macOS klavišų kombinacijos

„macOS“ yra daug įvairios paskirties klavišų kombinacijų. Visas jas atmintinai, ko gero, žino nedaugelis. Tačiau kai kurios jų yra labai naudingos, galinčios ne tik paspartinti naudojimąsi kompiuteriu, bet ir padėti kritiniu atveju.

Daugelis kompiuterių naudotojų žino kelias klavišų kombinacijas, kurias naudoja dažniau. Kaip taisyklė tai yra teksto kopijavimui ir įklijavimui skirtos klavišų kombinacijos. Tačiau, naudingų klavišų kombinacijų „macOS“ yra gerokai daugiau (jau nekalbant, kad daug aplikacijų be standartinių „macOS“ klavišų kombinacijų dar turi ir savo. Visas jas atsiminti mažai kas geba, o ir nėra reikalo. Svarbu atsiminti tas klavišų kombinacijas, kurios padėtų kasdieniniame kompiuterio naudojime. O jos tikrai padeda.

Jei naudojate „Mac“ su „macOS Ventura“ ar ankstesnėmis „macOS/OS X“ operacinės sistemos versijomis – šioms operacinėms sistemoms skirtų klavišų kombinacijų sąrašą rasite šiame straipsnyje.

Žinoma, jei visas kompiuterio naudojimas vyksta padėjus ranką ant pelės ir klaviatūra reikalinga tik URL adresui įvesti naršyklėje – klavišų kombinacijų žinojimas nelabai paspartins naudojimosi kompiuteriu, o ir nelabai, matyt, tokiu atveju reikia. Tačiau gali būti situacijų, kai tam tikrų klavišų kombinacijų žinojimas tikrai pravers ir tokiems kompiuterio naudotojams. Pavyzdžiui nustojus veikti pelei.

Jei kompiuterį naudojate daugiau nei naršymui internete, greičiausiai, dažnai atliekate tam tikrus veiksmus, kuriuos atliekate pelės pagalba. Pasvarstykite apie galimybę juos atlikti klavišų kombinacijos pagalba – tokiu atveju nereikės atitraukti rankos nuo klaviatūros ir įpratus viskas vyks sparčiau. Pradžioje gali būti kiek neįprasta ir reikės savikontrolės ir disciplinos, kad nestverti pelės, bet kai įprasite – pamatysite, kad taip tikrai patogiau. Įsivaizduokite, kad jei kaskart norėdami nukopijuoti tekstą eitumėte į meniu ir iš ten pele baksnotumėte ant atitinkamo punkto. O jei kelias į reikiamą funkciją dar ilgesnis…

Dažnai ne visi aplikacijų punktai turi klavišų kombinaciją, tačiau ir šiuo atveju yra sprendimas – jas galima sukurti patiems. Tai padaryti paprasta ir nereikia diegti jokių papildomų aplikacijų, nes ši galimybė numatyta „macOS“ operacinėje sistemoje.

Žemiau parašysiu modernesnių „macOS“ operacinių sistemų klavišų kombinacijas.

„Mac“ kompiuteriams skirtose klaviatūrose, kai kurie klavišai turi specialius žymėjimus. Informaciją apie tai ką kuris ženkliukas reiškia rasite čia.

Kaip naudoti klavišų kombinacijas

Noėdami naudoti klavišų kombinaciją, turite paspausti vieną ar kelis modifikavimo klavišus ir tada paspausti paskutinį kombinacijos simbolį. Pavyzdžiui, norėdami nukopijuoti į mainų sritį (clipboard) pažymėtą tekstą ar kitą elementą – spauskite command ⌘ klavišą ir laikydami jį nuspaustą spauskite klavišą C po ko abu klavišus atleiskite.

Mac klaviatūros modifikavimo klavišai

  • Command (arba Cmd) Cmd simbolis
  • Shift Shift simbolis
  • Option (arba Alt) Option/Alt simbolis
  • Control (arba Ctrl) Ctrl simbolis
  • Caps Lock Caps Lock simbolis
  • Function arba (fn) Fn simbolis

Kai kurie klavišai „Apple“ klaviatūrose turi specialius simbolius ir funkcijas, tokias kaip klaviatūros pašvietimo Apple klaviatūros simbolis klaviatūros apšvietimo ryškumui didinti ar ekrano šviesumo Apple klaviatūros simbolis ekrano ryškumui didinti reguliavimas.

