Dažniausios klaidos, kurias daro nauji Mac naudotojai

Temos: Mac, Mac patarimai

Dažnas kompiuterio naudotojas daro vienokių ar kitokių klaidų, tačiau yra kelios klaidos, kurios būdingos daugeliui naujų „Mac“ kompiuterių naudotojų.

Yra kelios dažnai pasitaikančios klaidos, kurias daro pradedantys „Mac“ kompiuterių naudotojai. Kai kurios jų, ilgainiui, tampa įpročiu ir kartojamos vėl ir vėl. Žemiau aptarsiu kai kurias dažniausiai pasitaikančias klaidas naudojant „Mac“.

Netinkamo Mac kompiuterio pasirinkimas

Neretai naujų „Mac“ naudotojų nepasitenkinimas „Mac“, „macOS“, „Apple“ kainomis, darbdaviu, kaimynu ir visu pasauliu kyla dėl vienos paprastos priežasties – pasirinktas ne tas, ar ne tokios konfigūracijos kompiuteris, o neretai pasirinktas ir gerokai per brangios konfigūracijos modelis.

Dažnai naudotojai nesupranta skirtumo tarp atminties ir disko vietos. Neretai tenka išgirsti teiginių – „aš daug fotografuoju, todėl man reikalingas kompiuteris su daug atminties“. Tai neteisinga. Kaip taisyklė dabar baziniuose modeliuose esančių 16GB RAM visiškai užteks nuotraukų redagavimo veiksmams atlikti. Ko gali prireikti daugiau – tai disko vietos, tačiau su jos pasirinkimu taip pat nereikia skubėti. Didele dalimi nuotraukos guli archyvuose ir visų tų „terabaiatų“ nuotraukų tikrai nėra reikalo saugoti vidiniame kompiuterio diske. Kur kas efektyvesnis lėšų panaudojimas būtų vietoje talpaus vidinio SSD disko, neretai prie kainos pridedančio daugiau nei 1 000 eurų (o kartais ir daugiau nei 2 500 eurų), pasirinkti gerokai mažesnės talpos vidinį diską, o sutaupytą pinigų sumą investuoti į gerokai pigiau kainuojančius, greitus išorinių SSD diskų sprendimus. Apie tai kokius išorinių diskų sprendimus naudoju aš ir ką rekomenduoju paskaityti galite straipsnyje apie tai kaip „Mac mini pakeitė mano senuką Mac Pro“

Taip pat reikėtų turėti omenyje, kad SSD diskai nėra tinkamas sprendimas ilgalaikiam duomenų archyvavimui[1].

Jei naudojate specializuotas aplikacijas skirtas darbui su 3D grafika, profesionaliu vaizdo įrašų ar nuotraukų redagavimu arba planuojate atlikti didelių duomenų kiekų skaičiavimus – renkantis naują kompiuterį geriau daugiau dėmesio skirti tam, kelių branduolių procesorius jums reikalingas ir kiek RAM (laisvosios prieigos atminties) jums reikia. Taip pat, renkantis kompiuterį gali būti svarbu kiek ir kokių jungčių jis turi.

Neretai, jei naudojate specializuotas aplikacijas, šiuos reikalavimus galima rasti aplikacijos gamintojo svetainėje, o paieškoję rasite ir testų, kaip, sakykim, darbo našumas pakinta naudojant 14 ir 16 branduolių procesorių, rezultatus ir… neretai nustebsite pamatę, kad šis, daugiau nei 1 000€ kainuojantis skirtumas, realioje situacijoje, toks mažas, kad dažnam tikrai nevertas tų pinigų (nebent planuojate atlikti labai didelius, išties milžiniškų skaičiavimų darbus, kurių vykdymas gali trukti valandomis, bet kaip taisyklė, tokius darbus dirbantys labai tiksliai žino kokio kompiuterio jiems reikia).

…grįžkime prie kasdieniškesnių dalykų.

