Safari gestai, kuriuos turėtų žinoti kiekvienas iPhone naudotojas

„Safari“ naršyklė iOS įrenginiuose yra galingesnė, nei atrodo, ypač kai žinote jos našesniam naudojimui skirtus gestus.

Spartaus naršymo gestai „Safari“ naršyklėje gali pakeisti ne tik naudojimosi aplikacija našumą ir efektyvumą, bet ir tai kaip naršote internete apskritai, tvarkote skirtukus bei dalijatės turiniu tarp įrenginių. Kai išmoksite juos visus, ko gero susimąstysite, kaip gyvenote be jų.

Dauguma šių gestų sklandžiai veikia visoje „Apple“ ekosistemoje. Kai kurie iš jų yra optimizuoti jutikliniams ekranams, kaip skirtukų valdymas naudojant „drag-and-drop“ arba slydimo gestus, o kiti, kaip nuorodų organizavimas ir dalijimasis, puikiai veikia ir staliniuose kompiuteriuose. Nesvarbu, ar derinate darbo ir asmenines užduotis tarp įrenginių, šie veiksmai padės jums naršyti efektyviau.

Manau kai kuriuos šių gestų žinote, ypač tuos, kurie yra naudojami ir kitose sistemos vietose. Tačiau, daugelis „iPhone“ naudotojų tikrai žino ne visus.

Naršymui skirti gestai

Perėjimui į kitą skirtuką, per adresų juostą perbraukite kairėn ar dešinėn

Jei nuolat atidarote skirtukų apžvalgą spausdami ant dviejų susikertančių stačiakampių piktogramos lango apačioje, kai naudojate kelis skirtukus (tab'us), perėjimas iš vieno skirtuko į kitą, gali pasirodyti nepatogus. Vietoj to, tiesiog braukite į kairę arba dešinę per interneto svetainių adresų juostą ir greitai pereisite nuo vieno skirtuko prie kito.

Nesvarbu, ar lyginate produktus, skaitote straipsnius, ar pereinate nuo vienos užduoties prie kitos, šis gestas užtikrina sklandų naršymą. Alternatyviai, tiesiog bakstelėję į išsikišusią adreso juostos dalį kairėje ir dešinėje pagrindinės adreso juostos pusėje (prie pat įrenginio krašto) taip pat greitai pereisite į tuos skirtukus.

Turėkite omenyje, kad turite naudoti Skirtukų juostos (‌Tab Bar) išdėstymą, o ne Vieno skirtuko (‌Single Tab) parinktį, kad galėtumėte naudoti braukimą perjungiant skirtukus. Šį nustatymą galite pakeisti atidarę aplikaciją Nustatymai ir pasirinkę Programos » Safari » Skirtukai ir varnele pažymėję nuostatą Skirtukų juosta.

Braukite kairėn ar dešinėn grįžimui ar perėjimui į priekį

Norėdami pereiti prie anksčiau žiūrėto interneto svetainės puslapio ar vėl grįžti į naujesnį – nuo lango krašto kairėje ar dešinėje braukite pirštu link priešingo šono. Slinkite į kairę, kad grįžtumėte į ankstesnį puslapį, arba slinkite į dešinę, kad pereitumėte į sekantį puslapį. Tai daro naršymą sklandesnį ir padeda išvengti poreikio naudoti mažus mygtukus skirtus pereiti atgal ar pirmyn.

Spustelėkite ant paslėptos adresų juostos

Kai adresų juosta paslepiama, kad ekrane liktų daugiau vietos svetainės puslapio turiniui, norėdami vėl adresų juostą pamatyti galite paslinkti puslapio turinį aukštyn ar žemyn. Tačiau to daryti nėra būtina, nes priversti adresų juostą pasirodyti galite tiesiog pirštu palietę apatinę ekrano dalį – kur rodomas svetainės adresas.

Palieskite ekrano viršų greitam perėjimui į pradžią

Ilgi straipsniai ir begalinis slinkimas daugiau nesukels nepatogumų jei norite grįžti į puslapio viršų. Bakstelėkite savo „iPhone“ būklės juostą (patį ekrano viršų), ir „Safari“ iškart parodys svetainės puslapio pradžią. Tai ypač patogu norint greitai grįžti prie meniu, navigacijos juostas ar antraštės.