Jei naudojate „Windows“ PC skirtą klaviatūrą, vietoje „Option“ naudokite „Alt“ klavišą, o „Ctrl“ ar „Windows“ logo klavišą vietoje „Command“.

Jei esate modifikavę kurias nors klavišų kombinacijas, jos gali neatitikti pateikiamų žemiau.

Simboliai naudojami žemiau esančiose lentelėse

  • Įjungimo-išjungimo mygtukas – kompiuterio įjungimo / išjungimo mygtukas.
  • Eject simbolis – medijos išstūmimo „Eject“ klavišas.
  • Delete klavišo simbolis – trynimo atgal „Delete“ klavišas.
  • →| – tabuliacijos („Tab“) klavišas. Įprastai klaviatūrose jis būna patalpintas virš „Caps Lock“ klavišo.
  • – tarpo klavišas

Iškirpti, kopijuoti, įklijuoti ir kitos įprastos klavišų kombinacijos

Klavišų kombinacijaVeiksmas
command ⌘XIškirpkite pasirinktą elementą ir nukopijuokite jį į mainų sritį.
command ⌘Cnukopijuokite pasirinktą elementą į mainų sritį. Tai taip pat tinka failams, esantiems „Finder“.
command ⌘Vįklijuokite mainų srities turinį į dabartinį dokumentą arba programą. Tai taip pat tinka failams, esantiems „Finder“.
command ⌘Zanuliuokite ankstesnę komandą. Tada galite paspausti Shift ⇧command ⌘Z, kad perdarytumėte, atšaukdami anuliavimo komandą. Kai kuriose programose galite anuliuoti ir pakartoti kelias komandas.
command ⌘Apasirinkite visus elementus.
command ⌘Fraskite elementus dokumente arba atidarykite paieškos langą.
command ⌘GRasti dar kartą: Raskite kitą anksčiau rasto elemento atvejį. Norėdami rasti ankstesnį įvykį, paspauskite Shift ⇧command ⌘G
command ⌘Hpaslėpti priekinės programos langus. Norėdami peržiūrėti priekinę programą, bet paslėpti visas kitas, paspauskite option ⌥command ⌘H.
command ⌘Msumažinkite priekinį langą iki doko. Norėdami sumažinti visus priekinės programos langus, paspauskite option ⌥command ⌘M
command ⌘Oatidarykite pasirinktą elementą arba atidarykite dialogo langą, kad pasirinktumėte failą, kurį norite atidaryti.
command ⌘Pspausdinkite dabartinį dokumentą.
command ⌘SIšsaugokite esamą dokumentą.
command ⌘Tatidarykite naują skirtuką.
command ⌘Wuždarykite priekinį langą. Norėdami uždaryti visus programos langus, paspauskite option ⌥command ⌘W.
option ⌥command ⌘escpriverstinai uždarykite programą.
command ⌘ (tarpo klavišas)rodyti arba slėpti „Spotlight“ paieškos lauką. Norėdami atlikti „Spotlight“ paiešką „Finder“ lange, paspauskite command ⌘option ⌥ (tarpo klavišas). (Jei rašydami skirtingomis kalbomis naudojate kelis įvesties šaltinius, šie spartieji klavišai pakeičia įvesties šaltinius, o ne rodo „Spotlight“. Naudokite „Skaičių eilės“ klavišų išdėstymą ir įvesties šaltinių, greičiausiai, perjunginėti nereikės.)
Ctrl ⌃command ⌘ (tarpo klavišas)parodykite simbolių peržiūros priemonę, iš kurios galite pasirinkti jaustukus ir kitus simbolius.
Ctrl ⌃command ⌘Fnaudokite programą visame ekrane, jei programa ją palaiko.
(tarpo klavišas)naudokite „Quick Look“, pasirinkto elemento greitai peržiūrai.
command ⌘→|perjunkite į kitą paskutinį kartą naudotą programą tarp atidarytų programų.
command ⌘` (Grave akcentas) perjunkite naudojamos programos langus. (Antrojo klavišo simbolis skiriasi priklausomai nuo klaviatūros. Paprastai tai yra virš klavišo Tab ir skaičiaus 1 kairėje esantis klavišas.)
Shift ⇧command ⌘5„MacOS Mojave“ ar naujesnėje sistemoje padarykite ekrano kopiją arba įrašykite ekrano vaizdą. Arba ekrano kopijoms naudokite Shift ⇧command ⌘3
arba
Shift ⇧command ⌘4. Sužinokite daugiau apie ekrano kopijas.
Shift ⇧command ⌘Nnaujas aplankas „Finder“.
command ⌘, (kablelis) atidarykite aktyvios aplikacijos nuostatas.