Aplikacijų uždarymas

Dažnas „Mac“ naudojimo naujokas norėdamas uždaryti aplikaciją spaudžia ant kairiame aplikacijos lango kampe esančio raudono „burbuliuko“ macOS lango uždarymo mygtukas. Nuspaudus šį mygtuką uždaromas aplikacijos langas, tačiau pati aplikacija, daugeliu atvejų, lieka atidaryta. Tą galite matyti, kad ir „macOS Dock“ juostoje – po aplikacijos piktograma atidarytą aplikaciją žymi taškelis arba ant aplikacijos piktogramos „Dock“ juostoje paspaus dešinį pelės klavišą, kontekstiniame meniu pamatysite parinktį „Quit“.

„macOS“ yra aplikacijų, kurių lango kairiame viršutiniame kampe paspaudus raudoną macOS lango uždarymo mygtukas piktogramą aplikacija bus uždaryta, kaip taisyklė tai aplikacijos, kurios naudoja tik vieną langą. Tačiau 90% atvejų šio mygtuko pagalba uždarysite tik aplikacijos langą, o ne pačią aplikaciją.

Norint uždaryti aplikaciją „macOS“ reikia arba iš aplikacijos meniu pasirinkti [aplikacijos pavadinimas] » Quit, arba paspaudus dešinį pelės klavišą ant aplikacijos piktogramos „Dock“ juostoje, kontekstiniame meniu pasirinkti Quit. Tačiau, patogiausias, mano galva, būdas yra pasinaudoti klavišų kombinacija command ⌘-Q, kuri uždarys aplikaciją ir nereikės naršyti po meniu.

Mac nėra Windows kompiuteris

Gana dažnai gaunu klausimų iš piktų naujųjų „Mac“ naudotojų, kurie trokšta, kad „Mac būtų kaip Windows“. Mano atsakymas įprastai būna paprastas – „Mac“ nėra „Windows PC“. „Mac“ kompiuteriai naudoja kitą operacinę sistemą, kurioje vienų ar kitų veiksmų atlikimui sukurti sprendimai gali skirtis nuo tų, kuriuos priėmė „Microsoft“ kurdama „Windows“.

Jei norite tiesiog kito „Windows“ kompiuterio – reikėjo pirkti „Windows PC“.

Vienas geresnių girdėtų patarimų tiems „Windows“ naudotojams, kurie vargsta įsigiję „Mac“ yra – pamirškite viską ką žinojote apie naudojimąsi „Windows“ ar kompiuteriais apskritai ir pradėkite tyrinėti ir mokytis iš naujo, lyg būtumėte vaikas. Bandykite, eksperimentuokite, tempkite failus ar piktogramas iš vienos vietos į kitą, atsiverkite mokymuisi bei pažinimui ir viskas taps suprantama daug greičiau, nei bandant atlikti veiksmą taip, kaip tai darydavote „Windows“, o jis neveikia ir tada pykstate, bandote veiksmą kartoti vėl ir vėl…

Yra atliktas ne vienas eksperimentas, kurio metu įrodyta, kad labai skirtingo amžiaus ir gebėjimų žmonės, net niekada anksčiau nenaudoję kompiuterinės technikos, „macOS“ sistemą supranta ir įsisavina gerokai greičiau, nei „Windows“. „macOS“ viskas daug suprantamiau ir natūraliau. Tiesiog atsipalaiduokite, išsilaisvinkite iš „Windows“ jungo ir pamatysite, kad daugelį veiksmų „macOS“ galima atlikti ne tik labai panašiu, bet ir gerokai patogesniu būdu nei PC. Taip pat, neretai, tam pačiam veiksmui atlikti yra daugiau nei vienas būdas, tiesiog raskite jums priimtiniausią.

Spotlight

Daug naujų „Mac“ naudotojų nenaudoja „Spotlight“ paieškos įrankio. Pabandykite ir pamatysite, kad jis gali gerokai daugiau, nei įsivaizdavote. Šio įrankio pagalba, tiesiog vedant tekstą paieškos lauke galima ne tik greitai rasti reikiamą failą pagal jo pavadinimą ar tekstą pačiame faile arba elektroniniame laiške, atidaryti aplikaciją, bet ir atlikti paprastus paskaičiavimus, konvertuoti valiutas ir dydžius ar sužinoti laiką kitos šalies mieste.