Patraukite žemyn atnaujinimui

Kai esate puslapio viršuje, vilkimas žemyn iškart atnaujina puslapį, kaip tai daroma ir kitose aplikacijose. Šis gestas pašalina poreikį bakstelėti atnaujinimo piktogramą, kai sprendžiate problemas arba laukiate atnaujinto turinio. Tai ypač naudinga skaitant gyvas tinklaraščių naujienas ar sekant atnaujinimus pasirodančius realiu laiku.

Ilgas slinkties juostos paspaudimas

Jei puslapio turinys nusidriekęs į ilgą žodžių, sakinių ir paragrafų virtinę – slinkimas per jį gali būti varginantis, tačiau „Safari“ turi įdiegtą būdą slinkimą padaryti spartesniu ir patogesniu. Bakstelėkite ir palaikykite nuspaudę slinkties juostą (‌scroll bar) dešinėje ekrano pusėje, tada nepakeldami piršto nuo ekrano braukite juo aukštyn arba žemyn. Tai leidžia greitai naršyti didelius puslapio skyrius, puikiai tinka praleisti ilgą turinį arba rasti konkrečią informaciją ar vietą straipsnyje.

Slinkties juosta gali būti ne visada matoma – tokiu atveju tiesiog paspauskite ir palaikykite tą ekrano vietą dešiniame jo krašte, kur slinkties juosta turėtų būti.

Skirtukų (tab'ų) valdymas

Ilgas paspaudimas visų skirtukų uždarymui

Neretai naršant internete atidarome papildomus skirtukus ir ilgainiui jų tiesiog gali pasidaryti atidaryta per daug.

Greičiausias būdas juos uždaryti – ilgs paspaudimas ant skirtukų – susikertančių stačiakampių piktogramos ir pasirinkti „Uždaryti visus [#] skirtukus“ kontekstiniame meniu (arba galite pasirinkti uždaryti tik šį skirtuką, kuris dabar yra aktyvus). Šiam veiksmui atlikti nereikia atidaryti skirtukų peržiūros. Alternatyviai, jei jau esate skirtukų peržiūroje, galite ilgai paspausti mygtuką „Atlikta“, kad pamatytumėte „Uždaryti visus [#] skirtukus“ parinktį. Tai tikras pagalbininkas, kai norite pradėti iš naujo ir greitai sutvarkyti savo naršymo sesiją.

Perbraukite pirštu per skirtuką į kairę

Norėdami iš naršymo sesijos išmesti tik tam tikrus skirtukus, o ne visus, kaip aprašyta aukščiau – spustelėkite ant susikertančių stačiakampių piktogramos. Kai lange pamatysite visus atidarytus skirtukus, norint kai kuriuos jų uždaryti nėra būti bandyti pirštu pataikyti ant kiekvieno jų kampe esančios mažutės X piktogramos. Ko gero patogiau ir greičiau yra tiesiog pirštu perbraukti į karę per patį skirtuką. Toks būdas taip pat sumažina tikimybę, kad uždarysite ne tą skirtuką.

Ilgas paspaudimas neseniai uždarytų skirtukų atidarymui

Jei netyčia uždarėte ne tą skirtuką – nieko baisaus. Neseniai uždarytų skirtukų sąrašą, kuris leidžia vėl atidaryti bet kurį jame esantį skirtuką vienu paspaudimu, taip sutaupant laiką, o ne ieškant to pačio puslapio naršymo istorijoje – pamatysite jei skirtukų peržiūroje paspausite bei palaikysite nuspaustą pliuso piktogramą +

Skirtukų eilės tvarkos keitimas

Skirtukų peržiūros lange galima pakeisti skirtukų išdėstymo tvarką tiesiog paspaudus ant skirtuko ir pertempiant jį į pageidaujamą vietą. Tai patogu kai norite skirtukus suskirstyti pagal temas ar naudojate perėjimą pirmyn-atgal žiūrėdami informaciją esančią skirtinguose skirtukuose.

Greita visų skirtukų peržiūra

Jei norite greitai peržiūrėti visus atidarytus skirtukus neliesdami skirtukų mygtuko, tiesiog suglauskite pirštus ekrane (padėkite du pirštus ant ekrano, šiek tiek toliau vieną pirštą nuo kito ir pirštus suglauskite) bet kuriame tinklalapyje. Šis gestas parodys skirtukų apžvalgą, suteikdamas aiškų visų atidarytų puslapių vaizdą vienu sklandžiu judesiu.

