Kai kurių dažnai matomų techninių simbolių reikšmės ir kilmės

Dažnai naudodami elektronikos prietaisus matome visokius simbolius. Vienų reikšmę ir prasmę žinome, kitų net neįsivaizduojame, bet retai kada susimąstome apie tų simbolių kilmę.

Į(iš)jungimas

Simbolis Power

Šiuo simboliu pažymimas mygtukas, kurį reikia paspausti, kad įjungti Mac’ą, Toyota, Lexus CT ar virtuvinį kombainą. Šis simbolis net buvo naudojamas ant prezervatyvų įpakavimų. Antrojo Pasaulinio karo metu, inžinieriai rotoriniams į/išjungimo mygtukams žymėti naudojo dvejetainę sistemą kur 1 reiškė įjungta, o 0 - išjungta. 1973 metais Tarptautinė elektronikos komisija šį skilusio apskritimo su linija viduje simbolį pakrikštijo miglotu „jėgos parengties“ simbolio vardu, tačiau IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers) pareiškė, kad tai gana neaiškus pavadinimas ir suteikė jam paprastą „Power“ pavadinimą.

Bluetooth

Simbolis Bluetooth

Daugelis tikriausiai girdėjo 10-o amžiaus istoriją apie vikingų karalių Harald Blåtand, kuris turėjo vieną tamsų dantį (Blåtand - mėlyndantis) ir suvienijo tarpusavyje nesutariančias danų ir norvegų gentis į vieną karalystę. Ko, greičiausiai, daugelis nėra girdėję tai to, kad dantytas „bluetooth“ simbolis yra sudarytas iš dviejų, Harald inicialus, atstovaujančių runų. Taip pat kaip karalius Blåtand suvienijo tarpusavyje nesutariančias skirtingas gentis, taip Bluetooth suvienija skirtingas technologijas: kompiuterius, mobilius telefonus, skaitmeninius fotoaparatus, spausdintuvus, peles, klaviatūras, ausines ir t.t. į vieną harmoningą ir galingą „karalystę“. Bluetooth simbolis, kaip ir jam dera, dažniausiai, vaizduojamas arba mėlynas arba mėlyname fone.

USB

Simbolis USB

Šis simbolis sukurtas iš Neptūno tridančio, kaip 1994—1995 metais sukurtos USB1.0 specifikacijos dalis. Žinoma, nebūtina pasigaminus iš metalo USB simbolį bėgioti jūros pakrante badant ten ramiai laiką leidžiančių poilsiautojų ar įsibridus į vandenį bandyti sužvejoti kokį delfiną ypač turint omenyje, kad ką nors sužvejoti USB simbolio žeberklu nebūtų labai lengva, nes jo kūrėjai jo galus „papuošė“ apskritimu, trikampiu ir kvadratu norėdami atvaizduoti įvairovę įrenginių, kurie gali būti sujungti į vieną bendrą sistemą naudojant USB.

Groti

Simbolis play

Nors „Groti“ ir „Pauzės“ simboliai pradžioje niekaip nebuvo susiję su kompiuteriais, juos galima sutikti ir klaviatūrose bei grotuvuose (kiek tikruose tiek ir virtualiuose) bei bet kokiame kitame įrenginyje gebančiame atkurti garsą ar vaizdą. Deja, panašu, kad nėra nustatyta iš kur kilo ši simbolika. Pirmą kartą tiek viengubo tiek ir dvigubo trikampio simboliai atsirado 1960-ųjų viduryje ant juostinių magnetofonų, kur viengubas trikampis reiškė groti, o į vieną ar kitą pusę nukreipti dvigubi trikampiai prasukimą. Kai kuriuose magnetofonuose buvo galima aptikti ir du į skirtingas puses rodančius trikampio simbolius, kurie nurodydavo į kurią pusę sukant juostą atkurti joje įrašytą garsą.

Pauzė

Simbolis pauzė

Pauzės simbolis primena nutrauktos grandinės simbolį elektroschemose. Nėra žinoma tiksli šio simbolio kilmė, tad manykime, kad tai klasikinis cezūros ženklas reiškiantis palaukimą, pauzę.

Miegas

Simbolis Sleep

Anksčiau žmones trikdydavo įrenginių parengties režimas. Atrodytų gana intuityvu manyti, kad elektroninis įrenginys yra arba įjungtas arba išjungtas. Norėdama išsklaidyti nesusipratimą, IEEE nutarė parengties režimą pervadinti „miegojimo“ (Sleep) režimu ir suteikė jam pusmėnulio simbolį. Šiais laikais pusmėnulio simbolis JAV ir Europoje suprantamas tiesiogiai ir teisingai, kaip ir miegantis žmogus, kuris nėra „nei gyvas, nei miręs“, tačiau nukeliavus į Japoniją vietoje pusmėnulio dažniau galima pamatyti „Zzzz“ piktogramą.