Klavišų kombinacijos kompiuterio išjungimui, miego režimui įgalinti ir atsijungimui

Kai kuriuos iš šių sparčiųjų klavišų gali reikėti paspausti ir palaikyti šiek tiek ilgiau nei kitus sparčiuosius klavišus. Tai sugalvota su tikslu išvengti netyčinio jų naudojimo.

Klavišų kombinacijaVeiksmas
Įjungimo-išjungimo mygtukaspaspauskite, kad įjungtumėte „Mac“ arba pažadintumėte jį iš miego režimo. Paspauskite ir palaikykite 1,5 sekundės, kad „Mac“ užmigtų. Toliau laikykite nuspaudę, kad priverstinai išsijungtumėte.
option ⌥command ⌘Įjungimo-išjungimo mygtukas
arba
option ⌥command ⌘Eject simbolis
užmigdykite „Mac“.
control ⌃Shift ⇧Įjungimo-išjungimo mygtukas
arba
control ⌃Shift ⇧Eject simbolis
užmigdykite ekranus.
control ⌃Įjungimo-išjungimo mygtukas
arba
control ⌃Eject simbolis
rodomas dialogo langas, kuriame klausiama, ar norite paleisti iš naujo, įgalinti miego režimą ar išjungti.
control ⌃command ⌘Įjungimo-išjungimo mygtukas priverskite „Mac“ persikrauti, neprašant išsaugoti atidarytų ir neišsaugotų dokumentų.
control ⌃command ⌘Eject simbolisuždarysite visas programas, tada iš naujo paleiskite „Mac“. Jei atidarytame dokumente yra neišsaugotų pakeitimų, jūsų bus paklausta, ar norite juos išsaugoti.
control ⌃option ⌥command ⌘Įjungimo-išjungimo mygtukas
arba
control ⌃command ⌘Eject simbolis
uždarysite visas programas, tada išjungsite „Mac“. Jei atidarytame dokumente yra neišsaugotų pakeitimų, jūsų bus paklausta, ar norite juos išsaugoti.
control ⌃command ⌘Qnedelsdami užrakinsite ekraną.
Shift ⇧command ⌘Qatsijungsite nuo „macOS“ vartotojo paskyros. Jūsų bus paprašyta patvirtinti. Norėdami iš karto atsijungti nepatvirtinus, paspauskite option ⌥Shift ⇧command ⌘Q.
* – nenaudojama klaviatūrose turinčiose „Touch ID“ jutiklį.

