Kaip kurti ir saugoti atsargines Mac duomenų kopijas

Nesvarbu ar tai „MacBook Pro“, kuris visada su jumis kelyje ar „Mac Studio“ kuris lieka namie ar biure – „Mac“ kompiuteryje yra svarbūs duomenys ir privalu kurti atsargines tų duomenų kopijas.

Norėdama, kad mums nereikėtų sukti galvos kuriuo iš jos įrenginių naudojamės – „iPhone“, „iPad“ ar „Mac“, „Apple“ labai sunkiai dirba. Galima pradėti rašyto sakinį „iPhone“, o baigti jį „Mac“ kompiuteryje, ir tam nereikės jokių papildomų pastangų.

Šio patogumo, to, kad duomenys keliauja iš vieno įrenginio į kitą, šalutinis reiškinys gali būti atsirandantis tikėjimas, kad jie yra saugūs ir, tarkim, jei pavogė jūsų „MacBook Pro“ – duomenys vis tiek yra namie ar biure likusiame „Mac“. Tai nėra visiškai klaidingas mąstymas ar visiška netiesa. Tačiau, vis tiek yra nemaža tikimybė, kad duomenys gali būti prarasti, nes tokio sinchronizavimo atveju duomenis ištrynus viename „Mac“ kompiuteryje (tarkim prarastame) – tie duomenys pašalinami iš visur.

Gali būti būdų, kaip atkurti ištrintus dokumentus naudojant „iCloud“ atsarginę domenų kopiją arba alternatyvas, pvz., „Dropbox“, tačiau tik tam tikro laiko. O jei atsarginių duomenų kopijų išvis neišsaugosite – šansų juos atgauti yra nedaug.

Norint būti tikriems, kad duomenų neprarasite (bent jau didžiosios jų dalies) net jei prarasite įrenginį reikalinga patikima atsarginių duomenų kūrimo ir saugojimo strategija.

Kokią strategiją pasirinkti

Kokią atsarginių duomenų kopijų išsaugojimo ir saugojimo strategiją rinktis, matyt, kiekvieno asmeninis reikalas ir priklauso nuo to, kaip jis brangina savo duomenis: nuotraukas, vaizdo įrašus, dokumentus, kursinius/diplominius/magistrinius/daktaratus ir t.t.

Tačiau, auksine vadinama 3-2-1 atsarginių duomenų kopijų strategija. Tai yra duomenų apsaugos metodas, skirtas sumažinti duomenų praradimo riziką. Ši strategija rekomenduoja turėti:

  • 3 duomenų kopijas: tai reiškia, kad turėtumėte turėti tris atskiras savo duomenų kopijas.
  • 2-ose skirtingose išorinėse laikmenose: neskaitant duomenų, kurie yra kompiuteryje – dvi papildomos kopijos turėtų būti saugomos dviejose skirtingose laikmenose, pavyzdžiui išoriniuose kietuosiuose diskuose arba USB atmintinėse. Galimi ir kitokie išorinių duomenų kopijų saugojimo variantai: viena išoriniame diske, o kita tinkliniame serveryje, debesyje ir panašiai.
  • 1 šių išorinių kopijų saugoma atskirai nuo kitų: viena iš kopijų turėtų būti saugoma atokioje vietoje, per saugų atstumą nutolusioje nuo pirmosios, pavyzdžiui: debesies saugykloje, pas gimines, tėvus namie ar kitoje geografinėje vietovėje.

Ši strategija padeda apsisaugoti nuo įvairių duomenų praradimo scenarijų, tokių kaip:

  • įrenginio gedimas
  • atsitiktinis ištrynimas
  • kibernetinės atakos
  • stichinės nelaimės

Turint tris kopijas, sumažėja tikimybė, kad visos kopijos bus prarastos vienu metu. Kodėl dvi skirtingos išorinės laikmenos? Naudojant skirtingas laikmenas, apsisaugoma nuo gedimų, kurie gali paveikti tam tikrą laikmenos tipą. Kodėl viena kopija už vietos ribų? Saugojant kopiją atokioje vietoje, apsisaugoma nuo duomenų praradimo dėl stichinių nelaimių ar kitų vietinių incidentų tokių kaip vagystė, gaisras, užpylimas ar potvynis ir panašiai.

