50-osios 2024 metų savaitės naujienų ir gandų apžvalga

50-osios 2024 metų savaitės naujienų ir gandų, skirtų „Apple“ entuziastams bei kompanijos įrangos naudotojams, apžvalga.

  • JAV Devintosios apygardos apeliacinis teismas patvirtino žemesnės instancijos teismo sprendimą atmesti kolektyvinį ieškinį, kuriame teigiama, kad „Apple“ apgavo klientus stengdamasi juos neteisėtai netiesiogiai versti įsigyti mokamus „iCloud“ planus. Ieškinyje teigiama, kad „Apple“ apgavo klientus leisdama jiems manyti, kad nemokamos 5GB „iCloud“ vietos užteks jų reikmėms. Ieškovai teigė, kad naudotojai šią nemokamą ribą greitai viršija ir tada yra priversti įsigyti mokamus „iCloud“ planus mokėdami už juos vis daugiau pinigų.
    Devintos apygardos teisėjai teigė, jog ieškovai neįrodė, kad jie neišvengiamai bus priversti mokėti už „iCloud“. Tiesą sakant du ieškovai vis dar buvo nemokamų 5GB „iCloud“ lygyje.
  • Jau senokai kalbama apie tai, kad „Apple“ kuria savo mobilaus ryšio modemą. Dabar šie gandai gali tapti realybe, nes pasirodė keli pranešimai apie tai, kad 2025 m. „iPhone“ modeliuose bus naudojami būtent „Apple“ 5G modemai. Anot Mark Gurman iš „Bloomberg“ naujieji „Apple“ modemai nusileis tiems, kurie yra sukurti „Qualcomm“ ir naudojami „iPhone 16“. „Sinope“ modemas nepalaikys 5G mmWawe technologijos, kurią naudoja keletas mobilaus ryšio paslaugų tiekėjų, kaip taisyklė didmiesčiuose, kurios pagalba duomenų atsisiuntimo greitis gali siekti 10 Gbps. Vietoje to, „Apple“ komponentas naudos Sub-6, labiau paplitusį standartą, kuris dabar naudojamas „iPhone SE“. Pirmasis „Apple“ modemas taip pat palaikys keturių paslaugos tiekėjų apjungimą – technologiją agreguojančią kelių operatorių tinklų pralaidumą ir greičius. „Qualcomm“ modemas gali palaikyti šešių ir daugiau paslaugų tiekėjų tuo pačiu metu. Laboratoriniai tyrimai taip pat atskleidžia, kad „Apple“ modemo duomenų atsisiuntimo greitis yra apie 4 gigabitai per sekundę, kur kas mažesnis nei „Qualcomm“ modemų. Gurman teigimu „Apple“ naujuosius savo modemus planuoja pradėti naudoti 2026-2027 metais. Pradžioje, greičiausiai, „Apple“ modemai nebus naudojami „Pro“ klasės „iPhone“ telefonuose.
    Taip pat pasirodė informacija, kad naujuosius modemus „Apple“ planuoja naudoti ne tik „iPhone“ ir „iPad“, bet ir „Mac“ kompiuteriuose.
  • Prieš 2025 m. sausio mėn., kai į mūsų ekranus antruoju sezonu grįš kritikų teigiamai įvertinas, beveik tobulu „Rotten Tomatos“ kritikų pripažintas ir daugelio „Apple TV+“ prenumeratorių pamėgtas „Apple TV“ serialas „Severance“, technologijų milžino transliacijos padalinys mums leido akies krašteliu pažvelgti į šį mokslinės fantastikos paslapčių trilerio antrąją dalį. Pirmasis antrojo „Severance“ sezono anonsas buvo pakankamai trikdantis ir keliantis nerimą. Naujasis, beveik trijų minučių trukmės, anonsas atrodytų lyg ir bando daug ką paaiškinti, bet galiausiai sukuria intrigą verčiančią su dar didesniu nekantrumu laukti antrojo „Severance“ sezono pradžios.