Finder ir sistemos klavišų kombinacijos

Klavišų kombinacijaVeiksmas
command ⌘Ddubliuoti pažymėtus failus.
command ⌘Eatjungti pažymėtą diską ar katalogą.
command ⌘Fpradėti „Spotlight“ paiešką „Finder“ lange.
command ⌘Irodyti pažymėto failo informacijos langą.
command ⌘R(1) kai „Finder“ pažymėtas alternatyvus failas (alias): rodomas pagrindinis failas. (2) Kai kuriose programose, pvz., „Kalendoriuje“ arba „Safari“, atnaujina arba įkelia puslapį iš naujo. (3) Programinės įrangos atnaujinime dar kartą patikrinama, ar nėra naujinių.
Shift ⇧command ⌘Catidaromas kompiuterio langas.
Shift ⇧command ⌘Datidaromas darbalaukio aplankas.
Shift ⇧command ⌘Frodomas „pastarųjų“ langas su visais neseniai atidarytais ar pakeistais failais.
Shift ⇧command ⌘Gatidaromas perėjimo į aplanką – „Go to Folder“ langas.
Shift ⇧command ⌘Hatidaromas „Mac“ kompiuterio naudotojo paskyros „Namų“ aplankas.
Shift ⇧command ⌘Iatidaromas „iCloud“ apalnkas.
Shift ⇧command ⌘Katidaromas tinklo langas.
option ⌥command ⌘Latidaromas atsisiuntimų aplankas.
Shift ⇧command ⌘Nsukuriamas naujas aplankas.
Shift ⇧command ⌘Oatidaromas dokumentų aplankas.
Shift ⇧command ⌘Prodomas arba paslepiamas peržiūros langas „Finder“ aplikacijoje.
Shift ⇧command ⌘Ratidaromas „AirDrop“ langas.
Shift ⇧command ⌘Trodomas arba slepiamas skilčių (tab) laukas „Finder“ languose.
control ⌃Shift ⇧command ⌘Tpažymėti „Finder“ elementai patalpinami „macOS“ doko (Dock) juostoje („OS X Mavericks“ ar naujesnėse „macOS“ versijose)
Shift ⇧command ⌘UAtidaromas aplankas „Utilities“.
option ⌥command ⌘Drodoma arba slepiama „Dock“ juosta.
control ⌃command ⌘Tpažymėti elementai patalpinami šoninėje „Finder“ juostoje („OS X Mavericks“ ar naujesnėse „macOS“ versijose).
option ⌥command ⌘Prodyti arba slėpti kelio juostą „Finder“ langa.
option ⌥command ⌘Srodyti arba slėpti šoninę „Finder“ lango dalį (sidebar).
command ⌘/rodyti arba slėpti būklės juostą „Finder“ lange.
command ⌘Jrodomos parinktys
command ⌘Katidaromas prisijungimų prie serverių langas.
control ⌃command ⌘Akuriamas alternatyvaus vardo (alias) failas.
command ⌘Natidaromas naujas „Finder“ langas.
option ⌥command ⌘Nkuriamas naujas išmanus (smart) aplankas.
command ⌘Trodyti arba slėpti „tab'ą“ kai atidarytas tik vienas „tab'as“ „Finder“ aplikacijos lange.
option ⌥command ⌘Trodyti arba slėpti įrankių juostą kai vienas „tab'as“ atidarytas „Finder“ lange.
option ⌥command ⌘Vperkelti failus iš jų originalios vietos į laikiną atmintį (clipboard).
command ⌘Yaktyvuojama greita pažymėtų failų peržiūra „Quick Look“.
option ⌥command ⌘Yrodoma greitos peržiūros „Quick Look“ prezentacija iš pažymėtų failų.
command ⌘1rodyti elementus „Finder“ aplikacijos lange kaip piktogramaas.
command ⌘2rodyti elementus „Finder“ aplikacijos lange kaip sąrašą.
command ⌘3rodyti elementus „Finder“ aplikacijos lange išrikiuotus stulpelyje.
command ⌘4rodyti elementus „Finder“ aplikacijos lange galerijoje.
command ⌘[grįžti į ankstesnį aplanką.
command ⌘]pereiti į kitą aplanką.