Ilgas skirtukų piktogramos paspaudimas veiksmų sąrašui

Skirtukų piktograma nėra skirta tik skirtukų peržiūrai. paspaudus ir palaikius ją nuspaustą atsidaro kontekstinis meniu, kuriame galima pasirinkti įvairius su skirtukais susijusius veiksmus, tokius kaip perėjimas iš vienos skirtukų grupės į kitą, jei tokias naudojate. Taip pat galite sukurti naują skirtuką, naują privatų skirtuką ir t.t.

Patobulintas naršymas ir dalijimasis

Dalijimasis svetainėje išskirta teksto dalimi

„Safari„ yra numatyta galimybė pasidalinti nuoroda į svetainę su išskirtu tekstu taip, kad atidarius tą nuorodą ta teksto dalis būtų išskirta. Apie šią galimybę daugiau skaitykite straipsnyje „Kaip naudoti Safari galimybę pasidalinti nuoroda su išskirtu tekstu“

Skirtuko ar nuorodų pertempimas į kitas aplikacijas

Norite išsaugoti skirtuką ar pasidalinti nuoroda be kopijavimo ir įklijavimo? Tiesiog nutempkite adresų juostą iš svetainės ar skirtuko „Safari“ naršyklėje ir nukreipkite ją į kitą aplikaciją, pvz., „Užrašai“, „Žinutės“ ar „Mail“.

Palieskite ir laikykite skirtuko peržiūrą arba svetainės URL adresų juostoje, tada vienu pirštu nutempkite ją kiek aukščiau link lango vidurio, o kitą ranką (ar kitą rankos pirštą – priklausomai nuo gebėjimų) naudokite kitos aplikacijos atidarymui per programėlių perjungiklį. Nukelkite adresų juostą ją ten kur norite, ir nuoroda iškart pasirodys — be jokių meniu.

Tai neretai greitesnis ir patogesnis būdas dalintis straipsniais, išsaugoti tyrimus ar tiesiogiai įdėti URL į pokalbį ar užduočių sąrašą.

Peržiūrėkite skirtuko naršymo istoriją

Jei aplankėte kelis puslapius viename skirtuke, nereikia kelis kartus spausti ant grįžimo atgal ar perėjimo į priekį mygtuko. Paspaudus ir palaikius nuspaustą vieną iš šių mygtukų, ekrane pamatysite puslapių, kuriuos aplankėte tame skirtuke, sąrašą. Šis sąrašas leis greitai pereiti prie norimo puslapio.

Viso puslapio dydžio ekrano atvaizdai

Viso puslapio ekrano nuotraukos darymas naudojant „Safari“ yra labai paprastas. Tiesiog padarykite ekrano nuotrauką (šoninis mygtukas + garsumo didinimo mygtukas naujesniuose „iPhone“ modeliuose arba įjungimo mygtukas + pradžios (Home) mygtukas senesniuose modeliuose), paspauskite peržiūros miniatiūrą ir pasirinkite „Visas puslapis“ (Full Page) parinktį. „Safari“ užfiksuos visą puslapio ilgį, kurį galėsite išsaugoti kaip PDF į Failų aplikacijoje.

Jei kartais padarę svetainės vaizdo nuotrauką parinkties „Visas puslapis“ nematote – atidarykite puslapį vėl ir paslinkite jį taip, kad matytumėte ir svetainės puslapio apačią.

Teksto iš paveikslėlių kopijavimas

„Safari“ naršyklėje yra įdiegta funkcija leidžianti ištraukti paveikslėliuose esantį tekstą. Paspauskite ir palaikykite paspaudę paveikslėlį su tekstu interneto svetainėje, pasirodžiusiame kontekstiniame meniu pasirinkite „Rodyti tekstą“ (Show Text) – šios parinkties pasirodymo gali tekti kelias sekundes palaukti – ir „Safari“ išskirs paveikslėlyje atpažintą tekstą, kurį galite nukopijuoti visą ar pasirinkti tik jo dalį.

