Kaip atlaisvinti vietą Mac diske netrinant svarbių failų

Temos: 

Bazinio lygio „Mac“ kompiuteriuose diskai nėra didelės talpos. Nors tai neatrodo didelė problema kol kompiuteris naujas, tačiau su laiku, senkanti laisva vieta diske gali tapti galvos skausmu.

Kompiuterio diske senkančios laisvos vietos problemos sprendimui yra du būdai – vienas labiau tinkantis tiems, kas mėgsta kaupti visokią nereikalingą informaciją ir diskus užpildo failais, kurių „gal kada nors prireiks“ (bet greičiausiai neprireikia). Kitas būdas – tiems, kas dirba su dideliu didelių failų kiekiu ir neįvertinę savo poreikių įsigijo kompiuterį su per mažos talpos disku.

Mėgstantiems viską kaupti sprendimas paprastas – reikia susitvarkyti ir pašalinti nereikalingus failus. Jei jų kuris laikas neprireikė – greičiausiai ir neprireiks. Sistema taip pat kaupia failus.

Disko vietos atlaisvinimo, peržiūrint ir iš kompiuterio pašalinant nereikalingus failus, metodas rekomenduojamas ir tiems kas neteisingai įvertino savo poreikius, nors jis, greičiausiai, netaps gelbėtoju ilgam ir vis tiek teks įsigyti išorinį diską. Priklausomai nuo poreikių, vieniems gali puikiai tikti lėtesnis HDD tipo išorinis diskas – skirtas failams, kuriems nereikia didelio greičio, pavyzdžiui dokumentų saugojimui ar archyvavimui. Kitiems, jei daug vietos vidiniame kompiuterio diske užimantys failai yra labai dideli ir darbui su jais reikalinga galimybė duomenimis apsikeisti gretai, pavyzdžiui vaizdo įrašų failai projektams, kurie dar nebaigti – gali prireikti greitų išorinių SSD diskų įdėtų į greitas dėžutes.

Ištrinkite nereikalingus failus ir aplikacijas

Ko gero pats efektyviausias būdas greitai padidinti laisvos vietos kiekį kompiuterio diske yra ištrinti nereikalingus failus ir aplikacijas. Galite tai daryti rankiniu būdu arba pasitelkę sistemos nustatymų aplikaciją.

Kadangi rankinį trynimo būdą žino, tikiuosi, didžioji dalis „Mac“ kompiuterių naudotojų, žemiau aprašysiu mažiau žinomą, bet savo privalumų turintį būdą naudojant System Settings aplikaciją.

  1. Atidarykite  System Settings.
  2. Aplikacijos lango kairėje pasirinkite General ir tada dešinėje Storage.
  3. Paspauskite papildomos informacijos piktogramą esančią dešiniau Applications.
  4. Atsidariusiame lange paspauskite ant Size stulpelio pavadinimo (gali prireikti poros paspaudimų), kad aplikacijos sąraše būtų išrikiuotos nuo didžiausios iki mažiausios.
  5. Pasirinkite aplikacijas, kurių nenaudojate ir spauskite Delete…
  6. Kai pasirinktos aplikacijos ištrintos – spauskite Done.

    Alternatyviai, aplikacijų trynimui galite pasinaudoti nemokama App Cleaner aplikacija, kuri randa ir padeda pašalinti jos pagalba trinamos aplikacijos papildomus failus, kurie gali būti išsibarstę įvairiose kompiuterio disko vietose.

  7. Atsikratę nereikalingų aplikacijų – spauskite ant papildomos informacijos piktogramos esančios šalia Documents.
  8. Surūšiuokite failus pagal dydį, peržiūrėkite, kurie jų yra nereikalingi ir pažymėję spauskite Delete… mygtuką.

Ištrinkite failus esančius kompiuterio šiukšlinėje

Nors vargu ar apie tai reikėtų priminti, bet kaskart ištrynę failus nepamirškite išvalyti ir sistemos šiukšlinės. Ne jei esate įgalinę automatinį šiukšlinės išvalymą – geriau nelaukti kol sistema ras ir pati ištrins seniau nei prieš 30 dienų jūsų pašalintus failus. Geriau tai padaryti patiems ir sistemą atlaisvinti nuo failų, kurių nusprendėte atsikratyti.

