Naujas lietuvių kalbos rašybos tikrintuvas macOS

„Macintosh“ kompiuteriams skirtose operacinėse sistemose trūksta patikimų lietuviškų rašybos tikrinimo įrankių. Man atrodo aptikau vieną tikrintuvą, kurį naudojant mažiau braukiami teisingai parašyti žodžiai.

macOS

Kadangi neretai rašau lietuviškai ir nenaudoju „Word“ ar „Open Office“ aplikacijų, tenka pasikliauti akimis ir ribotais lietuvių rašybos tikrinimo galimybėmis „Mac“ kompiuteriuose. Galiausiai nutariau pasidairyti internete ar per dešimtmetį neatsirado kokių nors naujų lietuvių kalbos rašybos tikrinimo įrankių skirtų „macOS“ ir veikiančių sistemos priemonėmis (nediegiant kokių nors papildomų aplikacijų). Ir… atrodo radau. Naujojo lietuvių kalbos rašybos tikrintuvo veikimo principas toks pats kaip ir senojo — failai išsaugomi kompiuterio Library aplanke ir veikia „macOS“ sistemos rašybos tikrinimo priemonėse.

Man atrodo, kad naujasis tikrintuvas, bent jau man rašant tekstus, braukia mažiau teisingai parašytų žodžių, o tai reiškia, kad turi didesnį žodyną ir supranta daugiau žodžių formų.

Naujojo lietuvių kalbos rašybos tikrintuvo, skirto „macOS“ versija 1.0.45. Jis datuojamas 2020-04-10. Tikrintuvo projektas finansuojamas Europos Regioninio fondo lėšomis. Projekto vykdytojas – Vytauto Didžiojo universitetas. Techninio sprendimo kūrėjai ir įgyvendintojai: Virginijus Dadurkevičius, Danielius Algirdas Ralys, Arūnas Samuilis, Jonas Vaičiulis, Franciška Ralienė ir Linas Valiukas.

Lietuvių kalbos rašybos tikrintuvo diegimas

  1. Atsisiųskite naują lietuvių kalbos rašybos tikrintuvo versiją iš Vytauto Didžiojo universiteto svetainės (puslapio apačioje paspauskite ant „Atsisiųsti bylą“ arba „Download File“). Alternatyviai tikrintuvo failus galite atsisiųsti iš „MacArena“ svetainės.
  2. Išarchyvuokite atsisiųstą failą.
  3. Atidarykite macOS aplanką.
  4. Jei anksčiau nesate įdiegę lietuvių kalbos rašybos tikinimo — pereikite prie 5-to žingsnio. Jei esate įdiegę ankstesnę lietuvių kalbos rašybos tikrinimo versiją, ją pašalinkite:
    1. atidarykite Terminal aplikaciją.
    2. jos lange parašykite žemiau esančią komandą ir po jos padėkite tarpą.
      osascript
    3. Finder aplikacijoje pažymėkite atsisiųstame tikrintuvo „macOS“ aplanke esantį failą Isdiegti_tikrintuva.applescript ir pertempkite jį į Terminal aplikacijos langą.
      Terminal lange įrašyta komanda turi būti panaši į šią
      osascript /Users/macarena/Downloads/Isdiegti_tikrintuva.applescript
      ( Jei žinote kaip — lt_LT.aff ir lt_LT.dic failus iš /Library/ ir ~/Library/ aplankų galite pašalinti ir patys juos tiesiog ištrindami.)
    4. įsitikinkite, kad senųjų failų neliko: /Library/ ir ~/Library/ aplankuose neturi būti lt_LT.aff ir lt_LT.dic failų.
    5. spauskite Enter ↲
  5. Atidarykite failą ‌rasybos_tikrintuvas.pkg, spauskite Continue ir vykdykite vedlio nurodymus.

