Aperture vartotojai nusivils Mac skirta Photos beta aplikacija

Naujos Photos aplikacijos langas

Apple išleido naują, programuotojams skirtą OS X10.10.3 beta 1 versiją, kurios sudėtyje yra seniai žadėta Photos aplikacija, kuri Apple manymu galėtų pakeisti Aperture ir iPhotos aplikacijas.

Viena didžiausių problemų šiuo metu kirbanti daug nuotraukų savo Mac kompiuteriuose prikaupusių galvose yra „ką daryti su visomis tomis nuotraukomis“. Nufotografuoti bei dalintis jomis yra paprastas uždavinys, tačiau turėti jas skirtingose kompiuterio vietose ir vis tiek turėti galimybę jas patogiai valdyti - visiškai kito lygmens problema.

Apple paskelbusi apie iPhotos ir fotografams profesionalams skirtos Aperture pabaigą, nutarė suvienodinti iOS ir Mac kompiuterių patirtis ir išleisti vieną aplikaciją, kuri turėtų panašią vartotojo aplinką tiek iOS, tiek ir OS X aplinkose. Apple, nors ir vėluodama porą metų, net panašu dabar jau darbui su fotografijomis pritaikė ir iCloud.

Yra trys pagrindiniai dalykai, kuriuos planuojantys naudotis Photos aplikacija turėtų turėti omenyje:

 • Tikriausiai turėtumėte naudoti iCloud Photo Library paslaugą, kuri sinchronizuos visas jūsų nuotraukas su kitais įrenginiais, tačiau daugumai tai reiškia, kad teks įsigyti daugiau iCloud vietos, norint šį funkcionalumą išnaudoti pilnai.
 • Viskas ką nufotografuosite iPhone, iPad ar iPod touch pagalba bus sinchronizuojama su jūsų iCloud Drive ir tai yra patogi funkcija.
 • Jei nenorite naudoti iCloud Photo Library - galite naudoti naują Photos aplikaciją kaip iPhotos pakaitalą, tačiau nuotraukų sinchronizavimui liksite prie senos My Photo Stream paslaugos turinčios kelis keistus apribojimus.

Photos aplikacija skirta Mac atrodo labai panašiai į Photos aplikaciją skirtą iOS ir iOS skirtos Photos aplikacijos vartotojai Mac kompiuteriuose atidarę Photos, joje ras panašiai, į sugrupuotas nuotraukas. Įdiegę savo kompiuteriuose Photos beta gali naudoti ir iPhotos aplikaciją ir abiejuose atlikti pakeitimus, tačiau jie nebus tarpusavyje sinchronizuojami.

Photos aplikacija atrodo paprasta ir suprantama, tačiau esmė, kaip ir daugelyje gyvenimo aspektų slypi detalėse. Naujojoje aplikacijoje pažįstamos funkcijos yra perkeltos į kitą vietą arba pakeistos, arba Apple stiliuje patyliukais iš vis panaikintos…

Žemiau keli atsakymai į jūsų klausimus

Kad nereikėtų kiekvienam Jūsų atsakinėti atskirai.

Kaip tai veikia?

Jei naudojate iCloud Photo Library beta skirtą iOS 8, jums bus visiškai aiškus tai kaip veikia OS X skirta Photos aplikacija. Vietoje to, kad kaip senoji „My Photo Stream“ funkcija persiųsti 1000 nuotraukų ar (30 dienų nuotraukas) į debesį ir suteikti prie jų prieigą iš kitų jūsų Mac’ų ir iOS įrenginių - iCloud Photo Library beta susiurbs į debesį visas nuotraukas, kurias padarysite savo iOS įrenginio pagalba ar net profesionalaus fotoaparato pagalba (Apple su džiaugsmu susiurbs jūsų JPEG ir RAW failus į debesį).

Reikia paminėti, kad Photos aplikacija dar labiau sumakaluoja failų sistemą nei tai darė iPhotos ar Aperture aplikacijos importuojant nuotraukas į biblioteką (kai naudojamas „Managed“ bibliotekos tipas). Importavus nuotraukas į Photos biblioteką, panašu, yra neįmanoma tų nuotraukų rasti Finder pagalba, net jei esate nurodę pilno dydžio nuotraukų failus saugoti kompiuteryje, o ne Apple debesyje. Tie, kas nori pasilikti galimybę prie nuotraukų prieiti Finder ar kitų aplikacijų pagalba (profesionaliau fotografija užsiimantiems tokia galimybė yra būtina) turės pradžioje perkelti nuotraukas į kompiuterį ir tik po to, atrinkę geriausius kadrus juos importuoti į Photos aplikaciją, kad turėti galimybę prie šių vaizdų prieiti iš kitų įrenginių.

