Kodėl iOS 7 mikro-lokacijos savybė iBeacons gali būti reikšminga

Artėjant oficialiam Apple iPhone paskelbimo dienai atsiranda vis daugiau spalvingų straipsnių apie tai ko iš šio telefono tikimasi ar jo „nugarėlių“ apžvalgų bei mažiau spalvingos kritikos išsakytos naujosios iOS 7 adresu.

Tie, kam įdomu ar aktualu jau žino daugumą naujosios iOS versijos savybių: natūralesnę ir ne tokią robotišką Siri kalbą bei platesnes telefono kontroliavimo Siri pagalba galimybes, geresnį priminimų sinchronizavimą kai nereikės kiekviename iOS ir OS X įrenginyje atskirai patvirtinti apie atliktą darbą, „Activation lock“ atsiradimas, greitesnį ir išmanesnį TV serialų atsiuntimą, automatinius atnaujinimus, Wi-Fi HotSpot 2.0, AirDrop pasikeitimus, naujas galimybes Apple žemėlapiuose, išmanius aplankus elektroninio pašto programoje bei sumanesnę informacijos paiešką laiškuose, ilgas MMS žinutes, galimybę PDF failuose daryti anotacijas, papildomą informaciją „Contacts“ aplikacijoje leidžiančią matyti kokiomis paslaugomis galite su asmeniu, kurio įrašą turite savo adresų knygutėje naudotis, įkyrių skambintojų ar elektroninių laiškų siuntinėtojų blokavimą, atsirasiančią „Do not track“ funkciją mobilioje Safari versijoje, apie tai kad „Faces“ ir „Places“ bus pakeisti į „Moments“ ir „Collections“, pasikeitimus nuotraukų srautuose ir galimybę koloboruoti, galimybę filmuoti 60fps, galimybę naudoti trečių šalių žaidimų kontrolerius, atrodo atsirasiančią galimybę iOS įrenginį naudoti kaip inklinometrą ir t.t.

Bet yra viena nauja iOS 7 savybė, kuriai skiriama nedaug dėmesio, bet ji gali būti labai svarbi - tai iBeacons.

iBeacons

iBeacons tai Bluetooth Low Energy (BLE) technologijos, leidžianti iOS 7 aplikacijoms labai tiksliai nustatyti įrenginio buvimo vietą, pasinaudojant mikro-lokacijos impulsu.

Ši technologija jau naudojama ir jos įrenginių net galima įsigyti. Lenkų kompanija „Estimote“ ruošiasi parduoti savo pirmuosius „beacons’us“ (3 už 100JAV$), Roximity iBeacons už 10JAV$ per mėnesį parduotuvėms siūlo savo paslaugas, o Adomaly tvirtinanti, kad yra pirmoji kompanija siūlanti reklamas leidžiančias pirkėjams pasiekti reikiamas vitrinas, pardavinėja 10 beacons’ų už 210JAV$.

BLE jau yra iPhone 4S ir iPhone 5, iPad’uose ir Mac kompiuteriuose bei aukštos klasės Android įrenginiuose.

Principas, kuriuo pagrindu veikia iBeacons yra tas, kad telefonas yra ir signalo gavėjas ir jo siuntėjas. Telefonas su iOS 7 galės priimti specifines tai vietai žinutes priklausomai nuo jo (tikėkimės kartu su jo tikru savininku) buvimo vietos bei iBeacons tinklo. Be to telefonas pats gali veikti kaip iBeacons ir persiųsti žinutes kitiems.

iBeacons sukurtas praeitais metais pasirodžiusios Passbook pagrindu ir tai reiškia, kad galėsite matyti pardavimo pasiūlymus net ir užrakinto iPhone ekrane kai įžengsite į parduotuvės ribas ir matysite atsiskaitymo informaciją priėję prie kasos. Norint, kad kuo mažiau vartotojų šią galimybę atjungtų (jei tai bus įmanoma) - ypač svarbu, kad tos žinutės būtų „į temą“.