At

Simbolis at @

1971 m. Ray Tomlinson (olandų kilmės amerikietis - programuotojas, pirmasis įdiegęs elektroninį paštą), išsiuntė pirmąjį elektroninį pranešimą, dabar žinomą kaip elektroninis laiškas panaudodamas @ simbolį, kad nurodyti laiško gavėjo vietą arba instituciją. Tomlinsonas suprato, kad išvengti painiavos, jis turi panaudoti simbolį, kurio nebūtų jokiame varde ar pavadinime. Ir logiškas Tomlinson’o žingsnis buvo pasirinkti „at” ženklą, nes jis mažai tikėtina, kad būtų kieno nors varde. Tačiau, prieš tapdamas standartiniu simbolių rašomosiose mašinėlėse 1880 m. ir QWERTY klaviatūrose 1940-ais, simbolis @ turi ilgą ir spalvingą istoriją. Kalbininkų nuomonės dėl šio simbolio atsiradimo skiriasi. Vieni teigia, kad simbolį 6–7 a., sugalvojo lotyniškai rašantys raštininkai ir jo reikšmė kildinama iš lotyniškojo „ad” nurodančio buvimo vietą arba judėjimo kryptį. Norėdami sumažinti rašomų eilučių skaičių jie sujungė a ir d raides į vieną simbolį. Kiti kalbininkai teigia, kad @ yra daug jaunesnis ir atsirado kažkur 18-tame a., kaip simbolis naudojamas versle ir naudojamas nurodyti vieneto kainą, kaip pvz 2 viščiukai @ 10 centų,. Taip pat ispanų, prancūzų ir portugalų kalbose @ reiškė arubą - ispanišką svorio matą 11,5KG, o žodis kildinamas iš arabiško „ar-rub“ reiškiančio ketvirtį (ketvirtį svaro) . Kol vyko diskusijos dėl šio simbolio atsiradimo, 2000 m. La Sapienza universiteto istorijos profesorius Giorgio Stabile, surado originalius dokumentus datuojamus 14 a., kur aiškiai matomas @ ženklas, kurio reikšmė buvo amfora (puodas). Tuo metu amforos buvo standartizuoto dydžio ir jose buvo gabenamas vynas ir grūdus ir Stabile teigimu @ simbolis (didžioji A tipiniame florencietiškame rankraštyje), buvo naudojamas reikšmei „kainuoja” nurodyti. Nors dabar daugelyje kalbų @ simbolis vadinamas angliškuoju “at”, tačiau skirtingos tautos jam turi ir savo pavadinimus susiedamos jį su gyvūnais arba maistu.

Kaip kas vadina @ ženklą: • Pietų Afrikoje, jis vadinamas aapstert - “beždžionės uodega” • Arabiškos klaviatūros apskritai neturi @ simbolio, jį turi tik arabiškos-angliškos klaviatūros. Arabai @ vadina fi, tai arabiškas „at” vertimas • Bosnijoje, Kroatijoje ir Serbijoje šis simbolis vadinamas „išprotėjusi I” • Katalonai @ vadina arrova - toks svorio matas. • Ta pati @ reikšmė ir Portugalijoje bei Ispanijoje, nestipriai, nuo katalonų, skiriasi tik simbolio transkripcija - arroba. • Čekai tai vadina zavinac, kas reikštų „vyniotinis” • Danai šiam ženklui turi net kelis vardus: alfa-tegn - „alfa ženklas“, snabel-a - ”dramblio straublys“ ir grisehale, reiškiantį „kiaulės uodega” • Kadangi anglų kalba pas olandus plačiai naudojama @ vadina angliškuoju at, tačiau kartais galima išgirsti @ vadinant apestaart - „beždžionės uodega”, apestaartje - „beždžionėlės uodega“ arba slingeraap - „besisukanti beždžionė” • Prancūzai šį simbolį vadina arobase - oficialus @ pavadinimas. Kartais jis vadinamas un a commercial - „verslo a”, a enroule - “susisukusi a”, o kartais escargot - „sraigė” • Vokiečiai - Affenschwanz - „kiaulės uodegą” arba Klammeraffe - „kabanti beždžionė” • Graikai - šiame ženkle įžvelgė papaki -„ančiukas” • Žydai - shablul arba shablool, kas reiškia “sraigė”, kartais žydai dar @ vadina shtrudl - “štrudelis” • Vengrai - kukac , kas reiškia „vikšras“ arba ”lerva“ • Italai, panašiai kaip ir prancūzai @ vadina „sraige” - chiocciola, arba a commerciale - „verslo a” • Japonai vadina paprastai atto maaku - „at ženklas” • Kiniečiai neturi oficialaus pavadinimo šiam simboliui, bet Mandarinų dialektu šnekantys šiame ženkle mato pelę, xiao lao-shu - „pelytė”, lao shu-hao- „pelės ženklas”, at-hao - “at ženklu” arba lao shu-hao - “pelės ženklas”. Kituose Kinijos dialektuose tai vadinama ai tua yiukyiu - „besiraitančio vikšro ženklas” • Norvegijoje, be akademinėje kalboje naudojamo angliškojo „at” galima išgirsti šį simbolį vadinant grisehale - „kiaulės uodega“ arba kro/llalfa - „susukta alfa” • Kaimynai lenkai @ vadina malpa - „beždžionė”, kotek - „kačiukas” ir ucho swini - ”kiaulės ausis“ • Rusai @ vadina sobačka - „šunelis” • Švedai - oficialus pavadinimas yra snabel-a - „straublinė a” arba „a su dramblio straubliu” • Turkai tai vadina kulak - „ausis”.

