„Safari“ turi paslėptą funkciją leidžiančią pasidalinti nuoroda, kurią atidarius bus išskirta tam tikra teksto dalis.
Galimybė pasidalinti nuoroda, kurią atidarius kita spalva išskiriama nuorodoje nurodyta teksto dalis nėra labai didelė naujiena. Tačiau „Safari“ naršyklės naudotojams ši funkcija yra gana nauja ir norint ja pasinaudoti reikia savo įrenginyje būti įdiegus naujausią „iOS“, „iPadOS“ ar „macOS“ versiją.
Nuorodos, dar žinomos kaip inkarinės nuorodos
Tikriausiai ne kartą susidūrėte su nuorodomis, kurios nukreipia į tam tikrą vietą interneto svetainės puslapyje, tokiomis kaip auščiau esančiame turinyje. Ko gero daugiausia tokio tipo nuorodų galima rasti „Wikipedia“ svetainėje. „Mac Arena“ svetainėje jų taip pat yra, pavyzdžiui nuorodos į išnašas.
Per daug nesigilinant į techninius tokių nuorodų veikimo aspektus, aiškumo dėlei, galiu tik pasakyti, kad jos veikia specialios nuorodų „schemos“ dėka. Tokioje nuorodoje po # ženklo esanti nuorodos dalis turi atitikti tam tikrą dalį puslapyje kuriai priskirtas toks pats ID.
Reikalas tas, kad tokios nuorodos veikia tik tada, kai svetainės puslapio turinyje yra tekstas priskirtas tam ID, o neretai tokio nėra, o ir nereikia. Pats svetainės lankytojas to pakeisti niekaip negali. Tai tokio tipo nuorodų naudojimą daro labai ribotą.
Čia į pagalbą ateina nuorodos su teksto fragmentais – naršyklės funkcija, kurią iš pradžių pasiūlė „Web Incubator Community Group“ (WICG). Tokios nuorodos leidžia susieti ir paryškinti konkretų tekstą beveik bet kuriame tinklalapyje naudojant #:~:text= sintaksę. Nors tai dar nėra HTML Living Standard dalis, tokias nuorodas palaiko pagrindinės naršyklės, tokios kaip „Safari“, „Chrome“, „Firefox“, „Edge“ ir „Opera“.
Kaip teksto fragmentų nuorodos veikia
„Google Chrome“, „Microsoft Edge“ ir „Opera“ naršyklės teksto fragmentų nuorodų specifikaciją naudoja nuo 2020 m. pradžios, o „Mozilla Firefox“ jas palaikyti pradėjo 2024 m. gruodžio mėn. „Apple“ pirmą kartą tokių nuorodų palaikymą įdiegė „Safari 16.1“ išleisdama „iOS“ 16.1, „iPadOS“ 16.1 ir „macOS“ 13.0 2022 m. spalį. Tačiau palaikymas buvo tik tokio tipo nuorodoms atidaryti. Nuorodų su teksto fragmentais kūrimas pasirodė tik kompanijai išleidus „Safari“ 18.2 versiją, kartu su „iOS“ 18.2, „iPadOS“ 18.2 ir „macOS Sequoia“ 15.2 2024 m. gruodžio mėn.
Teksto fragmentų nuorodų sintaksė yra gana paprasta, kaip pamatysite žemiau. Ji prasideda simboliu #, kaip ir visi fragmentai, tada naudoja :~:text=, kur :~: yra fragmento direktyva, o text= yra teksto direktyva, nurodanti, kad po jos einantis užkoduotas tekstas turi būti rastas ir paryškintas, o ekrano vaizdas nedelsiant, automatiškai paslinktas iki to teksto. Taip pat yra keletas kitų parinkčių, padedančių paryškinti visą teksto bloką arba rasti konkretų tekstą, o ne tą, kuriame jis paminėtas pirmą kartą.
- Naudokite #:~:text=tekstoPradžia, pirmo teksto (pavyzdyje tekstoPradžia atitikties atvejį.