    Šiame, ko gero unikaliausiame „Apple TV“ seriale, kuriame vaidina „Parks and Recreation“ legenda Adam Scott, stebime grupę darbuotojų, kurie noriai ėmėsi atskyrimo – kai žmonių sąmonė yra atskirta tarp darbo ir asmeninio gyvenimo, procedūros. Tai reiškia, kad kai jie dirba, jie nieko nežino apie savo asmeninį gyvenimą ir atvirkščiai. Bet kodėl kas nors turėtų imtis tokios procedūros? Ir kas po galais iš tikrųjų vyksta šioje įtartinoje „Lumon Industries“?
  • „Apple“ pristatė oficialų naujo originalaus trilerio „The Gorge“ („Tarpeklis“) anonsą. Filme vaidina Miles Teller, Anya Taylor-Joy ir Sigourney Weaver.
    Du gerai apmokyti agentai (Teller ir Taylor-Joy) paskiriami į postus sargybos bokštuose priešingose ​​didžiulio ir labai įslaptinto tarpeklio pusėse, saugant pasaulį nuo neatskleisto, paslaptingo jame slypinčio blogio. Jie susisiekia per atstumą, bandydami išlikti budrūs gindamiesi nuo neregėto priešo. Kai jiems atsiskleidžia kataklizminė grėsmė žmonijai, jie turi kartu išbandyti savo fizines ir psichines jėgas, kad išsaugotų tarpeklio paslaptį, kol dar ne vėlu.
    „Apple TV+“ prenumeratoriai „The Gorge“ galės pažiūrėti 2025 m. vasario 14 d.
  • Buvusi Alytaus rajono vicemerė, dabartinė Alytaus rajono tarybos narė Dalia Kitavičienė bus teisiama dėl telefono „iPhone 11 Pro“ galimo pasisavinimo – politikei teks sėsti į kaltinamųjų suolą dėl maždaug 167 eurų vertės išmaniojo įrenginio pasisavinimo. D. Kitavičienei, kaip vicemerei, tarnybinėms pareigoms vykdyti, buvo duotas minėtas mobiliojo ryšio telefonas, tačiau nustojus eiti minėtas pareigas, telefonas turėjo būti grąžintas, bet grąžintas nebuvo.
  • Norvegijos mokėjimų paslauga „Vips“ tapo pirmoji pasaulyje išleidusi paslaugą „Apple Pay“ konkurentę skirtą „iPhone“ įrenginiams. Tai tapo įmanoma po to kai „Apple“ ir Europos Sąjungos reguliavimo tarnybos sutarė, kad „iPhone“ gamintoja atvers prieigą prie NFC technologijos trečioms šalims. Nuo gruodžio 9 d. „Vips“ naudotojai Norvegijoje gali atlikti bekontakčius mokėjimus parduotuvėse naudodami savo „iPhone“. Pradinėje savo versijoje paslauga palaiko „SpareBank 1“, DNB ir daugiau nei 40 kitų Norvegijos bankų, kas yra maždaug 70% Norvegijos bankų klientų.
  • „Apple“ paskelbė apie planus atidaryti savo parduotuves Saudo Arabijoje. Šis plėtros procesas bus vykdomas dviem etapais. Pirmojo etapo metu, „Apple“ 2025 m. vasarą planuoja atidaryti savo internetinę parduotuvę skirtą Saudo Arabijos vartotojams. Tai suteiks šalies gyventojams galimybę pirkti „Apple“ produktus tiesiogiai iš kompanijos ir pasinaudoti jos finansavimo paslaugomis. Antrasis etapas prasidės 2026 metais. Jo metu „Apple“ planuoja atidaryti kelias fizines parduotuves šalyje. Viena iš jų bus įsikūrusi Dirijoje – mieste, esančiame 20 km į šiaurės vakarus nuo dabartinės sostinės Rijado. Dirija yra UNESCO pasaulio paveldo objektas ir vieta, kur imamas Mohammed bin Saud įkūrė pirmosios Saudo Arabijos valstybės pagrindus.