Atskirkite objektus nuo fono ir sukurkite befonį paveikslėlį

Safari nėra tik naršyklė — galite ją naudoti žmonėms, augintiniams ar objektams iškirpti iš bet kurios nuotraukos svetainėje, tiesiog paspaudus ir palaikius tokį vaizdą nuspaudus. Palieskite ir palaikykite nuspaudę objektą nuotraukoje, o jei „iOS“ jį atpažins, pamatysite parinktį „Kopijuoti temą“ (Copy Subject).

Paspaudę „Kopijuoti temą“ parinktį kontekstiniame meniu galite tą iškirptą „objektą“ įklijuoti „Žinučių“, „Užrašų“, „Mail“ ar bet kurioje kitoje programėlėje — tai puikus pagalbininkas kuriant memus, reakcijų nuotraukas ar greitus vizualinius šaltinius. Tai greita, smagu ir atrodo kaip magija!

Turėkite omenyje, kad naudojant kitų sukurtus atvaizdus ar jų fragmentus turėtumėte įsitikinti, kad jiems netaikomos autorinės teisės, nes priešingu atveju galite sulaukti nemalonių staigmenų iš „valdiškų namų“.

Papildomos funkcijos ir galimybės gerinančios našumą

Safari adresų juosta nėra skirta tik URL adresų įvedimui — ji taip pat suteikia greitas parinktis ilgai paspaudus. Taigi, palieskite ir laikykite adresų juostą, tada pasirinkite veiksmą pasirodžiusiame kontekstiniame meniu:

Adresų juosta ne tik adresams

  • Kopijuoti svetainės URL: paspauskite „Kopijuoti“ (Copy), kad greitai išsaugotumėte puslapio URL į savo iškarpinėje ir galėtumėte jį įklijuoti kitur. Tai šiek tiek greičiau nei paspausti adresų juostą, tada išryškintą nuorodą ir pasirinkti „Kopijuoti“.

  • Atlikti paiešką balsu: paspaudus „Paieška balsu“ (‌Voice Search) greitai įjungsite diktavimo funkciją, tada pasakykite savo užklausą, o ne rašykite ją. Tai šiek tiek greičiau nei paspaudus adresų juostą ir tada paspaudus mikrofono piktogramą. Tiesa, paieškos tekstą diktuoti teks ne lietuviškai, bent jau kol kas, o viena iš „iOS“ oficialiai palaikomų kalbų, kas daugeliui naudotojų, manau, nėra problema – tiesiog, diktuojant užklausą, apie tai reikia prisiminti.

  • Perkelti skirtuką į kitą skirtukų grupę: paspaudę „Perkelti į skirtukų grupę“ (Move to Tab Group) galite pasirinkti skirtukų grupę arba sukurti naują ir perkelti skirtuką į ją. Skirtukų skirstymas į grupes padeda lengviau organizuoti naršymą ypač jei kai kurie skirtukai lieka atidaryti ilgesniam laikui.

Papurtykite kad atšauktumėte

Jei padarėte klaidą naudodami „Safari“ – papurtykite įrenginį ir pamatysite langą leidžiantį atšaukti atliktą veiksmą. Ši atšaukimo funkcija veikia ir daugelyje kitų „iOS“ aplikacijų, bet „Safari“ jos pagalba galite grąžinti per klaidą uždarytą skirtuką, ištrintą tekstą adresų juostoje ar formoje ir t.t.

Tai subtilus gestas, tačiau labai naudingas, kai reikia greitai atkurti veiksmus. Tiesiog įsitikinkite, kad „Anuliavimas pakračius“ yra įgalintas. Tai padaryti galite Nustatymų aplikacijoje pasirinkę Prieinamumas » Palietimas.

Teksto radimas puslapyje

Kartais tam tikro žodžio ar frazės paieška daug teksto turinčiame interneto svetainės puslapyje gali tapti nelengva užduotimi. „Safari“ turi integruotą funkciją leidžiančią ieškoti aktyviame puslapyje. TYra keli būdai, kaip ją įjungti:

  1. Paspauskite dalinimosi mygtuką (kvadratas su rodykle į viršų), tada pasirinkite „Ieškoti puslapyje“ (‌Find on Page).
  2. Paspauskite adresų juostą, įveskite savo užklausą, tada sąrašo apačioje pamatysite „Šiame puslapyje (atitikimų: [#])“ ir ieškomą žodį ar frazę žemiau – paspauskite ant jos ir ieškomas tekstas bus išskirtas puslapyje.
  3. Pažymėkite tekstą puslapyje, tada kontekstiniame meniu pasirinkite „Rasti pasirinkimą“ (‌Find Selection) ir rodyklių aukštyn ir žemyn pagalba galite pereiti nuo vieno prie kito pažymėto teksto esančio puslapyje.