Išeities nėra, bet turite pasirinkimą

Priežastis, kodėl nėra išeities, yra ta, kad jei nedarysite atsarginių duomenų kopijų – duomenis prarasite. Gal ne šiandien, gal ne rytoj, bet vieną kartą tai nutiks ir juos prarasite visam laikui.

Tuo tarpu jūs turite pasirinkimą, nes yra keli skirtingi atsarginių kopijų kūrimo būdai ir galimybė juos rinktis. Taip pat yra svarių priežasčių rinktis daugiau nei vieną jų. Tačiau iš esmės jūsų pasirinkimas yra „Apple“ „Time Machine“, trečiosios šalies programinė įranga skirta saugoti atsargines duomenų kopijas ir internetinės atsarginių duomenų kopijų saugojimo paslaugos, kurioms gali reikėti arba gali nereikėti papildomos, trečių šalių programinės įrangos.

Apple Time Machine

„Apple“ specialiai atsarginių duomenų išsaugojimui sukurta „Laiko mašina“ („Time Machine“) yra ko gero labiausiai prieinama ir lengviausiai naudojama sistema. Jos nereikia pirkti ar ieškoti – ji jau yra „Mac“ kompiuteryje. Vienintelis papildomas dalykas, kurio jums reikia, yra išorinis standusis diskas, kaip ir visoms atsarginių duomenų kūrimo ir saugojimo sistemoms.

Kai prijungiate išorinį diską ir jį suformatuojate, jūsų „Mac“ netgi paklaus ar norite jį naudoti „Time Machine“ atsarginėms duomenų kopijoms saugoti. Jei nuspręsite teigiamai – tai beveik viskas – darbas atliktas. Jūsų „Mac“ reguliariai kurs atsargines kopijas tame išoriniame diske, kai tik jis bus prijungtas prie kompiuterio.

Galite pasirinkti kada norite, kad būtų kuriama įprasta atsarginė duomenų kopija, taip pat galite pasirinkti, kokių duomenų atsarginės kopijos bus kuriamos. „Time Machine“ turi daug mažiau parinkčių, lyginant su bet kuria kita trečių šalių atsarginių duomenų kopijų kūrimo programine įranga, tačiau „Time Machine“ skirta vieną kartą nustatyti ir apie tai pamiršti (nebent reikėtų prisiminti periodiškai pajungti jos kopijoms skirtą išorinį diską jei jį atjungiate). Taigi, gali būti, kad „Laiko mašina“ yra jums tinkamas variantas ir sprendimas.

Tačiau pamąstykite ir apie kitą sprendimą. Kodėl? Todėl, kad nors „Time Machine“ yra integruota tiesiai į „Mac“ operacinę sistemą – ji turi problemų. Jos nėra didelės, bet bent jau nepatogios.

Akivaizdžiausias dalykas yra tai, kad „Time Machine“ atsargines kopijas kuria žymiai lėčiau nei bet kuri kita tam skirta programinė įranga. Tiesą sakant jos darbas yra kankinančiai lėtas. Be to, joje nėra įrankių, leidžiančių greitai patikrinti, ar atsarginė kopija yra tinkama. Yra įrankių, tokių kaip „Mac“ sistemos dalimi taip pat esanti „Disk Utility“ aplikacija, kuri leidžia patikrinti ar pats diskas yra geras. Tačiau tol, kol jums nereikės rasti ar atkurti konkretaus dokumento, galite ir nežinoti, kad atsarginė kopija buvo sugadinta ir yra visiškai nenaudinga.

Žinoma, galima susitaikyti su lėtumu ir naudoti kelias atsargines „Time Machine“ sukurtas duomenų kopijas skirtinguose diskuose ir taip apsisaugoti nuo nemalonių staigmenų.