BLE labiausiai naudingas prekybiniuose centruose, kur GPS vietos nustatymo signalas gali būti labai netikslus. BLE jautrumas bei pozicijos nustatymas taip pat geresnis nei gaunamas GPS ar Wi-Fi trianguliacijos principu. BLE veikimo zona 50 metrų ir nereikalauja paviršių kontaktų, kaip kad Google pasirinktame NFC (Near field communication) standarte. Google Wallet ir Android Beam įgyvendinimas reikalauja beveik kontaktinio atstumo tam kad veiktų ir iš šios standarto vystymo stadijos nė kiek nepajudėjo.

WWDC metu, vyresnysis Apple programinės įrangos padalinio vadas Craig Federighi pristatė Wi-Fi pagrindu veikiančią AirDrop funkciją erzindamas Android „beamerius“, kad AirDrop funkcija nereikalaus klaidžioti po baliuką ieškant su kuo „susidaužti“ telefonais. iBeacons veiks tokiu pačiu principu - padoraus mandagumo ribose, nereikalaujančiu „intymaus“ artumo.

Dviguba iBeacons funkcija taip pat įdomi. Mes ne tik galėsime gauti turinį iš iBeacons’ų, bet galėsime jais būti taip pat. Prie šios technologijos tobulinimo iOS 7, greičiausiai, „nagus bus prikišusios“ dvi neseniai Apple įsigytos kompanijos: navigavimo pastatų viduje kompanija „WiFiSLAM“ ir Embark.

belieka tik įjungti vaizduotę ir pagalvoti, kokią naudą iBeams gali turėti viešajame transporte, piniginiuose atsiskaitymuose, sveikatos būklės sekimo sferoje ar bendravime su ant rankos įsitaisiusiu iWatch.

Pasidalinti straipsniu:

Apie Ramūnas Blavaščiūnas

Fotografijos, geros technikos ir kavos mylėtojas, didelę savo laisvalaikio dalį skiriantis straipsnių „Mac Arena“ rašymui.

Komentarų: 12 | Ačiū, kad rašote lietuviškai

 1. Tai kad dabar pilnai uztenka wifi kur nustato tavo buvimo vieta, tuo labiau kad wifi beveik visi turi.
  Na tikekimes kad nebus taip kad tie AirDrop visi bendravimai veiks tik su ios irenginiais. Buvo tokia situacija per atostogas, norejau is ipad perduoti kitam irenginiui (zinoma ne ios) nuotraukas, pasirodo be interneto niekaip neimanoma, kai su android ar kitu kazkokiu kastruotu symbian os jie susisnekejo tarpusavyje be didelio vargo.

  • Wi-Fi nenustato taip tiksliai. Wi-Fi pozicionavimo tikslumas yra 10-20 metrų ir tai veikia tik tuo atveju jei yra žinoma Wi-Fi maršrutizatoriaus buvimo vieta (žinoma, prikaišiojus daug maršrutizatorių pastate, bei nurodžius tikslias jų koordinates tą pozicionavimo tikslumą galima pagerinti). Kai telefone rodo tavo vietą naudojamas ne tik Wi-Fi (tiek tas prie kurio esi prisijungęs, tiek ir kiti - tik matomi), bet ir GSM bei, jei įjungti, GPS duomenys. Beacons tikslumas yra 50-100cm.

   Manau, kad AirDrop veiks tik su Apple prietaisais. Taip pat kaip Android Beam veikia tik su Android įrenginiais, kuriuose yra NFC bei OS ne senesnė nei Ice Cream Sandwich ar prograsyvesnė ir greitesnė, nes naudoja Wi-Fi Direct, o ne Bluetooth - Samsungo S Beam (pristatyta su Galaxy SIII), bet ji veikia tik su Samsungo įrenginiais turinčiais šią galimybę.