Be tradicinių sistemos šiukšlinės ištuštinimo būdų, ją išvalyti galima ir atidarius  System Settings aplikaciją ir joje pažymėjus General » Storage » paspaudus ant papildomos informacijos piktogramos esančios šalia Trash ir atsidariusiame lange arba galutinai ištrinti failus pasirinktinai, arba visus iš karto paspaudus ant lango viršuje esančio mygtuko Empty Trash.

Jei tokios parinkties nematote – ne bėda. Šiukšlinę ištuštinkite paspaudę dešinį pelės klavišą ant jos piktogramos Dock'o juostoje ir kontekstiniame meniu pasirinkite Empty Trash.

Ištrinkite senas atsarginių iPhone duomenų kopijas

Jei atsargines „iPhone“ duomenų kopijas saugote kompiuteryje – ištrinant pasenusias galima sutaupyti nemažai vietos diske.

  1. Jei prijungimui prie „Mac“ nenaudojate „Wi-Fi“ – prijunkite telefoną USB laidu prie kompiuterio.
  2. Atidarykite Finder aplikaciją ir šoninėje juostoje pasirinkite savo įrenginį.
  3. Įsitikinkite, kad esate General skiltyje ir spauskite Manage Backups… mygtuką.
  4. Atsidariusiame lange pamatysite išsaugotų atsarginių duomenų kopijų sąrašą – pažymėkite tą, kurį norite ištrinti ir spauskite Delete Backup.

Atsikratykite priedų elektroniniame pašte

Jei intensyviai naudojate elektroninį paštą ir dažnai gaunate laiškus su prie jų prisegtais priedais – šie priedai gali greitai uzurpuoti nemenką disko vietos dalį.

  1. Uždarykite Mail aplikaciją ir atidarykite Finder ir aplikacijos meniu pasirinkite Go ir tada Go to Folder…
  2. Atsidariusiame lange įveskite ~/Library/Mail/ ir spauskite klavišą return ⏎
  3. Patekę į pagrindinę „Mail“ aplikacijos saugyklą, Finder paieškos lauke įveskite Attachments ir įsitikinę, kad paieška bus vykdoma tik „Mail“, o ne visame kompiuteryje – spauskite return ⏎. Kitaip tariant raskite visus aplankus esančius ~/Library/Mail/ pavadinimu „Attachments“.
  4. Pažymėkite Aplankus pavadinimu Attachments‌ (surastų failų, kurių pavadinime yra žodis Attachments ir jie nėra Attachments aplanke – nežymėkite).
  5. Pažymėję spauskite dešinį pelės klavišą ir kontekstiniame meniu pasirinkite Move to Trash.
  6. Atidarykite Mail aplikaciją ir jos meniu pasirinkite Mail » Settings.
  7. Atsidariusiame lange aktyvuokite skiltį Accounts.
  8. Pasirinkite paskyrą ir Account information skiltyje Download Attachments parinktį nustatykite į None. Pakartokite tai su kitomis el. pašto paskyromis.

Taip nurodysite (8-as žingsnis), kad prie laiško prisegtas failas neturi būti atsiųstas į kompiuterį. Jei laiško neištrinsite – jis bus pašto serveryje ir galėsite jį bet kada peržiūrėti ar atsisiųsto. Jei planuojate laišką ištrinti, bet prie jo prisegtas failas reikalingas – raskite jam tinkamą vietą kompiuterio diske. Taip apsisaugosite nuo prie elektroninių laiškų prisegtų failų atsisiuntimo ir bereikalingo vietos užėmimo.

Sugeneruokite naują Spotlight indeksą

„Spotlight“ paieškos indekso failai gali užimti nemažai vietos diske, ypač jei indeksas yra pažeistas. Todėl, ypač jei pastebėjote, kad „Spotlight“ veikia nekorektiškai priverstinai suindeksuokite informaciją kompiuteryje iš naujo ir tuo pačiu peržiūrėkite ar tikrai visos indeksuojamos informacijos jums reikia. Plačiau apie tai, kaip tvarkyti „Spotlight“ indeksus skaitykite „Kaip neleisti Spotlight grobti disko vietos macOS“.