Rašybos tikrinimo įgalinimas

Įdiegus rašybos tikrinimo failus, juos sistemoje reikia įgalinti, nes „macOS“ lietuvių kalbos automatiškai neatpažįsta. Įgalinimas nėra būtinas, tačiau norint, kad būtų tikrinamas lietuviškai parašytas tekstas, teks aplikacijoje, kurioje rašote tekstą atskirai įgalinti lietuvių rašybos tikrinimą iš meniu pasirenkant: Edit → Spelling & Gammar → Spelling & Gammar arba pasinaudoti klavišų kombinacija Cmd ⌘+Shift ⇧+:

Jei naudojate „macOS Ventura“ ir norite lietuvių rašybos tikrinimą įgalinti visoje naudotojo paskyroje:

  1. Atidarykite System Settings aplikaciją: iš meniu → AppleSystem Settings
  2. Atsidariusiame lange, kairėje pusėje pažymėkite Keyboard
  3. Paspauskite ant Edit mygtuko esančio Text Input skiltyje prie Input Sources
    Lietuvių kalbos rašybos tikrinimo įgalinimas macOS Ventura
  4. Atsidariusiame lange spauskite ant mygtuko esančio dešiniau Spelling
    Lietuvių kalbos rašybos tikrinimo įgalinimas macOS Ventura
  5. iš sąrašo pasirinkite Lietuvių (Library)
    Lietuvių kalbos rašybos tikrinimo įgalinimas macOS Ventura

Įgalinimas ankstesnėse macOS ir OS X versijose

Šio lietuvių kalbos tikrintuvo ankstesnėse „macOS“ ir „OS X“ versijose nesu bandęs, tačiau nematau priežasties kodėl jis neturėtų veikti. Diegimo veiksmai ankstesnėse „macOS“ ir „OS X“ versijose tokie patys kaip aprašyta aukščiau, skirsnyje (Lietuvių kalbos rašybos tikrintuvo diegimas)

Įgalinimas ankstesnėse „macOS“ ir „OS X“ versijose:

  1. Atidarykite System Preferences aplikaciją
  2. Pasirinkite Keybopard
  3. Pasirinkite Text
  4. Spelling sąrašo pasirinkite Lietuvių (Library)

Jei nenorite lietuvių kalbos rašybos tikrinimo įgalinti visoje naudotojo paskyroje, o norite ją naudoti tik tam tikrose palaikančiose aplikacijose: atidarę aplikaciją iš Edit meniu pasirinkite Spelling and Grammar, tada pasirinkite Show Spelling and Grammar ir atsidariusiame lange pasirinkite Lietuvių (Library) ar kitą reikiamą kalbą.

Kadangi oficialiai lietuvių kalbos „macOS“ nepalaiko — automatinis rašybos tikrinimas pagal dokumento kalbą neveikia.

Šis rašybos tikrintuvas neveikia „Microsoft Office“ aplikacijos — jos naudoja savo rašybos tikrinimo priemones.

Apytikslis skaitymo laikas: 3 minutės.
Pasidalinti straipsniu:

Apie Ramūną Blavaščiūną

Fotografijos, geros technikos ir kavos mylėtojas, didelę savo laisvalaikio dalį skiriantis straipsnių „Mac Arena“ rašymui.

Komentarų: 4 | Ačiū, kad rašote lietuviškai

  1. Jau ne vienus metus naudoju šį produktą. Nepastebėjau, kad programa persikėlė į VDU tinklalapį. Bus gera proga atnaujinti programos versiją.

  2. Su High Sierra veikia puikiai.

    • Man vienoje aplikacijoje „Snow Leopard“ nustojo veikti tikrinimas. Ne tai, kad nustojo, bet neveikė tikrinimas rašant, nors buvo nurodyta, nurodžius tikrinti atskirai — tikrindavo. Bet tai buvo viena aplikacija ir, greičiausiai, nedaug tautiečių ją naudoja – „Byword“. Kitose, ten kur turi veikti — veikia pikiai. Ši versija rekomenduoja daugiau žodžių, atpažįsta daugiau žodžių ir jų formų. Ne visus geografinius pavadinimus žino, bet tikrai nepalyginsi su anksčiau naudota, kurią naudodamas turėjau pusės pasaulio valstybes ir miestus susidėti rankiniu būdu.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus viešinamas. Būtini laukai pažymėti *

*