Nauja Apple Watch EKG funkcija jau galimai išgelbėjo vieną gyvybę

Apple Watch ECG aplikacija

Vos prieš kelias dienas kartu su „iOS 5.1.2“ pasirodžiusi EKG funkcija jau galimai išgelbėjo vieno žmogaus gyvybę.

Nors apie „Apple Watch Series 4“ naują EKG funkciją „Apple“ pasakojo dar rugsėjo mėnesį vykusio renginio metu, šį laikrodį turintys naudotojai galutinę šios funkcijos versiją išbandyti galėjo tik prieš kelias dienas pasirodžius „watchOS 5.1.2“ operacinės sistemos atnaujinimui, ir tai ne visi, o tik JAV įsigytų laikrodžių savininkai.

Net ir per tokį trumpą laiką, ši funkcija sublizgėjo savo naudingumu ir, galimai, išgelbėjo gyvybę bent vienam žmogui.

„Reddit“ naudotojas edentel šiame socialiniame tinkle pasidalino savo patirtimi. Įdiegęs naujos „Apple Watch“ laikrodžiams skirtos „watchOS 5.1.2“ versiją savo „Apple Watch Series 4“ jis nutarė pabandyti ir naują EKG (angl. ECG) funkciją. Jis nustebo, kad laikrodis jį informavo apie širdies darbo sutrikimą - prieširdžių virpėjimą[1], — angl. Atrial fibrillation (AF arba A-fib). Jis nepatikėjo laikrodžio parodymais ir pagalvojo, kad tai kokia nors programinės įrangos klaida, tačiau bandė vėl ir vėl — tas pats rezultatas. Tada jis laikrodį uždėjo savo žmonai, pamatavo kelis kartus — viskas tvarkoje, tada vėl sau — prieširdžių virpėjimas.

Jis nuvažiavo į „Patient First“ — skubios pagalbos priimamąjį. Priimamojo automobilių stovėjimo aikštelė sausakimša — pasimatavo dar kartą — prieširdžiai virpa. Pastatė automobilį, užsiregistravo, laukia. Priimamajame pasidomėjo dėl kokios problemos kreipiamasi. „Yra nauja laikrodžio funkcija… juokiasi… aš gal kvailas, bet ar negalėtumėte patikrinti?“.

„Pasirodo šis mano pastebėjimas (apie prieširdžių virpėjimą), leido man aplenkti daugelį sėdinčių priimamojo eilėje.“ Atlikus elektrokardiogramą, rezultatų pažiūrėti buvo pakviestas gydytojas. Pažiūrėjęs širdies darbo rezultatus gydytojas jam tarė: „Jūs turėtumėte įsigyti Apple akcijų. Tai, greičiausiai jus išgelbėjo. Apie atnaujinimą aš perskaičiau vakar vakare ir tikėjausi pacientų antplūdžio šią savaitę, tačiau nesitikėjau, kad jie pasirodys jau šįryt“, - skubios pagalbos centre apsilankiusiam „Reddit“ soc. tinklo ir „Apple Watch Series 4“ naudotojui sakė priimamojo gydytojas.

Savo įraše „Reddit“ soc. tinkle edentel pasidalino ir laikrodžio bei skubios medicininės pagalbos centre atliktų elektrokardiogramų vaizdais. Abiejose jose galima pastebėti prieširdžių virpėjimą.

Taip turėtų atrodyti teisingai dirbančios širdies elektrokardiograma.

Sveikos širdies darbą atvaizduojanti elektrokardiograma

Žemiau esančiame paveikslėlyje pavaizduota kaip gali atrodyti prieširdžių virpėjimą atvaizduojanti elektrokardiograma.

Prieširdžių virpėjimą atvaizduojanti elektrokardiograma

  1. Nors negalavimo pavadinimas „prieširdžių virpėjimas“ skamba nekaltai, tai ne tik nemalonus, bet ir labai pavojingas sveikatos sutrikimas, galintis užklupti ūmiai arba tęstis ilgą laiką. Ne visi pacientai pajunta prieširdžių virpėjimo simptomus. Yra žmonių, kurie sutrikus širdies ritmui gali to visiškai nejausti.
    6 milijonai – tiek europiečių serga dažniausiai pasitaikančiu širdies ritmo sutrikimu – prieširdžių virpėjimu. Prieširdžių virpėjimas – tai įvairaus dažnio neritmiški, chaotiški prieširdžių susitraukimai, kurie priverčia širdį susitraukti taip pat neritmiškai ir nelabai efektyviai. Prieširdžių virpėjimas gali būti priepuolinis, trunkantis iki 48 val., užtrukęs ilgiau kaip 7 paras, ir lėtinis arba pastovus, trunkantis nuolat. Esant prieširdžių virpėjimui, ženkliai padidėja išeminio galvos smegenų insulto, staigios mirties rizika, auga bendras mirštamumas, gali išsivystyti širdies nepakankamumas. Aritmijos priepuoliai yra linkę kartotis, dažnėti bėgant laikui ir nėra visai pagydomi. Tai aktuali šiandienos kardiologijos problema.  ↩

Pasidalinti straipsniu:

Apie Ramūnas Blavaščiūnas

Fotografijos, geros technikos ir kavos mylėtojas, didelę savo laisvalaikio dalį skiriantis straipsnių „Mac Arena“ rašymui.

Komentarų: 2 | Ačiū, kad rašote lietuviškai

  1. Bet kaip suprantu, si funkcija veiks tik USA. O apie tokias salis kaip BALTIC turbut tik pasvajoti, kaip kad ir Lietuviu kalba :)

    • Ji veikia ir Lietuvoje, jei Apple Watch įsigytas JAV. Bent jau kol kas. Manau tai susiję su laikrodžio užfiksuotos širdies ląstelių sukurto suminio elektros lauko potencialo kitimo kreivės rezultatų pripažinimu šalies kardiologų. JAV, Apple Watch atliktos elektrokardiogramos duomenis pripažino, kaip tinkamus, Amerikos maisto ir medikamentų administracija (FDA) bei palaiko Amerikos širdies asociacija. Manau, kai/jei šiuos rezultatus pripažins ir oficialios Europos kardiologų institucijos (nesu tikras ar turės pripažinti kiekvienos EU valstybės kardiologai atskirai ar užteks kokio bendro sprendimo Europai) — ji veiks ir Europoje įsigytuose Apple Watch Series 4 ar naujesniuose laikrodžiuose.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus viešinamas. Būtini laukai pažymėti *

*

Į viršų