Ištrinkite laikinus failus

Su laiku, „Mac“ prikaupia nemažai laikinų failų: kešo, logų ir aplikacijų sugeneruotos informacijos, kuri gali užimti ženklius disko vietos plotus. Ištrinant šiuos failus iš „Mac“ gali padėti atkovoti šiek tiek disko vietos.

  1. Atidarykite Finder aplikaciją.
  2. Jos meniu pasirinkite Go » Go to Folder….
  3. Atsidariusiame lange įveskite ~/Library/Caches/ ir spauskite return ⏎
  4. Pažymėkite ir ištrinkite nereikalingus aplankus.

Pašalinkite naršyklių sukešuotus failus

Naršant internete, naršyklės tam, kad pagreitinti naršymą kai kurią informaciją parsiunčia į kompiuterį. Tai vadinama kešu (angl. cache). Jei periodiškai jo nevalyti, jame gali prisikaupti nemažai disko vietos užimančių failų. Jį reikėtų periodiškai išvalyti ypač tų svetainių, kuriose lankotės retai.

Kaip tai padaryti gali priklausyti nuo naudojamos naršyklės. Žemiau parašysiu kaip pašalinti kešą „Safari“ naršyklėje.

  1. Atidarykite Safari naršyklę ir jos meniu pasirinkite Safari » Settings.
  2. Atsidariusiame lange aktyvuokite Privacy skiltį.
  3. Paspauskite ‌Manage Website Data… mygtuką.
  4. Atsidariusiame lange pamatysite svetainių, kurios yra sukešavusios savo kai kuriuos duomenis jūsų kompiuteryje sąrašą.
  5. Galite pasirinkti tik tam tikras svetaines ir spausti Remove arba paspausti Remove All ir ištrinti visų svetainių sukešuotą informaciją.
  6. Pasirinktą veiksmą gali tekti patvirtinti paspaudžiant Remove Now mygtuką iššokusiame lange.

Ištrinkite vietines Time Machine atvaizdų kopijas

Jei naudojate „Time Machine“ atsarginėms duomenų kopijoms kurti, be to, kad jos išsaugomos išoriniame diske, „Mac“ taip pat kuria ir kopijas vidiniame kompiuterio diske iš kurių duomenis galima atstatyti ir neprijungus išorinio „Time Machine“ kopijoms naudojamo disko.

Jei disko vietos pradėjo trūkti, o užsakytas išorinis diskas į, kurį bus galima perkelti kai kuriuos failus iš kompiuterio, dar tik pakeliui – šių vietinių „Time Machine“ atvaizdų ištrynimas iš disko gali būti greitas, tačiau laikinas sprendimas vietai diske atlaisvinti.

  1. Atidarykite Terminal aplikaciją (rasite /Applications/Utilities) aplanke. Greitam aplanko atidarymui aktyvavę darbalaukį (Desktop) galite pasinaudoti klavišų kombinacija Shift ⇧+command ⌘+U.
  2. Terminal lange įrašykite komandą
    sudo tmutil listlocalsnapshotdates /
    ir spauskite return ⏎
  3. Jei reikia įveskite kompiuterio administratoriaus slaptažodį – jį veskite dėmesingai, nes nematysite nei ką, nei kad rašote ir spauskite return ⏎
  4. Įvedus šią komandą pamatysite „Time Machine“ atvaizdus išsaugotus kompiuterio diske.
  5. Norėdami juos ištrinti „Terminal“ aplikacijos lange įveskite komandą
    sudo tmutil deletelocalsnapshots /
    ir spauskite return ⏎. Jei būsite paprašyti – įveskite kompiuterio administratoriaus slaptažodį.

Atminkite, kad jei naudojate „Time Machine“ tai laikina priemonė, nes po kurio laiko „Mac“ sukurs naujus atvaizdus ir jie užims vietą kompiuterio diske.

Apytikslis skaitymo laikas – 5 minutės.
Jei įsigyjate prekę „Mac Arena“ svetainėje paspaudę ant nuorodos į „Amazon“ svetainę — „MacArena“ gauna nedidelį mokestį, o jums tai nieko papildomai nekainuoja.
Pasidalinkite straipsniu:
Apie Ramūną Blavaščiūną

Fotografijos, geros technikos ir kavos mylėtojas, didelę savo laisvalaikio dalį skiriantis straipsnių „Mac Arena“ rašymui.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus viešinamas. Privalomi laukai yra pažymėti*

*