Panašu, kad Apple pati nenaudoja „Final Cut Pro X“

Praėjus daugiau nei keturiems metams po „Final Cut Pro X“ pasirodymo, ši video redagavimui skirta aplikacija, video industrijoje, vis dar atrodo gana nykiai.

Neseniai Apple patalpino skelbimą, kurio pagalba tikisi rasti redaktoriaus asistentą dirbantį po Beats by Dre sparneliu. Pagrindiniai reikalavimai šiai pozicijai yra turėjimas video redagavimo žinių, tačiau sąraše pateikiamas ir aplikacijų, kuriomis kandidatas turėtų mokėti naudotis profesionaliai sąrašas:

Ištrauka iš Apple skelbimo, kurioje išdėstomi reikalavimai kandidatui:

… ir nė žodžio apie „Final Cut Pro X“.

Nuo „Final Cut Pro X“ debiuto, Apple padarė gana daug tobulindama šią „Fincal Cut Pro“ aplikacijos versiją, tačiau nepakankamai, kad sustabdytų daugelį video redaktorių nuo perėjimo prie kitos programinės įrangos naudojimo. Daugeliui video profesionalų atrodo, kad Apple juos paliko likimo valiai. Panašu, kad ir pačioje Kupertino kompanijoje „Final Cut Pro X“ dulka lentynose.

Manau Apple turėtų rimtai susirūpinti ir skirti daugiau dėmesio tolimesniam, šio profesionalams skirto įrankio tobulinimui. Aš labai tikiuosi, kad taip ir bus ir nereikės skaityti pranešimų, apie tai kaip Apple susitarė su Adobe ir kuriamas koks nors įrankis leidžiantis patogiai eksportuoti projektų informaciją iš „Fincal Cut Pro“ į kokią nors „Adobe Premiere“, panašiai kaip buvo su Apple „Aperture“ aplikacija.

Pasidalinti straipsniu:

Apie Ramūnas Blavaščiūnas

Fotografijos, geros technikos ir kavos mylėtojas

Komentarų: 19 | Ačiū, kad rašote lietuviškai

 1. Apple tai moka ir nenustebciau jei taip butu.
  Tai visai nesunku nuspeti, paziurekit kada buvo isleista nauja Final Cut Pro X versija. Jei jau praejo 3 metai ir neisleido naujos versijos tai jau galima pradeti deti taska ant Final Cut Pro X
  Taip buvo su Aperture po 2,5 metu nesulaukiau naujos versijos supratau kad jau kazkas ne taip ir perbegau pas konkurentu ir neapsirikau. Kiti nemazai metu dar sedejo ant jos ir lauke naujos versijos.

 2. O kas čia keisto? Jiems niekas neberūpi išskyrus iPhone. Jie gali kalbėt ką tik nori, bet kad jiems tikrai neberūpi appsai, ka čia aš apie appsus - jiems jau net OS X nelabai rūpi - El Capitanas išleistas išviso kaip pasityčiojimas, tai apie ką čia dar aušint burną. Jei jau viskas apart iPhone nebegeneruoja tokių pajamų ir pelnų kaip jiems reikia tai greičiau jau apsisprestų - būtų visiems geriau nei gyvent su vegetuojančiomis galūnėmis...

  • beje, nebandei ar Apple ištaisė tas nesąmones naujoje versijoje?

   • Po atnaujinimos pastebejau kad kartais, kazkas negerai darosi su OS, nevisur reguoja i peles paspaudimu tiksliau reguoja bet kazka ne taip daro, padeda tik perkrovimas.
    Ir dar su LR dirbant kartais buna kazkoks OS pakibimas.

   • Ne, pats aš tikrai neinstaliuosiu kol kas, nes reikia dirbti, (su yosemite kaip ir minėjau - jokiu problemu neturiu) negaliu sau leisti prabangos gaišti laiką, viską perinstaliuodamas ir tikėdamasis kad veiks po update tai kas El Capitane grybauja. iDeal salone stovi toks pats mac pro - jie dar neupdatino, kita savaite kai jie upsiupdatins iki 10.11.2 - eisiu patikrint, pačiam idomu. Beje - neapsikenčiau ir vistik nusipirkau LAIDINĘ apple pilną klaviatūrą - nes vistiek man bluetootho problema su bluetoothine klaviatura neišsisprendė iki galo - neišlaikė nervai kiekvieną ryta pairinti iš naujo...

    • Aš už laidinę klaviatūrą. Ne tik todėl, kad jos baterijų keisti ar jos krauti nereikia, bet todėl, kad ji pilno dydžio ir nereikia sėdint prie nesulankstomo kompo dirbti taip lyg sėdėtum prie kokio MacBook'o.

