28-osios 2025 metų savaitės naujienų ir gandų apžvalga

28-osios 2025 metų savaitės naujienų ir gandų, skirtų „Apple“ entuziastams bei kompanijos įrangos naudotojams, apžvalga.

  • „Apple“ istorijos: 2006 m. liepos 5 d. „Apple“ nutraukė paskutinio CRT ekraną turinčio „Mac“ kompiuterio gamybą, taip pat atšaukdama mokykloms skirtą žemos klasės „eMac“ produktų liniją. Prasidėjo plonų „Mac“ era.
    2028 m. liepos 10 d. „iPhone“ įgijo prieigą prie „App Store“, sunaikinusios programinės įrangos pardavimą dėžutėse ir atpiginusios programėles. Tada buvo daug ginčių ir abejonių tokios sprendimo teisingumu ir gerumu.
  • „Apple“ išleido 223 „Safari Technology Preview“ naršyklės versiją.
  • „Apple“ oficialiai įdiegė „Firefox“ palaikymą naujausiame „iCloud for Windows“ programos atnaujinime, leidžiančiame vartotojams pirmą kartą automatiškai užpildyti ir pasiekti savo „iCloud“ slaptažodžius tiesiogiai „Mozilla“ naršyklėje.
  • Kalbama, kad „Apple“ bando savo „Presto“ sistemą leidžiančią atnaujinti neišpakuotose dėžutėse esančių „iPhone“ operacinę sistemą ant „Mac“ kompiuterių.
    „Presto iOS“ atnaujinimų sistemą „Apple“ pradėjo testuoti 2023 m. pabaigoje. Galiausiai ši funkcija buvo įdiegta JAV mažmeninės prekybos parduotuvėse 2024 m. Taip bendrovė išsprendė „iPhone“ pardavimų su pasenusia „iOS“ versija problemą. Pasirodė gandų, kad „Apple“ su „macOS 26 Tahoe“ išplės „Presto“ atnaujinimų sistemą į „Mac“ kompiuterius. Naujausioje OS beta versijoje buvo rasta įrodymų, kad bendrovė padėjo pamatus šiam tikslui.
    Įdiegus sistemą, „Apple“ parduotuvės galės belaidžiu būdu atnaujinti senus „Mac“ kompiuterius prieš juos parduodamos.
  • Pasak Majino Bu, kuris remdamasis ankstesniu „Fixed Focus Digital“ nutekinimu, kurį jie dabar teigia „patvirtinę“, „iPhone 17 Air“ bus galima įsigyti juodos, sidabrinės, šviesiai auksinės ir šviesiai mėlynos spalvų.
    Juodas atspalvis, matyt, yra „tamsus ir santūrus“, sidabrinis modelis – „ryškus ir skaidrus“, šviesiai auksinė spalva apibūdinama kaip „šilta ir švelni“, o šviesiai mėlyna – kaip „labai šviesi“ ir „panaši į giedrą dangų“.
  • „OpenAI“ ir „Perplexity“ žengia į naršyklių rinką su dirbtinio intelekto valdomomis naršyklėmis, siekdamos supaprastinti darbo eigą ir iš naujo apibrėžti sąveiką internete.
    „Perplexity“ „Comet“ naršyklė siūlo integruotas dirbtinio intelekto paieškos galimybes, o būsima „OpenAI“ naršyklė tvarkys vartotojų sąveiką „ChatGPT“ stiliaus pokalbių sąsajoje. Šis žingsnis kelia grėsmę „Google Chrome“ dominavimui, bet gali pagerinti darbo eigos efektyvumą ir suteikti „OpenAI“ ir „Perplexity“ išsamius vartotojų duomenis, iš kurių galima gauti pajamų.
  • Šią savaitę „Meta“ pasamdė „Apple“ dirbtinio intelekto modeliavimo komandos vadovą Ruoming Pang. Pasak „Bloomberg“, Šis aukščiausios klasės „Apple“ darbuotojo perviliojimas „Meta“ atsiėjo daugiau nei 200 mln. dolerių. Pasiūlyme buvo numatytas didelis atlyginimas, premijos už našumą ir nemaža „Meta“ akcijų dalis. Didžiąją sumos dalį sudaro akcijos. Jos mokamos etapais per kelerius metus ir priklauso nuo Pang veiklos rezultatų.
    „Apple“ nepateikė Pang priešpriešinio pasiūlymo, nes jis turėtų būti gerokai didesnis nei bendrovės atlyginimai, išskyrus generalinio direktoriaus Tim Cook.
    „Meta“ pasiūlymas yra vienas didžiausių įmonių rinkoje. Jis lyginamas su didžiųjų pasaulinių bankų generalinių direktorių atlyginimais. Pang vadovavo 100 žmonių komandai „Apple“. Jie sukūrė kalbos modelius naudojamus „Apple Intelligence“ sistemoje el. pašto santraukoms kurti, prioritetiniams pranešimams rodyti ir „Genmoji“ valdymui.