command ⌘atidaryti aplanką kuriame yra dabar aktyvus aplankas.
command ⌘control ⌃atidaryti aplanką kuriame yra dabar aktyvus aplankas naujame lange.
command ⌘ atidaryti pažymėtą elementą.
atidaryti pažymėtą aplanką (ši klavišų kombinacija veikia tik kai failai rodomi kaip sąrašas).
uždaryti pažymėtą aplanką (ši klavišų kombinacija veikia tik kai failai rodomi kaip sąrašas).
command ⌘Delete klavišo simbolis perkelti pažymėtą failą ar aplanką į šiukšlinę.
Shift ⇧command ⌘Delete klavišo simbolisištuštinti šiukšlinę.
option ⌥Shift ⇧command ⌘Delete klavišo simbolisištuštinti šiukšlinę neužklausiant patvirtinimo.
command ⌘–ekrano šviesumo mažinimo klavišas (f1)įjungti arba išjungti vaizdo veidrodinimą (mirroring) kai „Mac“ pajungtas prie daugiau nei vieno ekrano.
option ⌥–šviesumo keitimo klavišas (f1/f2) atidaromas ekrano nustatymų langas. Ši funkcija veikia tiek su šviesumo mažinimo, tiek ir su didinimo klavišu.
control ⌃–ekrano šviesumo didinimo klavišas (f2)
arba
control ⌃–ekrano šviesumo mažinimo klavišas (f1)
keičia ekrano šviesumą, jei naudojamas monitorius šią funkciją palaiko.
option ⌥Shift ⇧ ir ekrano šviesumo keitimo klavišas (f1/f2)keičia ekrano šviesumą mažesniais žingsneliais. Jei prie šios klavišų kombinacijos prijungsite ir control ⌃ klavišą – bus keičiamas išorinio ekrano šviesumas, jei monitorius šią funkciją palaiko.
option ⌥Mission control (f3)atidaromas „Mission control“ nustatymų langas.
command ⌘Mission control (f3)rodomas darbalaukis.
control ⌃rodomi visi priešakyje esančios aplikacijos langai.
option ⌥garso padidinimas-garsumo keitimo klavišas (f10/f11)atidaromas garso nustatymo langas. Ši klavišų kombinacija veikia tiek su garso didinimo, tiek ir mažinimo klavišais.
option ⌥Shift ⇧ ir garsumo keitimo klavišaskeiskite garsumą mažesniais žingsneliais.
option ⌥–klaviatūros šviesumo didinimo klavišasatidaromas klaviatūros nustatymų langas. P.S.veikia tik jei klaviatūra palaiko jos pašvietimo šviesumo didinimą arba turi šią funkciją.
option ⌥Shift ⇧ ir klaviatūros šviesumo keitimo klavišasklaviatūros šviesumo keitimas mažesniais žingsneliais.
option ⌥ ir dvigubas pelės paspaudimasatidarykite failą naujame lange ir uždarykite pradinį langą.
command ⌘ ir dvigubas pelės paspaudimasatidarykite aplanką atskirame lange.
command ⌘ kai tempiama į kitą katalogą perkelkite tempiamą failą ar aplanką į naują vietą senoje ištrindami.
option ⌥ kai tempiamanukopijuokite tempiamą failą ar aplanką į naują vietą. Tempiant žymeklis pasikeičia.
option ⌥command ⌘ kai tempiamasukurkite tempiamo failo alternatyvų vardą (alias). Tempiant žymeklis pasikeičia.
option ⌥- paspaudimas ant ‌⟩ šalia aplankoišskleiskite visus aplankus esančius dabar aktyviame aplanke. Veikia tik kai failai ir aplanką rodomi sąrašo (list) režimu.
command ⌘ ir paspaudimas ant lango pavadinimopažiūrėti aplankų, kuriuose yra dabar aktyvus aplankas sąrašą.
control ⌃
arba
control ⌃
perėjimas iš vieno virtualaus ekrano į kitą.
control ⌃aktyvuojama „Mission Control“.