- Naudokite #:~:text=tekstoPradžia,tekstoPabaiga, kad susietumėte ir paryškintumėte teksto bloką, kuris prasideda žodžiu (-iais) prieš kablelį ir baigiasi žodžiu (-iais) po kablelio.
- Naudokite #:~:text=prefiksas-,tekstoFragmentas, norėdami susieti ir paryškinti tekstą po kablelio, o prefiksas-žodis (-iai) padeda rasti tinkamą tekstą (kai tekstas-tekstoFragmentas yra keliose teksto vietose). Žodis ar žodžiai nurodyti kaip prefiksas nebus išskirti, jie tik padeda rasti tinkamą vietą tekste žodžiams nuorodoje po kablelio.
- Naudokite #:~:text=tekstoFragmentas,-sufiksas, kad susietumėte ir paryškintumėte tekstą prieš kablelį, o priesaginis žodis (-iai) sufiksas padeda rasti tinkamą tekstą (kai tekstas pasirodo kelis kartus). Taip pat kaip ir aukščiau aprašytame pavyzdyje, tik šiuo atveju kaip skiriamoji teksto žyma naudojamas žodis ar žodžiai esantys po tekstoFragmento.
- Naudokite #:~:text=prefiksas-,tekstoFragmentas,-sufiksas, norėdami susieti ir paryškinti tekstą tarp kablelių – tekstoFragmentas, o priešdėlis-prefiksas ir priesagos-sufikso žodis (-iai) padeda rasti tinkamą tekstą (kai teksto fragmentas tekste yra minimas kelis kartus).
Aukščiau esančiuose pavyzdžiuose kaip prefiksas ir sufiksas nurodyti žodžiai turi būti šalia teksto, kuris pavyzdžiuose pažymėtas kaip tekstoFragmentas.
Kaip atidaryti nuorodas su teksto fragmentais
Prieš „Safari 16.1“ atidarant URL su teksto fragmentais, nieko ypatingo neatsitiktų. Kai „Apple“ išleido „Safari 16.1“, unikalus URL su teksto fragmentais išskiria konkretų tekstą tinklapyje ir peršoka tiesiai į tą straipsnio dalį, kuriame tas tekstas yra.
Kaip kurti nuorodas su teksto fragmentais
Iki „Apple“ išleido „Safari 18.2“, norint sukurti nuorodą su teksto fragmentais reikėjo tokį URL adresą kurti rankiniu būdu arba „iPhone“ ir „iPad“ pasinaudoti „Google Chrome“ naršykle, kuri jau palaikė tokių nuorodų kūrimo automatizavimą. Tiesa, automatinis tokių nuorodų kūrimo būdas palaiko tik paprasčiausią – #:~:text=tekstoFragmentas tipą ir jei nuoroda atveda ne į norimą teksto vietą, prefiksą ir sufiksą reikia nurodyti rankiniu būdu.
Dabar, jei savo įrenginyje naudojate „iOS“ 18.2, „iPadOS“ 18.2 arba „macOS“ 15.2 ar naujesnes operacinių sistemų versijas, galite kurti nuorodas su teksto fragmentais tiesiogiai „Safari“ naršyklėje.
iPhone arba iPad:
- pažymėkite tekstą, su kuriuo norite susieti nuorodą.
- atsidarius kontekstiniam meniu raskite (gali tekti ne vieną kartą spustelėti kontekstinio meniu rodyklę į dešinę) ir pasirinkite Kopijuoti paryškintą nuorodą (Copy Link with Highlight).
- Dabar galite nukopijuotą nuorodą siųsti žinute ar įterpti į dokumentą.
Mac
- Pažymėkite tekstą ir ant jo paspauskite dešinį pelės klavišą, arba jei naudojate „trackpad'ą“ palieskite jo paviršių dviem pirštais, kad būtų rodomas kontekstinis meniu.