Kas verčia manyti, kad reikalinga alternatyva „Time Machine“ sprendimui? Nebūtinai jį pakeisti, bet turėti papildomai. Yra įvairiai manančių, tačiau man pagrindinė priežastis turėti alternatyvą „Laiko mašinai“ yra tai kaip ji saugo duomenis – ten velnias galvą nusilauš ir jei reikia prie tų duomenų prieiti nenaudojant „Time Machine“ bus sudėtinga susigaudyti kas yra kur ir kuri versija yra kuri. Įsivaizduokite situaciją, kad staiga nebeturite prieigos prie „Mac“ ir „macOS“ – atstatyti „Time Machine“ išsaugotus duomenis gali būti Sizifo darbas.

Naudokite Time Machine ir papildomą diską duomenų klonavimui

Atsarginių duomenų saugojimas tai sritis, kuri per pastaruosius kelerius metus, o ypač nuo „Apple Silicon“ pristatymo, labai pasikeitė. Anksčiau buvo gana paprasta sukurti atsarginę kopiją, kuri iš tikrųjų buvo viso „Mac“ duomenų klonas ir įrenginį buvo galima iš jo paleisti, pavyzdžiui tuo atveju jei vidinis kompiuterio diskas sugedo ar norite įkelti ankstesnę sistemos versiją, tarkim, su ankstesne „macOS“ versija. Tai reiškė, kad jei sugestų vidinis „Mac“ standusis diskas, galite prijungti išorinį diską su atsargine kopija-klonu, iš tuojau pat toliau naudoti „Mac“. Taip turėtumėte ne tik visas savo aplikacijas, bet ir duomenis.

Tačiau galimybė paleisti „Mac“ iš išorinio disko kelia saugumo problemų ir „Apple“ nuėjo ilgą kelią, kad tai užblokuotų visam laikui. Tai vis tiek dar vis galima pasiekti, bet tai keblu. Trumpa to pasiekimo versija būtų: turite išjungti „Apple“ saugos funkciją, tada sukurti išorinį įkrovos diską ir vėl įjungti funkciją. Tai iš tikrųjų reiškia du dalykus. Pirma, jei kada nors prireiks paleisties „Mac“ paleisties disko klono, visa tai turite padaryti prieš sugendant vidiniam kompiuterio diskui. Antra, reikia žengti po vieną žingsnį.

Jei vis tik domina toks variantas – paskaitykite „AppleInsider“ vadovą, kaip sukurti įkraunamą išorinį diską „macOS Sequoia“ ir naujesnėse versijose. Dabar tai reikia daryti rankiniu būdu, nes trečiųjų šalių atsarginių duomenų kopijų kūrimo aplikacijos arba nustojo siūlyti šią funkciją, arba nustojo garantuoti, kad jų sprendimas veiks.

Taigi, vienas iš variantų yra „Time Machine“ dėl to, kas šis sprendimas jau yra, ir dėl to, kad jis nemokamas, tačiau tai nėra visapusiškas įrankis greitam atkūrimui po nelaimės. Todėl nereikėtų pasikliauti vienu sprendimu ir geriau papildomai pasinaudoti trečių šalių sukurtu sprendimu.

Trečių šalių sprendimai atsarginių duomenų kopijų kūrimui

Nepaisant to, kad esate priversti atsisakyti galimybės sukurti ir turėti įkraunamą sistemos išorinį diską, rekomenduočiau papildomai pasirinkti vieną iš trijų pagrindinių trečiųjų šalių sukurtų sprendimų, skirtų atsarginėms „Mac“ duomenų kopijoms kurti. Ši trijulė tai: „SuperDuper!“, „ChronoSync“ ir „Carbon Copy Cloner“.

Bet kuri iš jų puikiai tiks beveik bet kuriam „Mac“ naudotojui, tačiau yra skirtumų, kurie reiškia, kad viena jų jums gali tikti geriau nei kita.

Kaip ir „Time Machine“, šie sprendimai taip pat reikalauja, kad turėtumėte išorinį diską, o dar geriau – du. Visais atvejais galite prijungti diską, padaryti atsarginę kopiją ir atjungti. Tačiau tam reikia valdyti diskus ir nepamiršti jų rotuoti rankiniu būdu. Bet tai taip pat galioja ir „Time Machine“.

SuperDuper!

SuperDuper! skirta „paprastiems mirtingiesiems“ ir gali būti naudojama tiesiog nurodant, kokio disko atsarginę kopiją kuriame diske norite sukurti. Pasirinkite diskus ir patvirtinkite kopijavimą.