Eject

„macOS“ negalima tiesiog imti ir ištraukti iš kompiuterio jungties prie jos pajungto išorinio disko, laikmenos ar atminties kortelės. Taip besielgiantys matyt ne kartą matė pranešimą, kad diskas nebuvo teisingai išstumtas (Disk Not Ejected Properly). Šis įspėjimas nėra be pagrindo. Labai galimas dalykas, kad taip išjunginėdami išorinį diską, vieną dieną galite pastebėti, kad tą diską prijungus kompiuteris jo arba nebeatpažįsta arba negali nuskaityti kai kurių jame esančių failų.

Prieš atjungiant išorinį diską nuo „Mac“ kompiuterio jungties, reikia jį prieš tai atjungti sistemoje. Tai galima padaryti keliais būdais: „Finder“ aplikacijoje paspausti ant jo išstūmimo piktogramos Eject simbolis šalia disko pavadinimo, arba paspaudus dešinį klavišą ant disko ir kontekstiniame meniu pasirinkti Eject [disko pavadinimas] arba išorinio disko ar laikmenos piktogramą nuo darbalaukio pertempti ant šiukšliadėžės piktogramos, kuri tempiant savo įprastą išvaizdą pakeis į išstūmimo piktogramą.

Suprantu, kad tai papildomas nepatogumas, tačiau taip buvo visada. Techninė to priežastis yra ta, kad išorinė laikmena pajungta, „macOS“ gali naudoti kešavimą našumo padidinimui ir vietoje to, kad kiekvieną pakeitimą įrašinėti į failą laikmenoje, sistema laikinai informaciją saugo kompiuterio atmintyje. Išstumiant (eject) Eject simbolis laikmeną teisingai, sistema sukešuotus duomenis tuojau pat įrašo į išorinį diską ar laikmeną, užbaigia visus procesus kurie naudoja tą laikmeną ir tik tada ją atjungia. Jei išorinę laikmeną tiesiog ištraukiate iš kompiuterio jungties, duomenys gali ne tik būti prarasti, bet ir sugadinta informacija diske, kuri vėliau diską pajungus neleis sistemai atpažinti disko ar prieiti prie tam tikrų failų.

Jei kartais susidurtumėte su problema, kai sistema negali išstumti (eject) išorinio disko – paspauskite option ⌥ klavišą ir laikydami jį nuspaustą paspauskite dešinį pelės klavišą ant Finder piktogramos Dock juostoje, tada kontekstiniame meniu pasirinkite Relaunch. Kaip taisyklė tai išsprendžia problemas su įrenginiais, kurių sistema prieš tai negalėjo išstumti.

Ekrano valymas

Tikriausiai ne vienam teko matyti sugadintų „Mac“ ekranų nuotraukas. Dažniausiai tai yra ekranų valymo naudojant chemikalus pasekmė.

„Mac“ kompiuterių ekranus geriausia valyti sausa mikropluošto šluoste ir jei reikia drėgnesnio valymo – sušlapinkite šluostę paprastu vandeniu, kad ši būtų vos drėgna ir tada nuvalykite.

Atsarginės duomenų kopijos (backup)

„Mac“ yra patikimi kompiuteriai, tačiau tai nereikšia, kad galite nedaryti atsarginių duomenų kopijų. Turėtumėte išmokti du sakinius atmintinai:

Kiekvienas kietasis diskas anksčiau ar vėliau sugenda. Jis gali jums tarnauti dešimtmečius ir gali sugesti rytoj.

Visai nesvarbu ar jūsų „Mac“ kompiuteris yra visai naujas ar jam jau 5+ metai – turite turėti patikimą atsarginę duomenų kopiją. Nesvarbu ar naudosite „Time Machine“, kuri yra „macOS“ sistemos dalis, ar trečių šalių aplikacijas (aš naudoju „Carbon Copy Cloner“ ir ne kartą esu pasidžiaugęs, kad turiu atsargines duomenų kopijas) ar naudosite kompiuterinių debesų sprendimus.

Kiekvienas šių sprendimų turi savo privalumus ir trūkumus, o norint efektyviau išnaudoti privalumus ir minimizuoti trūkumus bei pagerinti duomenų saugumą – geriausia naudoti kombinuotus sprendimus. Pavyzdžiui:

  • turėti vietinę duomenų kopiją išorinėje laikmenoje, kuri yra visada po ranka ir duomenis iš jos galima atstatyti greitai ar net įkrauti kompiuterį, jei vidinis kompiuterio diskas visiškai sugedo
  • papildomai turėti kompiuterinių debesų sprendimą, duomenų iš kurio atstatymas trunka gerokai ilgiau (gali trukti ir porą mėnesių, jei duomenų daug), tačiau duomenys išliks net sudegus namams ar biurui.