     Taip, tie OS X atnaujinimai kartais atima daug laiko - tam yra backupai iš kurių galima greitai atstatyti viską taip kaip buvo arba net pakrovus kompą iš jų - atnaujinti backup versiją ir pažiūrėti.

     Šiaip iš ties keista klaida su tuo Bluetooth. Kai būsi iDeal pabandyk paeksperimentuoti su jų klava, gal ten geležis durniuoja...

 3. Sveiki,
  Panašu, kad su iMovie arba su iMovie ir El Capitan sąjunga kažkas ne taip. Kūriau 8-9 min trukmės filmuką iš trumpų (vidutiniškai 10s trukmės) .mov formato filmukų ir kelių .mp3 takelių, su įvairiais "Titles" ir "Transitions". Kūrimo eigoje peržiūros trūkčiojančios, o export'as (res. 720p 60, quality high, compress faster) 8 min trukmės video užtruko iki valandos(?!). iMovie versija - 10.1, OS X El Capitan 10.11.2. Dėl "geležies" nelabai abejoju, nes dirbau su 2015 MacBook Pro Retina 15,4“ (2,2 GHz, 16GB Ram, integruota Iris video - 1536MB). O gal aš klystu-naujausi MBPR modeliai nėra tokie pajėgūs?
  Lyginu su 2013 metų iMac, kuris su Yosemite video "vartydavo" ir "exportindavo" tikrai sklandžiau (nepaisant to, kad tai stalinis kompas).
  Gal kažkam irgi yra panaši situacija? Arba žinot kame čia reikalas?

  • Nenaudoju iMovie, bet kalbant apie aplikacijų darbo našumą bendrai, susideda labai daug kriterijų ir ne tik kompiuterio geležies pajėgumai, bet ir kokie procesai tuo metu sukasi, kiek jie aktyvūs, reiklūs sistemai ir geležiai, kaip sudėlioti jų prioritetai ir t.t.

   Iš Jūsų „nepaisant to, kad tai stalinis kompas“ man susidarė įspūdis jog manote, kad staliniai kompai yra lėtesni. Taip nėra, net sakyčiau priešingai - staliniai kompiuteriai yra, kaip taisyklė, greitesni ir jei pažiūrėsite į našumo grafiką, pamatysite, kad kai kurie net ir senesni kompiuteriai gerokai lenkia Jūsų turimą MacBook pro modelį. Tiesa, nežinau kokį iMac turėjote.

   Kalbant apie video čia susideda daug faktorių taip pat. Kaip minėjau nenaudoju iMovie todėl nežinau daugelio šios aplikacijos detalių: ar ji išnaudoja daugiau nei du branduolius ir jei išnaudoja - ar efektyviai; ar ji leidžia ir jei taip ar žiūrint „preview“ naudojamas proxy media ar originalas. Dėl trūkčiojančio vaizdo peržiūrint medžiagą bei ilgo eksportavimo gali būti kaltas failų, kurie naudojami kodekai (nes jei jie ne iMovie reikalingo formato - prieš pateikiant juos iMovie jie konvertuojami į reikiamą, efektų kiekis ir sudėtingumas - visa tai bei kiti sistemoje besisukantys procesai ir t.t. gali tapti tiek trūkčiojimo tiek ir lėto eksporto priežastimi. Eksportuojant dar svarbus taip pat ir naudojamas kodekas ir suspaudimo lygis - kuo didesnis suspaudimas - tuo mažesnis failas, bet ilgesnis eksporto procesas ir atvirkščiai. Eksportuojant svarbus ir disko greitis, bet su šiuo reikalu pas Jus, panašu, viskas gerai, nebent kokia nors kita aplikacija tuo metu intensyviai išnaudoja diską ir užimą didelę kanalo dalį. Video medžiagos apdorojimui yra labai svarbūs du parametrai procesoriaus greitis ir RAM kiekis ir greitis, jei su antruoju pas jus kaip ir neblogai, tai procesoriaus greitis toks labai pusėtinas tokiems darbams.

   Skirtingų Mac kompiuterių našumo testų rezultatai.

   • Dėl procesų - specialiai buvau beveik viską išjungęs, o ir Activity Monitor nerodė kažko neįprasto, tik WindowServer buvo prie sąrašo viršaus ir siurbčiojo procesoriaus resursus, bet tik keli procentai ir manau nereikšminga tai.
    Dėl „nepaisant to, kad tai stalinis kompas“ turėjau mintyje tai, kad staliniai kompai ir yra spartesni arba našesni, tiesiog nepaisau dėl metų skirtumo, kas galėtų suvienodinti našumus. Bet iš grafiko panašu, kad mano turėtas iMac 27" 2013 (Score 14765), nors ir senesnis, "deda į krūmus" dabartinį MacBook'ą, kuris grafiko apačioje (Score 12964). Nejaugi apsipirkau, neprisimesdamas kelių šimtų EUR ir nepirkdamas galingesnio modelio su papildoma vaizdo plokšte bei greitesniu 2,5GHz procesoriumi:)