Naujoji OS X skirta Photos aplikacija, iš principo, atlieka tas pačias funkcijas kaip ir iPhoto: galima redaguoti nuotraukas, kurti kalendorius ir knygas, naudoti veidų atpažinimo funkcijas ir rūšiuoti nuotraukas pagal žmones esančius jose, dalintis nuotraukomis iCloud ar eilėje kitų paslaugų ir t.t. Beveik visos funkcijos, kurios yra iPhoto - yra ir Photos aplikacijoje.

Ar Photos geriau už Aperture ar iPhoto?

Tiesa pasakius atsakymas į šį klausimą priklauso nuo to kaip šias aplikacijas naudojote. Photos aplikacija yra gerokai „lengvesnė“, o jos vartotojo sąsaja primena tą, kuri yra Photos aplikacijoje skirtoje iOS. Iš principo OS X skirtoje aplikacijoje tie patys filtrai ir įrankiai, kuriuos turi Photos aplikacijos skirtos iOS vartotojai. Taip pat iCloud Drive saugomos nuotraukos neatrodo užstrigusios kažkur pakeliui, tai kaip tai yra su „Photo Stream“ iPhoto ar Aperture aplikacijose.

Jei esate vienas tų vartotojų, kurie mylėjo Aperture, nes galėjo reguliuoti bet kokį nuotraukos aspektą ir naudotis visokiais įrankiai, kaip padidinimo stiklas leidžiantis padidinti nuotrauką iki lygio kai ekrane galite matyti kiekvieną jos pikselį atskirai ar naudotis dulkių paliktų žymių (arba spuogų) naikinimui skirtais įrankiais, įskiepiais suteikiančiais papildomas galimybes ir komfortą, atstatyti „perkaltas“ vietas - jums gerų naujienų neturiu, nes šių įrankių Photos aplikacijoje nėra (bent jau jos pirmojoje beta).

Trumpai tariant: Photos aplikacija nėra Aperture pakaitalas.

Reziumuojant aukščiau išdėstytą informaciją galiu teigti, kad Photos aplikacija skirta OS X yra tinkama fotografijos entuziastui, tačiau vargu ar tiks aktyviau fotografija užsiimančiam ir tikrai netiks fotografui profesionalui. Todėl jei vis dar ieškote aplikacijos, kuri galėtų pakeisti Aperture nepuoselėkite vilčių, kad Photos aplikacija bus tas gelbėjimosi ratas.

Kas naujo?

Photos tai visiškai nauja OS X aplikacija ir tiek jos išvaizda, tiek ir vartotojo sąsajos elementai bei tai kaip vykdomas nuotraukų redagavimas yra nauji. Kelios naujos aplikacijos savybės:

 • Jei fotografavimui naudojate iPhone ar iPad, dabar yra galimybė atskirti skirtingų tipų nuotraukas ir video: panoramos, daugiakadrės nuotraukos, sulėtinto vaizdo filmavimas, timelapse video ir t.t. iOS skirtos Photos aplikacijos vartotojams ši galimybė yra gerai pažįstama.
 • Apple pakeitė bendrinamų „Photo Stream“ nuotraukų skirsnį ir jis dabar mažiau panašus į albumus ir daugiau panašus į aktyvumo ar veiksmų suvestinę, visai kaip iOS skirtoje aplikacijoje. Didžiausias skirtumas yra tas, kad su draugais bendrinami albumai dabar matomi pagrindiniame sąraše, o ne slepiami aplikacijos viduje.
 • Naujas automatinis apkirpimo įrankis, kuris analizuoja nuotrauką, randa horizontą, jį išlygina (neleisdamas namams kristi ant šono ar jūrai grasinti vandens išbėgimu paskandinant žiūrovo ekraną) bei apkerpa nuotrauką pagal trečdalių taisykles.
 • Padidintos atvaizdavimas kolekcijose ir metų nuotraukų sąrašuose, kuriuose maži paveiksliukai iš tikro yra „mikroskopiniai“.
 • Nauji kvadratinių knygų formatai, kuriuos tam tikrų šalių vartotojai gali užsisakyti iš Apple su savo nuotraukomis.

Ko trūksta?

Nesigilinsiu ko aplikacijoje trūksta profesionaliam vartotojui, nes sąrašas būtų per ilgas. Žemiau pateiksiu kelis pastebėjimus apie tai ko gali pasigesti dabartinis iPhoto aplikacijos vartotojas.