  • „Apple TV+“ pristatė „The Morning Show“ serialo ketvirtojo sezono anonsą. Seriale vaidina ir vykdomieji prodiuseriai yra Jennifer Aniston ir Reese Witherspoon, kartu su serialo kūrėja ir vykdomąja prodiusere Charlotte Stoudt bei režisiere ir vykdomąja prodiusere Mimi Leder.
    10 serijų ketvirtojo sezono pasaulinė premjera „Apple TV+“ platformoje įvyks 2025 m. rugsėjo 17 d., trečiadienį. Bus rodoma po vieną seriją per savaitę iki 2025 m. lapkričio 19 d.
  • „Apple“ pranešė, kad Jeff Williams, „Apple“ operacijų vadovas, šį mėnesį pasitrauks iš pareigų ir vėliau šiais metais išeis į pensiją. Vyresnysis operacijų viceprezidentas Sabih Khan pakeis Williams operacijų vadovo poste ir prižiūrės „Apple“ pasaulinę tiekimo grandinę. „Apple“ pranešime apie vyriausiojo operacijų vadovo pareigų perėjimą nenurodyta, kas prižiūrės „Apple Watch“ ir „Health“ iniciatyvas po Jeff Williams pasitraukimo. Pasak Mark Gurman, John Ternus, „Apple“ aparatinės įrangos inžinerijos vyresnysis viceprezidentas, jau daugelį metų prižiūri „Apple Watch“ aparatinę įrangą. Tikimasi, kad Craig Federighi paveldės „watchOS“ ir „Health“, o „Fitness+“ pereis prie paslaugų srities.
    Kas nori tapti kitu „Apple“ generaliniu direktoriumi? Sekti Steve Jobs ir Tim Cook pėdomis bus vienas didžiausių iššūkių pramonėje. Jobs turėjo viziją, Cook buvo atsakingas už tai, kad „Apple“ taptų viena vertingiausių visų laikų bendrovių. Jeff Williams, vienam iš potencialių kandidatų užimti „Apple“ CEO postą, paskelbus apie pasitraukimą, pasitraukia ne tik „Apple“ „senoji gauja“, bet ir trumpėja potencialių būsimų generalinių direktorių sąrašas.
    Jeff Williams Chief Operating Officer
    Sabih Khan Senior Vice President
    Operations
  • „The Verge“ rašo, kad „IKEA“ planuoja atnaujinti savo išmaniųjų namų produktų asortimentą, įtraukdama visišką „Matter“ palaikymą, kad jos biudžetiniai produktai būtų suderinami su „Apple Home“ ir kitomis ekosistemomis, nereikalaujant atskiro valdymo centro.
  • „Apple Account Card“ gali išplisti į daugiau šalių nei manyta iš pradžių ir taps prieinama dar septyniose Europos šalyse. „Apple Account Card“ „Apple Wallet“ programoje yra priemonė, kurioje vartotojai gali įnešti lėšų, kurias galima išleisti „Apple“ paslaugoms ir produktams. Nors ši paslauga tiekiama Jungtinėse Valstijose ir keliose kitose šalyse, panašu, kad ateityje šios funkcijos geografija plėsis. Remiantis „MacRumors“ pastebėtais vidinės sistemos pakeitimais, „Apple Account Card“ bus pasiekiama: Belgijoje, Danijoje, Suomijoje, Airijoje, Liuksemburge, Norvegijoje ir Portugalijoje. Tačiau nėra aišku kada tai gali įvykti. Tikėtina, kad „Apple“ gali planuoti paslaugos paleidimą taip, kad jis sutaptų su oficialiu „iOS 26“ ir kitų operacinių sistemų bei „iPhone 17“ serijos telefonų išleidimu rudenį.
    Kovą panašus informacijos nutekėjimas atskleidė, kad „Apple Account Card“ funkcija atsiras: Austrijoje, Italijoje, Ispanijoje, Švedijoje, Šveicarijoje ir JK. Tačiau, nors nuo šio atradimo praėjo keli mėnesiai, ši funkcija šiose šalyse dar nėra prieinama.
    „Apple Account Card“ skiriasi nuo pagrindinės „Apple Card“ tuo, kad tai ne kredito paslauga. Ji nuo 2022 m. yra „iTunes Pass“ palikuonė ir naudojama tik „Apple“ produktų pirkimams finansuoti ir „Apple“ paslaugoms apmokėti. Norint pristatyti „Apple Card“ paslaugą reikėtų, kad „Apple“ kiekviename naujame regione pasirašytų sutartis su kredito paslaugų teikėjais ir susidurtų su daugybe reguliavimo kišimosi. Tuo tarpu „Apple Account Card“ tokio tikrinimo nereikia.