„SuperDuper!“ turi nemokamą bandomąją versiją, kurią galite atsisiųsti, bet kai ją išbandysite – teks sumokėti 31,99 €. Tai suteikia jums nedidelių papildomų funkcijų, tačiau tai yra labai žema kaina, kurią reikia mokėti už galimybę lengvai kurti atsargines savo duomenų kopijas.

SuperDuper! taip pat yra viena atsarginių duomenų kopijų kūrimo aplikacija, kuri gali sukurti išorinius įkrovos diskus. Vis dėlto tai yra trapi funkcija, kurią bet kuris „Apple“ naujinimas gali sudaužyti į šipulius.

Carbon Copy Cloner

„Carbon Copy Cloner“ atrodo kiek sudėtingesnė nei „SuperDuper!“, tačiau šis didesnis sudėtingumas suteikia didesnį funkcionalumą. Asmeniškai aš jau prieš daug metų pasirinkau „Carbon Copy Cloner“ ir esu šios aplikacijos darbu 100% patenkintas ir drąsiai galiu ją rekomenduoti.

„Carbon Copy Cloner“ nuo „SuperDuper!“ skiriasi nedaug – abiejų jų vienos funkcijos gretai suprantamos, o apie kitas reikia pagalvoti. Didžioji dalis skirtumų tarp „SuperDuper!“ ir „Carbon Copy Cloner“ priklauso nuo asmeninių pageidavimų. Tačiau, „Carbon Copy Cloner“ yra funkcija, vadinama užduočių grandine (task chaining), kuri leidžia nustatyti kelių atsarginių duomenų kopijų darymą vieną po kito. „Carbon Copy Cloner 7“ kainuoja 40€ tiesiai iš kūrėjo ir jai reikalinga „macOS Ventura“ arba naujesnė versija, tačiau yra ir ankstesnes „macOS“ versijas palaikančios CCC versijos. Ši kaina taikoma nekomerciniam aplikacijos naudojimui visuose jūsų namų ūkio „Mac“ kompiuteriuose. Atminkite, kad „Mac“ kompiuteriuose su „Apple Silicon“ procesoriumi „Carbon Copy Cloner“ net nebandys sukurti išorinio įkrovos disko.

ChronoSync arba ChronoSync Express

Tada yra „ChronoSync“ arba pigesnė „ChronoSync Express“. Kaip galima nuspėti iš pavadinimo, ši atsarginių kopijų kūrimo aplikacija yra skirta tam tikro laiko atsarginėms kopijoms kurti.

„ChronoSync Express“, kurią galima įsigyti „Mac App Store“ už 34,99 €, kūrėjai apibūdina kaip skirtą „pradinio lygio sinchronizavimui ir atsarginėms kopijoms“. Ji negali sukurti visų „Mac“ kompiuteryje esančių failų atsarginių kopijų, ji išsaugos tik „dokumentus, kuriuos gali pasiekti prisijungęs vartotojas“. Taigi „Express“ versija nėra tokia galinga kaip „Carbon Copy Cloner“ ar „SuperDuper“! Tačiau ji yra „Setapp Mac“ prenumeratos paslaugos dalis. Tai reiškia, kad ji įtrauktas į „Setapp“ mėnesinį mokestį.

„ChronoSync“ nėra „Setapp“ ir kūrėjas ją įkainoja 49,99 USD. Pilna „ChronoSync“ versija sukuria visų diskų, o ne tik atskirų dokumentų, atsargines kopijas.

„ChronoSync“ yra dar viena programa, kuri gali sukurti sistemos įkrovos išorinį diską, jei tam tinkamai paruošite „Mac“ ir diską.

Internetinės alternatyvos

Yra alternatyva bet kuriai iš aukščiau paminėtų aplikacijų, nesvarbu ar tai „Apple“, ar sukurtos trečiųjų šalių. Praktiškai tai yra parinktis, kuri turėtų būti naudojama kartu su jomis, tačiau tai yra visas sprendimas. Tai internetinė atsarginė kopija.

