iOS 12.1.1 ir macOS 10.14.2 atsirado RTT protokolo palaikymas per Wi-Fi skambutį

Be kitų papildomų funkcijų „iOS 12.1.1“ ir „macOS 10.14.2“ atnaujinimai „iOS“ įrenginius ir „Mac“ kompiuterius papildė RTT protokolo palaikymu per Wi-Fi skambutį.

RTT (Real-time text) protokolas „iOS“ įrenginiuose palaikomas nuo 11.2 versijos, tačiau „iOS 12.1.1“ atnaujinimas įdiegė šio protokolo palaikymą Wi-Fi skambučio metu. Tai reiškia, kad skambinant iš „Mac“, „iPhone“ ar „iPad“ per Wi-Fi yra galimybė bendrauti su pašnekovu naudojant RTT.

RTT yra prieinamumo standartas leidžiantis įrenginių naudotojams bendrauti teksto žinučių pagalba realiu laiku. Tai reiškia, kai pašnekovas rašo tekstą — matoma ne įprasta piktograma rodanti, kad pašnekovas rašo tekstą, o matoma tai ką jis rašo. Kiekvienas simbolis per sekundės dalį persiunčiamas pašnekovui. Ši galimybė yra skirta žmonėms su klausos ar kitais sutrikimais neleidžiančiais bendrauti įprastu garsiniu ryšiu. Daugiau informacijos apie RTT funkcionalumą rasite RealTimeText.org svetainėje.

Prieš paaiškindamas kaip naudotis RTT norėčiau dar kartą priminti, kad ši funkcija inicijavus veikia Wi-Fi skambutį, kurio, kiek man žinoma, nepalaiko nei vienas operatorius Lietuvoje ir Baltijos šalyse. Tiesa, kai kurie estų mobilaus ryšio operatoriai yra kiek labiau pasistūmėję mobilių paslaugų tiekimo naudotojams sferoje, pavyzdžiui Estijos „Telia“, kol kas neoficialiai, bet palaiko eSIM korteles. Todėl nenustebčiau išgirdęs, kad jie nutarė pradėti teikti ir Wi-Fi skambinimo paslaugą.

Kaip ten bebūtų, bet gerokai senstelėjusią informaciją skelbiančiame „Apple“ puslapyje Belaidžio ryšio operatorių teikiami „iPhone“ palaikymas ir funkcijos Europoje, kuriame dar kai kurie operatoriai vadinami senais pavadinimais, prie Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje veikiančių operatorių paslaugų Wi-Fi skambinimo paslauga neminima. Tačiau nemažai tautiečių, taip pat ir skaitančių „Mac Arena“ gyvena svetur, kur operatoriai skambinimo naudojant „Wi-Fi“ paslaugą palaiko. O gal vieną dieną šią paslaugą pradės teikti ir Lietuvos operatoriai ir žemiau pateikta informacija bus naudinga ir gyvenantiems Lietuvoje.

Kaip naudotis RTT

iOS įrenginyje

Nustatymai

 1. „iOS“ įrenginyje atidarykite Settings aplikaciją;
 2. Pasirinkite: GeneralAccessibilityRTT/TTY;
 3. Įjunkite Enable Software RTT/TTY nuostatą; ją įjungus būsenos juostoje matysite specialią piktogramą 
 4. Įgalinkite Send Immediately ir tekstas pašnekovui bus siunčiamas tiesiog jums berašant;

Kaip skambinti naudojant RTT

 1. Atidarykite Phone aplikaciją;
 2. Raskite kontaktą, kuriam norite paskambinti ir paspauskite kontakto ant telefono numerio;
 3. Pasirinkite RTT/TTY Call ar RTT/TTY Relay Call (jei esate nurodę Relay number);
 4. Kai į jūsų skambutį atsiliepiama — ir spauskite ant RTT mygtuko.

Jei inicijavote įprastą, garsinį skambutį, įgalinti šiam skambučio RTT galite paspaudę šalia telefono ragelio esantį Use RTT mygtuką.

Kai įjungta RTT/TTY funkcija kai jums skambina, vietoje įprasto žalio apvalaus mygtuko su telefono rageliu skirto atsiliepti į skambutį, matysite specialų žalią RTT atsiliepimo mygtuką

Mac Kompiuteryje

Nustatymai

 1. Atidarykite System Preferences aplikaciją;
 2. Paspauskite ant Accessibility piktogramos;
 3. Kairėje esančioje juostoje pasirinkite RTT ir įgalinkite paslaugą uždėdami varnelę prie Enable RTT;
 4. Jei pageidaujate, kad pašnekovui tekstas būtų siunčiamas jums jį berašant — įgalinkite Send Immediately;

Kaip naudotis RTT Mac kompiuteryje

 1. Atidarykite FaceTime ar Contacts aplikaciją ir raskite žmogaus su kuriuo norite bendrauti kontaktinę informaciją;
 2. Jei:
  1. atidarėte Contacts aplikaciją — spauskite ant RTT piktogramos  šalia telefono numerio;
  2. atidarėte FaceTime aplikaciją — spauskite audio mygtuką ir tada RTT Call ar RTT Relay Call;
 3. Kai į jūsų skambutį atsiliepiama — spauskite RTT ir pradėkite bendravimą tekstu.
Pasidalinti straipsniu:

Apie Ramūnas Blavaščiūnas

Fotografijos, geros technikos ir kavos mylėtojas, didelę savo laisvalaikio dalį skiriantis straipsnių „Mac Arena“ rašymui.

Komentarų: 5 | Ačiū, kad rašote lietuviškai

 1. Dėl eSim tai tikrai manau, kad reikės čia Lietuvoje palaukti dar kokius bent 2 metus. Nors žvelgiant iš šalies, kokia Telia atrodo gana inovatyvi bendrovė. Smalsu tai, ar operatoriui reikia daug investicijų ir papildomos įrangos norint šią paslaugą pasiūlyti.

 2. Tai kad estų Telia jau OFICIALIAI palaiko eSIM. Apie tai mini ir Apple support.apple.com/HT209096

 3. Operatoriai galbūt dar ir dėl to nėra labai suinteresuoti į esim, todėl, kad tai įgalina labai lengvą, paprastą ir greitą operatorių keitimą ;)

  • Tikriausiai taip, taip pat įgalina lengvą papildomą pigesnio interneto plano pasirinkimą.

   • Lengvumas priklauso nuo sutarties su operatoriumi. Jei sutartys, tarkim, metams — tai gali ir pakeisti operatorių, mokėti metus vis tiek turėsi. Kita vertus jei nesi to žmogaus operatorius — yra tikimybė, kad jei palaikai eSIM — gali tapti. Tad vienareikšmiškai teigti, kad tai gąsdina operatorius manau negalima.
    Labai norint jau ir dabar galima naudotis eSIM Lietuvoje — yra operatoriai teikiantys eSIM paslaugas, kad ir Truphone ar GiSky. Tiesa, vargu ar labai apsimoka jų paslaugomis naudotis esant Lietuvoje turint vietinį kontraktą, šie variantai labiau tinkami keliaujant ir tai už ES ribų.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus viešinamas. Būtini laukai pažymėti *

*

Į viršų