FireWire

Simbolis FireWire

1995 metais nedidelė grupelė Apple darbuotojų - pagrindinių FireWire kūrėjų - nutarė, kad reikalingas ženklas tiksliai atvaizduojantis jų kuriamą technologiją. Virtoje to, kad tapti serijine SCSI alternatyva, FireWire žavesys buvo tas, kad ji galėjo sujungti audio ir video įrangą greitaeige jungtimi. Dizaineriai nusprendė tai atvaizduoti apskritimą su trimis šakomis atstovaujančiomis: vaizdą, garsą ir duomenis. Pradžioje simbolis buvo raudonas, vėliau dėl neaiškių priežasčių buvo pakeistas į geltoną.

SBBOD

Simbolis SBBOD

Šis siaubūnas žinomas ir vadinamas daugeliu skirtingų vardų: besisukančia pica, mirties vėjo malūnu, SBBOD (spinning beach ball of death) - besisukančiu paplūdimio mirties kamuoliu ir t.t. Oficialiai Apple šį simbolį vadina „besisukantis laukimo žymeklis“, bet daugelis Mac vartotojų šį simbolį išvydę ekrane paprastai pavadino kokiu nors keiksmažodžiu :). Pirmą kartą šis simbolis atsirado Apple OS X ir iki šiol gyvuoja šioje operacinėje sistemoje pasirodydamas ekrane, kai aplikacija nereaguoja į sisteminius veiksnius. Senesni Mac kompiuterių vartotojai žino, kad tai evoliucionavęs simbolis buvęs dar Mac OS, kur jis reiškė „laukti“. Nors šio simbolio kilmė nėra aiški, bet greičiausiai Apple šiuo simboliu norėjo parodyti, kad laikas eina, o aplikacija pakibus.

Eternetas

Simbolis Ethernet

Nežiūrint to, kad simbolis buvo „išrastas“ daug metų prieš tai ką dabar vadiname Eterneto prievadu (Ethernet port), pats simbolis yra sukurtas David Hill iš IBM. Pasak Hill’o jis buvo vienas simbolis iš simbolių, skirtų ženklinti skirtingus tuo metu naudotus kompiuterinius tinklus, rinkinio. Blokai piktogramoje simbolizuoja tarpusavyje sujungtus kompiuterius/terminalus. Nors Hill’as, kalbėdamas apie simbolį, ir nemini ankstyvųjų Bob Metcalfe brėžinių, tačiau aišku, kad pastarieji turėjo įtakos šio ženklo atsiradimui.

Command arba Cmd

Simbolis Cmd/Command

Šio simbolio patekimo į Apple kompiuterius istoriją skaitykite atskirame straipsnyje: „Apie Cmd ir Alt klavišus“

Pasidalinti straipsniu:

Apie Ramūnas Blavaščiūnas

Fotografijos, geros technikos ir kavos mylėtojas

Komentarų: 2 | Ačiū, kad rašote lietuviškai

  1. netikslumai... pirmasis e-mail buvo išsiųstas 1971m, o ne 1997...
    na savo fakto tikrumo netikrinau, bet 1997 akivaizdžiai per vėlus laikas pirmąjam emeilui

  2. Ačiū, tu teisus. neįsivaizduoju iš kur tuos 1997 ištraukiau, gal iš ten, kad tais metais Yahoo pradėjo teikti el. pašto paslaugą... :)

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus viešinamas. Būtini laukai pažymėti *

*

Į viršų