  • Pirmadienį „Apple“ išleido antrąsias „iOS“ 18.2, „iPadOS“ 18.2, „watchOS“ 11.2 ir „macOS Sequoia“ 15.2 beta RC versijas. Matyt pirmosiose RC beta versijose buvo aptikta nemažos klaidos, kurios negalėjo laukti kol kompanija jas ištaisys išleisdama kitus operacinių sistemų atnaujinimus. Tai viena diena pavėlino galutinių „Apple“ įrenginiams skirtų operacinių sistemų išleidimą.
    Trečiadienį „Apple“ išleido „iOS“ 18.2, „iPadOS“ 18.2, „macOS Sequoia“ 15.2, „watchOS“ 11.2, „visionOS“ 2.2, „tvOS“ 18.2 ir „HomePod Software“ 18.2 operacinių sistemų atnaujinimus skirtus visiems naudotojams. Be Naujovių, kurių didelė dalis, ypač mobiliuose įrenginiuose, nėra prieinama naudotojams Lietuvoje, šios versijos ištaiso nemažai saugos spragų.
    Kompanija taip pat išleido senesnes operacines sistemas naudojantiems skirtus naujinimus „macOS Sonoma“ 14.7.2, „macOS Ventura“ 13.7.2 ir „iPadOS“ 17.7.3.
    Daugiau apie „iOS“ 18.2 ir „macOS Sequoia“ 15.2 atnaujinimus skaitykite straipsnyje „Kas naujo iOS 18.2 ir macOS Sequoia 15.2, ir kaip Siri ChatGPT Mac prakalbinti lietuviškai“.
  • „Apple TV+“ pelnė septynias nominacijas pagrindinėse „Auksinių gaublių“ kategorijose, o „Slow Horses“ ir „Disclaimer“ gavo jų net kelias. 2023 m. „Apple TV+“ gavo 16 nominacijų visose filmų ir televizijos kategorijose. Šį kartą hitais tapo serialas „Slow Horses“ surinkęs tris nominacijas, o „Shrinking“ ir „Disclaimer“ – jų gavo po dvi. Visas „Apple“ nominantų sąrašas yra:
    • Geriausia televizijos drama: „Slow Horses“
    • Geriausias TV dramos vyro vaidmuo: Gary Oldman, „Slow Horses“
    • Geriausias TV dramos antraeilis vyro vaidmuo: Jack Lowden, „Slow Horses“
    • Geriausias TV komedijos vyro vaidmuo: Jason Segal, „Shrinking“
    • Geriausias TV komedijos antraeilis vyto vaidmuo: Harrison Ford, „Shrinking“
    • Geriausias TV riboto leidimo serialo moters vaidmuo: Cate Blanchett, „Disclaimer“
    • Geriausias TV riboto leidimo serialo vyro vaidmuo: Kevin Kline, „Disclaimer“
  • „Apple“ įrenginių kibernetiniame saugume besispecializuojanti „Jamf“ papasakojo apie „Apple“ TCC (Transparency, Consent, and Control) sistemos pažeidžiamumą CVE-2024-44131, kuris buvo aptiktas „iOS“, „iPadOS“ ir „macOS“. Šis pažeidžiamumas leido aplikacijoms slapta gauti prieigą prie „iCloud“ duomenų ir persiųsti juos į kitus serverius. Kai naudotojas kopijavo duomenis standartinėje aplikacijoje „Failai“, trečių šalių aplikacija dirbanti foniniame režime galėjo perimti šiuos veiksmus ir nukreipti failus į jos valdomus aplankus, o tada persiųsti juos į nutolusį serverį. Visa tai galėjo vykti naudotojui apie tai net neįtariant.
    Šį pažeidžiamumą „Apple“ pašalino „iOS 18“, „iPadOS 18“ ir „macOS Sequoia“. Kokiose operacinių sistemų versijose pažeidžiamumas buvo patiktas ir kiek jis buvo išnaudojamas – neatskleidžiama. Tai, kad „macOS Sonoma“ 14.7.1, „iOS“ 17.7.1 ir „iOS“ 17.7.2 atnaujinimuose tarp ištaisytų klaidų neminimas CVE-2024-44131, gali reikšti, kad norint šio pažeidžiamumo išvengti reikia įrenginiuose įdiegti naujausias operacinių sistemų versijas.
