeliks kai kurių 3-ų šalių paslaugų palaikymo sistemos lygmenyje.

Sistemos atnaujinimai persikėlė į nustatymus

Pasakodama apie „Mac App Store“ atliktus atnaujinimus, „Apple“ nepaminėjo, kad sistemos atnaujinimų skiltį perkėlė į „System Preferences“.

macOS Mojave, sistemos atnaujinimai iš App Store persikėlė į System Preferences.

Siri ir HomeKit palaikymas

Tarp kurių „iOS“ aplikacijų perkeltų į „macOS“, kompanija į „Mac“ kompiuteriams skirtą operacinę sistemą perkėlė ir „Home“ aplikaciją. Ši aplikacija kol kas nepalaiko „AirPlay 2“, tačiau su „HomeKit“ suderinamų įrenginių valdymas gali būti vykdomas ir Siri pagalba.

Paskutinė versija palaikysianti 32-bitų aplikacijas

„State of the Union“ pristatymo metu, „Apple“ patvirtino jog „Mojave“ yra paskutinė „macOS“ versija palaikanti 32-bitų aplikacijas.

Svetainių piktogramų palaikymas Safari

Priešingai nei „Google Chrome“ naršyklė, „macOS Safari“ nepalaikė „tab’uose“ svetainių piktogramų atvaizdavimo. Anot John Gruber praėjusią vasarą šios funkcijos nebuvimas privertė eilę internautų pradėti naudoti „Chrome“ ar naudoti trečių šalių, tokių kaip „Favcongrapher“ sprendimų patalpinančių svetainių piktogramas „Safari“ atidarytų svetainių „tab’ų“ pavadinimuose.

Kai šį rudenį pasirodys visiems naudotojams skirta „macOS 10.14 Mojave“ — ji svetainių piktogramų mylėtojus pradžiugins svetainių piktogramomis „tabuose“.

Mail nepalaiko ruošinių

macOS Mojave beta“ aprašyme parašyta, kad „MailStationary funkcija, HTML elektroninių laiškų funkcija leidusi pasirinkti iš anksto paruoštus el.laiškų ruošinius, nebebus palaikoma. Manau didesnė dalis „Mail“ naudotojų šios funkcijos tikrai nepasiges.

Back to My Mac

Panašu, kad „Apple“ iš „macOS 10.14 Mojave“ pašalino „Back to My Mac“ funkciją, bent jau pirmojoje beta versijoje jos nėra. Ši funkcija nebuvo labai populiari tarp „Mac“ kompiuterių naudotojų (aš ja retsykiais pasinaudodavau). Dėl nedidelio jos populiarumo ir dėl to, kad jos veikimas priklausydavo nuo interneto tinklo, kurio konfigūracija dažnai nėra paslaugos naudotojų „valdžioje“ (pavyzdžiui jungiantis per kavinės ar viešbučio Wi-Fi) ir atitinkamai ne itin didelės garantijos jog paslauga veiks — kompanija galėjo nutarti ją tiesiog pašalinti iš „macOS“. Tiesa, tragedijos nėra yra ir kitų, panašų funkcionalumą, siūlančių paslaugų, pavyzdžiui „TeamViewer“. Tačiau, asmeniškai aš džiaugčiausi jei „Back to My Mac“ neišnyktų.

Pasidalinti straipsniu:

Apie Ramūnas Blavaščiūnas

Fotografijos, geros technikos ir kavos mylėtojas, didelę savo laisvalaikio dalį skiriantis straipsnių „Mac Arena“ rašymui.

Komentarų: 7 | Ačiū, kad rašote lietuviškai

 1. As net neisivaizduoju kaip be siu naujoviu galejau gyventi..... :D

 2. Ne jūs vieni pasaulyje gyvenant. Žmonių poreikiai skirtingi: vieniems svarbu sužinoti ar jų Mac'e bus galima įdiegti Mojave, kitiems ar veiks ruošiniai Mail aplikacijoje, nes jie juos naudoja, tretiems svarbi Back to My Mac, nes jie nuotoliniu būdu jungiasi prie namie ar kitur esančių savo Mac kompiuterių ar diskų pajungtų prie Time Capsule ar Airport Extreme maršrutizatorių…

 3. Smaikstuoliai, jus pamirsot viena is svarbiausiu naujoviu
  Naujove tai kad dabar nauja OS versija bus 10.14 😍

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus viešinamas. Būtini laukai pažymėti *

*

Į viršų