Du studentai apgavo Apple už 900 000 JAV dolerių

Temos: iPhone, Teisė

Du apsukrūs, bet nesąžiningi Oregono valstijos koledžo studentai sugebėjo „iškišti“ „Apple“ kelis tūkstančius netikrų „iPhone“ ir vietoje jų gauti naujus, gerus ir tikrus.

JAV iškelta byla dviems kinams Yangyang Zhou ir Quan Jiang už tai, kad jie „Apple“ grąžindavo netikrus „iPhone“ teigdami, kad šie sugedę ir neveikia, o gavę pakeistus iš „Apple“ (tikrus ir veikiančius) siųsdavo atgal į Kiniją. Kaltinime tvirtinama, kad nuo 2017 metų balandžio iki 2018 metų kovo, Kupertino kompanijai buvo perduoti 3069 netikri „iPhone“ siekiant juos pakeisti tikrais. „Apple“ pakeitė 1493 telefonus.

Priežastis dėl kurios buvo grąžinami „iPhone“ — telefonas neįsijungia.

Zhou neseniai gavo Oregono valstijos universiteto inžinieriaus diplomą. Šalyje jis reziduoja legaliai ir turi F–1 tipo studento vizą. Jis buvo atsakingas už netikrų „iPhone“ pristatymą į JAV ir tikrų „iPhone“ išsiuntimą į Kiniją.

Kitas apgaulės schemoje dalyvavęs kinas — Quan Jiang, taip pat šalyje rezidavo legaliai, turėdamas F–1 tipo studento vizą. Jis studijuoja inžineriją Linn Benton bendruomenės koledže. Jo užduotis buvo išsiųsti „Apple“ netikrus „iPhone“ arba asmeniškai nunešti į „Apple“ serviso centrą.

Kai pakeisti ir tikri „iPhone“ būdavo parduodami, pirkėjai pinigus siųsdavo Jiang motinai, kuri vėliau juos persiųsdavo sūnui.

Netikrus „iPhone“ sukčiams, skirtingais adresais siųsdavo pažįstami ir draugai iš Kinijos. Vėliau įrenginiai būdavo nešami į autorizuotus „Apple“ servisus prisistatant išgalvotais vardais ar pseudonimais. Pavyzdžiui vienas iš studentų, 2018 metų balandį pasivadino „Apache Helicopter“ („Sraigtasparnis Apache“).

Vidutiniškai vieno netikro „iPhone“ kaina buvo apie 30 JAV dol. (apie 26,8 €). Gauti tikri telefonai būdavo parduodami JAV arba Kinijoje už 600 JAV dol. (apie 536 €).

2017 metais „Apple“ pradėjo atsisakinėti kinams keisti telefonus ir perspėjo, kad jei nutrauktų šią veiklą. Jaunuoliai į „Apple“ išsiųstą užklausą niekaip nesureagavo.

2018 metais JAV muitinės tarnyba išaiškino sukčiavimo schemą kai vienu iš adresų buvo gauti keli netikri „iPhone“. Teisėsaugos atstovai Jiang namie atliko atliko kratą kur rado netikrų telefonų partiją ir „Apple“ pranešimą.

JAV teisėsaugos pareigūnų Quan Jiang namuose atliktos kratos metu padaryta nuotrauka.
JAV teisėsaugos pareigūnų Quan Jiang namuose atliktos kratos metu padaryta nuotrauka.

Kinai neigia bet kuriuos jiems pateiktus kaltinimus ir teigia jog nežinojo, kad telefonai yra netikri. Dabar jaunuoliams jau pateikti kaltinimai prekyba netikrais gaminiais, sukčiavimu bei eksporto dokumentuose pateiktos informacijos klastojimu. Abu studentai kol kas laisvėje, tačiau vienas jų sekamas naudojant GPS priemones (reikia manyti nešioja specialų prietaisą pritvirtintą prie kojos).

Kaip galėjo nutikti, kad studentams pavyko pakeisti tokį kiekį netikrų „iPhone“?

„Apple“ parduodančios milžiniškus kiekius „iPhone“ telefonų serviso centai kasdien gauna ir milžiniškus kiekius įrenginių skirtų remontui. Detaliai patikrinti visų gaunamų įrenginių kompanija negali fiziškai. Greičiausiai jaunuoliai papirkdavo serviso darbuotojus, kad šie netikrintų „brokuotų“ telefonų, o iš karto juos siųstų į Kupertino.

Svarbiausia, kad telefone būtų įdiegta originali pagrindinė plokštė leidžianti atlikti pirminę patikrą, korpusas panašus į originalaus telefono (arba tikras nuimtas nuo „donoro“).

Po „Apple“ serviso centų, telefonus vėl tikrina, atsitiktinės atrankos būdu. Dėl šios priežasties kinams ir pavyko apkeisti tik dalį netikrų telefonų. Kupertino kompanija nespėjo operatyviai tikrinti visų gaunamų telefonų ir nereikalavo įsigijimą patvirtinančių dokumentų. Dėl šios priežasties studentai turėjo gana neblogus šansus ir sąlygas „išstumti“ netikrus „iPhone“ juos pakeičiant tikrais. Tačiau kaip ir bet kokia apgaulė, ši taip pat išaiškėjo ir dabar studentų laukia dideli nemalonumai.

Apie Ramūnas Blavaščiūnas

Fotografijos, geros technikos ir kavos mylėtojas

Parašykite komentarą

Į viršų