  • Antradienį „Apple“ išleidi pirmąjį 2024 m. išleistos „Beats Pill“ garso kolonėlės aparatinės įrangos atnaujinimą. Atnaujinimo numeris 2C336 (ankstesnis su kuriuo kolonėlės buvo išleistos – 2C289). Kai kolonėlės prijungtos prie „iPhone“ ar „Mac“, naudotojai nustatymų aplikacijoje matys 2.2 versiją. Atnaujinimas turiėtų būti įdiegtas automatiškai, kai ausinės yra prijungtos prie „iPhone“, „iPad“ ar „Mac“ prisijungusio prie Wi-Fi ir yra „Bluetooth“ pasiekiamumo ribose.
  • Mark Gurman iš „Bloomberg“ teigia, kad „Apple Watch Ultra 3“ palaikys palydovinį ryšį, kuris leis siųsti žinutes iš vietovių kur nėra korinio ryšio aprėpties.
  • Remiantis „Windows Report“ paskelbta informacija „Mozilla“ iš „Firefox“ pašalino funkciją „Do Not Track“ (DNT) – „Nesekti“. „Firefox“ buvo pirmoji naršyklė įdiegusi šią funkciją. Šios funkcijos neteks visi įdiegę 135 ar naujesnę naršyklės versiją.
    „Firefox“ nėra pirmoji šią funkciją pašalinusi naršyklė, „Apple“ savo „Safari“ naršyklėje tai padarė dar 2019 m. Prieš piktinantis „Mozilla“ sprendimu svarbu suprasti kas yra DNT. Tai nėra nurodymas kitoms svetainėms nesekti naudotojo, tai tik pasiūlymas. Dauguma svetainių nepaiso DNT, o tai reiškia, kad šių dienų kontekste, funkcija yra visiškai nenaudinga.
    Vietoje DNT užklausos „Mozilla“ prašo naršyklės naudotojų pasirinkti „Tell websites not to sell or share my data“ („Nurodyti svetainėms neparduoti mano duomenų ir jais nesidalyti“). Šis nustatymas naudoja pasaulinę privatumo kontrolę, kurią gerbia daugiau svetainių ir netgi taiko tam tikrose jurisdikcijose.
  • „Apple“ paskelbė 2024 metų „App Store Geriausių“ apdovanojimų aplikacijas laimėtojas:

    Aplikacijos

    Žaidimai

    ‌Kultūrinio poveikio nugalėtojai

  • Prieš kelias savaites buvo pasirodžiusi informacija, neva „Apple“ planuoja naujausius M4 lustus naudoti savo dirbtinio intelekto serveriuose. Dabar nauja „The Independance“ paskelbtoje informacijoje teigiama, kad „Apple“ atsisako plano serveriuose naudoti M lustus ir vietoje jų naudos „Broadcom“ lustus kodiniu pavadinimu „Baltra“.
    „Apple“ daug dėmesio skiria „Apple Intelligence“ (AI) tobulinimui ir vystymui. Planuojama, kad po kurio laiko AI funkcijos taps sudėtingesnės ir palaikys daugiau šalių bei kalbų, o tai reiškia, kad kompanijai reikės vis daugiau galingesnių serverių.
  • „Apple“ dukterinė įmonė „Beats“ nustebino išleisdama „iPhone 16“ dėklus, dabar kompanija dėklų spalvų gamą papildė saulėtekio rožine ir prieblandos mėlyna spalvomis.
  • Google“ trečiadienį pristatė „Gemini 2.0“, naujos kartos „genAI“ modelį ir didžiausią iki šiol dirbtinio intelekto atnaujinimą. Skelbimas pasirodė įpusėjus „OpenAI ChatGPT“ Kalėdų renginiui, parodydamas, kokios neįtikėtinai konkurencingos yra dirbtinio intelekto lenktynės. „Gemini 2.0“ buvo išleistas praėjus maždaug metams po pirmosios „Google Gemini“ versijos pristatymo. Nuo tada „Google“ taip pat pristatė „Gemini 1.5“, kuris yra didelis patobulinimas, palyginti su pirminiu leidimu. „Gemini 1.5“ suteikė daugiarūšį palaikymą pagrindiniam „Google genAI“ atnaujinimui ir daug platesnį kontekstą. Tai buvo „Google“ atsakymas į „ChatGPT GPT-4o“ atnaujinimą.