  • „Apple“ išleido „XProtect“ atnaujinimus visoms palaikomoms „macOS“ versijoms, atnaujindama ją iki 5304 versijos, ir „XProtect Remediator“ 152 versiją skirtą visoms „macOS“ versijoms nuo „Catalina“. Kaip įprasta, „Apple“ neatskleidžia informacijos apie tai, kokias saugumo problemas šie atnaujinimai gali pridėti ar pakeisti. Šioje „XProtect“ versijoje esantys „Yara“ apibrėžimai prideda dvi privačias taisykles „Shebang“, kad atitiktų „shebang“ apvalkalo scenarijus, ir _golang_macho, kad atitiktų „Golang“ sudarytus macho. Taip pat yra 19 naujų taisyklių naujai šeimai, kuri, atrodo, yra naudojama duomenų vagių, remiantis pavadinimu BONZAI: MACOS.BONZAIBONANZA.AUTO, MACOS.BONZAIBONANZA.TAAP, MACOS.BONZAIBONANZA.TAFI, MACOS.BONZAIBONANZA.VACA, MACOS.BONZAIBONANZA.VASN, MACOS.BONZAIBONANZA.FU, MACOS.BONZAIBONANZA.SC, MACOS.BONZAIBARRICADE.PE, MACOS.BONZAIBARRICADE.PA, MACOS.BONZAIBARRICADE.KE, MACOS.BONZAIBLASTER.FU, MACOS.BONZAIBLASTER, MACOS.BONZAIBLASTER.TA, MACOS.BONZAIBONDER.SO, MACOS.BONZAIBONDER.PE, MACOS.BONZAIBONDER.TEPL, MACOS.BONZAIBONDER.LA, MACOS.BONZAIBONDER.FU ir MACOS.BONZAIBANANA.
  • „iOS 26“ beta versijoje pasirodė dvi naujos „Apple Maps“ funkcijos: galimybė ieškoti žemėlapiuose naudojant natūralią kalbą ir šilumos valdymo funkcija, kuri navigacijos metu išjungia ekraną, kad įrenginys neperkaistų. Šilumos valdymo funkcija jau pasiekiama „iOS 18“, o paieškos atnaujinimo dar laukiama. Žinoma, garantijos, kad šios abi funkcijos taps iš karto prieinamos, kai bus išleista galutinė, visiems naudotojams skirta, „Maps“ aplikacijos versija – nėra.
  • Trečioje „iOS 26“ beta versijoje kai kurie „Liquid Glass“ dizaino elementai tapo mažiau permatomi, nei ankstesnėse beta versijose.
  • Pirmadienį „Apple“ pateikė apeliaciją dėl, jos teigimu, „precedento neturinčios“ 500 mln. eurų baudos, kurią skyrė Europos Sąjunga už bloko Skaitmeninių rinkų akto pažeidimą. „Mūsų apeliacija parodys, kad Europos Komisija nurodo, kaip mes turime valdyti savo parduotuvę, ir primeta verslo sąlygas, kurios yra painios kūrėjams ir nepalankios vartotojams“, – teigiama bendrovės pranešime. „Tai įgyvendinome, kad išvengtume baudžiamųjų kasdienių baudų, ir pasidalinsime faktais su Teismu.“
  • Po to kai prieš tris metus „Apple“ visiškai išėjo iš Rusijos, „iPhone“ ir toliau populiarūs šalyje ir čia puikiai parduodami, tiesa jie į Rusiją patenka aplinkiniais keliais. Tačiau „iPhone“ naudotojai Rusijoje susiduria su tam tikrais nepatogumais. Nebeveikia „Apple Pay“ ir kiti bekontakčiai mokėjimai naudojant „iPhone“. „Apple“ taip ir neatvėrė Rusijos bankams prieigos prie NFC ir todėl šie neturi galimybės įdiegti bekontakčių atsiskaitymų savo „iPhone“ naudojantiems klientams. Pašalintos rusams svarbios aplikacijos: „Apple“ pašalino ir vis tebešalina po JAV ar ES sankcijų ribojimais patekusių Rusijos bankų programėles iš savo “App Store“. Nors Putinas pasirašė įsaką, nurodantį „kad šalyje parduodamuose telefonuose“ privalo būti įdiegta vietinių programėlių parduotuvė „RuStore“, kyla abejonių, kad „Apple“ paklus šiam nurodymui, nes oficialiai jos šalyje nėra. Sudėtinga apmokėti „Apple“ paslaugas ar prenumeratas. Nors kai kurios aplikacijos vis dar yra „AppStore“, kai kurių jų turinys Rusijos naudotojams yra stipriai apribotas. Pavyzdžiui rusams stipriai apribotas atlikėjų kūrinių sąrašas „Apple Music“ programėlėje. „Apple TV+“ nebeliko dubliažo rusų kalba naujiems filmams ir serialams ir tai rusams problema, nes