Greitas žymių (bookmarks) išsaugojimas

Žymėjimo parinktys dabar yra lengviau pasiekiamos nei bet kada anksčiau. Paspaudę ir palaikę nuspaudę žymių piktogramą, gausite šias parinktis:

  • Įtraukti žymelę (Add Bookmark): Atidaro žymės pridėjimo langą, kur galite pakeisti svetainės pavadinimą ir pasirinkti žymės aplanką kuriame norite ją išsaugoti.

  • Įtraukti skirtukų žymeles [#] skirtukus (‌Add Bookmarks for [#] Tabs): Atidaro naujo aplanko langą, kad sukurtumėte naują aplanką ir pasirinktumėte pagrindinį aplanką, kuriame jis bus talpinamas. Tai puikia tinka jei atliekate kokį tyrimą ar duomenų analizavimą ir norite vienoje vietoje išsaugoti tos sesijos žymas.

  • Įtraukti į skaitymo sąrašą (‌Add to Reading List): Iškart prideda dabartinį skirtuką į jūsų „Skaitymo“ sąrašą kur galėsite rasti šią svetainę prie kitų numatytų paskaityti vėliau svetainių sąrašo.

Visų grupės skirtukų nuorodų kopijavimas

Jei naudojate skirtukų grupes, galite pasidalyti visa naršymo sesija vienu žingsniu. Ilgai paspauskite skirtuko grupės pavadinimą skirtukų peržiūroje ir pasirinkite „Kopijuoti [#] nuorodas“ (‌Copy [#] Links). Tai išsaugo skirtukų nuorodų sąrašą jūsų iškarpinėje su kiekvieno puslapio meta pavadinimu ir URL, kuriuos vėliau galite įklijuoti kur tik norite. Tai puiku dalijantis tyrimais, kelionės planavimo nuorodomis ar projekto ištekliais.

Organizuokite skirtukus pagal pavadinimą ar svetaines

Jei jūsų skirtukų grupėje tvyro chaosas, „Safari“ suteikia lengvą būdą jame įvesti tvarką. Iš skirtukų peržiūroje paspauskite ir palaikykite nuspaudę skirtuko grupės pavadinimą ir pasirinkite „Rūšiuoti skirtukus pagal“ (Arrange Tabs By) – taip galite rūšiuoti visus atidarytus skirtukus pagal pavadinimą arba svetainę.

Tai ypač naudinga, kai tiriate kelias temas, dirbate su projektu ar lyginate turinį panašiose svetainėse – tai suteikia tvarką ir panaikina neretai atsirandantį chaosą vos vienu paspaudimu.

Puslapio turinio apibendrinimo peržiūra

Nuo „iOS 18“, „Safari“ turi dirbtinio intelekto palaikomą santraukų įrankį, kuris apibendrina puslapyje pateiktą informaciją pateikdamas pagrindines išvadas — taip sutaupoma laikos ir nereikia skaityti visko norint sužinoti bendrą informaciją. Tiesa, kol kas šio įrankio patikimumas verčia vis tiek, bent jau akimis perbėgti puslapio eilutėmis, nes yra atvejų kai pateiktas apibendrinimas neturi nieko bendro su puslapyje pateikta informacija arba yra suprastas klaidingai. Tačiau daugumoje atvejų informacija yra pateikiama teisingai (kai puslapyje ji patekta dirbtinio „Apple“ intelekto palaikoma kalba).

Jei puslapis šią funkciją palaiko, paspauskite puslapio meniu mygtuką adresų juostoje, kuris turėtų turėti mažą purpurinę žvilgsnio piktogramą, rodydamas, kad santrauka yra prieinama. „Safari“ tuoj pat pateiks glaustą santrauką, paimtą iš puslapio, leidžiančią nuspręsti, ar norite tęsti skaitymą, ar pereiti prie kito straipsnio.

