Kiek iPhone X ir iPhone 8 yra atsparūs vandeniui

iPhone ir atostogų vanduo

Kai kurie tautiečiai klaidingai interpretuoja IEC 60529 standarto žymėjimą esantį prie „iPhone“ techninių charakteristikų. Ką iš tikro reiškia IP 67. Tai svarbu žinoti artėjant vasaros atostogų sezonui.

IP (Ingress Protection) standartai aprašyti IEC (International Electrotechnical Commission) arba „Tarptautinės Elektrotechnikos Komisijos“. Pirmasis skaičius nurodo atsparumą pašalinių elementų patekimui į įrenginį. Šio žymėjimo reikšmė gali būti nuo 0 iki 6. Antrasis skaičius nurodo įrenginio atsparumą drėgmei. Jį nurodantys skaičiai gali būti nuo 0 iki 9 (ne profesionalaus naudojimo prekėms 8 yra maksimalus skaičius). Kuo IP skaičius aukštesnis — tuo įrenginys atsparesnis. Pavyzdžiui IP 22 sertifikuota elektros rozetė yra apsaugota nuo pirštų į ją įkišimo ir testai parodė, kad yra saugu ją naudoti ant jos vertikaliai arba beveik vertikaliai krentant vandens lašams.

„iPhone“, nuo 7-to modelio, turi IP 67 sertifikatą. Tai liečia ir į „iPhone 7“ vizualiai panašius „iPhone 8“, ir kiek kitokio dizainoiPhone X“ telefonų modelius.

Pirmasis IP skaičius nurodo atsparumą patekimui į įrenginį pašalinių daiktų. 0 reiškia, kad įrenginys nėra apsaugotas, o kuo skaičius didesnis, tuo apsauga geresnė. Prie „iPhone“ esantis IP 67 reiškia, kad įrenginys yra apsaugotas nuo dulkės dydžio dalelių patekimo į jo vidų.

Antrasis IP skaičius rodo apsaugos nuo drėgmės patekimo į įrenginio apsaugos lygį. Jei antrasis IP skaičius — 0, vadinasi įrenginys nėra apsaugotas nuo drėgmės, 1 - reiškia apsaugą nuo vertikalių lašų, 2 — nuo vertikalių ir 15˚ kampu krentančių lašų ir t.t. 7 — reiškia, kad įrenginys gali būti trumpam panardintas į vandenį ne giliau kaip 1 metras. Kai kurie „Android“ įrenginiai, tokia kaip: „Galaxy S9“, „Galaxy Note 8“, „LG V30“ ir kiti turi aukštesnio atsparumo drėgmei sertifikatą IP68 ir tai reiškia, kad gali būti 30-čiai minučių panardinti į ne didesnį kaip 1,5 m. gylį.

iPhone 8“, „iPhone 8 Plus“ ir „iPhone X“ techniniuose aprašymuose „Apple“ rašo, kad šie telefonų modeliai: „… atsparūs purslams, vandeniui bei dulkėms ir laboratorinėmis sąlygomis jiems nustatytas IP 67 reitingas pagal IEC standartą 60529. Atsparumas purslams, vandeniui ir dulkėms nėra neribotas ir silpnėja dėl įprastinio dėvėjimosi. Nebandyk įkrauti aplieto „iPhone“; valymo ir džiovinimo instrukcijas rasi naudojimo vadove. Skysčių sukeltiems pažeidimams garantija netaikoma.“

Plataus vartojimo prekėms IP 68 yra aukščiausias galimas sertifikavimo lygis[1]. Tai reiškia, nors „iPhone 8“, „iPhone 8 Plus“ ir „iPhone X“ turi geriausią apsaugą nuo pašalinių daiktų patekimo — apsaugoti net nuo dulkių patekimo į įrenginio vidų — šių „iPhone“ modelių apsauga nuo drėgmės nėra pati geriausia.

Svarbu prisiminti, kad nežiūrint IP 67 sertifikavimo, „iPhone 8“, „iPhone 8 Plus“ ir „iPhone X“ nėra visai nelaidūs vandeniui, nors jiems greičiausiai nieko blogo nenutiks jei jie trumpam panirs į balą ar ežerą (žinoma, jei tik jiems neriant neskils ekranas ar nebus pažeistas įrenginio hermetiškumas).