    • Jei su kompu bus daromi sudėtingesni veiksmai, nei naršymas - pradinių parametrų kompų geriau nesirinkti. Kita vertus, jei tarkim, filmų kūrimas/redagavimas nėra duona kasdieninė, tai kartą į pusmetį tos pora valandų...
     Nors jei tai nervina ir išeitiniai failai nėra Apple ProRes, tada galima juos transkodinti į tokius ir tada paduoti iMovie - turėtų veikti greičiau. Tam yra sukurta eilė aplikacijų viena jų EditReady, ją man atrodo galima išbandyti. Jei tai suveiks ir verta tų pinigų, jei tenka dažniau su video dirbti - gal vertėtų pagalvoti apie jos įsigijimą.
     Eksportuojant galima taip pat eksportuoti pilnos kokybės ProRes failą (turėtų veiksmas vykti greitai) ir tada jau su kokiu nors konverteriu jį suspausti į reikiamą formatą. Kaip taisyklė aplikacijos, kurios yra specialiai sukurtos tik konvertuoti yra mažesnės nei iMovie, kuri skirta ir redagavimui bei veiki greičiau. Aš video konvertavimui iš vieno formato į kitą naudoju HandBrake, maža, greita, nemokama.
     Tiesiog jei dabar yra tokia problema - reikia susikurti tinkamą workflow ir tada jį naudoti.
     Aišku reikia turėti omenyje, kad jei bus naudojama daug skirtingų aplikacijų įvairiems konvertavimams, nors kiekviena jų dirbs ir greičiau, tačiau galutinis rezultatas nebūtinai bus greitesnis, tad reikia rasti tas, kurios tinka ir naudoti jų minimaliai. Arba jei yra galimybė filmuoti (nežinau kokią kamerą naudojate) iš karto į reikiamą formatą.

     • Na Pro MacBook'ai gali ir turi galėti daugiau, nei susitvarkyti su naršymo užduotimis :)
      Bet tas turbūt savaime aišku.
      Dėl pradinių parametrų-mano atveju reikėjo imti vidutinės konfigūracijos (iš trijų). Nors video kūrimas - ne kasdieninė duona ir tos minėtos pora valandų realiai reikšmės neturi. Tiesiog suveikė tas pirminis įspūdis - kompas kaip ir ne iš silpnųjų, o ilgai tvarkosi su video medžiaga. Prie to pačio, pradėjau svarstyti dėl to, kad dalis duonos "pareina" iš darbo su 3D modeliavimu ir darbu su CAD programomis-būna iškyla abejonės, kad dabartinis kompas yra tinkamai pajėgus.
      Žinoma, jeigu padaugėtų darbo su video, galvočiau apie strategiją darbui su video medžiaga (failų formatai, programos ir panašiai). Kad ir minėtą EditReady naudočiau.
      Ačiū už info apie paminėtas programas. Tiesa, HandBrake jau senokai turiu, nes kažkada anksčiau čia Macarenoj buvo ji paminėta ir rekomenduota naudojimui.
      Ko gero reikės pasibandyti susikurti kokį workflow ir pagal jį pagaminti kelis video ir palyginti bendrą sugaištą laiką. Aišku ir kokybę. Visada norisi dirbti su vienu įrankiu, šiuo atveju su iMovie.
      Dabar lieka vienas klausimas - kokius formatus geriausiai "valgo" iMovie?
      O failai buvo pagaminti (buvo filmuota) su Canon EOS 60D. Kaip minėjau, formatas .mov. Kiek pastebėjau, iMovie valgo skaniai .m4v.

      • Darbui su 3D modeliavimu reikalinga stipri geležis (žinoma, priklauso nuo „modelio“ sudėtingumo), todėl, tam tikrais atvejais, turint net ir „vidurinį“ MBP gali jo pajėgumų pristigti. Labai dideliems ir sudėtingiems projektams geriau naudoti galingus kompus - iMac (su galingiausiu prosu) ar Mac Pro, taip pat ne silpniausią.

