Kokie yra sudedamieji iPhone ekrano elementai

iPhone 6s ekrano sluoksniai

Vienas pagrindinių, bent jau telefono naudotojui, išmanaus telefono elementų yra jo ekranas. Jis tampa ne tik langu į pasaulį, bet ir komandų centru perteikiančiu naudotojo nurodymus įrenginiui.

Ko gero kiekvienas išmanaus telefono ar planšetinio kompiuterio gamintojas ekranui skiria ko gero daugiausiai dėmesio. Ekrano kokybė, tai vaizdo kokybė, jame esančių jutiklių jautrumas, įrenginio valdymo tikslumas ir naudotojo patirtys naudojantis įrenginiu. iPhone ekranas, ko gero ir vienas labiausiai pažeidžiamų įrenginio elementų, ypač šiam krentant.

Iš ko susideda „iPhone“ ekranas:

Apsauginis stiklas

Apsauginis ekrano stiklas, tai pats viršutinis ekrano sluoksnis, kurį liečia įrenginio naudotojas. Būtent šio stiklo kokybė ir jo oleofobinė[1] danga atsakinga už lietiminius naudotojo pojūčius. Liečiant „iPhone“ ekrano paviršių — šis šliuožia jo švelniu paviršiumi, o ne limpa prie ekrano per jį braukiant ar spustelėjus. Dėl pakitusios „iOS“ naudotojo sąsajos valdymo principų, ypač dažnai per ekraną braukyti tenka „iPhone X“ naudotojams.

Krentant „iPhone“ būtent apsauginis stiklas nukenčia dažniausiai. Kai kurių serviso centrų specialistai siūlo pakeisti tik apsauginį „iPhone“ ekrano stiklą ir nekeisti viso ekrano. Keisti tik stiklą yra pigiau. Naujų „iPhone“ modelių stiklai yra labai ploni, išlenkti kraštuose ir prie „Home“ mygtuko. Net pačios aukščiausios kokybės neoriginalūs stiklai savo kokybe stipriai atsilieka nuo originalių. Dažnai pakeistus „iPhone“ apsauginį stiklą neoriginaliu (keičiant ne visą ekraną) — pradeda prastai veikti ekrano priekinėje dalyje esantys jutikliai ir valdymas tampa nepatikimas.

Apsauginis iPhone 6s ekrano stiklas. Nuotrauka: iFixit

Permatomas klijų sluoksnis

Apsauginis ekrano stiklas klijuojamas prie matricos. Tai panaikina galimybę tarp stiklo ir matricos patekti orui ir sumažinti ekrano storį. Kokybiškas klijus neiškraipo spalvų, neleidžia dulkėms prasiskverbti po stiklu ir patikimai laiko viršutinį ekrano sluoksnį net šį eksploatuojant labai intensyviai.

Kokybiškai padengti klijais ekraną yra sudėtinga. Dažniausiai „iPhone“ ekrano stiklų pakeitimą siūlantys servisai naudoja nepakankamai aukštos kokybės klijus ir šie su laiku pakeičia spalvą, tampa pastebimi ekrane rodomų paveikslėlių iškraipymai, o kartais galima pastebėti ir tarp apsauginio stiklo ir matricos patekusias dulkes.

Lietimo daviklių plokštė

Šis ekrano sluoksnis, tad kartais vadinamas tiesiog jutikliu yra atsakingas už paspaudimų ir prisilietimų atpažinimą.

Originalus lietimui jautrus ekranas pagamintas iš plonyčio stiklo sluoksnio ir leidžia milimetro tikslumu nustatyti paspaudimo koordinates. Šis jutiklis skiria ir kelis prisilietimus vienu metu.

Šis ekrano sluoksnis krentant „iPhone“ nukenčia rečiau.

iPhone 6s lietimo daviklių plokštė. Nuotrauka: iFixit

Poliarizacinis filtras

Tai specialus sluoksnis, darantis matricos vaizdą matomu žmogaus akiai. Be jo ekrane nematytumėme nieko.