 • Ilgai naudotos ir daugelio jau prisijaukintos reitingavimo sistemos žvaigždutėmis. Dabar vertinimai bus atliekami širdelėmis. Senieji įvertinimai žvaigždutėmis migruojant iš iPhoto yra išsaugomi ir prie jų prieiti galima per paiešką.
 • Keista, tačiau yra vartotojų, kuriems iPhotos aplikacijoje įdiegtas elektroninio pašto klientas atrodė patogus. Photos aplikacijoje jo nebeliko ir norint nuotrauka pasidalinti elektroninio pašto pagalba vartotojas yra perkeliamas į Mail aplikaciją,
 • Įrankių leidusių sinchronizuoti albumus su Flickr ir Facebook bei bendrinti nuotraukas tiesiai į šiuose soc. tinkluose esančius albumus taip pat nebeliko. Bendrinimo įrankis dabar naudojamas tas pats kaip ir visoje OS X Yosemite sistemoje.
 • Nėra galimybės „geotaginti“ nuotraukų, tačiau jei nuotraukoje yra įrašyta geolokacinė informacija ją rasti galima pasitelkus paiešką.
 • Video redagavimas tai vis dar iMovie teritorija ir nėra galimybės net sutrumpinti ar apkirpti video neperšokus į kitą aplikaciją.

Kaip aplikacija elgsis su mano failais saugomais Mac’e ir iCloud Phoho Library?

Photos aplikacijos vartotojai turi du pagrindinius pasirinkimus: arba saugoti viską savo Mac kompiuteryje, arba iCloud Photo Libraty. Photos aplikacijoje nėra galimybės atskirai nurodyti kurios nuotraukos ar įvykiai sinchronizuojami vienu ar kitu būdu. Labiau patyrę ir daugiau funkcionalumo reikalaujantiems vartotojams tai gali nepatikti, tačiau sinchronizavimas yra organizuotas taip, kad vartotojui nereikėtų mąstyti kuri čia biblioteka didesnė ar mažesnė, sinchronizuoti ją ar nesinchronizuoti. Reikia paminėti, kad sinchronizuojant nuotraukas su iCloud Photo Library, yra galimybė originalus saugoti Mac kompiuteryje (ir nevarinėti terabaitų duomenų pirmyn atgal) tuo pačiu sinchronizuojant biblioteką su kitais savo įrenginiais.

Ar jau dabar turiu įsigyti daugiau iCloud vietos?

Manau, kad skubėti nereikia. Pirmoje eilėje Photos gali būti naudojama be iCloud Photo Library ir atitinkamai iCloud Drive. Galite saugoti nuotraukas ir video Photos aplikacijoje, visai taip pat kaip tai darėte iPhoto ar Aperture.

Jei nutarsite naudoti iCloud Photo Library, Photos aplikacija pateiks spėjimą kiek vietos jūsų nuotraukos užims Apple kompiuterinių debesų saugykloje ir jei tai viršys nemokamai jums suteiktą vietą - galėsite įsigyti daugiau. Apple suteikia galimybę papildomai įsigyti 20GB už 0,99 €/mėn., 200GB už 3,99 €/mėn. 500GB už 9,99 €/mėn. ir 1TB už 19,99 €/mėn. Man netiktų nei vienas iš šių variantų, nes tiek kiek man reiktų Apple neparduoda, o jei ir parduotų jų persiuntimas į iCloud truktų nepakeliamai ilgai.

Jei fotografuojate ar filmuojate mobilių įrenginių pagalba ir tai darote ne kasdien - nemokamos ar nebrangiai kainuojančios papildomos iCloud vietos turėtų pakakti, bet jei naudojate DSLR ir „šaudote“ RAW - 5 GB ištirps taip greitai kad net nespėsite perskaityti straipsnio Mac Arena svetainėje iki galo.

Kas bus su iPhoto ir Aperture?

Tiek iPhoto, tiek ir Aperture gyvens toliau, tačiau Apple jų nebepalaikys. Kadangi Photos aplikacija pakeis iPhoto, senosios iPhotos bibliotekos bus perkeltos į Photos. Aperture vartotojai, norintys neprarasti galimybės daryti sudėtingesnius nuotraukų modifikavimus ar lankstesnį ir patogesnį nuotraukų katalogizavimą gali ir toliau naudoti Aperture, tačiau turi turėti omenyje, kad pakeitimai padaryti Aperture nebus sinchronizuojami su Photos ir atvirkščiai.

Ar reikia ką nors keisti iOS bibliotekose, iPhoto ar Aperture?

Ne. Apple leis perkelti iPhoto ar Aperture bibliotekas į Photos ir išsaugos pakeitimus, tačiau šiame procese kai kurie dalykai taps sunkiau prieinami, tačiau nebus pašalinti: vertinimai žvaigždutėmis, žymėjimas spalvomis, vėliavėlės. Kai kas, pvz. papildomi meta-duomenų laukai perkelti į Photos aplikaciją nebus.

Kaip išbandyti Photos?