Jei nedarote atsarginių duomenų kopijų, pagalvokite ar tikrai esate pasiruošę prarasti visas nuotraukas ir vaizdo įrašus, kuriuos esate sukaupę per ilgą laiką, dokumentus ir kitą informaciją. Ir jei daugelį dokumentų galima vėl „parašyti“, prarastas nuotraukas ar vaizdo įrašus vargu ar pavyks užfiksuoti iš naujo.

Antivirusai

Nemažai perbėgančių iš „Windows“ stovyklos, vos ne pirmuoju reikalu puola domėtis kokia geriausia antivirusinė programinė įranga skirta „Mac“ kompiuteriams ir tuojau pat ją diegia.

Reikalas tas, kad „Mac“ kompiuteriuose jos nereikia. Jūs galite ją įdiegti, bet ji sulėtins jūsų kompiuterio darbą. Taip pat, tai trečių šalių programinei įrangai, kad ji funkcionuotų efektyviai, turėsite suteikti prieigą prie visų, jūsų kompiuteryje esančių duomenų. Ar tikrai taip pasitikite ta kompanija?

„macOS“ turi savo, kelių pakopų apsaugos mechanizmus, kurie tikrina duomenis ar šie neturi žinomų kompiuterinių kenkėjų požymių ir ar aplikacijos nėra nelegaliai modifikuotos.

Žinoma, jei diegiate „nulaužtas“ aplikacijas ar bet ką iš bet kur – anksčiau ar vėliau kokiu nors kenkėju užkrėsite savo sistemą ir čia vargu ar yra koks nors mechanizmas, kuris galėtų 100% jus nuo to apsaugoti.

Trackpad

Teko pastebėti, kad daug naujų „MacBook“ kompiuterių naudotojų neišnaudoja visų „Trackpad“ galimybių ir naudoja jį kaip paprasčiausią pelę (kartais metų metus).

Ne kartą teko pastebėti, kai nauji naudotojai paprašo ką nors paaiškinti ir pamato, kad brūkštelėjęs pirštais per „Trackpad“ pakeiti vaizdą ekrane – išpučia akis lyg iš tuščios skrybėlės būtum ištraukęs triušį. „Kaip čia padarėt!?“, – su neslepiama nuostaba paklausia jie.

Atminkite, kad „Trackpad“ pagalba galima padidinti ir sumažinti, pasukti nuotraukas, pereiti iš vieno ekrano į kitą, pereiti iš vieno puslapio į kitą, atidaryti pranešimų centrą, pereiti iš vienos aplikacijos veikiančios viso ekrano režimu į kitą, aktyvuoti „Launchpad“ ir t.t. Susipažinkite su „Trackpad“ galimybėmis.

Jei naudojate „Apple Magic Mouse“ – daug šių veiksmų atlikti galite ir pelės pagalba.

Finder

Daug naujų naudotojų naudoja „Finder“ taip, kaip ji yra įdiegus sistemą. Tai ko gero nėra patogiausia aplikacjos konfigūracija.

Padarykite „Finder“ aplikaciją patogia sau: patalpinkite šoninėje ar įrankių juostoje aplankus ar aplikacijas, kurias naudojate dažniausiai ir kelias į kurias yra ilgas ir painus. Nurodykite „Finder“ rodyti būklės juostą ir informaciją – tai leis efektyviau naudotis aplikacija. Išbandykite tabus, kaip naršyklėje, leidžiančius greitai pereiti į reikalingus aplankus.

Klavišų kombinacijos

„Mac“ kompiuteriams skirtoje „macOS“ yra daugybė klavišų kombinacijų, o jei reikalingai ir dažnai naudojamai komandai ji nėra sukurtą – sistemos priemonėmis galite ją nesunkiai, per kelias sekundes sukurti patys ar tik tam tikrai aplikacijai ar visoms aplikacijoms bendrai.