   • As nesu pries naujas technologijas, gal kada kai isivaziuos tas Beacons bus neblogai, bet esu bandes ne viena karta kaip nustatineja tik pagal wifi ir buvau nustebintas jo tikslumo ir tikrai ne 20 metru tikslumas buvo gatveja mieste.
    Nesigilinau kaip visa ta sistema veikia ir kas tuos duomenys suvedineja apie maršrutizatorių buvimo vieta, bet tikrai ne vartotojai tai daro.
    Na pabandyk tu dabar be jokio interneto is savo iphone telefono kokiam kitam irenginui (androidui, symbian ar kokiam kitam) perduoti nuotrauka.
    Niekados ir as negalvojau kad pakliusiu i tokia situacija, atostogavau tokiame rojaus kampelyje kur interneta nevisados galejau tureti, o norejau is ipad ikelti i kita irengini nuotrauka su kitais skirtingais irenginiais tai be problemu per Bluetooth persikele :)

    • Wi-Fi geolokacijas, paprastai, nustatinėja ar nurodo jų savininkai - dažniausiai operatoriai. Jei aplinkui esančių Wi-Fi maršrutizatorių geolokacija - žinoma, trianguliacijos būdu galima nustatyti įrenginio buvimo vietą. Jei tarkim kavinėje yra bent du, bet geriau trys maršrutizatoriai, kurių kiekvieno atskirai žinomos tiklios koordinatės ir apie tas koordinates žino žemėlapio pateikėjas - tada galima nustatyti gana tiksliai. Bet kiek tokių kavinių ar parduotuvių žinai?. Įprastu atveju Wi-Fi geolokacijos paklaida mieste gali būti apie 200 m. (https://support.google.com/gmm/answer/81873), kas visiškai netinka, tarkim, prekybos centruose nustatyti ar tu esi jau viename skyriuje prie kažkokio konkretaus prekystalio ar kasos, ar kur nors kitame skyriuje, ar net kitos kompanijos parduotuvėje už sienos ar dviejų.
     Perjunk telefoną į lėktuvo režimą ir pasivaikščiok mieste, ypač ten, kur mažiau Wi-Fi prieigos taškų ir pamatysi, kaip paklaidą nurodantis apskritimas padidės.

     • Na cia dar reikia toki miesta surasti kur mazai yra wifi tasku, nezinau kaip lietuvoje, bet kitur nerasi tokio interneto tiekiejo kur tau neduoda routerio su wifi.
      O kam tau toj kavinej zinoti prie kokio staliuko sedi.

      • Na straipsnyje kalba apie Beacons technologijas, o ten jų panaudojime ir yra „vinis“, kad gali labai tiksliai nustatyti kur yra „pirkėjas“. Man nereikia žinoti prie kurio staliuko aš sėdžiu net jei prie jo ir „gerokai pasėdėjau“, man aktualiau žinoti į kurią pusę namai ar viešbutis :)
       WiFi prieigos taškų užtenka ir jei tikslas sužinoti kurioje miesto vietoje maždaug esi - to gali užtekti. Negaliu sakyti kaip kituose miestuose, manau prastokai su Wi-Fi, bet Vilniuje tai viskas ok, tačiau vargu ar rasčiau kavinę ar parduotuvę, kurioje naudojant Wi-Fi trianguliacijos principą „parduotivė“ galėtų tiksliai (metro tikslumu) nustatyti mano buvimo vietą. Tačiau jei nori pasveikitni pirkėją atvėjusį į tavo parduotuvę WiFi greičiausiai neužteks.

       • Tai kad dar tokiu zemelapiu nera kur rodo visa kavines isplanavima dar klausimas ar galetum priartinti zemelapi i 1m mastesli ir tikrai dar neteko kokiam supermarkete pamatyti kad tu randiesi uz kokiu 200 metru ar 500 metru. Paklaida 3-20 metru tai tikrai nepaklaidins, o isejus i gryna lauka jau gps savo darba padarys.
        Bet zinoma bet kokia nauja technologija gera kuri suteikia daugiau tikslumo.

 2. Tokia navigacijos pastatų viduje technologija naudojama kai kuriuose pažangesniuose biuruose. Manau iBeacons leis šiuo reikalu susidomėti ir didesniems prekybos centrams. Žinoma, Europoje tokių didesnių prekybcentrių mažokai.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus viešinamas. Būtini laukai pažymėti *

*

Į viršų