Apple išleido tik pirmąją beta versiją ir deja ji yra prieinama tik registruotiems Apple programuotojams, todėl jei toks nesate oficialaus būdo tai padaryti nėra. Labai tikėtina, kad greitai Apple išleis ir viešai prieinamą, Appleseed grupės nariams skirtą Photos aplikacijos beta versiją.

Jei iš kur nors išlasėte OS X 10.10.3 beta 1 versiją su Photos aplikacija, susimildami, nediekite jos vietoje savo pagrindinės sistemos ir jei įdiegėte ne pagrindinėje nenaudokite pagrindinės savo iCloud paskyros.

Tikimasi, kad galutinė Photos aplikacijos versija pasirodys pavasarį.

Programuotojams

Photos beta aplikacija naudoja dar viešai nepaskelbtą, UIKit framework’o skirto iOS pagrindu sukurtą UXKit framework’ą. Šio framework’o Apple programuotojai laukia jau seniai, tačiau kol kas nėra aišku ar Apple jį padarys prieinamą programuotojams dirbantiems už Apple slaptų laboratorijų sienų.

Pabaigai

Bendras įspūdis yra neblogas, paprasti, suprantami koregavimo įrankiai, kurių galimybių užteks paprastiems veritikaliai telefoną laikantiems kai filmuoja ir selfius daryti mėgstantiems vartotojams. Daugiau iPhoto aplikacijos funkcijų naudojusiems vartotojams, kai kuriose vietose teks „persijungti į kitokį žymėjimą“, apsiprasti su kai kuriais apribojimais, tačiau šis procesas neturėtų būti skausmingas.

Aperture vartotojams, kurie šią aplikaciją naudojo daugiau nei apkirpimui ir nuotraukų katalogizavimui pabandyti Photos verta - vardan sportinio intereso, tačiau manau, kad daugeliui tai netaps pagrindiniu darbo įrankiu. Aš kurį laiką iPhoto naudojau išskirtinai mobiliais įrenginiais padarytoms nuotraukoms ir mane tai pilnai tenkino, manau, kad daugelis Aperture ar kitų aplikacijų Pro vartotojų su Photos aplikacija galės pasielgti lygiai taip pat: naudoti ją savo kačiukų ar šuniukų, nufotografuotų iPhone ar iPad pagalba redagavimui, saugojimui ir dalinimuisi su draugais.

Pasidalinti straipsniu:

Apie Ramūnas Blavaščiūnas

Fotografijos, geros technikos ir kavos mylėtojas

Komentarų: 5 | Ačiū, kad rašote lietuviškai

 1. Panašu,kad net nebandys konkuruot su lightroomu ar panašiomis programomis.Nebent puikiai integruos pluginų palaikymą kaip ir ios versijoje.

 2. Po Capture One tolimesniu eksperimentu, tai malonumas su Aperture kai grižau atgal :)
  O Lightroom nebegaliu paeksperimentuoti, pasirodo Trial laikas pasibaigęs.. kai kažkada ten vasara buvau instaliaves, tai dabar nežinau net kaip pasibandyti rimčiau.. kai iš vis negaliu. Taip pat niekaip nesisekė surasti, kaip nusipirkti ta Lightroom normalią versiją, o ne su nuoma. Bet nelabai ir norisi pirkti, jeigu net nežinau ar iš vis naudosiuos.

  Taip pat su Aperture pradėjau patvarkyti senas nuotraukas šiek tiek, taip pat Exportuoju, kad jau būtų galutinai JPG ir atsikratysiu RAW'ais, tada gal lengviau ir migruoti bus pavasari į kažkurią programą..

  • Gal pilnai išmetus Adobe Lightroom iš sistemos leis vėl atsisiųsti bandomąją versiją. Automatizuoto Lightroom pašalinimo nėra, tačiau Adobe pateikia instrukcijas, kaip tai padaryti rankiniu būdu.
   Ne prenumeratos principu veikiančią Lightroom licenciją įsigyti man atrodo vis dar galima, nors prenumerata veikia gana gerai ir naudojant ją nebereikia ateityje rūpintis naujų versijų pirkimu. Jei naudoji ir PS tai 12,09 €/mėn. (144 €/metams) už Adobe Lightroom ir Photoshop aplikacijas įkandama kaina.
   Pabandyk:

   • apsilankyk šiame Adobe psl.
   • prie Photoshop Lightroom dešininėje pusėje paspausk „Pirkti“ ir vietoje „Upgrade“ pasirink „Full“ ir tada „Add to cart“.
   • toliau kaip visada...

 3. Ačiū, reikės pabandyti prasivalyti, gal pavyks vėl bandomąją versiją paimti.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus viešinamas. Būtini laukai pažymėti *

*

Į viršų