Daugelis žino kelias pagrindines klavišų kombinacijas, tačiau jų, galinčių naudojimąsi kompiuteriu padaryti efektyvesniu ir patogesniu yra gerokai daugiau. Tikrai nereikia jų visų kalti atmintinai, tačiau pasidomėkite kokios jos yra, ką gali ir tie veiksmai kuriuos atliekate dažniau – naudojant klavišų kombinacijas tikrai stipriai padės naudojantis kompiuteriu. Patikėkit jums tikrai reikia daugiau klavišų kombinacijų nei command ⌘-C ir command ⌘-V.

Ankstyvi sistemos atnaujinimai

Noras kuo greičiau įdiegti naują didžiąją „Mac“ kompiuteriams skirtos operacinės sistemos versiją yra visiškai suprantamas. Kiekvienas nori kuo greičiau pačiupinėti naujas funkcijas ir galimybes. Jei kompiuterį naudojate tik naršymui internete ir elektroninių laiškų rašymui bei skaitymui – viskas tvarkoje, galite diegti naują sistemos versiją vos tik ji pasirodo. Tačiau, jei kompiuterį naudojate darbui ar svarbiems asmeniniams projektams, nereikėtų diegti naujos operacinės sistemos versijos vos tik ši tampa prieinama visiems naudotojams.

Visos didžiosios naujausių „macOS“ operacinės sistemos versijos turi klaidų. Ir gal net ne tai yra didžiausia bėda, nes pagrindinės klaidos būna ištaisytos dar beta versijų testavimo metu. Didžiausia problema neretai yra trečių šalių aplikacijų suderinamumas su nauja operacine sistema.

Jei naudojate trečių šalių aplikacijas, nuo kurių veikimo priklauso jūsų darbas ar projektai – prieš diegdami naują „macOS“ versiją įsitikinkite, kad tos aplikacijos palaiko naują operacinės sistemos versiją ir papildomai geriau palaukite kol bus išleisti tiek operacinės sistemos, tiek ir tų aplikacijų aukštesnės versijos (su numeriu po taško). Paskubėję galite susidurti su problema, kai naudojant naują aplikacijos versiją kai kurios reikalingos funkcijos veiks nekorektiškai, o naujoje versijoje išsaugotų failų, grįžus prie ankstesnės versijos atidaryti negalėsite.

Pabaigai

Jei neseniai įsigijote „Mac“ – nesistenkite jo paversti tokiu pačiu ar naudoti taip pat kaip naudojote ankstesnį kompiuterį, veikiantį kitos operacinės sistemos pagrindu. Tai kita operacinė sistema ir jos taisyklės gali skirtis nuo tų, kuriomis vadovavotės anksčiau.

Pažinkite kompiuterį, sistemą ir jų galimybes bei veikimo principus ir išmokite naudotis jais – nuo to bus jums tik lengviau.

Atminkite, kad „Mac“ savaime nereiškia negendantis ir amžinas. Saugokite savo svarbiausius duomenis bent vienoje, kitoje vietoje už kompiuterio ribų.

Susipažinkite su sistemoje esančių aplikacijų galimybėmis ir neskubėkite diegti trečių šalių aplikacijų – yra didelė tikimybė, kad sistema jau gali padaryti tai ko jums reikia.


  1. Be maitinimo SSD diskai pradeda prarasti duomenis maždaug po vienerių ar dvejų metų gulėjimo lentynoje (terminai gali skirtis tiek į didesnę, tiek ir į mažesnę pusę, priklausomai nuo saugojimo temperatūros), todėl jie yra prastas pasirinkimas ilgalaikiam archyvinių duomenų saugojimui, o ir kainuojantis brangiau. Kita vertus, HDD tipo diskai duomenis išsaugo ilgą laiką. Tačiau, dėl juose esančių judančių dalių jie yra jautresni mechaniniams gedimams, bet jei jų nemėtysite – jie duomenis išsaugos gerokai ilgiau nei SSD tipo diskai. ↩︎

Apytikslis skaitymo laikas – 9 minutės.
Pasidalinti straipsniu:

Apie Ramūną Blavaščiūną

Fotografijos, geros technikos ir kavos mylėtojas, didelę savo laisvalaikio dalį skiriantis straipsnių „Mac Arena“ rašymui.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus viešinamas. Būtini laukai pažymėti *

*