Neprijungiate jokių išorinių diskų, o duomenys saugomi nuotoliniu būdu, todėl net jei jūsų namai ar studija sudegtų, visi jūsų duomenys vis tiek būtų pasiekiami bet kurioje pasaulio vietoje.

Vienu metu atrodė, kad visos internetinių atsarginių kopijų kūrimo įmonės atsisako atskirų vartotojų ir paslaugas linkusios tiekti tik didelėms korporacijoms. Tačiau dabar yra keletas variantų, kurie tinka abiem. Pavyzdžiui, „Backblaze“ dabar ima 99 USD už įrenginį per metus, už atsarginių visko kopijų sukūrimą. Kas yra viskas. Jei jūsų „Mac“ nuolat prijungti keli 2 TB diskai, tų diskų atsarginės kopijos taip pat sukuriamos automatiškai.

Dar yra „pCloud“ atsarginių kopijų saugojimo paslauga. Tai įvairių lygių, pradedant nuo 500 GB saugyklos už 49,99 € per metus arba 199 € visam gyvenimui.

Kad ir kurią internetinę atsarginių kopijų kūrimo paslaugą pasirinktumėte, ji yra nepaprastai patogi. Galite užsiregistruoti ir pamiršti, kad paslauga netgi egzistuoja, kol jums jos neprireiks. Bet, kaip ir visada yra „bet“. Nežiūrint internete saugomų duomenų paslaugų teikiamo patogumo ir, galimai, saugumo – tada kai jų prireiks, visas jūsų duomenų atstatymas gali užtrukti. Priklausomai nuo duomenų kiekio, kartais tai gali trukti savaites. Todėl, ko gero, tai neturėtų būti vienintelis naudojamas atsarginių duomenų saugojimo sprendimas.

Išorinės laikmenos

Išorinių laikmenų, kuriose saugosite duomenis patikimumas ir ilgaamžiškumas yra labai svarbu. Dar palyginus neseniai nemažai žmonių atsargines duomenų kopijas saugojo DVD diskuose – pabandyk dabar rasti „Mac“, kuriame būtų DVD skaitytuvas.

Nors SSD diskai tampa vis pigesni – nenaudokite jų atsarginėms duomenų kopijoms saugoti, nes ilgą laiką neprijungtas SSD diskas, dėl specifikos kaip jame saugomi duomenys – duomenis praranda. Todėl tai nėra patikimas sprendimas. Geriau rinktis HDD tipo diskus, kuriuose saugomų duomenų išlikimas mažiau jautrus laikui – tačiau su HDD diskais reikėtų elgtis atsargiau, nes jie jautrūs smūgiams ir sukrėtimams.

Kelios laikmenos ir sprendimai, kuriuos naudoju atsarginių duomenų saugojimui:

Branginkite savo duomenis

Nėra vieno atsarginių duomenų kūrimo ir saugojimo recepto, kuris tiktų visiems ir kiekvienas atskirai, atsižvelgdamas į savo individualius poreikius, bet nepasikliaudamas Fortūna turėtų pasirinkti jam labiausiai tinkamą duomenų apsaugos strategiją.

Pačių strategijų galima prikurti begalę, prigalvoti kur, ką ir kaip saugosite. Tačiau, visos jos bus niekinės jei jų nevykdysite. Ir atminkite, kad sukūrus strategiją – ją reikia išbandyti ir taip užsitikrinti, kad galėsite ramiai gyventi žinodami, kad tai veikia.

Jums taip pat gali būti aktuali informacija patekta straipsnyje „Kaip išsaugoti atsargines iPhone ar iPad duomenų kopijas (backup)“.

Apytikslis skaitymo laikas – 9 minutės.
Jei įsigyjate prekę „Mac Arena“ svetainėje paspaudę ant nuorodos į „Amazon“ svetainę — „MacArena“ gauna nedidelį mokestį, o jums tai nieko papildomai nekainuoja.
Pasidalinkite straipsniu:
Apie Ramūną Blavaščiūną

Fotografijos, geros technikos ir kavos mylėtojas, didelę savo laisvalaikio dalį skiriantis straipsnių „Mac Arena“ rašymui.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus viešinamas. Privalomi laukai yra pažymėti*

*