IP 67 įrenginio sertifikatas nurodo, kad įrenginys yra atsparus vandeniui ar kito skysčio poveikiui iki tam tikro lygio. Todėl nereikėtų tikėtis, kad jis „išgyvens“ jei įšoksite į baseiną su „iPhone 8“, „iPhone 8 Plus“ ir „iPhone X“ glaudžių kišenėje ir su juo plaukiosite. Jei telefonas pateks po stipresne vandens srove (tame tarpe ir šokant į vandenį) apsauga nuo drėgmės gali būti pažeista. Taip pat reikėtų saugoti telefoną nuo kitokių skysčių nei gėlas vanduo. Sūrus (pavyzdžiui jūros) ar chloruotas (pavyzdžiui baseino) vanduo gali sugadinti apsaugos sluoksnį apsaugantį telefoną nuo drėgmes patekimo į jo vidų ir atitinkamai patį įrenginį. Jei kartais taip nutiktų, kad sūrus ar chloruotas vanduo pateko ant telefono, net jei jis ir veikia, — nedelsiant nuplaukite įrenginį gėlu vandeniu (vengiant stipresnės vandens srovės).

Apsauga nuo vandens (guminės tarpinės) su laiku keičia savo savybes. Dėl šios priežasties mažėja ir telefono atsparumas drėgmei. Naudojant telefoną įprastai tai neturi didelės reikšmės, tačiau jei įrenginys kada stipriai krito (net jei jo ekranas ir neskilo) — labai tikėtina, kad „iPhone“ atsparumas drėgmei sumažėjo.

Tai, kad „iPhone 7“, „iPhone 7 Plus“, „iPhone 8“, „iPhone 8 Plus“ ir „iPhone X“ suteiktas IP 67 sertifikatas nereiškia jog įrenginiui sugedus garantinio laikotarpio metu jis bus pataisytas nemokamai, jei gedimų priežastis bus į jį patekęs vanduo. Tiesa, jei vanduo į įrenginį pateko dėl klaidos „iPhone“ gaminimo procese — jam bus pritaikytos garantinio remonto sąlygos, priešingu atveju nuolaidų iš „Apple“ nereikėtų tikėtis.


  1. Antrasis IP skaičius, nurodantis atsparumą drėgmei, gali būti ir 9, tačiau plataus vartojimo prekėms tokios apsaugos nereikia, nes jis reiškia atsparumą aukštos temperatūros vandens srovei. Prie IP žymėjimų dar galimas ir tam tikras ženklinimas raidėmis. Daugiau informacijos apie IP kodus rasite Wikipedia svetainėje.  ↩

Pasidalinti straipsniu:

Apie Ramūnas Blavaščiūnas

Fotografijos, geros technikos ir kavos mylėtojas, didelę savo laisvalaikio dalį skiriantis straipsnių „Mac Arena“ rašymui.

Komentarų: 9 | Ačiū, kad rašote lietuviškai

  1. Na kol kas kiek teko jau iPhone nest i garantini del to, kad vanduo pazeide iPhone elementus visada suteike garantini, aisku dziugu, bet rizikinga :D net iPhone 6 esu neses nes lock mygtukas grybavo, del to kad visad slapiom rankom naudodavau, bet pakeite :D su iPhone 7 nezinau del ko, bet garso mygtukas streikuot pradejo nezymiai, teko pagadint paciam, kad butu zymiai gendantis ir net skilusiu ekranu pakeite i nauja :D

  2. Per visą iPhone turėjimo laiką. Teko naudotis 5-7 kartus garantiniu. Visus kartus pakeitė įrenginius į naujus. Susidarė įspūdis jog nelabai tie iPhone kokybiški.... Ir tikrai ne dėl naudojimosi ypatybių.

  3. Nezinau kaip jum ponai, bet savaji iphone 8 plus kisau ne tik i vandeni, bet su juo ir juroi maudziausi ir filmavau po vandeniu. Pastebejimas toks kad turiu pazystamu kas pirko lietuvoj iphonus ir uzseni, kas pirko is lietuvos. Jie sugesdavo, kalbam apie 6, 6s bet kas tuos pacius pirko uzseni, tam nesugedo. Mano atveju pirktas is UK.

    • Mano visi iPhone pirkti Lietuvoje. Negedo nei vienas. Tai, kad nenutiko nieko rodo, kad kokybiškai surinkta, tačiau nereiškia jog sūrus vanduo nepakenkė hermetiškumui ir tai neturės kokių nors neigiamų pasekmių ateityje. Nors tikiuosi, kad neturės ir priešingai nei kai kurios kitos kompanijos reklamuojančios jog ragelis gali tai ką jis gali labai ant ribos, Apple apsidraudžia.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus viešinamas. Būtini laukai pažymėti *

*

Į viršų