  • „Microsoft“ paskelbė, kad pradėjo testuoti naują būdą, kaip naudotojai galėtų dalintis failais tarp „iPhone“ ir „Windows 11“ ar „Windows 10“ naudodami „Phone Link“ ir „Link to Windows“ aplikacijas.
  • „Apple“ išleido vaizdo įrašą, kuriame reklamuoja naują keliasluoksnio garso įrašo galimybę aplikacijoje „Balso pastabos“ („Voice Memos“). Tiesa, ši „iOS“ 18.2 funkcija yra prieinama išskirtinai tik „iPhone 16 Pro“ serijos telefonų naudotojams. Norint importuoti daugiasluoksnį įrašą, naudotojams prireiks „Logic Pro“ 11.1 aplikacijos įdiegtos „Mac“ su „macOS 15.2“ arba „Logic Pro for iPad“ 2.1 įdiegtos „iPad“ su „iPadOS“ 18.2.
  • „Apple“ paviešino „Genmoji“ reklamą. Tačiau jos dirbtinio intelekto kuriamiems paveikslėliams dar labai toli iki reklamoje rodomų, žmonių rankomis sukurtų ryškių, spalvingų animuotų vaizdelių, jau nekalbant apie tai, kad ši funkcija „iOS“ ir „iPadOS“ įrenginiuose ES apskritai nepasiekiama, o „macOS“ kompanija jos dar neišleido niekam.
  • macOS 15.2“ aptiktas dviejų naujų „Mac“ modelių paminėjimas. Tai „Mac 16,12“ ir „Mac 16,13“. Šie identifikatoriai, greičiausiai nurodo 13 ir 15 colių „MacBook Air“ kompiuterius su M4 procesoriais. Kokio nors dizaino pasikeitimo vargu ar verta, greičiausiai bus atnaujinta tik aparatinė dalis. Naujų „MacBook Air“ M4 pasirodymo laukiama 2025 m. pradžioje.
  • Praėjus kuriam laikui po „iOS 18.2“ išleidimo „ChatGPT“, kuris yra integruotas į „Apple Intelligence“, patyrė problemų ir buvo nepasiekiamas naudotojams visame pasaulyje. Anot „OpenAI“, kompanija nustatė priežastį ir aktyviai ją šalina. Nors „OpenAI“ gedimo priežasties nepaaiškina, yra pasvarstymų, kad kompanijos serveriai tiesiog neatlaikė milžiniško naudotojų antplūdžio, kai daugybė „iOS 18.2“, „iPadOS 18.2“ ir „macOS 15.2“ naudotojų „užgriuvo“ kompanijos serverius bandydami naujas „Apple Intelligence“ galimybes.
  • Kinų socialiniame tinkle „Weibo“ pasirodė neva „iPhone 17 Pro“ rėmelio nuotrauka. Tiesą sakant atrodo keistai – ne tai kalkuliatorius, ne tai „Android“ telefonas…
  • Mark Gurman iš „Bloombrg“ pranašauja, kad 2025 m. „Apple“ planuoja išleisti naujus „Apple TV“ ir „HomePod mini“.
    Gruman taip pat rašo, kad „Apple“ nuo 2025 m. pereis prie naujo pačios sukurto kombinuoto „Bluetooth“ ir „Wi-Fi“ lusto, kurio naudojimas, leis „Apple“ sumažinti savo priklausomybę nuo „Broadcom“.
  • „Apple“ atnaujini MDM (Mobile Device Management) įrankius pritaikydama juos naujoms „Apple Intelligence“ funkcijoms. Šie įrankiai IT administratoriams padės užtikrinti, kad naujovių diegimas būtų atliktas apgalvotai ir atsakingai.
  • Mark Gurman mano, kad laipsniškas „iOS 18“ funkcijų diegimas reiškia vėlavimus kuriant „iOS 19“.