Poliarizacinis filtras ir po juo esanti matrica

Matrica

IPS matricą sudaro dvi plokštelės tarp kurių išdėstyti skystieji kristalai. Elektros energijos veikiami šie kristalai pradeda praleidinėti tam tikrus pašvietimo spindulius.

Tai visų „iPhone“ išskyrus „iPhone X“ matricos struktūra. „Apple“ šią struktūrą patobulino ir pavadino „Retina“.

Pašvietimas

Tai šviesos sluoksnis esantis po matrica. Jo paskirtis yra apšviesti kristalus, kad vaizdas būtų šviesus ir aiškus. Savaime kristalai nešviečia, o tik praleidžia apšvietimo sluoksnio skleidžiamą šviesą.

iPhone 6s ekrano pašvietimas (backlight). Nuotrauka: iFixit

Papildomų jutiklių sluoksnis

Šis sluoksnis „iPhone“ telefonuose atsirado nuo „iPhone 6s“ modelio. Jo dėka sistema gali „atpažinti“ ekrano paspaudimo stiprumą.

Tai kondensatorių plokščių pajungtų prie maitinimo tinklelis. Šio tinklelio tikslas yra maksimaliai tiksliai nustatyti atstumą nuo piršto iki matricos. Programiniai algoritmai analizuoja šio tinklelio perduotą informaciją ir leidžia sistemoje naudoti „3D Touch“ technologiją.

Papildomų iPhone 6s ekrano jutiklių sluoksnis. Nuotrauka: iFixit

Rėmelis

Tai savotiškas, visiems aukščiau išvardintiems elementams tvirtinti skirtas, pagrindas. Rėmelis tvirtinamas ant telefono rėmo.

Štai toks sumuštinis yra atrodytų paprastutė, plona plokštelė, kurią savo „iPhone“ liečiame daugybę kartų kasdien. Dabar ko gero daugelis supras kodėl sudaužius ekraną — jo pakeitimas kainuoja nepigiai, o pakeitus neoriginaliu galimos įvairios sistemos klaidos ar vizualiniai ar funkciniai įrenginio darbo nesklandumai.


 1. Oleofobinė danga skirta atstumti riebalus. Šia danga padengti visi „iPhone“ ekranai. Nors daugelis šį terminą matė „iPhone“ techninėje specifikacijoje, ne visi žino ką tai reiškia. Oleofobinė danga tai speciali danga, kuria nanometriniu storio sluoksniu padengti paviršiai, pavyzdžiui „iPhone“ apsauginis stiklas, atstumia riebalus ir saugo ekraną nuo greito užsiteršimo pirštų atspaudais.  ↩

  Oleofobinis paviršius kairėje ir neolefobinis - dešinėje
  Oleofobinis paviršius kairėje ir neolefobinis - dešinėje

Pasidalinti straipsniu:

Apie Ramūnas Blavaščiūnas

Fotografijos, geros technikos ir kavos mylėtojas, didelę savo laisvalaikio dalį skiriantis straipsnių „Mac Arena“ rašymui.

Komentarų: 4 | Ačiū, kad rašote lietuviškai

 1. Idomi info,visada galvojau,kas čia per technologija tas “oleophobic coating” :)

 2. „poliarizacinis filtras“ mane nustebino labiausiai, šito nežinojau.

  • Nežinau kaip dabar pas Androidus, bet iPhone Apple naudodavo poliarizacinius filtrus, kurie jei esi su poliarizaciniais akiniais rodydavo vaizdą nepriklausomai nuo to ar telefonas vertikalus ar horizontalus. Tuo tarpu Androidai ilgai dar naudojo (tikiuosi dabar nebenaudoja jau) vienapolius poliarizacinius filtrus ir pasukus telefoną ant šono beveik ekrane beveik nieko nesimatydavo, kituose modeliuose nesimatydavo nieko telefoną laikant tiesiai ir esant su poliarizacinius stiklus turinčiais akiniais, norint ką nors pamatyti ekrane, reikia telefoną pasukti horizontaliai.
   Radau pavyzdį:

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus viešinamas. Būtini laukai pažymėti *

*

Į viršų