       Apie iMovie formatus, gal būt pagrindinis reikalas ne formatuose, o kodekuose. MOV yra gerai, tačiau MOV formatas yra konteineris ir jame užkoduoti video ir audio medžiagai gali būti naudojami skirtingi kodekai. Nežinau kokius naudoja EOS 60D, bet paieškojau internete ir panašu, kad H.264. Norint geriausio efekto reikėtų to MOV failo turinį transkodinti į Apple ProRes 422 nors kaip ir minėjau nenaudoju iMovie todėl nežinau ar šį formatą iMovie palaiko. Jei nepalaiko tada geriausia būtų mov turinį transkodinti į Apple Intermediate Codec (apie AIC iš Apple). Tam tinka ir mano ankstesniame komentare minėta „EditReady“ ar eilė kitų tuo tikslu sukurtų aplikacijų. Priešingu atveju, to trūkinėjimo priežastis gali būti tai, kad iMovie rodydama preview ima medžiagą iš originalaus failo ir dar iki parodydama ją transkodina į ProRes 422, tai užtrunka ir atsiranda frame drop'ai, o eskortuojant - ima originalų mov H.264 → transodina į ProRes 422 → pritaiko efektus ir transitionus → enkodina į pasirinktą formatą → išsaugo diske. Natūraliai tai daug pajėgumų ir daugiau laiko reikalaujantis procesas. Tiesiog pabandykite sukonvertuoti tuos, to paties projekto failus į ProRes 422 arba „Apple Intermediate Codec“ jei iMovie ProRes nepalaiko ir eksportuoti tą patį projektą į tą patį formatą ir kitu bandymu eksportuoti į ProRes 422 mov failą, kurį vėliau, kad ir „HandBrake“ pagalba į Jums reikalingą ir paskaičiuokite laiką.
       MOV failų konvertavimas į ProRes ar Apple Intermediate Codec vyksta labai greitai taip pat kaip ir projektų eksportas į šiuos formatus.

       • Taip, EOS 60D naudoja H.264, kurį iMovie palaiko. Palaiko ir ProRes 422.
        Atlikau bandymus su vienu ir tuo pačiu projektu. Tikslas-išmatuoti laiko sąnaudas exportuojant į .mp4 su H.264. Pirmas bandymas/export'as įprasta tvarka (neperkuodojant failų) užtruko apie 19,5 min. Antras bandymas/exportas projekto su perkoduotais failais į ProRes 422 užtruko apie 19 min (2 minutės kiekvieno failo exportas į ProRes 422 ir 17 min projekto exportas). Antras bandymas geresnis tik tuom, kad sklandesnis montavimas ir peržiūros iMovie programoje, bet blogesnis dėl papildomų veiksmų-failų paruošimo į ProRes 422. Ir trečias bandymas - su Final Cut Pro X. Tas pats projektas, tik failai imortuoti su transcode funkcija (FCPX originalus persikuodoja į ProRes 422 ir pasideda pas save ir juos renderina). Akivaizdžiai geresnis montavimo sklandumas, o projekto exportas į tą patį .mp4 su H.264 užtruko tik 22 sekundes! (Gal visgi tas MBPR 15,4" mid 2015 modelis su minimaliom charakteristikom ne toks jau ir netinkamas :) )
        Išvada. Minimaliems poreikiams užtenka iMovie ir jokios kombinacijos su failų formatais bei kodekais nesumažina (gerokai) bendros trukmės. Prireikus daugiau padirbėti su video, verta pagalvoti apie 300 eurų investiciją ir dirbti su Final Cut Pro X (nepaisant to, kad kiti renkasi Adobe Premiere Pro už 800$ arba Sonys Vegas Pro už 600$).

        • Kaip aš suprantu tai iMovie nepalaiko Canon EOS 60D h.264 formato. iMovie palaikomas kameras galima rasti http://help.apple.com/imovie/cameras/en/index.html
         Nežiūrint to, kad Canon EOS 60D nėra iMovie palaikomų kamerų sąraše, panašu, kad iMovie palaiko h.264, kuris šiaip yra stipriai suspaustas formatas ir todėl importuojant į iMovie reikėtų naudoti video optimizavimą (File→Optimize Video) ko pasekoje video failai bus sukonvertuoti į AIC (Apple Intermediate Codec). Įdomu ir tai, kad šio fotoaparato nėra ir FCPX palaikomų kamerų sąraše support.apple.com/en-us/HT204203, tačiau FCPX įvairius formatus palaiko gerokai geriau nei iMovie.
         FCPX palaikomi media formatai: support.apple.com/kb/PH12754

         Prasibėgau per kelis forumus, kur diskutuojamas iMovie ir h.264 klausimas, daugumoje jų rekomenduojama prieš paduodant iMovie video medžiagą ją sukonvertuoti į AIC.

         Kas link kompo galingumo - tai iMovie ir FCPS veikia visiškai skirtingais principais ir jei iMovie tenka laukti kol ji pabaigs savo darbą ir tada imtis sekančio veiksmo, tai FCPX renderina fone, pvz kai tas kas redaguoja video sėdi ir mąsto :) Be to FCPX leidžia kurti importuojant proxy media, kas gerokai paspartina darbą silpnesniais kompiuteriais.

         P.S. Adobe Premiere Pro galima turėti ir už 24 arba 36€/mėn. - priklausomai nuo pasirinkto plano.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus viešinamas. Būtini laukai pažymėti *

*

Į viršų