    Įprastai naujas funkcijas „Apple“ pristato WWDC metu ir jau rugsėjo mėnesį didelė jų dalis pasiekia „iPhone“ naudotojus. Tačiau, pastaraisiais metais, kompanija vis labiau ištempia laike naujų funkcijų pateikimą naudotojams, kartais nutolindama jų išleidimą net visais metais. Pavyzdžiui šiais metais „Apple Intelligence“ kompanija naudotojams išleido tik praėjus trims mėnesiams nuo „iOS 18“ pasirodymo, išleisdama tik dalį WWDC24 žadėtų funkcijų. Tikėtina, kad likusias funkcijas, jei pasiseks, išvysime tik „iOS“ 18.4 vėlyvą 2025 m. pavasarį.
    Savo publikacijoje Gurman mini, kad inžinieriai, kurie tokiu laiku įprastai jau kimba į sekančios „iOS“ versijos vystymą, dabar vietoje „iOS 19“ kūrimo, vis dar pluša tobulindami „iOS“ 18.4. Labai tikėtina, kad tai neigiamai atsilieps „iOS 19“ vystymui, o tai gali reikšti, kad naujas „iOS 19“ funkcijas mes pamatysime 2025 m. vasarą, o pačiupinėti jas galėsime tik artėjant 2026 m. vasarai.
  • „Apple“ paskelbė, kad ketvirtadienį, gruodžio 12 d., Jo Didenybė karalius Charles III apsilankė „Apple“ JK būstinėje Batersio elektrinėje.
    Mums buvo didelė garbė pasveikinti Jo Didenybę karalių Čarlzą Apple Battersea – mūsų namuose JK – ir didžiuojamės galėdami palaikyti The King's Trust jo gyvybiškai svarbų darbą ugdant ir įgalinant jaunimą, – sakė Cook. „Tikimės tolesnio augimo čia, remdamiesi daugiau nei 40 metų istorija Jungtinėje Karalystėje. 2024 m. gruodžio 12 d., Jo Didenybė karalius Charles III apsilankė Apple JK būstinėje Batersio elektrinėje. 2024 m. gruodžio 12 d., Jo Didenybė karalius Charles III apsilankė Apple JK būstinėje Batersio elektrinėje.
    Nuotraukos: „Apple“
  • Anksčiau žinomas kaip „iWork“ aplikacijų rinkinys, įžengė į dirbtinio „Apple“ intelekto erą. „Apple“ ketvirtadienį atnaujino „Pages“, „Numbers“ ir „Keynote“ aplikacijas, skirtas „Mac“ ir „iOS“. Naujose aplikacijų versijose integruotos „Apple Intelligence“ funkcijos, tokios kaip „ChatGPT Siri“, rašymo įrankiai ir „Image Playground“, kurios tapo prieinamos naudotojams savo įrenginiuose įdiegusiems „iOS“ 18.2, „iPadOS“ 18.2“ ir „macOS Sequoia“ 15.2.
  • Po nemokamų savaitgalių, skirtų „It's the Great Pumpkin“, „Charlie Brown“ ir „Charlie Brown padėkos diena“ spalio ir lapkričio mėn., „Apple TV+“ šį savaitgalį pasiūlys specialią Charlie Brown Kalėdų programą visiems, net ir neprenumeruojantiems „Apple TV+“, nemokamai „Apple TV“ aplikacijoje.
Jei įsigyjate prekę „Mac Arena“ svetainėje paspaudę ant nuorodos į „Amazon“ svetainę — „MacArena“ gauna nedidelį mokestį, o jums tai nieko papildomai nekainuoja.
Apytikslis skaitymo laikas (neskaičiuojant vaizdo įrašų žiūrėjimo)11 minučių.
Pasidalinti straipsniu:

Apie Ramūną Blavaščiūną

Fotografijos, geros technikos ir kavos mylėtojas, didelę savo laisvalaikio dalį skiriantis straipsnių „Mac Arena“ rašymui.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus viešinamas. Būtini laukai pažymėti *

*