- Atsidariusiame kontekstiniame meniu raskite ir pasirinkite Kopijuoti paryškintą nuorodą (Copy Link with Highlight).
- Kai tai padarysite, jūsų mainų sritis išsaugos tinkamai suformatuotą URL su teksto fragmentu ir galėsite jį įklijuoti į žinutę ar kitą vietą, kur norite, kad jis būtų
Deja, kol kas naudojantis meniu parinktimi „Bendrinti“ (Share) galimybės kurti teksto fragmentus ir jais dalintis nėra, o tai palengvintų darbą.
Jei nuorodos su teksto fragmentais jums neveikia
Jei kada nors sukinėjotės eksperimentiniame „Safari WebKit“ funkcijų meniu, gali būti, kad netyčia išjungėte funkciją leidžiančią naudoti ir kurti nuorodas su teksto fragmentais. Norėdami patikrinti savo „iPhone“ arba „iPad“, atidarykite nustatymų programėlę. Tada eikite į eksperimentinių nustatymų meniu. Kelias į šį meniu skiriasi priklausomai nuo jūsų „iOS“ arba „iPadOS“ versijos:
- iOS/iPadOS 18: Nustatymai (Settings) » Programos (App) » Safari » Išplėstinės parinktys (Advanced) » Rekomenduojamos vėliavos (Feature Flags).
- iOS/iPadOS 17: Settings » Safari » Advanced » Feature Flags.
- iOS/iPadOS 16: Settings » Safari » Advanced » Experimental Features.
Kai atsidariusiame lange rasite jungiklį „Scroll to Text Fragment“, kuris egzistuoja nuo „iOS“ ir „iPadOS“ 15.4 versijų, bet tada buvo naudingas tik kūrėjams, kol nebuvo išleista „Safari 16.1“. Jei šis jungiklis išjungtas, vėl jį įjunkite. Šis jungiklis užtikrina, kad atidarius nuorodą su įterptais teksto fragmentais, vaizdas ekrane bus paslinktas iki to teksto, o pats tekstas paryškintas.
Taip pat įsitikinkite, kad įjungta Scroll To Text Fragment Generation nuostata. Šį jungiklį matysite tik tuo atveju, jei naudojate „iOS“ arba „iPadOS 18.2“ ar naujesnę versiją. Jei ši nuostata išjungta – pažymėję tekstą, kontekstiniame meniu galimybės kopijuoti nuorodą su paryškinimu nebus.
Jei naudojate „iOS“ 18.4 ar naujesnę versiją, šiame nuostatų lange taip pat yra slinkties į teksto fragmentų funkcijų aptikimo Scroll To Text Fragment Feature Detection jungiklis leidžiantis leidžiantis naudoti „JavaScript“, kad patikrintų, ar „Scroll To Text Fragments“ palaikoma tam tikroje svetainėje naudojant document.fragmentDirective.
Užuot junginėję kiekvieną jungiklį eksperimentinių nuostatų lange, geriau pasirinkite jo apačioje esančią nuorodą „Iš naujo nustatyti visus numatytuosius nustatymus“ (Reset All to Defaults), nebent esate visiškai tikras, kad suprantate ką šiame nustatymų lange keičiate ir kodėl.
Nuorodų su teksto fragmentais naudojimo pavyzdžiai
Jei kartais iš aukščiau parašyto teksto nėra visiškai aišku kaip atrodo nuorodos su teksto fragmentais – žemiau pateiksiu kelis pavyzdžius.
Nuorodų su teksto fragmentais naudojimo pavyzdžiai
Jei kartais iš aukščiau parašyto teksto nėra visiškai aišku kaip atrodo nuorodos su teksto fragmentais – žemiau pateiksiu porą pavyzdžių, kurie turėtų padėti susigaudyti.