Dokumentų klavišų kombinacijos

Šios klavišų kombinacijos gali keistis priklausomai nuo naudojamos aplikacijos.

Klavišų kombinacijaVeiksmas
command ⌘Bparyškinkite pasirinktą tekstą arba įjunkite arba išjunkite paryškinimą.
command ⌘Ikursyvu pažymėkite pasirinktą tekstą arba įjunkite arba išjunkite kursyvą.
command ⌘Kpridėkite žiniatinklio nuorodą.
command ⌘Upabraukite pasirinktą tekstą arba įjunkite arba išjunkite pabraukimą.
command ⌘Trodyti arba slėpti langą Šriftai.
command ⌘Ddialogo lange Atidaryti arba Įrašyti pasirinkite aplanką Darbalaukis.
control ⌃command ⌘Drodyti arba slėpti pasirinkto žodžio apibrėžimą.
Shift ⇧command ⌘: (dvitaškis)rodyti rašybos ir gramatikos langą.
command ⌘;raskite dokumente neteisingai parašytus žodžius.
option ⌥Delete klavišo simbolisištrinkite žodį, esantį kairėje nuo įterpimo taško.
control ⌃Hištrinkite simbolį, esantį kairėje nuo įterpimo taško. Arba naudokite Delete klavišo simbolis.
control ⌃Dištrinkite simbolį, esantį dešinėje nuo įterpimo taško. Arba naudokite fn Fn simbolisDelete klavišo simbolis.
fn Fn simbolisDelete klavišo simbolispakeiskite trynimo kryptį klaviatūrose, kuriose nėra ištrynimo pirmyn klavišo arba naudokite control ⌃D.
control ⌃Kištrinkite tekstą tarp įterpimo taško ir eilutės ar pastraipos pabaigos.
fn Fn simbolisPuslapis aukštyn: slinkite vienu puslapiu aukštyn.
fn Fn simbolisPuslapis žemyn: slinkite žemyn vienu puslapiu.
fn Fn simbolisPagrindinis: slinkite į dokumento pradžią.
fn Fn simbolispabaiga: slinkite į dokumento pabaigą.
command ⌘perkelkite įterpimo tašką į dokumento pradžią.
command ⌘perkelkite įterpimo tašką į dokumento pabaigą.
command ⌘perkelkite įterpimo tašką į dabartinės eilutės pradžią.
command ⌘perkelkite įterpimo tašką į dabartinės eilutės pabaigą.
option ⌥perkelkite įterpimo tašką į ankstesnio žodžio pradžią.
option ⌥perkelkite įterpimo tašką į kito žodžio pabaigą.
Shift ⇧command ⌘pasirinkite tekstą tarp įterpimo taško ir dokumento pradžios.
Shift ⇧command ⌘pasirinkite tekstą tarp įterpimo taško ir dokumento pabaigos.
Shift ⇧command ⌘pasirinkite tekstą tarp įterpimo taško ir dabartinės eilutės pradžios.
Shift ⇧command ⌘pasirinkite tekstą tarp įterpimo taško ir dabartinės eilutės pabaigos.
Shift ⇧išplėskite teksto pasirinkimą iki artimiausio simbolio toje pačioje horizontalioje aukščiau esančios eilutės vietoje.
Shift ⇧išplėskite teksto pasirinkimą iki artimiausio simbolio toje pačioje horizontalioje vietoje žemiau esančioje eilutėje.
Shift ⇧pratęskite teksto pasirinkimą vienu simboliu į kairę.
Shift ⇧pratęskite teksto pasirinkimą vienu simboliu į dešinę.
option ⌥Shift ⇧išplėskite teksto pasirinkimą iki dabartinės pastraipos pradžios, tada iki kitos pastraipos pradžios, jei paspaudžiate dar kartą.
option ⌥Shift ⇧išplėskite teksto pasirinkimą iki dabartinės pastraipos pabaigos, tada iki kitos pastraipos pabaigos, jei paspaudžiate dar kartą.
option ⌥Shift ⇧išplėskite teksto pasirinkimą iki dabartinio žodžio pradžios, tada iki kito žodžio pradžios, jei paspaudžiate dar kartą.
option ⌥Shift ⇧išplėsti teksto pasirinkimą iki dabartinio žodžio pabaigos, tada iki kito žodžio pabaigos, jei paspaudžiate dar kartą.
control ⌃Apereikite į eilutės arba pastraipos pradžią.
control ⌃Epereikite į eilutės arba pastraipos pabaigą.
control ⌃Fperkelkite vienu simboliu į priekį.
control ⌃Bperkelkite vienu simboliu atgal.
control ⌃Lcentruokite žymeklį arba pasirinkimą matomoje srityje.
control ⌃Ppereiti viena eilute aukštyn.
control ⌃Npereikite viena eilute žemyn.
control ⌃Oįterpkite naują eilutę po įterpimo taško.
control ⌃Tpakeiskite simbolį už įterpimo taško simboliu, esančiu prieš įterpimo tašką.
command ⌘{lygiuoti kairėje.
command ⌘}lygiuoti į dešinę.
Shift ⇧command ⌘|lygiavimas centre.
option ⌥command ⌘Feikite į paieškos lauką.
option ⌥command ⌘TRodyti arba slėpti įrankių juostą programoje.
option ⌥command ⌘CKopijavimo stilius: nukopijuokite pasirinkto elemento formatavimo nustatymus į mainų sritį.
option ⌥command ⌘VĮklijavimo stilius: taikykite nukopijuotą stilių pasirinktam elementui.
option ⌥Shift ⇧command ⌘VĮklijuoti ir suderinti stilių: pritaikykite aplinkinio turinio stilių elementui, įklijuotam tame turinyje.
option ⌥command ⌘IRodyti arba slėpti inspektoriaus langą.
Shift ⇧command ⌘PPuslapio sąranka: Rodyti dokumento nustatymų pasirinkimo langą.
Shift ⇧command ⌘SRodyti dialogo langą Įrašyti kaip arba kopijuoti esamą dokumentą.
Shift ⇧command ⌘(minuso ženklas)sumažinkite pasirinkto elemento dydį.
Shift ⇧command ⌘+padidinkite pasirinkto elemento dydį. command ⌘= atlieka tą pačią funkciją.
Shift ⇧command ⌘?atidarykite pagalbos meniu.