Tai puikus įrankis greitam straipsnių peržvelgimui, šaltinių palyginimui ar tyrimams, nesigilinant į kiekvieną paragrafą. Ši funkcija veikia daugelyje naujienų ir informacinių svetainių, ypač tų, kurios palaiko „Safari Skaityklės“ (Safari Reader) režimą kuris aktyvuojamas paspaudus ir palaikius nuspaustą puslapio nustatymų piktogramą.

Slėpkite nepageidaujamus puslapio elementus

Nuo „iOS 18“ versijos, „Safari“ puslapio nustatymų meniu suteikia galimybę pritaikyti, kaip svetainės atrodo – ne tik įjungiant skaitymo režimą. Paspauskite puslapio nustatymų piktogramą. Paspaudę ją, kontekstiniame meniu pasirinkite „Slėpti blaškančius elementus“ (‌Hide Distracting Items). Tada paspauskite ant erzinančių elementų ir paspauskite „Slėpti“ (Hide) ir pamatysite kaip jie dingsta iš puslapio. Tai puikus sprendimas norint skaityti be trukdžių, greičiau naršyti arba išlaikyti švarų vizualinį vaizdą, kurį kai kurios svetainės begalinėmis reklamomis padaro neįmanomu naudotis.

Pavyzdžiui begalinės, besaikės reklamos lietuviškuose naujienų portaluose privertė mane apskritai į juos neužsukti ir… nejaučiu, kad būčiau ką nors esminio praradęs, nes straipsniai apie niekam nežinomas „žvaigždes“ ar kas kokius „triusikus“ buvo užsidėjęs kieno nors vakarėlyje manęs nedomina, o pagrindinę informaciją galima gauti ir iš ne tokių reklama „viduriuojančių“ svetainių, o neretai ir neretai anksčiau, nei ta informacija pasirodo tose, daugiausia dėmesio skiriančiose „ClickByte'inei“ informacijai, o ne aktualios ir skaitytoją lavinančios informacijos pateikimui, svetainėse. Bet čia jau aš į lankas. Ne apie tai šis straipsnis.

Pasidalinkite nuoroda su citata

Dalijimasis nuorodomis neturi būti nuobodus. „Safari“ siūlo išmanią funkciją, leidžiančią sukurti patrauklią citatą, kuri lydės nuorodą, kai ja dalinsitės „Žinučių“ programėlėje.

  1. Pažymėkite sakinį arba pastraipą straipsnyje.
  2. Paspauskite bendrinimo piktogramą.
  3. Pasirinkite aplikaciją „Žinutės“ kaip bendrinimo parinktį.

Vietoj standartinio miniatiūrinio peržiūros vaizdo, pažymėtas tekstas pasirodys kaip vizualiai patraukli citata su nuoroda, kurią galima paspausti. Paspaudę ant tokios nuorodos, kontekstiniame meniu galite pasirinkti „Pritaikyti“ (‌Customize) ir pasirinkti kaip norite, kad nuoroda, kuria dalinatės būtų išsiųsta žinutės gavėjui. Paspaudus „Konvertuoti į teksto nuorodą“, papildoma nuorodos vizualizacija bus visiškai pašalinta ir liks tik pati nuoroda.

Vienintelis dalykas, kuris galėtų pagerinti šią funkciją, būtų galimybė automatiškai nukopijuoti pažymėtą teksto fragmentą, kad atidarius nuorodą, žmogus iš karto būtų nukreiptas į pažymėtą tekstą, taip kaip apie tai rašiau „Dalijimasis svetainėje išskirta teksto dalimi“ skyriuje.

Pabaigai

„Safari“ galimybių žinojimas ir naudojimas gali stipriai pakeisti naršymo ir naudojimosi aplikacija našumą. Paminėjau tik kai kurias „Safari“ galimybes, tačiau jas įsisavinus bei pradėjus naudoti, nesvarbu ar naršant internete, organizuojant skirtukus ir darbotvarkę ar dalinantis turiniu – jos padės užduotis atlikti greičiau, efektyviau ir įdedant mažiau pastangų… ir ne tik „Safari“ naršyklėje.

Apytikslis skaitymo laikas – 11 minučių.
Pasidalinkite straipsniu:
Apie Ramūną Blavaščiūną

Fotografijos, geros technikos ir kavos mylėtojas, didelę savo laisvalaikio dalį skiriantis straipsnių „Mac Arena“ rašymui.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus viešinamas. Privalomi laukai yra pažymėti*

*