daugelis jų nekalba jokia kita kalba išskyrus rusų. Taip pat ir retas naujas filmas pasirodęs platformoje yra prieinamas naudotojams Rusijoje. Rusijoje faktiškai nebuvo išleistos „iPad“ skirtos „Logic Pro X“ ir „Final Cut Pro X“ aplikacijos. „Fitness+“ programėlėje nėra treniruočių, kurių metu skamba muzika Rusijoje neprieinama „Apple Music“ paslaugoje. Kai kurie naudotojai tokias problemas bando spręsti kurdami su kitomis šalimis susietas „Apple“ paskyras, bet čia susiduria su apmokėjimų naudojant tokias paskyras problema. Šalyje faktiškai nėra garantinio „Apple“ įrenginių aptarnavimo. Įrenginių remontą ir trikčių šalinimą atlieka patys pardavėjai, taip pat privatūs aptarnavimo centrai. 99 % atvejų jie neturi prieigos prie originalių atsarginių dalių (viskas, kas šiandien Rusijoje vadinama dalimis, 99,9 % atvejų iš tikrųjų jomis nėra), taip pat nėra galimybės dokumentuoti tokio remonto per „Apple“ aptarnavimo programas. Tai reiškia, kad bet koks toks remontas faktiškai atima iš įrenginio savininko galimybę ateityje gauti „Apple“ garantinį aptarnavimą.
    2025 metais Rusijoje „iPhone“ telefoną vis dar galima naudoti, bet naudotojai turi būti pasiruošę: apribojimams, savarankiškam problemų sprendimui ir kai kuriais atvejais permokėti. Nepaisant to, „iPhone“ Rusijoje vis dar išlieka tarp perkamiausių naujų išmaniųjų telefonų, o antrinėje rinkoje jau daugelį metų išlaiko lyderio poziciją, smarkiai lenkdamas konkurentus.
  • „Apple TV+“ išleido pirmąjį Jason Momoa istorinio havajiečių epo „Chief of War“ anonsą, kurio premjera įvyks rugpjūčio 1 d.
    Jason Momoa ne tik atliko pagrindinį vaidmenį, bet parašė ir filmo scenarijų bei yra vykdomasis prodiuseris. „Chief of War“ yra istorinė drama, paremta tikrais įvykiais. Pirmosios dvi iš devynių epo serijų debiutuos penktadienį, rugpjūčio 1 d., o naujos serijos bus rodomos kiekvieną penktadienį iki rugsėjo 19 d.
    „Chief of War“, apibūdinamas kaip kūrėjų Jason Momoa ir Thomas Pa'a Sibbett aistros projektas, pasakoja apie Ka'ianą, vietinį havajiečių karį, kurį vaidina Momoa. XVIII a. pabaigoje vykstančiame serialo veiksme atskleidžiamos jo pastangas suvienyti Havajų salas prieš Vakarų kolonizaciją. Seriale daugiausia vaidina aktoriai iš Polinezijos, o aktorių kolektyvą papildo Luciane Buchanan, Temuera Morrison, Te Ao o Hinepehinga, Cliff Curtis, Kaina Makua, Moses Goods, Siua Ikaleo, Brandon Finn, James Udom, Mainei Kinimaka, Te Kohe Tuhaka ir Benjamin Hoetjes.
    Anksčiau Momoa vaidino „Apple TV+“ hitu tapusiame seriale „See“, kurio trečiasis ir paskutinis sezonas buvo parodytas 2022 m. rugpjūtį.
  • Naujame „Apple“ remiamame tyrime, kuris yra „Apple“ širdies ir judėjimo tyrimo (AHMS) rezultatas, sukurtas pagrindinis modelis WBM, apmokytas naudojant daugiau nei 2,5 milijardo valandų nešiojamųjų įrenginių duomenų. WBM, kuris mokosi iš aukštesnio lygio elgesio rodiklių, tokių kaip žingsnių skaičius ir eisenos stabilumas, aptikdamas sveikatos sutrikimus, pranoko esamus modelius, pagrįstus neapdorotais jutiklių duomenimis. Sujungus WBM (nuo angl. Wearable Behavior Model) ir PPG (fotopletismografijos) duomenis, buvo gautos tiksliausios prognozės, pasiekusios 92 % tikslumą nustatant nėštumą.
Apytikslis skaitymo laikas (neskaičiuojant vaizdo įrašų žiūrėjimo)8 minutės.
Pasidalinkite straipsniu:
Apie Ramūną Blavaščiūną

Fotografijos, geros technikos ir kavos mylėtojas, didelę savo laisvalaikio dalį skiriantis straipsnių „Mac Arena“ rašymui.