Prieinamumo klavišų kombinacijos

Kai kurios šių klavišų kombinacijų gali būti labai naudingos tam tiktose situacijose. Pavyzdžiui kai staiga nustojo veikti pelė, o yra darbas, kurį reikia atlikti skubiai. Suprantu, kad šios, dažno „Mac“ naudotojo retai naudojamos klavišų kombinacijos įsimena sunkiau, tačiau reikėtų rasti būdą tam tikras jų (ypač susijusias su navigacija) įsiminti. O ir šiaip, kai kurias jų „įdarbinus“ kasdieniame kompiuterio naudojime – jis paspartėja.

Norėdami naudoti kai kurias iš šių klavišų kombinacijų – meniu juostoje pasirinkite Apple » System Settings (arba System Preferences) » atsidariusiame lange paspauskite Keyboard » Keyboard Shortcuts » kairėje pažymėkite Keyboard » dešinėje pažymėkite norimas naudoti klavišų kombinacijas.

Klavišų kombinacijaVeiksmas
control ⌃F2
arba
fn Fn simboliscontrol ⌃F2
aktyvuokite meniu juostą. Tada galite naudoti rodyklių klavišus, kad naršytumėte meniu, paspauskite mygtuką „Grįžti“, kad atidarytumėte pasirinktą meniu arba pasirinktumėte pasirinktą meniu elementą, arba įveskite meniu elemento pavadinimą, kad pereitumėte prie to elemento pasirinktame meniu.
control ⌃F3
arba
fn Fn simboliscontrol ⌃F3
aktyvuokite „Doką“.
control ⌃F4
arba
fn Fn simboliscontrol ⌃F4
aktyvuokite vieną arba kitą langą.
control ⌃F5
arba
fn Fn simboliscontrol ⌃F5
aktyvuokite lango įrankių juostą.
control ⌃F6
arba
fn Fn simboliscontrol ⌃F6
aktyvuokite slankiojantį langą.
control ⌃Shift ⇧F6aktyvuokite ankstesnį skydelį.
control ⌃F7
arba
fn Fn simboliscontrol ⌃F7
pakeiskite, kaip →| perkelia aktyvavimo lauką – tarp visų ekrane esančių valdiklių arba tik teksto laukelių ir sąrašų naršymo.
control ⌃F8
arba
fn Fn simboliscontrol ⌃F8
aktyvuokite būsenos meniu meniu juostoje
command ⌘` (Grave akcentas)suaktyvinkite kitą atidarytą langą priekinėje programoje.
Shift ⇧command ⌘` (Grave akcentas)suaktyvinkite ankstesnį atidarytą langą priekinėje programoje
option ⌥command ⌘` (Grave akcentas)aktyvuokite lango stalčių.
→| ir Shift ⇧→|pereiti prie kito valdiklio, pereiti prie ankstesnio valdiklio.
control ⌃→|pereikite prie kito valdiklio, kai pasirinktas teksto laukas.
control ⌃ tada Shift ⇧ ir tada →|pereikite prie ankstesnės valdiklių grupės.
, , , pereikite prie gretimo elemento sąraše, skirtukų grupėje arba meniu arba perkelkite slankiklius ir reguliatorius (rodyklė aukštyn, kad padidintumėte reikšmes, rodyklė žemyn, kad sumažintumėte reikšmes)
control ⌃ ir , , , priklausomai nuo aplikacijos. Teksto redagavimo aplikacijose perėjimas prie kito žodžio ar paragrafo. „Finder“ aplikacijoje – aktyvuoja „Mission Control“ ir leidžia pereiti prie kitų virtualių langų.

option ⌥command ⌘F5 arba trigubas „Touch ID“ paspaudimas aktyvuoja prieinamumo panelę.

Norėdami naudoti regos negalią turintiems skirtas sparčiąsias komandas, prieš tai turite įgalinti jų naudojimą: Apple » System Settings (arba System Preferences) » Keyboard » Keyboard Shortcuts » Accessibility kairėje, tada pažymėkite Invert colors ir Contrast

Tai padarę galite naudoti šias klavišų kombinacijas:

control ⌃option ⌥command ⌘8spalvų inverija
control ⌃option ⌥command ⌘,(kablelis)
ir
control ⌃option ⌥command ⌘. (taškas)
kontrasto didinimas ir mažinimas
Apytikslis skaitymo laikas – 13 minučių.
Pasidalinti straipsniu:

Apie Ramūną Blavaščiūną

Fotografijos, geros technikos ir kavos mylėtojas, didelę savo laisvalaikio dalį skiriantis straipsnių „Mac Arena“ rašymui.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus viešinamas. Būtini laukai pažymėti *

*