Paprasta nuoroda su išskirtu tekstu
Direktyva: #:~:text=Settings%20»%20Safari%20»%20Advanced%20
Visa nuoroda (galite paspausti ant teksto dešiniau): https://macarena.lt/04/kaip-naudoti-safari-galimybe-pasidalinti-nuoroda-su-isskirtu-tekstu#:~:text=Settings%20»%20Safari%20»%20Advanced%20
Nuoroda su išskirtu tekstu naudojant prefiksą
Direktyva: #:~:text=16:-,Settings%20»%20Safari%20»%20Advanced%20
Visa nuoroda (galite paspausti ant teksto dešiniau): https://macarena.lt/04/kaip-naudoti-safari-galimybe-pasidalinti-nuoroda-su-isskirtu-tekstu#:~:text=16:-,Settings%20»%20Safari%20»%20Advanced%20
Aukščiau pateiktame pavyzdyje 16: tekstas nurodytas kaip dalis nurodanti kur turi prasidėti teksto išskyrimas. Minuso simbolis po jo – nurodo, kad tai yra prefiksas. Suffikso atveju minuso ženklą reikia naudoti prieš sufikso tekstą.
Atkreipkite dėmesį, kad naudojant prefiksą 16:- buvo išskirtas tekstas prie „iOS/iPadOS 16“, nors pats tekstas tiek pavyzdyje be prefikso, tiek ir su juo yra tas pats.
Tas pats ir naudojant sufiksą, jei norimą išskirti teksto dalį nuo kitos tokios pačios skiria tekstas ne prieš jį, kaip sufikso atveju, o tekstas po jo.
Nuorodų kodavimas
Tikriausiai jau pastebėjote iš aukščiau pateiktų pavyzdžių sintaksės, paryškinamo teksto fragmento formatavimas yra gana paprastas, jei esate pripratę prie nuorodų kodavimo naudojant kai kurių simbolių pakeitimą jų reikšmėmis su procentais. Tai daroma siekiant užtikrinti, kad URL adresai būtų patikimai perduodami ir interpretuojami įvairiose sistemose.
Kodėl būtinas URL kodavimas:
Rezervuoti simboliai: Kai kurie simboliai turi specialias reikšmes URL adresuose. Pavyzdžiui, „?“, „=“, „&“, „/“ ir „#“ yra naudojami atskirti skirtingas URL adreso dalis. Jei šie simboliai būtų naudojami tiesiogiai užklausos parametro reikšmėje, jie galėtų supainioti URL analizatorių.
Nesaugūs simboliai: Kai kurie simboliai yra nesaugūs, nes kai kurios sistemos gali juos neteisingai interpretuoti arba jie nepriklauso standartiniam ASCII simbolių rinkiniui.
Ne ASCII simboliai: URL adresai tradiciškai yra pagrįsti ASCII simbolių rinkiniu. Ne ASCII simbolius reikia užkoduoti, kad būtų galima saugiai įtraukti į URL adresus.
Štai keletas dažniausiai procentais užkoduojamų simbolių:
- Tarpai: Užkoduojami kaip %20 arba +.
- ? – %3F
- = – %3D
- & – %26
- / – %2F
- # – %23
- : – %3A
- ; – %3B
- , – %2C
- $ – %24
- + – #2B
- % – %25 (Procento ženklas turi būti užkoduotas, jei jis nėra naudojamas kitų simbolių kodavimui).
Atminkite, kad nors ampersando (%26) ir kablelio (%2C) simboliai tekste turi būti užkoduoti procentais, taškas (%2E), brūkšnys (%2D), kabutės (%22) ir tarpas (%20) daugeliu atvejų nebūtinai turi būti. Tiesiog įsitikinkite, kad nekoduojate procentais jokio direktyvos elemento, o tik skyrybos ir specialiuosius simbolius paryškintame tekste.
Be to, jei nukopijuosite nuorodą, kuri baigiasi tašku (.), galite įklijuoti ją į „Safari“ ir ji tinkamai veiks. Tačiau jei ją bendrinate „Messages“ – programa atpažins ir atskirs tašką kaip jūsų pranešimo teksto dalį, pašalindama jį iš URL.