Netoli Maskvos įsikūrusiame Lenino muziejuje iki šiol veikia Apple II kompiuteriai

Maždaug 20 km. nuo Maskvos, kaimelyje Leninskie gorki įsikūręs mokslinis-kultūros centas „V.I. Lenino muziejus“. Jame iki šiol veikia „Apple II“ kompiuteriai.

„V.I. Lenino muziejus“ duris atvėrė 1987 metais, likus keliems metams iki Sovietų sąjungos žlugimo. Muziejaus įkūrėjai tuojau pat nutarė, kad lankytojus stebins naujomis technologijomis. Tiesa, pats muziejaus pastatas, bent jau man, primena kažkokį tai betoninį sandėlį su bandymu prie jo prilipdyti kolonų ansamblį.

Muziejaus ekspozicijos pagrindas susideda iš penkių dalių, kurių kiekviena skirta atskiriems Lenino gyvenimo periodams.

Kiekvienos ekspozicijos salės viduryje stovi beveik juodo stiklo kubas. Kubo viduje šešias minutes trunkanti prezentacija valdoma elektronikos. Čia panaudotos visos techninės vaizdo demonstravimo priemonės, filmai, video, skaidrių projekcijos, muzika, unikalūs V.I. Lenino kalbų įrašai, šviesos ir optiniai efektai, lazerinės projekcijos, dūmų ir sniego mašina.

Prieš atidarant muziejų iškilo klausimas, kokie įrenginiai valdys ekspoziciją. Praėjusio šimtmečio aštuoniasdešimtųjų viduryje, TSRS išleido pirmą serijinį kompiuterį „Agat“, kuris veikė „Apple II Plus“ bazės pagrindu ir net naudojo „Apple DOS 3.3“ operacinę sistemą. Tačiau efektų paleidimui šio kompiuterio pajėgumų nepakako ir tarybiniai tarnautojai nutarė jog jiems reikia gauti „Apple II“.

Apple II

1985 metais, Informatikos problemų prie TSRS Mokslų akademijos instituto kvietimu, Steve Jobs lankėsi Tarybų Sąjungoje. Jobs’as norėjo į TSRS atsiųsti kelis „Macintosh“, kurie buvo kiek galingesni nei „Apple II“, tačiau susitikimas baigėsi nesėkmingai.

Viena iš versijų byloja, kad susitikimo nesėkmė susijusi su tuo, kad Steve teigiamai atsiliepė apie L. Trockį, nors KGB prašė jo taip nesielgti.

„Apple II“ atsigabenti pavyko padedant britų kompanijai „Electrosocic“, kuri ir sukūrė „Lenino muziejaus“ ekspozicijai skirtą programinę įrangą. Tiesa oficialiai „Electrosonic“ nei vežė „Apple II“, nei kūrė programinę įrangą. Oficialiai buvo teigiama, kad visa tai padarė Tarybinė kompanija „Kaskad“. Nežiūrint to, iki šiol ant muziejuje naudojamo nuotolinio valdymo pultelio išliko „Electrosonic“ logotipas.

Vėliau, sugriuvus TSRS, į Rusiją „Mac“ kompiuterius pradėjo gabenti kompanija „Intermicro“, tačiau valstybinėse institucijose „Apple“ kompiuteriai nebuvo populiarūs, na išskyrus gal „Lenino muziejų“.

Pasidalinti straipsniu:

Apie Ramūnas Blavaščiūnas

Fotografijos, geros technikos ir kavos mylėtojas, didelę savo laisvalaikio dalį skiriantis straipsnių „Mac Arena“ rašymui.

Komentarų: 2 | Ačiū, kad rašote lietuviškai

  1. Klaidelė įsivėlė:
    „...kaimelyje Leninskie gorki…", Leninkie 😉

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus viešinamas. Būtini laukai pažymėti *

*

Į viršų